30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] ŘP - po skončení zákazu nebylo zažádáno o vrácení  (Přečteno 5343 krát)

stylR

  • Příspěvků: 55
    • Zobrazit profil

Ahoj všem,

prosím o radu, byl mi před rokem udělen zákaz řízení, v zápětí mi byl prominut (po 14 dnech), kartičku jsem ani nestihl odevzdat a zapomněl jsem, že si musím po skončení zákazu požádat o vrácení. To jsem neučinil a při nedávné kontrole mi hlídka řekla, že nemám ŘP (neboť nebylo zažádáno o vrácení) a správní orgán mě uznal vinným z řízení bez ŘO. Jaká je nejlepší obrana/nejlepší (materiální) body do odvolání?

Díky předem za jakékoliv názory!
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:ŘP - po skončení zákazu nebylo zažádáno o vrácení
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2016, 12:37:15 »

Asi vás nepotěším, ale jste v řiti. Pokud nejde popřít, že jste skutečně řídil, a opravdu existuje pravomocné rozhodnutí, kterým byl udělen zákaz řízení (a v důsledku toho jste pozbyl ŘO), tak se z toho asi nevykroutíte.

Jistá šance je materiální aspekt, tj. poukázat na to, že ten přestupek řízení bez ŘO primárně cílí na to, že řídí někdo k tomu nezpůsobilý (nikdy neměl ŘO pro danou skupinu, není zdravotně způsobilý atp.). To co jste "spáchal" vy, je spíš nějaký ne příliš závažný delikt proti pořádku ve státní správě, přičemž smysl té buzerace (nutnost opětovně získat ŘO po vykonaném zákazu) není zostření trestu (alespoň to tedy není deklarovaný záměr), ale princip, že po abstinenci od řízení je třeba tu kompetenci opětovně prokázat a to tím podrobněji, čím delší ten zákaz byl (tj. do 6 měsíců jen žádost, 6-12 měsíců žádost + doktor, přes rok žádost + doktor + odborná způsobilost). Tj. jediná vaše chyba byla, že jste po těch 14 dnech nezašel na úřad a tam nepodal žádost, jejíž kladné vyřízení bylo v podstatě nárokové. Něco takového nemůže naplnit míru společenské škodlivosti deliktu, za který nejmírnější sankce je 25k pokuta a rok zákazu řízení.

Teoreticky by se dalo zaútočit na ten zákaz (nicotnost, přezkum, obnova řízení ...), pokud by byl zákaz dodatečně zrušen, tak by zmizela i ta ztráta ŘO. Další možnost je vyvrátit zavinění (ve formě nedbalosti) - koukněte do toho rozhodnutí o zákazu, jestli vám tam někde v odůvodnění (bývá to na konci, před poučením o odvolání) napsali upozornění, že právní mocí toho rozhodnutí podle § 94a ZPPK ztrácíte ŘO a máte povinnost odevzdat ŘP. Pokud ne, tak to lze uhrát na to, že není zavinění, není přestupek.

Jinak se s tím musíte buď smířit, nebo to po prohraném odvolání zažalovat u správního soudu a navrhnout zrušení toho paragrafu pro neústavnost. Což je samozřejmě krajně nejisté a běh na dlouhou trať a s nemalými náklady, ale váš případ, jestli tedy šlo o nejmírnější, tj. měsíční zákaz s upuštěním o potrestání po polovině, vypadá jako ideální základ pro takový útok.
IP zaznamenána

3rl

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 239
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána