30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem  (Přečteno 4038 krát)

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem
« kdy: 16 Září 2016, 11:45:23 »

Vzhledem k modrým zónam na šestce nemám jako mimopražská náplava kde parkovat v okolí mého obydlí, jelikož se všichni ne-líní občani, kteří byli obohaceni o modré zóny rozhodli parkovat o ulici vedle, kde nejsou, tedy u nás.

Nenapadlo mě tedy nic lepšího, než parkovat na z poloviny prázdném parkovišti, které patří vlastníkovi (práv. osoba / státní organizace), který taktéž vlastní dům, ve kterém jsem v nájmu. Vlastník ale toto parkoviště z části pronajímá nájemci, jímž je firma XYZ, taktéž právnická osoba. Jistá osoba z organizace vlastníka mi prozradila, že mohu parkovat na místech ,která nejsou označena nástřikem na zemi "XYZ" a mohu stát na místech s nástřikem "ZÁS" tedy na místech pro zásobování. Vjezd na prakoviště je osazen značkou "Soukromý pozemek" a dodatkovou tabulkou "Mimo firmy XYZ"

Dnes ráno si mě odchytila osoba z firmy XYZ a pohorzila odtahem, jestli se situace bude opakovat. Slušně jsem osobě vysvětlil, že mám od osoby zastupujícího vlastníka (zda ta osoba v tomto může nebo nemůže rozhodovat mi není známo) povoleno parkovat na místech pro zásobování. Načež osoba ukázala na dvě jiná místa a řekla, že tam parkovat můžu, ale ne tam kde stojím (nejlepší místo na celém parkovišti co se rozměrů a polohy týče).

Ač mi je jasné, že nájemce asi s**e můj parking, tak si myslím, že je vcelku bezmocný. Není vlastníkem. Samostatná plocha, ač vybetonovaná s nastříkanými místy, je vedená jako zeleň. Může nájemce zavolat MP a zrealizovat odtah vozidla z pronajatého pozemku? O tom, že vlastník nějaké možnosti má vím, ale u vlastníka je vcelku velká šance, že mu celá situace bude u zádele, jak ve státním normálně bývá. Mám si radši najít jiný parking do doby než dostanu místo na druhém parkovišti vlastníka, nebo to prostě neřešit, jelikož prskající nájemce parkoviště může opravdu jen prskat?
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem
« Odpověď #1 kdy: 16 Září 2016, 12:45:03 »

Osobne bych se asi zkusil pokud mozno s XYZ domluvit rozumne. Samozrejme hraje roli zda maji pronajatou od vlastnika celou plcochu, nebo urcite mnostvi parkovacich mist, ci jsou parkovaci mista ZAS. apod.

Pokud najemce navrhl ze muzes parkovat na nejakych jinych mistech a ty nejsou uplne hrozna, pak nevidim moc problem, z uvodu jsem pochopil, ze jde o to, ze neni moc kde parkovat a ne o to mit to nejlepsi prostorne misto ktere tam je.
Pokud je tam zakaz vjezdu, mohl by nekdo z XYZ pomerne snadno prudit s timhle etc. Takhle kdyz to bude domluvene asi nebude.
IP zaznamenána

Anorex

  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem
« Odpověď #2 kdy: 16 Září 2016, 14:18:26 »

Taky bych se to snažil řešit nějak smírně, protože tohle vypadá jako gentlemanská úmluva, která je spíš ústupkem parkujícímu než poskytovateli parkování. Tedy větší snaha o rozumnou domluvu by měla jít ze strany parkujícího i za cenu drobného zhoršení podmínek pro parkování. Neb poskytoval parkování si velmi snadno může vymoci neparkování vůbec...
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem
« Odpověď #3 kdy: 16 Září 2016, 14:30:28 »

Ač mi je jasné, že nájemce asi s**e můj parking, tak si myslím, že je vcelku bezmocný. Není vlastníkem.
Je to přesně naopak.

Záleží, jak přesně mezi sebou mají upravené vztahy vlastník a nájemce, ale pokud je to jen standardní nájemní smlouva, tj. že daný pozemek se vším všudy pronajímá vlastník osobě XYZ, tak vlastník nemá co kecat do toho, jak XYZ pozemek užívá. Rozhodně nemůže někomu povolit ten pozemek užívat proti vůli XYZ, protože by ho tím vlastně pronajal/zapůjčil dvakrát, zasáhnul by tak do práva XYZ plynoucího z nájemní smlouvy.

Neboli - vaším bohem je XYZ, vlastník mu do toho nemá co kecat (leda by to měli upraveno ve smlouvě). Možnosti silového řešení má nájemce úplně stejné jako vlastník (jde o zásah do jeho užívacího práva, přičemž není rozhodné, zda toto právo pramení z vlastnictví nebo ze smlouvy). Samozřejmě jste-li za dobře s vlastníkem, tak ten může minimálně neformálně XYZ ve váš prospěch působit, ale kdyby došlo na lámání chleba, tak vlastník může tak leda vypovědět smlouvu (resp. hrozit jejím neprodloužením, zdražením atp.).
IP zaznamenána

Ftipalek

  • Příspěvků: 324
    • Zobrazit profil
Re:Parkování na pronajatém pozemku - výhružka odtahem
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2016, 15:19:22 »

Tak situace byla vyřešena s vlastníkem vcelku jednoduše. Vlastním mi "daroval" parkování na invalidech na druhém parkovišti, než dostanu své místo. Tak snad mě MP neodklidí, parkoviště má závoru.  ;D ;D

Jinak stanovisko vlastníka: Ač si XYZ pronajímá jen část parkoviště a místa označená jako ZÁS jsou k dispozici vlastníkovi, tak zaměstnanci firmy XYZ si na nich parkují své soukromé vozy, jelikož místa označená nástřikem XYZ jsou určena pro vozidla firemní. Firma podle vlastníka využívá celé parkoviště na "zvykovém" principu, tedy lidé z XYZ si zvykli, že tam parkují jen oni a vlastník své místa využívá jen, pokud dorazí instalatér a podobné služby.

@ Stilg: právě že jím navržená místa jsou dost blbá... Nikdo na nich nestojí, protože často na ně padají různé nezajištěné předměty z balkonů  :D
IP zaznamenána