30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Provozovatel a informace o řidiči  (Přečteno 13517 krát)

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Provozovatel a informace o řidiči
« kdy: 19 Května 2015, 08:30:19 »

Prosím o vysvětlení následujícího ustanovení zák. 361:
§10 odst. 1 písm. d) - Provozovatel vozidla nesmí přikázat nebo svěřit samostatné řízení vozidla osobě, o které nezná údaje potřebné k určení její totožnosti.
Jednak nevím, co v tomto případě znamená slovo "samostatné" (jako, že provozovatel nebude při jízdě ve vozidle?) a jednak nikde není uvedeno, jak dlouho si má údaje o té osobě (řidiči) pamatovat. Je to jen po dobu, kdy tato osoba řídí nebo až do smrti řidiče nebo provozovatele. A nebo to může být jakýkoliv časový interval mezi těmito událostmi.
Myslím na případ, kdy bych byl správním orgánem vyzván, abych sdělil totožnost řidiče, mohla by má odpověď vypadat takto ?
V době, kdy jsem vozidlo osobě zapůjčil, jsem údaje o řidiči věděl, teď (po měsíci, dvou, tří...) jsem to již zapomněl, lístek s napsaným jménem ztratil apod.
IP zaznamenána

vava

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 139
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #1 kdy: 19 Května 2015, 08:49:20 »

Hmm, a to „samostatné” je také velmi zajímavé: „Totožnost řidiče neznám, ale jel s ním.” (A třeba spal na zadním sedadle v případě čelní fotky.)

Extrémní výklad by pak byl, že zapůjčím-li vozidlo dvěma osobám, nemusím znát totožnost žádné z nich. :-)
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #2 kdy: 19 Května 2015, 12:39:45 »

A co když někomu vozidlo svěříte ale ne k řízení a on s ním přesto pojede. Například hodláte vozidlo prodat a dostaví se k Vám kupec. Vozidlo je ovšem zaparkováno o dvě ulice dále. Necháte si kupcův OP u sebe a půjčíte mu klíče výhradně k prohlídce vozu. Sám s ním kvůli třeba momentálnímu zdravotnímu stavu nejdete. Dáte si sraz za hodinu u vozidla. Dojdete tam, vozidlo je na stejném místě, převezmete si klíčky a vrátíte OP.
On jel s vozidlem neoprávněně. Co s tím. K řízení jste mu vůz nesvěřil a tuplem nepřikázal a o tom že jel jste se dozvěděl až díky předvolání k přestupku, tak co.....tr oznámení na neznámého pachatele ?   

« Poslední změna: 19 Května 2015, 12:41:27 od pk202 »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #3 kdy: 19 Května 2015, 13:31:39 »

A co když někomu vozidlo svěříte ale ne k řízení a on s ním přesto pojede. Například hodláte vozidlo prodat a dostaví se k Vám kupec. Vozidlo je ovšem zaparkováno o dvě ulice dále. Necháte si kupcův OP u sebe a půjčíte mu klíče výhradně k prohlídce vozu. Sám s ním kvůli třeba momentálnímu zdravotnímu stavu nejdete. Dáte si sraz za hodinu u vozidla. Dojdete tam, vozidlo je na stejném místě, převezmete si klíčky a vrátíte OP.
On jel s vozidlem neoprávněně. Co s tím. K řízení jste mu vůz nesvěřil a tuplem nepřikázal a o tom že jel jste se dozvěděl až díky předvolání k přestupku, tak co.....tr oznámení na neznámého pachatele ?

Tak to je přiznání za 2x10 000 Kč (horní sazba za porušení zákona č. 328/1999 Sb.).
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #4 kdy: 19 Května 2015, 13:51:28 »

Jinak doba uchovávání dat by měla korespondovat s dobou možného převolání. Samozřejmě to nikde není uvedeno,ale řekl bych, že něčím takovým bude někdo argumentovat.
IP zaznamenána

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #5 kdy: 19 Května 2015, 14:03:58 »

Jinak doba uchovávání dat by měla korespondovat s dobou možného převolání. Samozřejmě to nikde není uvedeno,ale řekl bych, že něčím takovým bude někdo argumentovat.

To nemá logiku, jednak nemohu vědět, jestli byl s mým vozidlem spáchán přestupek a tedy si mám řidiče pamatovat a jednak nemusím ani vědět, do jaké doby může být případný přestupek (nebo trestný čin) projednán. Žádnou časovou lhůtu zákon nestanovuje, platí tedy lhůta věčně ? To by taky postrádalo logiku.
« Poslední změna: 19 Května 2015, 14:22:23 od fafejt »
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #6 kdy: 19 Května 2015, 14:05:55 »

A co když někomu vozidlo svěříte ale ne k řízení a on s ním přesto pojede. Například hodláte vozidlo prodat a dostaví se k Vám kupec. Vozidlo je ovšem zaparkováno o dvě ulice dále. Necháte si kupcův OP u sebe a půjčíte mu klíče výhradně k prohlídce vozu. Sám s ním kvůli třeba momentálnímu zdravotnímu stavu nejdete. Dáte si sraz za hodinu u vozidla. Dojdete tam, vozidlo je na stejném místě, převezmete si klíčky a vrátíte OP.
On jel s vozidlem neoprávněně. Co s tím. K řízení jste mu vůz nesvěřil a tuplem nepřikázal a o tom že jel jste se dozvěděl až díky předvolání k přestupku, tak co.....tr oznámení na neznámého pachatele ?
Něco na ten způsob mě napadlo a nadhodil jsem to v jiném vlákně, leč se nikdo k nápadu neoprávněného užívání cizí věci nevyjádřil.
http://30kmh.cz/index.php?topic=1480.0
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #7 kdy: 19 Května 2015, 14:42:44 »

Podobný nápad jsem tu už taky posílal.

Ale bylo to že nevíte kdo řídil protože jste vozidlo nikomu nesvěřil a klíče byly zamčené doma.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #8 kdy: 19 Května 2015, 14:50:01 »

Teď kdo to vyzkouší jako první, nikdo vám nenařizuje klíče od auta nějak zvláštně zabezpečovat. Problém tkví v tom, že důkazní břemeno nese provozovatel.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #9 kdy: 19 Května 2015, 20:27:13 »

Asi by se taky chtělo zeptat, co na to UOOU, abych pak nebyl popotahován za špatné nakládaní a uchovávání osobních údajů.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #10 kdy: 19 Května 2015, 21:40:52 »

Tak to je přiznání za 2x10 000 Kč (horní sazba za porušení zákona č. 328/1999 Sb.).

Jakou podstatu máte na mysli ?
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #11 kdy: 20 Května 2015, 00:07:58 »

To bude za to, že jste si vzal jako zástavu za klíče OP (a máte to pro oba).
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #12 kdy: 20 Května 2015, 02:01:20 »

To bude za to, že jste si vzal jako zástavu za klíče OP (a máte to pro oba).

NO dobře, tak jako zástavu jsem si vzal notebook v hodnotě přesahující cenu vozu , OP jsem si jen opsal, ale později zahodil, páč jsem byl přesvědčen že nikdo s vozidlem nikam nejel.
IP zaznamenána

fafejt

  • Příspěvků: 46
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #13 kdy: 20 Května 2015, 07:20:59 »

Jistě zajímavé postřehy na nedokonalost právních předpisů a s tím související lidová tvořivost správních orgánů a soudů, ale pánové, poněkud mi odbíháte od tématu.
IP zaznamenána

paty

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 636
    • Zobrazit profil
Re:Provozovatel a informace o řidiči
« Odpověď #14 kdy: 20 Května 2015, 11:00:29 »

To bude za to, že jste si vzal jako zástavu za klíče OP (a máte to pro oba).

NO dobře, tak jako zástavu jsem si vzal notebook v hodnotě přesahující cenu vozu , OP jsem si jen opsal, ale později zahodil, páč jsem byl přesvědčen že nikdo s vozidlem nikam nejel.
Ve finále si nemusíš brát zástavu a když na to přijde ani osobní údaje, protože jsi vozidlo nesvěřil osobě k řízení, že?

K tématu: Mates už něco psal. Podle mě je tohle díra, na kterou by se musela vytvořit judikatura, protože určitě půjde vozidlo použít při trestné činnosti, kdy bude promlčecí doba delší a těžko budete vést evidenci řidičů na 10 let zpátky, co kdyby.
IP zaznamenána