30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Parkování - nepřekročení max. doby  (Přečteno 3056 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 678
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #15 kdy: 02 Listopadu 2023, 11:43:14 »

Obáváte se chybně. To by totiž naše oblíbené zákazy zastavení kvůli úklidu s omezením "platí od" zcela pozbyly smyslu. Prostě ta značka v ten daný okamžik není platná, tudíž se jí nemusím řídit.
To je ale zase jiná situace, ne? Tam Vám dodatečně někdo změni značení po tom, co jste vůz zaparkoval a ještě budete prokazovat, že to tak bylo, resp. úřad, že tomu tak nebylo. Zde ale značení s dodatkem bylo/mělo být známo již v době zaparkováni, ač v té době z platného značení neplynula pro řidiče nutnost něco dělat. To značení je i v době, kdy pro řidiče nic z toho neplyne, platné.
IP zaznamenána

stanice35

  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #16 kdy: 02 Listopadu 2023, 16:52:48 »

Pokud se budeme striktně držet psaného ....řidič musí při začátku stání umístit..., tak řidič nic neporušil. Úředník může mít jiný výklad, ale mělo by platit, že v případě pochybností se bere výklad výhodnější pro pachatele/podezřelého.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #17 kdy: 02 Listopadu 2023, 23:17:27 »

Pokud se budeme striktně držet psaného ....řidič musí při začátku stání umístit..., tak řidič nic neporušil.

Tady se najednou vyrojilo tolik právních gigantů ...

Takže znovu, ještě jednou: Značka IP 13b "Parkoviště s parkovacím kotoučem" označuje parkoviště, na kterém řidič musí při začátku stání umístit kotouč viditelně ve vozidle a nastavit na něm dobu začátku stání, kterou nesmí až do odjezdu měnit. Řidič spáchal přestupek tím, že vozidlo nechal stát na parkovišti v době platnosti značky IP 13b bez kotouče viditelně umístěného ve vozidle.

Při tom je naprosto bezvýznamné kdy tam vozidlo přijelo a jak dlouho na parkovišti stálo. To nikdo zjišťovat nebude, protože je to jedno. Rozhodující je pouze to, zda v době mezi 7:00 a 20:00 kotouč ve vozidle byl, nebo ve vozidle nebyl. Nic jiného nebude úředník tvrdit ani prokazovat.

Jestliže kotouč nebyl --> pokuta. Tak je to jednoduché.
« Poslední změna: 04 Listopadu 2023, 11:17:17 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

iaczek

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #18 kdy: 07 Listopadu 2023, 15:35:47 »

To Ladislav Laker:
Souhlasím s vámi ve výkladu platnosti značky IP 13b, ale v době mého parkování značka platná nebyla, jelikož jí zneplatnila dodatková tabulka, takže jsem nebyl povinen nikde nic umisťovat. Dodatková tabulka však nejen omezuje platnost značky, ale zároveň i určuje maximální dobu parkování, která je 2 hodiny.

Takže jestli jsem na parkoviště přijel před platností značky a kotouč neumístil, nebo na začátku platnosti značky, která je od 7:00 hodin a kotouč umístil, tak výsledek bude úplně stejný, parkovat můžu maximálně 2 hodiny do 9:00.
A to, si myslím, je důvod proč byla značka na místo osazena, aby se zabránilo, v době od 7:00 do 20:00 parkování delšímu než 2 hodiny.
( K tomu mě napadá ještě jeden dotaz, dá se někde zjistit za jakým účelem byla značka umístěna?)

Což se v mám případě nestalo, ani stát nemohlo když strážník z místa odcházel v 8:40. Parkovací kotouč je tam pouze pro informaci o zaparkování přes den.
Jednoznačně jsem nikoho neomezil, neparkoval delší dobu než stanovuje značka a jsem zvědav, jak to nakonec dopadne, proto tady hledám relevantní pomoc.
Osobně si myslím, že je to jenom buzerace a pokud by se to podařilo dotáhnout do konce mohlo by to spoustě lidí pomoct.

Momentálně testuji situaci, že pokud budu na místě parkovat, dávám kotouč na 21:00 hodin jelikož hodiny nerozlišují mezi 9 a 21 hodinou.
Zajímá mě, jak bude strážník argumentovat když k vozidlu dorazí před 9:00 hodinou. V podstatě si tak parkování prodloužím o další 2 hodiny  :)


To stanice35:
Přesně na to chci poukázat, že v zákoně je při začátku stání a nesmí se v průběhu stání měnit.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #19 kdy: 18 Února 2024, 09:47:30 »

To Ladislav Laker:
Souhlasím s vámi ve výkladu platnosti značky IP 13b, ale v době mého parkování značka platná nebyla, jelikož jí zneplatnila dodatková tabulka, takže jsem nebyl povinen nikde nic umisťovat.

Ano, svislá dopravní značka platná nebyla v době mezi 20:00 a 07:00. Ale ušlo vám, že parkoviště má dva odlišné parkovací režimy. Jde tedy o dvě různá stání, která se řídí odlišnými ustanoveními zákona.

- Stání od 20:00 do 07:00 je stáním na parkovišti, které není označeno svislou dopravní značkou.
- Stání od 07:00 je jiné stání: jde o stání na parkovišti označeném značkou IP 13b.

Úderem 7:00 hodin bylo zahájeno stání spojené se vznikem povinnosti mít ve vozidle viditelně umístěný parkovací kotouč. Při tom je bezvýznamné, že vozidlo v okamžiku změny parkovacího režimu již stálo na parkovišti zamčené a neujelo ani centimetr.

Bylo pouze na řidiči, aby se postaral o splnění své povinnosti, a bylo pouze na něm, jakým způsobem tuto povinnost splní.

- Například mohl zajít k autu těsně před 07:00 a umístit kotouč.
- Nebo mohl někoho poslat.
- Mohl mít ve vozidle elektricky ovládanou robotickou ruku, která by v 07:00 vytáhla parkovací kotouč z přihrádky a umístila jej viditelně ve vozidle.
- Mohl přijet v 19:00, umístit parkovací kotouč s časem nastaveným na 19:00 == 07:00, a mohl klidně parkovat až do 09:00 následujícího dne.
« Poslední změna: 18 Února 2024, 09:51:52 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #20 kdy: 18 Února 2024, 11:26:34 »

Podle mně, pokud přijel po 20:00 tak měl nastavit na hodinách čas 7:00 a mohl stát do 9:00.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #21 kdy: 18 Února 2024, 12:36:28 »

A jaký je materiální aspekt toho, že stál do 9:00 a "umístil x neumístil kotouč"? Po deváté hodině je to jasné, ale do 9:00 tam prostě není žádný rozdíl a "zákon (značka) přikazuje" není automaticky naplnění materiálního aspektu ani záměru zákonodárce (či zřizovatele parkoviště). Tím je zjevně nepřekročení dvou hodin parkování v uvedeném časovém intervalu. To se nestalo.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #22 kdy: 18 Února 2024, 19:29:12 »

Tak s tím samozřejmě souhlasím....spíš mi šlo o to narovnat ty nesmysly o vstávání a nastavování hodin v 7:00.
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Parkování - nepřekročení max. doby
« Odpověď #23 kdy: 19 Února 2024, 11:23:28 »

Mé vozidlo nerespektovalo dopravní značku IP 13b s dodatkovou tabulkou: Max. doba parkování 2 hod. Pracovní dny 7-20hod. (...) Pokud jsem zaparkoval mimo platnost značky, což je mimo pracovní dny od 20-7 hodin, tak se na mě nevztahuje povinnost umístit kotouč ve vozidle. A žádný zákon mi nenařizuje umístit ho tam později.

Váš případ by si zasloužil dotáhnout až k NSS, případně k ÚS. Protože jde o záležitost, která v judikatuře českých soudů nebyla dosud řešena.

Jde v tomto případě o rozpor mezi platností a účinností dopravní značky. Jde o toto:
- V oblasti právních předpisů se striktně rozlišuje okamžik platnosti a okamžik účinnosti.
- U dopravního značení však zákonodárce zcela zapomněl na rozlišení těchto dvou okamžiků.

Pokud přijmeme tvrzení, že značka IP 13b byla v době Vašeho vjezdu na parkoviště NEPLATNÁ, pak to vede k jedinému závěru: že jste ji mohl ignorovat nejen při vjezdu, ale i po celou dobu parkování vozidla. Jako by tam nebyla.

Ouřady a policisté však zastávají (nikde neuzákoněný) názor, že značka je PLATNÁ jaksi do budoucna i v době kdy je NEPLATNÁ. Požadují po řidiči, aby bral do úvahy i značku, která je sice neplatná, ale stane se platnou později (v časovém úseku uvedeném na dodatkové tabulce). 

Takto to však v právu nefunguje.

I pro dopravní značky je nepochybně třeba uplatnit konstantní judikaturu o pravé a nepravé retroaktivitě právního předpisu. Totéž musí platit i pro retroaktivitu místní úpravy provozu na pozemních komunikacích. V tom případě by Váš pohled na situaci byl zcela správný:

Neplatná značka nebyla způsobilá vyvolat žádné právní účinky. Vaše povinnosti vzniklé před okamžikem platnosti značky IP 13b je třeba posoudit podle místní úpravy účinné v okamžiku vjezdu na parkoviště. A víme, že v době vjezdu tam žádné omezení nebylo.

Zbývá jen přesvědčit o této triviální pravdě SO1, SO2, NSS, případně Ústavní soud.

Ve skutečnosti jde tedy o chybu zákonodárce v textu zákona i v prováděcí vyhlášce. Bylo by třeba striktně rozlišit:
- Značka je PLATNÁ nepřetržitě od okamžiku kdy byla umístěna/osazena.
- Značka je ÚČINNÁ pouze v době vyznačené na dodatkové tabulce. (Což by vedlo k závěru, že jste již při vjezdu měl a mohl předvídat budoucí počátek účinnosti.)
« Poslední změna: 28 Února 2024, 07:36:01 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána