30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Odebrání ŘP  (Přečteno 30790 krát)

LubosPubos

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
[?] Odebrání ŘP
« kdy: 05 Června 2014, 23:58:39 »

Ahoj, 6.3.2014 mě zastavila hlídka PČR. Nechal jsem si to poslat na město, protože jsem z 90ti procent věděl, že jim to omlátim o hlavu. No nicméně z papíru o zahájení správního řízení jsem se dozvěděl toto : "Dalším šetřením bylo zjištěno, že jste v předmětně době nebyl držitelem...........dle §81 z.č. 361/2000 Sb., neboť tato máte od 24.9.2012 blokována z důvodu dosažení 12 bodů, kterých jste dosáhl 15.8.2012". Toho času jsem na trvalé adrese nebydlel, takže dopis jsem samozřejmě nedostal (netvrdím že ho úřad neposlal), ale schránku jsem poctivě kontroloval - nic tam nebylo. Tak jako tak námitku již asi nestihnu podat, takže je možnost rozporovat poslání dopisu ? Po vybodování a dopise by mělo dojít automaticky k odebrání a na základě dopisu bych měl jít odevzdat papíry na město. Přijde mi dost drsný, jestli fakt jezdim dva roky bez not a pojebanej úřad mi ani nic nepošle.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #1 kdy: 06 Června 2014, 07:43:41 »

Toho času jsem na trvalé adrese nebydlel, takže dopis jsem samozřejmě nedostal (netvrdím že ho úřad neposlal), ale schránku jsem poctivě kontroloval - nic tam nebylo. Tak jako tak námitku již asi nestihnu podat, takže je možnost rozporovat poslání dopisu ? Po vybodování a dopise by mělo dojít automaticky k odebrání a na základě dopisu bych měl jít odevzdat papíry na město. Přijde mi dost drsný, jestli fakt jezdim dva roky bez not a pojebanej úřad mi ani nic nepošle.

Poslání dopisu by rozporovat šlo, ale pokud jde o body, tak nevěřím, že by ten dopis neposlali. Bude součástí spisu řidiče. Stačí se tam podívat, jak bylo doručeno. Kromě toho oznámení o dosažení 12 bodů můžou vyvěsit i na úřední desku a tak doručit. Pak by ještě měli vyzývat k odevzdání ŘP.

Jinak je to problém, protože z obyčejnýho přestupku je řízení bez řidičského oprávnění, tedy pokuta 25 - 50.000,- a jeden až dva roky zákaz řízení + 4 body.

Po roce od vybodování se žádá o vrácení řidičského oprávnění a dokládá se přezkoušení z autoškoly - všechny skupiny, pokud je tam třeba motorka a vychází to na zimu, kdy se nejezdí, tak čeká do jara, akreditovaný dopravní psycholog a zdravotní způsobilost.

Chce to zajít na úřad a zkontrolovat co a jak posílali. Body se dají námitkou napadnout i zpětně, takže by se taky mohlo stát, že někdě udělali soudruzi chybu a všechno by se vrátil zpátky.
 
IP zaznamenána

LubosPubos

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Další vývoj
« Odpověď #2 kdy: 24 Června 2014, 11:34:33 »

Reportuji další vývoj v pozbytí řidičského oprávnění. Dnes jsem se jako ctihodný občan dostavil k ústnímu jednání. Spis jsem dostal do ruky až na druhé vyžádání a to jen polovinu spisu. Vypadá to, že soudruzi skutečně udělali chybu. Ze spisu jsem se dozvěděl, že dopis o dosažení 12ti bodů byl doručován na nesprávnou adresu. Úředník zkomolil adresu bydliště a z "Brožovského" udělal "Brožovský". Na tom jsem okamžitě vystavil obhajobu a dodal, že 19.9.2012 tedy několik dní před pozbytím ŘP jsem na odboru dopravu žádal o výpis, ze kterého jsem se dozvěděl o dosažení 12ti bodů, a proto poctivě schránku kontroloval, ovšem nejspíše vlivem zkomolené adresu byl doručován jinam, nebo doručen nebyl.

No, teď je otázka, zda tato obhajoba není chatrná.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #3 kdy: 24 Června 2014, 13:17:25 »

K tomu, aby se dalo úspěšně napadnout samotné doručení, nemusí stačit jen chybně uvedený název ulice.
Pokud byla obálka uložená na správné poště, poučení z obálky vložené do správné schránky a na obálce správně vyznačený datum, od kdy byla připravená k vyzvednutí, tak klidně mohli uplatnit fikci doručení.
Jiná situace by byla, kdyby pošta obálku z nějakého důvodu vrátila úřadu bez jejího uložení na poště a možnosti jejího vyzvednutí ve lhůtě 10ti dní, pak by fikci doručení uplatnili nesprávně.

