30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.  (Přečteno 8189 krát)

wobber

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil

Zdravím,

potřebuji znát Váš názor, nebo poradit.
Situace:
- od roku 2007 do roku 2010 jsem podnikal. V roce 2010 jsem činnost pozastavil (tedy nezrušil)
- v roce 2013 jsem se přestěhoval v rámci města. Vše řádně nahlásil na MÚ pro centrální registr.
- cca od roku 2011 mám zřízenou datovou schránku jako fyzická osoba
- Na základě mého přestěhování se údaje o mojí nové adrese dostaly i na Živnostenský úřad příslušného MÚ a z moci úřední mi změnili bydliště, ale nezměnili sídlo podnikání. Znovu upozorňuji, že jsem v té době již nepodnikal - živnost byl pozastavena, ale prý mám stejné povinnosti, jako kdybych podnikal. No budiž. Ani jsem si na to nevzdechl.
- Teď to nejlepší. Místní odbor ŽÚ si řekl, že je divné, když jsem se přestěhoval a nechal jsem si (nechtěně, nevědomky) adresu místa podnikání v místě bývalého bydliště, tak že půjdou na kontrolu. Prý proběhly nějaké výzvy a bůhvíco ještě písemně poštou (mám datovku!) a nakonec mi fikcí doručili (takže o tom nevím) oznámení o započetí kontroly! Samozřejmě, že vše posílali na evidentně starou adresu, i když měli k dispozici adresu novou (tu si sami z moci úřední opravili - asi z centrálního registru). O započetí kontroly jsem se dozvěděl náhodou, kdy podle slov slepic na ŽÚ jsou přeci tak hodné (a nechtějí přeci vůbec buzerovat), že mi poslali obyčejný dopis bez doručenky do schránky na mojí novou adresu! Poprvé! Na starou adresu jich naposílali stohy a ještě to vylepili na vchodové dveře činžáku.


No a teď jak dál. Já se dostavil na úřad (na základě dopisu bez doručenky), protože jsem nevěděl, co se děje. Na úřadě jsem slíbil, že příjdu. Když jsem přišel (myslel jsem, že si nějak popovídáme a lidsky to napravíme) udělali zmíněnou kontrolu, jejíž Oznámení o započetí mi poslali poštou na starou adresu.


Teď je tedy dotaz. Je správné doručování poštou (bohužel na starou adresu), když má člověk datovou schránku fyzické osoby? Oni mě ale považují za podnikatele, i když mám činnost přerušenou. Je nějaký precedens? Třeba od NSS ? Nic jsem nenašel. Sami na ŽÚ, když jsem jim řekl, že mám datovku se trochu opotili a začali hledat, jestli ji opravdu mám a od kdy. Jedna pronesla potichu, že pak by to bylo v háji, protože by kontrolu museli považovat za nezahájenou (zahájili ji na základě doručení Oznamení o zahájení kontroly FIKCÍ). Pak ale přišel šéf a říkal, že mám smůlu, protože nemají povinnost posílat do datovek fyzických občanů. Má pravdu?

Vřele děkuji za Vaše názor, nápady a rady!

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #1 kdy: 31 Března 2015, 11:44:43 »

.... Pak ale přišel šéf a říkal, že mám smůlu, protože nemají povinnost posílat do datovek fyzických občanů. Má pravdu?

Obávám se, že má pravdu.
IP zaznamenána

wobber

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #2 kdy: 31 Března 2015, 15:09:39 »

A co tohle?:
V případě náhradního doručování je ustanovením § 46 odst. 4 o. s. ř. konstruována právní fikce, že účinky doručení písemnosti nastanou po uplynutí stanovené doby ex lege i vůči tomu, kdo písemnost fakticky nepřevzal. Právní fikce coby nástroj odmítnutí reality právem je nástrojem výjimečným. Aby mohla svůj účel (dosažení právní jistoty) splnit, musí respektovat všechny náležitosti, které s ní zákon spojuje. Nejsou-li všechny právní náležitosti splněny, není soud oprávněn naplnění fikce konstatovat (viz čl. 2 odst. 3 Ústavy, resp. čl. 2 odst. 2 Listiny, podle něhož lze uplatňovat státní moc jen v případech, mezích a způsoby, které stanoví zákon; srov. nález Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 92/01, Sbírka nálezů a usnesení Ústavního soudu, svazek 28, nález č. 115). Základní náležitostí požadovanou ustanovením § 46 odst. 4 o. s. ř. je, že se adresát v místě doručování zdržoval v době, kdy je toto doručování uskutečňováno. A contrario, pokud se účastník v místě doručení nezdržuje, fikce doručení nastoupit nemůže. Tímto došlo i k porušení čl. 2 odst. 3 Ústavy, resp. čl. 2 odst. 2 Listiny.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 754
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #3 kdy: 02 Dubna 2015, 20:21:26 »

můžu se zeptat, co chtějí po 5letech od oznámení pozastavení činnosti kontrolovat ?
IP zaznamenána

wobber

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #4 kdy: 03 Dubna 2015, 10:04:51 »

Chtějí kontrolovat tu adresu!  A to není apríl.  Už jsem podal námitku ve výše uvedeném duchu, protože oni věděli, Jaká adresa je správně a jaká ne.
IP zaznamenána

mhi

  • Příspěvků: 27
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #5 kdy: 10 Dubna 2015, 11:56:08 »

Ad citovany nalez k o.s.r. vyse: zde jsme ve spravnim ... (i kdyz nerikam, ze pouzit by neco takoveho neslo).

Chtějí kontrolovat tu adresu!  A to není apríl.  Už jsem podal námitku ve výše uvedeném duchu, protože oni věděli, Jaká adresa je správně a jaká ne.

Jake konkretni poruseni povinnosti maji na mysli? Pokud se nepletu a prerusil jste podnikani (a umite to dokazat), tak odpada drtiva vetsina povinnosti tykajici se mista podnikani (oznaceni cedulkou apod.).

Myslim, ze temer jakykoliv problem by sel vyresit nejakou fiktivni smlouvou o pronajmu (podnajmu) na dane adrese, tu bych dal ale az pujde do tuheho.
IP zaznamenána

k17

  • Příspěvků: 17
    • Zobrazit profil
Re:Živnostenský úřad-zahájení kontroly-doručení fikcí.
« Odpověď #6 kdy: 14 Dubna 2015, 07:58:55 »

Ja si jenom postezuju.
Prestehoval jsem se po te co jsem mel pozastavenou zivnost. Na novou adresu mi prisel dopis z mistniho zivn.uradu. Prisel jsem na urad, tam mi doporucili abych si zmenil  misto podnikani tak,ze kdykoliv se v budoucnu prestehuju, tak se mi zmeni i misto podnikani na novou adresu. Me to tenkrat nasralo, protoze jsem uz leta zivnost neprovozoval, musel jsem kvuli jenom formalite na urad a navic me zkasli 100,- poplatek :-(
IP zaznamenána