30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami  (Přečteno 7710 krát)

Breaky

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« kdy: 10 Října 2016, 13:30:17 »

Zdravím,

Už se to tu, podle toho co jsem pročítal, řešilo několikrát, ale úplně přesně v tom nevidím stejnou situaci, kterou procházím já...

Naproti mého baráku udělali z kdysi normálního parkoviště tenhle paskvil, což samozřejmě má za následek to, že mi teď kdejaký de*il stojí před barákem (RD, ne panelák/činžák) a já hold musím přes cestu na ono parkoviště...

Co je můj problém, parkoviště je nově na max 2 hodiny, platí od 8-17 každý všední den a pravidelně tam 8:15 stojí MěstaPo a dává za stěrače navštívenky... Z mého pohledu je to přece nesmysl, protože je-li parkoviště na max dvě hodiny a nařízení platí od 8 od rána, přece mě 8:15 nemůžou pokutovat!

Je nějaká možnost, jak toto napadnout? Abychom se pochopili, nejde mi vůbec o peníze za pokutu, jde mi čistě o logiku celé věci... Už mi jeden MěstaPák říkal, že tam mám prostě hodit lístek 8:00 a mám klid - přijedu z práce někdy po 19 večer, takže v podstatě bych na lístku lhal, nicméně to údajně stačí, ale příčí se mi takovou hovadinu dělat, je to prostě z mého pohledu naprostá buzerace ze strany městapa... Z čiré logiky celého toho nesmyslu mi příjde, že i kdyby na krásno, tak nejdřív přece městapáci můžou někoho za nedodržení max 2 hodin okna pokutovat v 10 ráno, ne?

Předem díky za jakoukoliv radu...
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #1 kdy: 10 Října 2016, 13:55:01 »

Pokud je tam značka IP13b (parkoviště s parkovacím kotoučem) a vy nemáte kdykoliv v době platnosti ve vozidle viditelně kotouč (nebo nějaké náhradní řešení, např. ten lístek), tak to asi lze považovat za porušení povinností plynoucí z té dopravní značky...
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #2 kdy: 10 Října 2016, 14:06:35 »

Vytknuto před závorku - pokud „de*il před barákem“ stojí na veřejně přístupné pozemní komunikaci, tak nemáte důvod stanovovat mu stupeň mentální retardace jen proto, že vám kazí výhled a zabírá místo, které byste rád využil. Jde-li o účelovou komunikaci, která vám patří, máte možnost prosadit jiný režim jejího veřejného užívání.

K samotnému dotazu - je-li platnost značky IP 13b omezena časově, tak je IMHO nerozhodné, zda na kotouči vyznačím čas skutečného zaparkování nebo začátku platnosti značky, pokud k zaparkování došlo mimo časový interval, ve kterém platí omezení. Při striktním výkladu by tam měl být nastaven čas skutečného zaparkování (srov. definici IP 13b ve vyhlášce č. 294/2015 Sb.), ale omezení by se samozřejmě počítalo až od 8.00.

Pokud jde o rozdávání lístečků v 8.15, tak formálně jde o porušení povinnosti dané DZ (umístit kotouč a nastavit dobu začátku stání). Lze samozřejmě argumentovat tím, že jediným účelem této povinnosti je umožnit kontrolu a vynucování časového omezení, které před 10.00 nemůže logicky nikdo porušit. Je to poměrně krystalicky čistý případ na materiální aspekt přestupku, pokud by na základě toho opravdu úřad zahájil správní řízení (navštívenku MP ignorujte), určitě by se s tím dalo pracovat.
IP zaznamenána

Breaky

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #3 kdy: 10 Října 2016, 15:17:47 »

Je to poměrně krystalicky čistý případ na materiální aspekt přestupku, pokud by na základě toho opravdu úřad zahájil správní řízení (navštívenku MP ignorujte), určitě by se s tím dalo pracovat.

Ano, přesně o to mi jde... Nevidím nejmenší důvod dávat si za okno nějaký lísteček nebo hodiny, pokud opravdu není možnost, že bych porušil onu maximální dobu stání - což v mém případě nehrozí, jelikož tam vždy parkuji po ukončení vymezené doby (tj. po 17 hodině) a odjíždím nejpozději kolem 9. do práce...

Jelikož jsme však v Bananistánu, věřím, že logiky se v tomto případě nedovolám, nicméně to aspoň zkusím, už jen z principu...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #4 kdy: 10 Října 2016, 15:37:01 »

Důvod tam ten kotouč dát existuje - je to povinnost stanovená značkou (že v daném případě nedává velký smysl není podstatné, situace, kdy zákon požaduje nějaký nesmysl, jsou bohužel obvyklé při aktuálním trendu mít zákonem upravenou každou ptákovinu). Z praktického hlediska pak tím, že se tomu nesmyslu podřídíte, tj. hodíte tam lístek s nápisem 8.00 (nebo klidně 18.00), šetříte vlastní čas a peníze, protože náklady na umístění toho lístku jsou patrně nižší, než náklady na odvácení, byť úspěšné, následné buzerace.

