30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [TEORIE] Odmítnutí spisu přes InfZ - náhrada škody  (Přečteno 3140 krát)

ryuu

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 308
    • Zobrazit profil
[TEORIE] Odmítnutí spisu přes InfZ - náhrada škody
« kdy: 18 Února 2015, 12:40:20 »

Jen malé teoretické rozjímání, když se nám tady množí oblíbené neposkytnutí spisu účastníkovi řízení na vyžádání přes informační zákon.

Modelová situace:
  • Jsem podezřelým z přestupku
  • Vyžádám si spis podle InfZ
  • Doba na vyřízení žádosti je tak, abych spis měl v dostatečném předstihu před nějakým úkonem, ke kterému ho potřebuju (např. pár dní před ústním jednáním)
  • Úřad žádost zamítne (a nebo případně ani nevydá rozhodnutí) a já si kvůli tomu musím na úřad zajít osobně jednou navíc pro spis

Myslíte, že by se v takovém případě na úřadu dala vymáhat náhrada škody za tu cestu navíc pro nesprávný úřední postup, případně nezákonné rozhodnutí?
IP zaznamenána

wit.cz

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:[TEORIE] Odmítnutí spisu přes InfZ - náhrada škody
« Odpověď #1 kdy: 18 Února 2015, 12:47:20 »

podle mě ne
přímým následkem nevydání rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informace by muselo dojít ke vzniku škody, pak možná ano
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:[TEORIE] Odmítnutí spisu přes InfZ - náhrada škody
« Odpověď #2 kdy: 18 Února 2015, 13:01:02 »

Asi ne.

Podezřelý z přestupku má právo nahlížet do spisu.. může se k údajům dostat jinak než přes InfZ.
A k nahlížení do spisu úřad podezřelého nenutí.. je to jeho právo a je to v jeho vlastním zájmu.

Ale můžete jet až na ústní jednání a nahlížet do spisu při něm a pak si nechat stanovit lhůtu na vyjádření. Zároveň jim to zabrání vydat rozhodnutí hned po ústním jednání.
IP zaznamenána