30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Občanské soužití - mám se odvolat?  (Přečteno 2496 krát)

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Občanské soužití - mám se odvolat?
« kdy: 28 Června 2023, 10:09:38 »

Ahoj všem, dneska mi přišel do datovky souhrnej příkaz za 3 přestupky proti občanskému soužití dohromady na 3000kč. Skoro po roce kdy jsem údajný přestupky měl spáchat (chybělo 15 dní a bylo by to promlčený). Jedná se o údajné verbalní útoky na sousedku. O ty tři tisíce mi vůbec nejde, ale jde mi o princip, protože vše začlo tím, že mně sousedky přítel fyzicky napadl u mně před domem na mém soukromém pozemku - já to oznamil přijela PČR soused se jim k tomu přiznal, ale stejný úřad co mi dneska poslal příkaz tak tuhle věc odložil, takže jsem čekal, že se odloží i tohle, ale houby :-). Z toho příkazu jsem pochopil, že hlavní důvod proč mně uznali vinným je fakt, že podle evidence přestupků jsem už jeden stejný přestupek spáchal a neodvolal jsem se a přestupek nabyl právní moci (šlo u úplně jiný případ, jiné místo, řešil to jiný úřad). Máte s tím někdo zkušenosti? Uvažuji o odporu, protože mně naštvalo, že fyzické napadení odložili, ale za můj verbalní útok mně trestaj. Asi to bude tím, že se jedná o malé město a ta moje (díky bohu dnes už bývalá) sousedka tam každýho zná...

Vím, že pokud podám odpor a uznaj mně vinným, tak mi teoreticky hrozí větší pokuta a budu muset zaplatit poplatek za vedení správního řízení, ale říkam jde mi o princip. Jinak by to mělo být slovo proti slovu nějaký pořadný důkaz na mně podle mně nemají...

Co myslíte? Stojí za to dát odpor? Mám nějakou realnou šanci na úspěch?
Všem díky moc za rady :-)
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #1 kdy: 28 Června 2023, 10:40:09 »

možná podjatost?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #2 kdy: 28 Června 2023, 10:56:38 »

Má to smysl. Pohoršit si v podstatě nemůžete, pokud nedojde ke změně kvalifikace, tak pokuta vyšší nebude (totéž pak platí o následném odvolání), takže jediné, o co se hraje, je těch 1000 za náklady. A když v dotazu píšete, že ty 3k vás vlastně netrápí, ale jde spíš o princip, tak totéž zřejmě platí o 4k. V tomto konkrétním případě se to asi vyplatí i ekonomicky (když nebudeme počítat transakční náklady spojené s obhajobou v tom řízení), protože stačí, aby šance na úspěch byla lepší než 25 % a už vám to v průměru vyjde výhodněji než akceptovat příkaz za 3k.

A pokud je celá věc postavena na nepříliš důvěryhodných svědcích (kteří sami na věci mají zájem a byli přímými aktéry nějakého konfliktu), tak tam určitě reálná šance je. A pokud opravdu SO argumentuje přestupkovou historií v otázce viny (ne pouze v úvahách o výši pokuty), tak je to zjevná nezákonnost a není co řešit.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 251
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #3 kdy: 28 Června 2023, 11:29:54 »

Bylo by možné příkaz anonymizovat a vložit sem? Na jakých důkazech to stojí? Sousedka si stežovala a to je všechno? Svědci, kamery, nahrávky,...? Jinak to načasování těsně před promlčením naznačuje, že si úřad moc nevěří, prostě to zkouší, dost lidí zaplatí a když ne, tak udrželi případ při životě.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #4 kdy: 28 Června 2023, 12:19:19 »

Přestupek proti občanskému soužití je sledovaným a tedy vedeným v evidenci přestupků, jak jste sám zaznamenal. Už nyní vám to škodí.  Škodit to může  dále např. v případě žádosti o zbrojní průkaz. Bypass do této evidence má i sociálka při vyměřování výše nemocenské atd. atd. takže v podstatě kdejaký jouda si vás může lustrovat. To samo o sobě je důvodem pro využití veškerých možných prostředků k obraně.
IP zaznamenána

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #5 kdy: 28 Června 2023, 13:43:47 »

Chlapi děkuju za odpovědi a vkládám odkaz https://uloz.to/tamhle/vHpPQ3dBk3Bw#!ZGAyAwR1AGEvLGWwLGp1LJDmMJWyq0Vmnl5CAK5gIH9mLJEz  na ulozto (sem mi to nešlo vložit kvůli velikosti). Momentálně jsem tak 50/50 jestli to nechám bejt nebo ne. Prosim vás, to co je v tom příkazu řečený berte s rezervou, nějaký hádky proběhly to přiznávám, ale jednak to bylo oboustranný a za druhý jsem určitě nikomu nevyhrožoval, že ho zabiju. Nikdy u žádný z těch 3 situací neasistovala PČR (nikdo se mně neptal jestli to chci řešit na místě ani mi nikdo neřekl, že mně hlásí na přestupek) prostě ta ženská si stěžovala na PČR a ti se semnou vůbec nebavili a rovnou to poslali na MÚ.

Jinak s tou ženskou měla problém i sousedka naproti, kterou furt udávala za to, že ma na zahradě nebezpečnýho psa a dokonce i sousedka vedle mě, kterou pro změnu udávala za to, že nějak "nezákoně" chová kozy - nikdo z ulice se s tou ženskou ani nezdravil. Můj spor s ní začal kvůli parkování v ulici a plotu.

díky předem za rady
« Poslední změna: 28 Června 2023, 14:33:40 od skythelimit »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #6 kdy: 28 Června 2023, 14:11:58 »

Je to příkaz, takže žádné dokazování neprobíhalo a úřad to jenom zkouší. S odporem to bude více maximálně o náklady řízení, tedy o 1000Kč.

Teoreticky by neměl mít úřad pochybnosti o vině, ale často je to jenom zkouška, jestli si to nechá obviněný líbit.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 251
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #7 kdy: 28 Června 2023, 14:40:02 »

Je to příkaz, úřad to prostě zkouší, statisticky se mu to vyplácí. Tady bych opravdu neváhal a 1000 Kč vsadil, tedy podal odpor. Ve správním řízení už si úřad nevystačí s psaním od policie, že jim sousedka něco vyprávěla, ale budou si muset opatřit nějaké důkazy a předpokládám, že třeba svědeckou výpověď sousedky byste si užil.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #8 kdy: 28 Června 2023, 14:58:41 »

díky předem za rady
vvvvv +1 úřad to zjevně jen zkouší, resp. odpovědný úředník nechce, aby to skončilo promlčením poté, co tam skoro rok neudělal jediný úkon.

Ty dojmy, že náklady jsou 6000 Kč, které jste následně sám smazal, nemají reálný podklad. Výši paušální náhrady stanoví vyhláška 520/2005 Sb. a je to "od nepaměti" stejné. Podle starého PřesZ/1990 měla sice ta náhrada formálně jiný pramen, ale částka byla taky stejná. O valorizaci se mluví, ale AFAIK to zatím není ani v legislativním procesu. Jediná možnost, jak by to mohlo být víc než 1000 Kč, je přizvání znalce, což asi v konkrétní věci nehrozí.

Doporučuju neváhat a odpor podat. Když si to dáte na misky vah, tak asi jediné, co je je proti, je nutnost se tím dál zabývat, chodit na jednání, promýšlet obhajobu, setkat se znovu s aktéry v roli svědků ... Podle úvodního příspěvku jsem ale měl dojem, že to nechcete nechat být. Pokud přesto váháte a chcete více informací, zajděte ještě před lhůtou pro podání odporu nahlížet do spisu, budou tam ty podklady od PČR. Pokud tvrdíte, že jste ten incident hlásil vy, PČR to přijela řešit a soused přiznal napadení, ale z nějakého důvodu teď úřad projednává jen vaše verbální skutky, je to nějaké divné, a být ve vaší kůži, chtěl bych vědět minimálně to, co vlastně fízli do těch papírů nablábolili. Také je možné, že úřadu dodali jen nějaký následný záznam a ne kompletní podklady (např. původní protokoly sepsané s oznamovateli/svědky), ale v následném řízení by neměl být problém se ke všemu dostat, včetně třeba záznamu volání na 158, bude-li k tomu důvod. A jak už padlo, zůstane-li to v rovině tvrzení proti tvrzení, je skoro jisté, že to pro pochybnost úřad bez většího odporu zastaví (ta věta v příkazu, jak nemají pochybnosti, je jen standardní šablona).
IP zaznamenána