Každopádně by to chtělo požádat o navrácení v předešlý čas podle § 41 správního řádu a počkat, jak se s tím vypořádají. Ať prokážou, že byla výzva vložena do správné schránky na správné adrese. Adresa na obálce neexistuje, tak ať se snaží :)

Na tom jsem okamžitě vystavil obhajobu a dodal, že 19.9.2012 tedy několik dní před pozbytím ŘP jsem na odboru dopravu žádal o výpis, ze kterého jsem se dozvěděl o dosažení 12ti bodů, a proto poctivě schránku kontroloval, ovšem nejspíše vlivem zkomolené adresu byl doručován jinam, nebo doručen nebyl.

Tohle není zrovna moc dobrý, pokud se shodou okolností dozvím, že jsem dosáhl 12 bodů a ještě mi nebylo doručeno oznámení o dosažení 12 bodů, tak bych jen tak nečekal a věc řešil ihned. Od doručení oznámení orgán po uplynutí 5ti pracovních dní osobě zablokuje řidičská oprávnění a pak hrozí řízení bez řidičského oprávnění v přestupku nebo v případě, že osoba věděla, že je vybodovaná, tak maření výkonu v trestním řízení.

Na místě je samozřejmě i možnost podání námitek proti dosžení 12ti bodů, ale problém je, že ty zaznamenané přestupky už nejdou přezkoumávat, to jde do jednoho roku od nabytí právní moci a ve zkráceném do 15 měsíců. Dva roky od posledního je už pozdě.
Byla by možná ještě obnova řízení, ta je do 3 let o nabytí právní moci § 100 správního řádu.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #4 kdy: 24 Června 2014, 14:45:41 »

K tomu, aby se dalo úspěšně napadnout samotné doručení, nemusí stačit jen chybně uvedený název ulice.
Pokud byla obálka uložená na správné poště, poučení z obálky vložené do správné schránky a na obálce správně vyznačený datum, od kdy byla připravená k vyzvednutí, tak klidně mohli uplatnit fikci doručení.
Jsem zvědav na ten důkaz do jaké schránky pošta v roce 2012 hodila poučení :)

Tohle není zrovna moc dobrý, pokud se shodou okolností dozvím, že jsem dosáhl 12 bodů a ještě mi nebylo doručeno oznámení o dosažení 12 bodů, tak bych jen tak nečekal a věc řešil ihned. Od doručení oznámení orgán po uplynutí 5ti pracovních dní osobě zablokuje řidičská oprávnění a pak hrozí řízení bez řidičského oprávnění v přestupku nebo v případě, že osoba věděla, že je vybodovaná, tak maření výkonu v trestním řízení.

Netaktické to asi je.
Přesto podle zákona pak úřad má poslat dopis a řidičské oprávnění ztrácíte do 5 pracovních dnů od doručení dopisu.
Jestli dopis nebyl nikdy platně doručen, nedošlo ani ke ztrátě řidičského oprávnění.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #5 kdy: 24 Června 2014, 14:52:27 »

Jo jo, musí zabojovat chlapec  ;)
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #6 kdy: 24 Června 2014, 16:28:59 »

Jsem zvědav na ten důkaz do jaké schránky pošta v roce 2012 hodila poučení :)
Já např. na trvalém bydlišti už více než 2 roky nemám schránku. Teď jsem si nějak dopisoval s ministerstvem vnitra a blbě mi posílali domů na papíře. To jsem zjistil až podle kopie spisu. Následně jsem se podíval na sledování zásilek pošty a nestačil jsem žasnout:

17.4.2014 Doručování zásilky.
17.4.2014 Uložení zásilky - adresát nezastižen.
29.4.2014 Odeslání zásilky zpět odesílateli - adresát zásilku nevyzvedl ve stanovené odběrní lhůtě.

Takže žádné adresát neznámý a odeslání zpět - pošta se tváří, že normálně doručovali a pak to nechali 10 dní uležet, ačkoliv doručovat nebylo kam.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #7 kdy: 24 Června 2014, 17:01:08 »

Jo to se děje často, když nepochybí pošta, tak si orgán vklidu napíše na obálku uložit i když se odstěhoval nebo je neznámý a pak má doručeno fikcí od zahájení až po rozhodnutí.
Prakticky jsou schopní doručit komukoliv, ale jakmile na to narazí někdo trochu poučenej, tak jim to krásně rozbije.

Mému známému zase nechali nabýt právní moci rozhodnutí, které převzala jeho přítelkyně. Pošťačka, protože jí několik let znala a věděla, že je jeho přítelkyně, jí nechala podepsat doručenku aniž by byla k tomu zmocněná. Pak jsem mu psal odvolání a jedno z více pochybení správního orgánu bylo nedoručení rozhodnutí, rozhodnutí bylo zrušeno, pak po vrácení k novému projednání a dokazování z toho byla krásná prekluze.

Prostě to chce důsledně kontrolovat :)
IP zaznamenána

LubosPubos

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #8 kdy: 24 Června 2014, 19:50:11 »

Abych řekl pravdu, moc tomu "vrátit v předešlý stav" nerozumím. Správní orgán bude znovu doručovat ? Prominutí zmeškání úkonu, jak jsem se při pátrání tohoto paragrafu dozvěděl, tomu rozumím tak, že např. nepřevzání dopisu bude prominuto ? Žádost o navrácení mam již napsanou, a to z důvodu nedoručování dle §20 odst. 1 SpŘ, ale teď ani nevim oč vlastně žádám.
« Poslední změna: 24 Června 2014, 19:52:28 od LubosPubos »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #9 kdy: 24 Června 2014, 21:26:05 »

Jednoduše řečeno, žádáš o možnost uplatnit svá práva, která si chybným postupem správního orgánu nemohl učinit dříve, proto chceš, aby se vrátil čas.

Pokud ti správní orgán chybně doručoval, tak doručeno nemá a tím pádem si nemohl pozbýt řidičské oprávnění (ŘO) = současný přestupek řízení bez ŘO by nebyl.

O pozbytí si se dozvěděl nyní a chceš využít své právo a podat v pěti pracovních dnech námitky proti dosažení 12 bodů.

Problém bude patrně s odst. 2, kde je uvedeno, že "Zmeškání úkonu nelze prominout, jestliže ode dne, kdy měl být úkon učiněn, uplynul jeden rok", jenže toto bylo zmařeno rovněž správním orgánem.

Otázka je, jestli to všechno, bude výhodou nebo naopak, protože

1. možnost - prominou zmeškání úkonu, zruší doručení, ty podáš námitky proti 12ti bodům (u vybodování není žádná prekluze, může se to táhnout libovolně dlouho) a reálně hrozí, že si to vybodování opravdu odneseš rokem bez řidičáku s následnými důsledky jako přezkoušení v autoškole, psycholog, doktor, ale nebude současný přestupek.

2. možnost - uplynul ten rok trestu, aniž by se tě nějak dotklo při řízení vozidla, nyní můžeš žádat o vrácení ŘO, doložíš potřebné podklady a dostaneš zpět ŘO a budeš se snažit rozbít nebo nechat prekludovat současný přestupek a samozřejmě i s využitím procesních vad správního ogánu při doručování 12ti bodů.

Tahle možnost bude možná v tvé situaci asi přijatelnější. Moc bych nesázel na to, že se podaří samotné vybodování zvrátit, je to na delší dobu, u toho je nutné prověřit všechny bodované přestupky, jestli orgán neudělal chybu u přičítání bodů, zkontrolovat jednotlivé pokutové bloky, rozhodnutí, příkazy prostě vše co dávalo ty body a jednotlivé podklady, např. u překročení rychlosti fotku z radaru, to všechno se dá napadat a nechat přezkoumávat, ale opět narážíme na problém, že přestupky jdou přezkoumávat do jednoho roka od právní moci respektive do 15 měsíců ve zkráceném přezkumném řízení.

U jednoho známého jsem při vybodování zjistil, že na blokové pokutě staré 3 roky, byl místo pásů § 6/1a a bez popisu přestupkového jednání, § 5/1a, což je technický stav, ale podle pásů mu přičetly 2 body tehdy, protože opicajt to napsal do oznámení o uložení blokové pokuty, které posílají na úřad. Odvolací orgán to přijmul a bez přezkumu dal pokyn, aby příslušný registr řidičů vymazal dva body a známý unikl vybodování, šel na polygon, odmazal body a byl v klidu.

Pokud by si postupoval podle 2. možnosti a nechal vše plynout dál, tak námitky proti těm bodům můžeš podat i tak a v případě úspěchu by to museli opravit. 

