Social networking > Nedopravní tématika

Výmaz otisků prstů + DNA z policejní databáze

(1/7) > >>

Sudaler:
Dobrý den,
jako nezletilý před více než jednou dekádou, jsem byl policií obviněn z tehdy ještě § 260 - Podpora a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod, tehdy za přispívání svými názory na internet.
Při zadržení jsem byl odvezen na policejní stanici, kde mi byly odebrány otisky prstů a DNA. Chci se zeptat, za je možnost, jak dosáhnout výmazu těchto údajů? Nikdy jsem nespáchal žádný násilný zločin, vlastně žádný jiný trestný čin. Z faktu, že o mně policie tyto informace shrmažďuje, mi není úplně dobře, zvlášť když občas pročítám, že soudy považují důkazy získané na těchto základech prakticky za neomylné, přičemž i zde je určitá míra zneužitelnosti.
Existuje způsob, jak policii donutit vymazat tyto údaje z jejich databáze? Např. na základě toho, že již pominul důvod jejich shromažďování? Případně jak se o to alespoň pokusit?
Na internetu jsem našel pouze toto: "Policie je povinna údaje zničit v okamžiku, kdy jejich uchovávání není nezbytné pro účely podle §65 odst. 5 zákona o Policii ČR, mimo jiné pro odhalování a předcházení trestné činnosti. Tímto okamžikem by tedy byl okamžik, kdy by bylo podezření vůči Vám vyvráceno. Zda k likvidaci skutečně došlo je možné ověřit pomocí písemné žádosti podle §83 zákona o Policii ČR směřované policejnímu prezidiu – to je pak povinno sdělit uchovávané osobní údaje vztahující se k osobě žadatele a kdy došlo k likvidaci otisků."
Toto však není úplně můj případ, neboť já jsem byl uznán vinným - ačkoli pouze z části a trest byl menší, než udával tehdejší zákon.
Děkuji a přeji pěkný den.

se777:
Na otázku neodpovím, jen bych upozornil na stránky "kverulanta a potížisty" Peciny, který se touto problematikou už dost dlouhou dobu zabývá. https://paragraphos.pecina.cz/all/informacni-pravo/narodni-database-dna?start=30

JF:
Pokud mě paměť nešálí, bylo o tom něco na paragraphos. Zahlazeno máte? Pokud ano, poslal bych fízlům žádost o vyjmutí dat z databáze. Fízly lze i požádat o info, jaké údaje na člověka mají.

EDIT: se777 byl rychlejší s odkazem.

Sudaler:

--- Citace: JF  26 Července 2019, 11:05:41 ---Pokud mě paměť nešálí, bylo o tom něco na paragraphos. Zahlazeno máte? Pokud ano, poslal bych fízlům žádost o vyjmutí dat z databáze. Fízly lze i požádat o info, jaké údaje na člověka mají.

EDIT: se777 byl rychlejší s odkazem.

--- Konce citace ---
Zahlazeno je již několik let, dokonce jsem držitelem ZP, takže na mne zákon pohlíží jako na bezúhonného a spolehlivého občana.
Bohužel, co jsem teď googlil, tak písemnou žádost podle §83 zákona o Policii ČR již nepůjde podat, neboť tento byl zrušen.
Napadá Vás kam a jakým způsobem směřovat dotaz, jaké údaje o mně PČR uchovává a jak tento dotaz odůvodnit?
Děkuji

JF:
Pro začátek bych viděl dvě možnosti:

Žádost o výmaz dat a info co na vás mají psané normální češtinou bez právničtiny. Fízlové jsou (správní) orgáni a obsah všech podání musí posuzovat podle obsahu. A musí odpovědět i tak, že nemáte nárok a podle jakého zákonu nemáte nárok. Lživě odpovídají na normální i právnické žádosti se stejnou frekvencí. S první reakcí můžete dál pracovat se zvýšenou sofistikovaností.

Nebo se trochu namáhat a na odkazovaném webu najít, co o tom psal TP.   

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi