30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: dejte si pozor na povinné ručení, když vám vrátí ukradené vozidlo  (Přečteno 5836 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

Byl u mě náš firemní právník se zajímavým anketním dotazem: "Co uděláš, když ti někdo ukradne auto, ty to nahlásíš PaCHům a oni ho najdou a vrátí ti ho?" Moje odpověď (a odpověď všech ostatních respondentů, včetně samotného právníka) byla že to nebudu nijak řešit.

Ve skutečnosti ovšem povinné ručení zaniká (přibližně) v okamžiku, kdy PaChům nahlásíte krádež vozidla. Pojišťovna se to sice dozví, ale nemá povinnost vás informovat. Když vám pak cajti vozidlo vrátí, musíte si povinné ručení zajistit znova. Tak bacha na to.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil

Ve skutečnosti ovšem povinné ručení zaniká (přibližně) v okamžiku, kdy PaChům nahlásíte krádež vozidla. Pojišťovna se to sice dozví, ale nemá povinnost vás informovat.
A nemá tedy náhodou povinnost s Vámi vyúčtovat přeplatek povinného ručení , jinak se dopouští bezdůvodného obohacení. 
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil

Pokud zanikne povinné ručení, zloděj autem nabourá a uteče od něj, pak bude škoda vyžadována po vlastníkovi, který v tu chvíli nemá povinné ručení? :-D
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil

Pojišťovna samozřejmě povinnost vrátit (poměrné) pojistné má, ale nic to nemění na tom, že samotné povinné ručení zaniká a je třeba udělat nové. A jak známo byrokratická mašinerie si dává hodně na čas a nikoho pořádně neinformuje, takže si dovedu představit, že většina provozovatelů by jaksi vůbec netušila, že jim pojistka zanikla a provozovali by nalezené a vrácené vozidlo v dobré víře dál, ovšem už bez povinného ručení.

Údajná argumentace od tvůrců toho zákona byla, že "to přeci každej řidič ví" (ne, neví) a "s vlastnictvím přichází odpovědnost a povinnosti".

Pokud nabourá zloděj, znamená to, že auto nebylo vráceno majiteli a provozovatel vozidla vozidlo v okamžiku nehody neprovozoval (pokud byla samozřejmě krádež včas nahlášena) a tudíž je to jiná situace, než kterou tu neřeším.

Dopravní nehoda zloděje je pak typickým příkladem, kdy zaniká (=měla by zaniknout) "objektivní" odpovědnost provozovatele.
« Poslední změna: 28 Srpna 2015, 09:56:11 od mikky »
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

V tom okamžiku vlastník neodpovídá.

NOZ § 2927
(2) Povinnosti nahradit škodu se nemůže provozovatel zprostit, byla-li škoda způsobena okolnostmi, které mají původ v provozu. Jinak se zprostí, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.

Krádež je kriminální čin, u kterého nelze právem očekávat, že by ho provozovatel předpokládal nebo mu mohl zabránit, tedy za škodu odpovídá zloděj, nikoli provozovatel.
IP zaznamenána