Jelikož jsme však v Bananistánu, věřím, že logiky se v tomto případě nedovolám, nicméně to aspoň zkusím, už jen z principu...
Šance na uchycení argumentu, že porušení povinnosti, jejímž jediným účelem je vynucení omezené doby stání, která v daném případě byla dodržena, nemůže nijak porušit ani ohrozit zájem společnosti a nemůže tedy jít o přestupek, jsou slušné. Od SO1 zázraky nečekejme, ale nejpozději na kraji by to někomu mohlo dojít.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #5 kdy: 10 Října 2016, 16:55:15 »

Vidím tu jeden buzerační potenciál vůči SO.

Pokud vyhraju správko s tím, že se o přestupek nejedná, tak další zahájení řízení už by šlo řešit trestním oznámením ze zneužití pravomoci, protože pokud je SO z předchozí činnosti známo, že se o přestupek za daných podmínek jednat nemůže, tak takovéto jednání nelze nazvat jinak než šikanou.
IP zaznamenána

Breaky

  • Příspěvků: 3
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #6 kdy: 10 Října 2016, 17:58:09 »

Vidím tu jeden buzerační potenciál vůči SO.

Pokud vyhraju správko s tím, že se o přestupek nejedná, tak další zahájení řízení už by šlo řešit trestním oznámením ze zneužití pravomoci, protože pokud je SO z předchozí činnosti známo, že se o přestupek za daných podmínek jednat nemůže, tak takovéto jednání nelze nazvat jinak než šikanou.

Tak ono o nic jiného, jak o buzeraci, nejde... V podstatě na tom parkálu stojí některý auta i víc, jak dva týdny, kdyby šlo o tak strašný problém, tak jsou už dávno ty auta odtáhnuté... Jak říkám, jediný následek té změny (původně to bylo normální parkoviště, kde si zastavil kdokoliv) je to, že mi ti lidi parkujou před domem, tudíž jsem nucen parkovat na tom parkovišti místo nich... Kdyby to bylo s poplatkem, chápal bych, že tím město (resp. část města) získává peníze, které vložilo do rekonstrukce (novej koberec a lajnování), ale jinak tuto změnu absolutně nechápu...

Nicméně ten precedent, pokud by se zadařilo, by mohl aspoň kluky městapácký naučit chodit až po 10. ranní a já bych mohl v klidu spát s tím, že se hned po ránu nebudu muset nervovat... :)
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #7 kdy: 10 Října 2016, 19:02:26 »

Nicméně ten precedent, pokud by se zadařilo, by mohl aspoň kluky městapácký naučit chodit až po 10. ranní a já bych mohl v klidu spát s tím, že se hned po ránu nebudu muset nervovat... :)
<iluze>To tak třeba ty lístečky rozdané před 10.00 řeší na MP jen domluvou a vysvětlením, že i na ty první 2 hodiny je třeba nastavit kotouč.</iluze>
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #8 kdy: 13 Října 2016, 16:12:47 »

Lze samozřejmě argumentovat tím, že jediným účelem této povinnosti je umožnit kontrolu a vynucování časového omezení, které před 10.00 nemůže logicky nikdo porušit. Je to poměrně krystalicky čistý případ na materiální aspekt přestupku, pokud by na základě toho opravdu úřad zahájil správní řízení (navštívenku MP ignorujte), určitě by se s tím dalo pracovat.

Možná to bude zbytečně překombinované, ale.. sčítá se i doba před přerušením platnosti značky?
Když je parkování na 2 hodiny v době 8-18 a někdo tam přijede v 16:01 tak do kolika tam může parkovat..
a) do 10:00.. 2 hodiny od začátku platnosti značky ten den..
b) do 8:01.. protože 1 hodinu a 59 minut v době platnosti značky už vybral předchozí den
??
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #9 kdy: 13 Října 2016, 16:22:45 »

Placená parkoviště, alespoň s většinou automatů, takto fungují.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - Parkoviště s parkovacími hodinami
« Odpověď #10 kdy: 13 Října 2016, 16:59:27 »

Že placený automat umožní předplacení dalšího dne je vcelku logické. Aby to bylo nějak relevantní pro nastíněný problém, tak by bylo potřeba ověřit, jak se takový automat chová tam, kde je parkování placené ale zároveň je omezena maximální doba. Např. oranžové zóny v centru Prahy s omezením na 2h - umožní 2 hodiny před koncem placené doby předplatit jen 2h, nebo 4h, z toho 2h na další den?

Jestliže je platnost značky dodatkovou tabulkou časově omezena, tak vlastně dochází k změnám režimu (časově omezené parkování, pak volný režim, pak zase časově omezené). Pokud v rámci jednoho režimu se odpočítává nějaká doba/lhůta, tak aby „přežila bez restartu“ změnu režimu, muselo by to dávat nějaký dobrý smysl. Např. pokud by někde měli parkoviště s kotoučem a povolené třeba 2 hodiny dopoledne a 1 odpoledne, nebylo by úplně jednoduché obhájit výklad, že tam lze stát bez přeparkování od 10 do 13. Pokud ale při změně řežimu ta nedoběhnutá doba úplně ztrácí význam (protože v noci netřeba využití parkoviště regulovat), nedává žádný smysl ji uchovat někde v paměti a oživit ráno, tam nepochybně k restartu dojde.
IP zaznamenána