30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: SprDel, ČOI  (Přečteno 8289 krát)

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
SprDel, ČOI
« kdy: 21 Dubna 2015, 16:38:02 »

Zdravím, měl bych tu jednu záležitost nedopravní, leč blízce příbuznou nejoblíbenějšímu "problému" dopravnímu, populární správní delikt - konkrétně po kontrole ČOI, která požaduje pokutu nebagatelní výše za sprdel týkající se starých obchodních podmínek na webu.

Předpokládám, že první věc je, stejně jako u dopravních sprdelí, podat bez dalšího zdůvodnění odpor.

Máte někdo zkušenost s tímto typem sprdele, tipy, triky, rady?

Není cílem sankci zcela neplatit, ale aspoň snížit, neboť je v poměru ku nebezpečnosti celé věci vysoká. Lze např. vychválit skvělé hodnocení zákazníků na nejmenovaném populárním porovnávacím serveru atd..

Jen doplňuji: jedná se o příkaz, uložena pokuta za správní delikt podle ustanovení § 24 odst. 1 písm. a), doručeno do datovky.
« Poslední změna: 21 Dubna 2015, 16:51:33 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #1 kdy: 21 Dubna 2015, 16:58:11 »

To mě zajímají podrobnosti (co za delikt, výška pokuty), protože provozuju malý eshop, který je prodělečný a každá taková pokuta by byla poměrně velkou ránou. Jestli dobře počítám, letos jsem už expedoval čtyři objednávky.

Snažím se sice dodržovat zákon, ale není to jednoduché sledovat a splnit, a vzhledem k prodělku, je to i neadekvátní.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #2 kdy: 21 Dubna 2015, 17:14:46 »

Slíbil jsem, že nebudu uvádět podrobnosti potenciálně usnadňujicí identifikaci případu :/ proto tu už dávno nevisí anonymizovaný dokument s příkazem..

(byla to kontrola na udání šťourajícího zákazníka, sama od sebe ČOIka nepřijde)
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #3 kdy: 22 Dubna 2015, 19:54:20 »

Nové VOP měly být, tuším, už víc než před rokem, takže to se těžko ukecá.

Pokud jde o částku vyšší než 10 tis., tak bleskem udělat nové VOP, najmout advokáta, nechat ho sepsat zdůvodnění odporu v tom smyslu, že problém byl odstraněn, zákazníci jsou spokojení a že to, co by zákazníky ve starých VOP mohlo poškodit ve srovnání s novými, fakticky nikdy nebylo použito (pokud je to pravda) a něčím to doložit (vyřešenými reklamacemi atd.) Dále by mohl zpochybnit postup kontroly (jestli je co a nebylo to již podepsáno v protokolu).

Snížení pokuty by se za těchto podmínek asi dalo dosáhnout, otázka je, jak velké...

Já jsem si našel vhodného právníka tak, že jsem si prošel rozhodnutí NSS, která se týkala ČOI a obdobného problému, no a podle úrovně zpracování kasační stížnosti jsem usoudil, zda je to správná osoba.

Taky jsem si zjistil, komu už ČOI dala podobnou pokutu a zkoušel jsem se s dotčenými firmami spojit a zjistit podrobnosti a další možnosti. Někdo byl ochoten komunikovat, někdo ne.
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #4 kdy: 23 Dubna 2015, 10:10:28 »

Toto mne zaujalo. Zprovoznil jsem nedavno malý eshop pro známého, nicméně nemám moc potuchy jak je to s VOP. dá s eto někd enajít, co tam má a nemusí být? Nemá tu někdo nějaký univerzál mustr. Přece jen zatím se to pomalu ...pomalinku rozjíždí a tedy není vidina velké investice ze strany prodejce.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #5 kdy: 23 Dubna 2015, 10:32:50 »

IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #6 kdy: 23 Dubna 2015, 13:53:48 »

IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #7 kdy: 12 Června 2015, 01:16:18 »

Musí vůbec nutně podmínky být? Pokud nejsou, tak to prostě jede automaticky podle zákona, ne? Nechápu, proč se vlastně obchody tak namáhají, když 98 % e-shopů má vlastně jen opsanej zákon. A pak maj akorát problém, když se zákon přes noc změní…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #8 kdy: 12 Června 2015, 01:40:31 »

Existuje několik povinností (např. týkající se 14d lhůty pro vrácení zboží apod.), které když se poruší (např. neupozorněním zákazníka na právo vrácení ve 14d lhůtě), značně se tím zhoršují podmínky pro eshop (lhůta pro možnost vrácení se neúměrně prodlužuje, tuším o rok). Bylo by toho víc, z hlavy to nevím..

Mimochodem, jak tohle dopadlo: částečný WIN, ale spíš FAIL. Po odporu a dvoustránkovém zdůvodnění byla pokuta snížena, ale asi tak o čtvrtinu, čímž zůstala stejným opruzem jako na začátku  :-[
« Poslední změna: 12 Června 2015, 01:42:41 od dj-bobr »
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #9 kdy: 12 Června 2015, 01:48:21 »

Kde že to je?

Krom toho co vím, tak novej zákoník do toho vnesl takovej bordel, že je zcela irelevantní co kdo uvede, protože se vyloženě čeká na pár soudů a judikaturu. Po rozmachů expertů, co si pučovali zboží a po 14 dnech ho těžce použitý vraceli, se to režim pokoušel v zákoníku pořešit, vznikl paskvil podle kterýho nikdo neví, jak to vlastně je. Je tam tuším něco o tom, že lhůta je teď na seznámení se se zbožím…nikoli na vyzkoušení zboží. A teď se jděte hádat co je seznámení se zbožím :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #10 kdy: 12 Června 2015, 11:45:07 »

http://zakony.centrum.cz/obcansky-zakonik-novy/cast-4-hlava-1-dil-4-oddil-3-paragraf-1829

NOZ, § 1829, octavec 2) Nebyl-li spotřebitel poučen o právu odstoupit od smlouvy v souladu s § 1820 odst. 1 písm. f), může spotřebitel od smlouvy odstoupit do jednoho roku a čtrnácti dnů ode dne počátku běhu lhůty pro odstoupení podle odstavce 1. Jestliže však byl spotřebitel poučen o právu odstoupit od smlouvy v této lhůtě, běží čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení ode dne, kdy spotřebitel poučení obdržel.

//
spíš je zajímavá situace, kdy zákazník koupí zboží, vyzkouší, zjistí vadu a chce ho vrátit ve 14d lhůtě - chtělo by to rozsáhlejší právní rozbor, dle mého názoru je to spíš na normální reklamaci a žádost o dobropis/výměnu..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #11 kdy: 12 Června 2015, 12:00:24 »

Ano, to je na reklamaci a je pouze dobrá vůle obchodů to řešit hned. Jinak se na něj můžou vykašlat a nemůže se ničeho domáhat.

Ale to vracení je sakra důležitý, byl tu případ že dědek koupil asi 5 blistrů baterek po 400, doma to roztrhal, obaly zahodil a za tejden se rozmyslel, že to nechce. Co s debilem? Hodnota baterek je následně o třetinu nižší a podle novýho zákoníku snad prej nejde naúčtovat srážku za obal a hodnotu používáním, to zase prej vyndali. Já to ještě nestudoval…
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #12 kdy: 12 Června 2015, 12:41:27 »

Tohle řešíme několikrát týdně.. :/ ten zákon je úchylnej a v tomhle případě dost znevýhodňuje prodejce. Zákazníkovi sice může prodejce při vracení zboží bez obalu naúčtovat stornopoplatek za sníženou hodnotu zboží, ale nový samotný obal už stejně koupit nejde, starý obal (jde-li) zavařit vypadá ohavně a stejně to nejde prodat jako nové, náhradní příslušenství často taky neseženu atd..

Lidi mi na reklamace sice často nosí necelé dva roky staré zboží v kompletním orig balení, příslušenství, všechno komplet cajk, ale při vracení zboží ve 14d lhůtě samozřejmě vyhoděj krabici, manuály, zaregistrujou se do iCloudu či vykonají podobný nevratný úkon (nehledě k tomu, že záruka u výrobce dost často začíná být spuštěna prvním použitím zařízení, které si pingne domů k výrobci, že tohle S/N bylo právě poprvé nastartováno..)

to je život :(
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:SprDel, ČOI
« Odpověď #13 kdy: 12 Června 2015, 12:48:42 »

Já se teď stěhuju do vlastních prostor co ani nejsou vyloženě prodejna. E-shop (zatím) stále není, takže výhoda pro mě, prohlásím se za privátní dílnu co dělá pouze zakázky, něco jako hospody vs. neveřejné kluby, a nazdar bazar, nechť si ČOIka a podobní naserou.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky