30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: výklad InfZ v podání "Zastoupení Evropské komise v ČR"  (Přečteno 3748 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

Po pouhých 19 dnech od podání žádosti dle InfZ jsem dostal moc vtipnou odpověď:

Citace
Vážený pane mikky,

děkujeme za Váš dotaz, který jsme zaevidovali. Zastoupení Evropské komise dostává velké množství dotazů, prosíme Vás tedy o strpení, na Váš e-mail odpovíme, jakmile to bude možné.

Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

Tým Zastoupení Evropské komise


To jen tak pro obecné pobavení :) Napsal jsem jim, že muselo dojít k omylu, že jsem jim žádnej dotaz neposílal. Můžu se podělit, kdyby to někoho zajímalo.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:výklad InfZ v podání &quot;Zastoupení Evropské komise v ČR&quot;
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2016, 18:59:55 »

Poděl se prosím. :-)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:výklad InfZ v podání "Zastoupení Evropské komise v ČR"
« Odpověď #2 kdy: 20 Května 2016, 06:19:37 »

Doporučuju mírnit vášně, Evropská komise ani jiné orgány EU nejsou povinným subjektem ve smyslu § 2 InfZ. Poskytování informací se v Евросоюзе řídí Nařízením (ES) č. 1049/2001 (viz http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=URISERV:l14546&from=CS ), které je zejména co do možných výjimek tak gumové, že když vám něco poskytnout nechtějí, tak si snadno nějaký důvod vymyslí. O procesu vyřizování žádosti se tam píše toto:

Žádosti o přístup k dokumentu se vyhotovují v písemné podobě, včetně elektronické, v jednom z jazyků EU. Žadatel nemusí uvádět důvody žádosti.

Žádost o přístup k dokumentu musí být vyřízena bez prodlení. Žadateli se zašle potvrzení o jejím obdržení. Do 15 pracovních dnů od registrace žádosti orgán buď zajistí přístup k požadovanému dokumentu, nebo přístup zamítne.

V případě úplného nebo částečného zamítnutí žádosti může žadatel do 15 dnů ode dne, kdy obdržel odpověď orgánu, podat potvrzující žádost, ve které orgán požádá, aby přezkoumal své stanovisko.

Žadateli jsou dokumenty zpřístupněny buď tak, že do nich může nahlédnout přímo na místě, nebo obdrží jejich kopii.


Procesně tedy ta jejich reakce nejspíš odpovídá zavedené praxi při aplikaci tohoto Nařízení. Jste ve fázi, kdy vám potvrdili registraci žádosti, a do 15 dní ji (možná) vyřídí. Že se tam píše něco o bez prodlení je nepodstatný detail, stejně tak jako lhůta vázaná na registraci, ovšem bez stanovení lhůty, ve které musí žádost registrovat. Počkejte si 15 dní a pak jim případně pošlete potvrzující žádost (a odkažte na to Nařízení).
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:výklad InfZ v podání "Zastoupení Evropské komise v ČR"
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2016, 10:25:53 »

O tom nařízení vim (přesto dík za odkaz!) a nebyl jsem si jistej, jestli pod to náhodou nespadají, ale nakonec jsem dospěl k závěru, že to zkusim protože:

1) není to žádost na komisi, ale přímo na organizaci jménem Zastoupení EK v ČR, která má sídlo v Praze
2) domnívám se, že se nejedná o orgán EU, ale o veřejnou instituci dle § 2, odst. 1. InfZ, čemuž odpovídá i forma prezentace a "podnikání" této instituce

Uvidíme, co mi napíšou a jestli se vůbec budou snažit o nějakou argumentaci. Minimálně se tím naboří další ledová kra neznáma.

Citace
Vážený týme zastoupení evropské komise,

muselo dojít k nějakému omylu. Neposílal jsem vám žádný dotaz, nýbrž jsem učinil podání prostřednictvím vaší elektronické podatelny ve věci žádosti o poskytnutí informací v souladu se zákonem č. 106/1999 Sb, kterou jste povinni vyřídit ve lhůtě 15 dnů, což jste neudělali.

Protože jsem však, v souladu s postoji evropské komise, člověk velice tolerantní a trpělivý, navíc ještě se symyslem pro spravedlnost (chápu, že to už příliš v souladu s postoji evropské komise není, ale zde se dovolím odvolat článek 2, odst. 4 Ústavy České republiky), budu předpokládat, že byť jistě máte povinnosti související s vedením agendy podatelny, vyložili jste si je poněkud ... neortodoxně a vaši zprávu, kterou jste mi poslali dne 19. května 2016, budu považovat za potvrzení o přijetí mého podání. 15denní lhůta na vyřízení žádosti o poskytnutí informací vám tedy běží od dnešního dne.

Děkuji za potvrzení o přijetí a těším se na poskytunté informace, které očekávám na elektronické adrese @.cz nejpozději v pátek 3. června 2016.

Přeji krásný a slunný den,

s pozdravem,

  mikky

Netušíte, jestli někde v těhle eusoc nařízeních neexistuje nějaká formulka podobná té v našem SŘ, která přibližně říká, že "podání se posuzuje podle jeho faktického obsahu"?
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:výklad InfZ v podání "Zastoupení Evropské komise v ČR"
« Odpověď #4 kdy: 20 Května 2016, 11:39:59 »

Ne, Zastoupení EK v ČR je přesně to, co říká ten název, tj. je to lokální kancelář EK. Nemá žádnou samostatnou právní subjektivitu, ani soukromoprávní, a už vůbec ne jako nějaká veřejnoprávní instituce.

Vnitrostátní veřejné právo (včetně InfZ) se na ni nijak nevztahuje, civilní právo (kombinované s právem EU) jen v případech, kdy budou navazovat nějaké soukromoprávní vztahy (něco si budou chtít koupit atp.) - pak je stranou smlouvy přímo "Evropská unie". V případech, které se týkají samotné činnosti (zastoupení) Evropské komise, se řídí výhradně právem EU. Jakým způsobem přesně fuguje poskytování informací netuším, obecně jsou postupy dle práva EU mnohem méně formální než cokoliv, co se řídí našim správním řádem. Pokud vás pošlou do háje, tak se můžete obrátit na euro-ombudsmana, nebo je žalovat u Tribunálu EU.
IP zaznamenána