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #9 kdy: 28 Června 2023, 15:03:12 »

Je to příkaz, úřad to prostě zkouší, statisticky se mu to vyplácí. Tady bych opravdu neváhal a 1000 Kč vsadil, tedy podal odpor. Ve správním řízení už si úřad nevystačí s psaním od policie, že jim sousedka něco vyprávěla, ale budou si muset opatřit nějaké důkazy a předpokládám, že třeba svědeckou výpověď sousedky byste si užil.

Jo máte pravdu, že by to mohla být dobrá komedie :-) Jediný co mně od toho odrazuje je fakt, že vlastně to bude 2 vs 1, protože já na to budu sám a oni budou dva (sousedka a ten její frajer) ale Ok asi dám na Vás - nastuduju jak sepsat odpor a podám ho. Ještě jeden možná hloupý dotaz: Nemůže se třeba stát, že když se budu bránit, tak to nakonec překvalifikuji na přečin nějakého vyhrožování a bude mi hrozit trestní stíhání? Ja trošku googlil a moc jsem nepochopil v čem je rozdil mezi přestupkem a trestním činem "vyhrožování"...
IP zaznamenána

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #10 kdy: 28 Června 2023, 15:15:49 »

díky předem za rady
vvvvv +1 úřad to zjevně jen zkouší, resp. odpovědný úředník nechce, aby to skončilo promlčením poté, co tam skoro rok neudělal jediný úkon.

Ty dojmy, že náklady jsou 6000 Kč, které jste následně sám smazal, nemají reálný podklad. Výši paušální náhrady stanoví vyhláška 520/2005 Sb. a je to "od nepaměti" stejné. Podle starého PřesZ/1990 měla sice ta náhrada formálně jiný pramen, ale částka byla taky stejná. O valorizaci se mluví, ale AFAIK to zatím není ani v legislativním procesu. Jediná možnost, jak by to mohlo být víc než 1000 Kč, je přizvání znalce, což asi v konkrétní věci nehrozí.

Doporučuju neváhat a odpor podat. Když si to dáte na misky vah, tak asi jediné, co je je proti, je nutnost se tím dál zabývat, chodit na jednání, promýšlet obhajobu, setkat se znovu s aktéry v roli svědků ... Podle úvodního příspěvku jsem ale měl dojem, že to nechcete nechat být. Pokud přesto váháte a chcete více informací, zajděte ještě před lhůtou pro podání odporu nahlížet do spisu, budou tam ty podklady od PČR. Pokud tvrdíte, že jste ten incident hlásil vy, PČR to přijela řešit a soused přiznal napadení, ale z nějakého důvodu teď úřad projednává jen vaše verbální skutky, je to nějaké divné, a být ve vaší kůži, chtěl bych vědět minimálně to, co vlastně fízli do těch papírů nablábolili. Také je možné, že úřadu dodali jen nějaký následný záznam a ne kompletní podklady (např. původní protokoly sepsané s oznamovateli/svědky), ale v následném řízení by neměl být problém se ke všemu dostat, včetně třeba záznamu volání na 158, bude-li k tomu důvod. A jak už padlo, zůstane-li to v rovině tvrzení proti tvrzení, je skoro jisté, že to pro pochybnost úřad bez většího odporu zastaví (ta věta v příkazu, jak nemají pochybnosti, je jen standardní šablona).

To tvrzení o nákladech jsem smazal, protože se ukázalo, že v tomto případě šlo o přivolání znalce (toxikologie - přítel mojí sestry měl pozitivní krev na thc) a co se týče toho fyzického napadení od souseda jsem zavolal na PČR, přijela hlídka vyslechla mně pak šla za nima s nima si tykali a hlídka odjela...následující den přijela jiná hlídka, která si mně odvezla na stanici k výpovědi - já jim popsal co se stalo do protokolu a šel jsem. Potom mi přišel dopis od policie, že to dávají na úřad k projednání a potom mi přišlo z úřadu vyrozumění, že to odkládají nebo něco takového. Jinak ten úřad mam od sebe 50km daleko a tu nánu bych už taky nejradši neviděl, ale zas princip je princip
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #11 kdy: 28 Června 2023, 16:46:40 »

Ještě bych dodal, že podat odpor, pokusit se bránit a vyhrát je vhodné i proto, aby se, až zase něco podobné bude s Vámi řešeno, k tomu nepřihlíželo přesně tak, jak se to snaží i teď.
IP zaznamenána

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #12 kdy: 28 Června 2023, 17:51:01 »

Ten odpor určitě podám tohle si líbit nenechám. Mam ještě dvě otázky:

1) Stačí jenom poslat datovkou, že podávám odpor a nemusím udávat důvod jestli to dobře chápu?

2) Může mi tady někdo zkušenej odpovědět co se týče možné překvalifikace jak uvedl jeden z uživatelů výše? Neexistuje ani malá šance, že by to mohli překvalifikovat na trestný čin respektive přečin?

Jinak co se týče nějakých budoucích řešení, tak z toho strach nemám. Nejsem nějaký konfliktní člověk - jen se mi prostě nelíbí, že fyzickou konfrontaci netrestají, ale verbální ano :-)
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 202
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #13 kdy: 28 Června 2023, 18:27:50 »

Pokud by byly zjisteny nove skutecnosti(ve vasem pripade vypoved, AV zaznam), tak by byla mozna prekvalifikace... co je mi znamo, bezne se tak nedeje, pokud tedy neni SO motivovan nejakym jinym zajmem.

Nejcastejsi priklad co me napada je rizeni pod vlivem OL, kdy je to na rozhrani a z prestupku udela znalec trestny cin(vysledky orientacniho testu vs krev).
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

skythelimit

  • Příspěvků: 87
    • Zobrazit profil
Re:Občanské soužití - mám se odvolat?
« Odpověď #14 kdy: 28 Června 2023, 19:06:00 »

Pokud by byly zjisteny nove skutecnosti(ve vasem pripade vypoved, AV zaznam), tak by byla mozna prekvalifikace... co je mi znamo, bezne se tak nedeje, pokud tedy neni SO motivovan nejakym jinym zajmem.

Nejcastejsi priklad co me napada je rizeni pod vlivem OL, kdy je to na rozhrani a z prestupku udela znalec trestny cin(vysledky orientacniho testu vs krev).

No a podle vás by hrozila prekvalifikace na co pri nejhorsim? Jako nahravku, ze ji vyhrozuju smrti urcite nema - protoze to jsem ji nikdy nerekl, ale buh vi co rekne pri vypovedi. Dalsi vec je ze se tam zna s policajtama, ale nikdy u nasich hadek PCR fyzicky nebyla, takze si nemyslim, ze by riskovali a lhali by, ze slyseli jak ji vyhrozuju nebo tak...ale jako jestli je i 1% sance, ze by mi hrozilo neco horsiho nez ze zaplatim o litra vic tak na to kaslu. Neco malo jsem si nastudoval a existuje precin "nebezpecne vyhrozovani" ale tak to mi snad nemuzou zkusit prisit na zaklade toho, ze jedna pani povidala ne? Ja ji nikdy nevlezl na pozemek nikdy jsem na ne fyzicky nezautocil - jen kdyz mi nadavali do c*raku tak jsem ji rekl, ze je kr*va a at mne necha bejt. Jak rikam nikdy se nestalo, ze ona na mne zavolala PČR a oni to nejak resili. Ale jako ta zenska je vseho schopna, protoze jak sousedka naproti co kvuli ni musela dat psa k dceri, tak i sousedka vedle dokonce musela dat ze svyho pozemku pryc asi deset koz, ktery tam mela, takze jako tahle zenska se jen tak nezastavi. Zase si rikam, ze kdyby byla sance to dat jako precin, tak by do toho tu policii ona uz davno nejak natlacila (tyka si tam snad se vsema)
« Poslední změna: 28 Června 2023, 19:11:55 od skythelimit »
IP zaznamenána