30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?  (Přečteno 8185 krát)

kralbramborovychlidi

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« kdy: 07 Listopadu 2013, 22:30:47 »

Jak bych měl po promlčecí lhůtě požádat "neprůstřelně" o vydání spisu? Má úřad povinnost mě ho vydat?  A jakou formou by ho měl vydat?
Díky

KBL
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #1 kdy: 07 Listopadu 2013, 23:43:59 »

Cesta je v podstatě dvojí:

Podle § 38 správního řádu:
1) Účastníci a jejich zástupci mají právo nahlížet do spisu, a to i v případě, že je rozhodnutí ve věci již v právní moci (§ 73).
4) S právem nahlížet do spisu je spojeno právo činit si výpisy a právo na to, aby správní orgán pořídil kopie spisu nebo jeho části.

Nevýhoda: Musíte tam osobně. Pokud o to požádáte písemně, tak tu kopii mohou, ale také nemusí poslat. Právo na kopii spisu je totiž spojené s právem (fyzicky) nahlížet do spisu a judikatura je v tomto ohledu jasná.

Podle zákona č. 106/1999, o svobodném přístupu k informacím:
Žadatel musí uvést jméno, bydliště a datum narození.

Má klasická žádost zní:
V souladu s ust. § 14 zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, žádám o zaslání kompletní kopie spisového materiálu, vedeného výše uvedeným správním orgánem pod č.j.: XY, sp. zn. XY, a to ve lhůtě do 15 dnů (§ 14 odst. 5 písm. d InfZ) prostřednictvím datové schránky (§ 4 odst. 5 InfZ).

Výhoda: Mají na to 15 dní. Pokud spis neposkytnou, lze podat stížnost podle § 16a.
Na úřadech se agenda ohledně InfZ eviduje, takže si většinou moc nedovolí na to srát, protože jim pak stížnosti a podobné nepříjemnosti kazí statistiky.
Nevýhoda: Můžou za to chtít zaplatit (ovšem jen reálně vynaložené náklady, takže třeba do datovky posílají zadarmo).
IP zaznamenána

kralbramborovychlidi

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #2 kdy: 08 Listopadu 2013, 13:20:40 »

díky za komplexní odpověď
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
prekluze
« Odpověď #3 kdy: 21 Března 2014, 02:32:18 »

Posila urad pri prekluzi usneseni o zastaveni rizeni o prestupku, ci neco "podobneho" , nebo to projde jen v silent modu ? :-)
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:prekluze
« Odpověď #4 kdy: 21 Března 2014, 10:15:15 »

Posila urad pri prekluzi usneseni o zastaveni rizeni o prestupku, ci neco "podobneho" , nebo to projde jen v silent modu ? :-)
Ze zákona jsou povinni vydat rozhodnutí, ale v případě prekluze mnohdy nikdy žádné nevydají. Tím pádem je to poněkud absurdně stále "živá věc", i když fakticky už nelze rozhodnout jinak, než že se řízení zastavuje. Já jsem se třeba v některých případech nedomohl vydání rozhodnutí ani po více než 2 letech a když jsem se na ministerstvu dopravy dotazoval proč, tak mi sdělili, že jsou zavaleni odvolací agendou a že rozhodnutí přijde "v co nejkratší době" (sděleno cca před 6 měsíci). Jelikož mi to je jedno a mám na starosti důležitější práci, tak v tom žádné další kroky nepodnikám  :)
IP zaznamenána

bartholomeo

  • Příspěvků: 31
    • Zobrazit profil
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #5 kdy: 21 Března 2014, 10:48:41 »

Záleží jak kde, mi se podařila překluze už v 1. stupni, rozhodnutí o odložení bylo zasláno 2 dny po prekluzi.
IP zaznamenána

Petr Pavel

  • Příspěvků: 33
    • Zobrazit profil
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #6 kdy: 21 Března 2014, 11:05:20 »

V Praglu mi to prislo 2 dny po prekluzi, coz je neuveritelny fofr, kdyz vezmu v uvahu, ze vsechno ostatni jim trva:)
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #7 kdy: 24 Března 2014, 15:21:24 »

V Praglu mi to prislo 2 dny po prekluzi, coz je neuveritelny fofr, kdyz vezmu v uvahu, ze vsechno ostatni jim trva:)
To nejspíš generuje nějaký systém automaticky.
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:prekluze
« Odpověď #8 kdy: 05 Dubna 2014, 10:15:04 »

Posila urad pri prekluzi usneseni o zastaveni rizeni o prestupku, ci neco "podobneho" , nebo to projde jen v silent modu ? :-)

Diky vsem za info , chystal jsem se svuj prvni a zatim posledni pripad zaramovat :-), takhle musim zvolit jineho umelce :-)
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #9 kdy: 27 Dubna 2014, 09:09:45 »

Nechce se mi zakládat nové téma a tak to píšu sem, protože je to tématu asi nejblíže z postovaných. Spis s odvoláním předaný MD 2 měsíce před prekluzí, stíhají to? Nevíte, jak na tom aktuálně jsou?
« Poslední změna: 27 Dubna 2014, 12:11:25 od unlimited »
IP zaznamenána

jkraus222

  • Příspěvků: 1 027
    • Zobrazit profil
    • Nezaplatim.cz - ochrana před pokutami
Re:Jak po promlčecí lhůtě požádat o spis?
« Odpověď #10 kdy: 27 Dubna 2014, 18:20:40 »

Spis s odvoláním předaný MD 2 měsíce před prekluzí, stíhají to? Nevíte, jak na tom aktuálně jsou?
Pokládám to za silně nepravděpodobné.
IP zaznamenána

KRA

  • Příspěvků: 25
    • Zobrazit profil
Re:prekluze
« Odpověď #11 kdy: 12 Června 2014, 16:53:20 »

Posila urad pri prekluzi usneseni o zastaveni rizeni o prestupku, ci neco "podobneho" , nebo to projde jen v silent modu ? :-)

Tak to mam asi na poste, cislo j./2012/KUSK takze s rocnim zpozdenim. Nejprve jsem se lekl ,ze to je nejaky  novy pozdrav ,ale datum je snad jasne. :-)
IP zaznamenána