Tohle je poměrně složitá situace, co si o tom myslíte pánové?
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #10 kdy: 25 Června 2014, 09:16:06 »

Jo to se děje často, když nepochybí pošta, tak si orgán vklidu napíše na obálku uložit i když se odstěhoval nebo je neznámý a pak má doručeno fikcí od zahájení až po rozhodnutí.
Prakticky jsou schopní doručit komukoliv, ale jakmile na to narazí někdo trochu poučenej, tak jim to krásně rozbije.

Jen doplním - tady celkem o nic nešlo, neuplatňovala se ani fikce, ten dopis se jim normálně vrátil. Možná, že kdyby šlo o doručování fikcí, tak by si to pošta nedovolila, ale iluze si moc nedělám.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #11 kdy: 25 Června 2014, 15:54:39 »

Mršťa:
Já bych to stavěl trochu jinak.
LubosPubos dosáhl 12 bodů, ale oznámení o tom mu nebylo platně doručeno. Ztráta řidičského oprávnění se řídí doručením oznámení, které nenastalo, proto oprávnění dosud neztratil.
Ale co by se dělo dál?
Úřad by asi mohl poslat oznámení znovu a ztráta řidičského oprávnění by nastala teď. Snad by se na to mohlo vztahovat nějaké promlčení, ale asi by došlo na soudy.

Navrácení v předešlý stav nevím jestli má smysl žádat, po víc než roce už to nejde a je lhostejné, že to je vina úřadu.

Nebo se s tím smířit a požádat znovu o řidičák, jenže pak tu je to řízení bez řidičáku. Dalo by se to hrát na absenci zavinění, jenže:
Na tom jsem okamžitě vystavil obhajobu a dodal, že 19.9.2012 tedy několik dní před pozbytím ŘP jsem na odboru dopravu žádal o výpis, ze kterého jsem se dozvěděl o dosažení 12ti bodů
(a i bez toho by úřad mohl tvrdit, že "nevěděl, ale vědět měl a mohl")

Vychází mi z toho ta varianta zpochybnit doručení.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #12 kdy: 25 Června 2014, 16:23:34 »

Úřad by asi mohl poslat oznámení znovu a ztráta řidičského oprávnění by nastala teď. Snad by se na to mohlo vztahovat nějaké promlčení, ale asi by došlo na soudy.

Na body žádné promlčení není a ani lhůty nejsou. V případě, že by ve lhůtě podal námitky, tak by oprávnění prozatím nepozbyl, ale pozbyde.

Nebo se s tím smířit a požádat znovu o řidičák, jenže pak tu je to řízení bez řidičáku. Dalo by se to hrát na absenci zavinění, jenže:
Na tom jsem okamžitě vystavil obhajobu a dodal, že 19.9.2012 tedy několik dní před pozbytím ŘP jsem na odboru dopravu žádal o výpis, ze kterého jsem se dozvěděl o dosažení 12ti bodů
(a i bez toho by úřad mohl tvrdit, že "nevěděl, ale vědět měl a mohl")

Tohle je problém bezpochyby. Musel by to hrát na prekluzi.

Vychází mi z toho ta varianta zpochybnit doručení.

No jo, jenže tahle možnost bude s vysokou pravděpodobností znamenat stopku na rok, námitky neustojí, přestupky jsou nepřezkoumatelné.

Těžko radit, záleží na něm co je pro něj přijatelnější. Taky může využít nějakou advokátní kancelář, která bude mít třeba řadu jiných možných řešení.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #13 kdy: 25 Června 2014, 17:39:26 »

ké promlčení, ale asi by došlo na soudy.

Na body žádné promlčení není a ani lhůty nejsou. V případě, že by ve lhůtě podal námitky, tak by oprávnění prozatím nepozbyl, ale pozbyde.

[/quote]
sice nejni ale pokud měl mezi posledním přestupkem a timhle rok bez přestupku tak se mu X bodů smaže tim by se dostal níž a ted by moh mít třeba 11bodů pokud mu dokážou ve správním vinu a řídit dál  ;) pokud by neprokázali byl by v klidu
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Odebrání ŘP
« Odpověď #14 kdy: 25 Června 2014, 17:54:56 »

Po roce bez zápisu bodovaných přestupků se odmazávají 4 body, jenže v případě vrácení času zpět se vrátí do doby posledního přestupku a ten rok mu začíná právě běžet, takže o odpisu bodů nemůže být řeč.
IP zaznamenána