30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] pčr rozdělená dop.nehoda a já prý viníkem  (Přečteno 12609 krát)

Union

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
[?] pčr rozdělená dop.nehoda a já prý viníkem
« kdy: 15 Prosince 2015, 14:26:04 »

Dobrý den, poprosil bych zdejší matadory o radu, jak postupovat.

Jsem účastníkem dopr. nehody, kdy jsem narazil ve tmě, v nepřehledné zatáčce na okresce u lesa, do nijak neoznačeného(trojúhelníkem) a bez rozvícených vystražných světel(myslím, že i brzdových) do účastníka předchozí dopravní nehody, kdy se s vozem před ním střetl vůz, který předjížděl přes plnou čáru v protisměru a poté ujel. (policie jej následně po několika desítkách km zastavila a identifikovala).
Toto se nejpíš stalo chvilku před tím, než jsem do té zatáčky vjel a při prvním očním kontaktu jsem měl za to, že vozidlo přede mnou normálně jede - nebrzdil, neblikal.

Jakmile jsem v té zatáčce zaregistroval, že vozidlo přede mnou nejede, dupl jsem na brzdy a strhl auto co nejvíc ke krajnici.

Po následném nárazu jsem zůstal stát půlkou auta na krajnici a cca v místě nárazu, zatímco obě vozidla přede mnou nárazem popojela cca o 30 metrů a zůstala na prostředku pravého pruhu.
112ku jsem volal a trojúhelník nesl na kraj té zatáčky až já, aby do nás ještě nevletěl někdo další..

Dopravní policie následně na místě údajně tuto nehodu rozdělila na dvě samostatné - nehoda toho auta v protisměru při předjíždění přes plnou vs. to první auto. A druhá nehoda já vs. ty dvě auta přede mnou, s tím, že mi policista na místě docela arogantně oznámil, že pro něj jsem viníkem já, protože jsem nedodržel bezp. vzálenost a rychlost...

Pán, do kterého jsem narazil mi na místě dosvědčil, že za ním před tím delší dobu nikdo nejel.

Na nic se nikoho z nás na místě neptali a nic nám nedali podepsat, kromě jakéhosi náčrtku snad tužkou, kde kdo stál.

Jak mám vypovídat u spravního řízení, aby to nedopadlo v můj neprospěch?

Děkuji mnohokrát.

« Poslední změna: 16 Prosince 2015, 19:49:24 od Union »
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #1 kdy: 15 Prosince 2015, 14:30:18 »

IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #2 kdy: 15 Prosince 2015, 14:53:18 »

Po následném nárazu jsem zůstal stát půlkou auta na krajnici a cca v místě nárazu, zatímco obě vozidla přede mnou nárazem popojela cca o 30 metrů a zůstala
Tak to musela bejt docela prda...to se bude blbě obhajovat...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #3 kdy: 15 Prosince 2015, 15:07:27 »

Po následném nárazu jsem zůstal stát půlkou auta na krajnici a cca v místě nárazu, zatímco obě vozidla přede mnou nárazem popojela cca o 30 metrů a zůstala
Tak to musela bejt docela prda...to se bude blbě obhajovat...

Mohlo to být trochu z kopce, apod. Pan kolega si pročte odkaz na podobný případ, zamyslí se až mu něco přijde tak zaběhne pro spis. Do té doby by mohl nahodit nějaké svoje fotky a třeba odkaz na místo nehody abychom neradili úplné pitomosti mimo realitu.
IP zaznamenána

Union

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #4 kdy: 15 Prosince 2015, 16:27:03 »

Prda to byla, ale nejel jsem do té zatáčky víc jak 60-70 - rozjížděl jsem se kousek odtud z obce a něco jsem ještě ubrzdil. Podle mě měli oba řidiči v autech už vyřazeno, nezabržděno a nestáli ani na brzdě. Stejně ale moc nechápu, jak mohli ujet takový kus, z kopce to nebylo.

Policajt říkal něco o tom, že je zakreslil mimo místo nehody a mě tam, kde stojím. Což by odpovídalo realitě. Každopádně jsem byl celkem mimo a moc jsem ho nevnímal, protože jsem řešil hlavně svoje děti a partnerku, kteří byli se mnou v autě. Naštěstí se nikomu, kromě mě nic nestalo a já jsem jenom klasicky potlučený, ale jsem nucený zůstat na nemocenské.

Případ z odkazu od kolegy si přečtu, jestli byla situace stejná - tma, zatáčka, těsně po předchozí nehodě, zjistím.

Fotky ve tmě jsem bohužel udělal mizerné, protože běžně nevozím ssebou foťák. Měl jsem vybitý telefon a pujčenému zase pro změnu nefungoval blesk. Jde tam jen rozpoznat, že stojím větší půlkou auta na krajnici, toť asi vše.

Nevím, jestli je rozumné tady postovat přesné místo nehody..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #5 kdy: 15 Prosince 2015, 16:33:30 »

Dobře, takže situace je taková, že jsi viník nehody z hlediska náhrady škody, o tom doufám panuje shoda. Takže nahlásit na pojišťovnu, atd.
Z hlediska správního řízení to až tak jasné není, to se teprve bude řešit.
Krok 1. Přečti si dnes večer ten dokument.
Krok 2. Zítra si zařiď datovou schránku, bude se hodit.
IP zaznamenána

Union

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #6 kdy: 15 Prosince 2015, 16:44:49 »

Ok, až budu doma v klidu, prostuduju si to.
Schránku založím zítra na poště.
Nemám počkat s nahlášením pojišťovně/pojišťovnám na určení viníka policií?
Využil jsem jen asisteční službu k POVku na odtah, havarijko nemám.

Je to až tak jednoznačné, že jsem viníkem nehody, když všechny tři auta mohl ohrozit ten, co se po ťukanci do blatníku a zrcátka tomu prvnímu vracel přes plnou z protisměru do svého pruhu a ujel?

Navíc ti předemnou neudělali/nestihli udělat nic pro to, aby bylo vidět, že v zatáčce stojí?
« Poslední změna: 15 Prosince 2015, 16:50:48 od Union »
IP zaznamenána

Union

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosince 2015, 17:11:57 »

Ještě jedna otázka - můžu teď uložit značky do depozitu a zrušit POVko, abych nemusel platit nadcházející splátku POV na rozbité, nepojízdné auto, kt. mi teď stojí pod plachtou na zahradě?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2015, 18:35:30 »

Nevím, jestli je rozumné tady postovat přesné místo nehody.
Postupujte podle návodu http://30kmh.cz/index.php?topic=2160.0, až bude vlákno v neveřejné části, můžete sdělit trochu bližší podrobnosti.

EDIT: Už je v kuchyni, můžete sdělit přesné místo a opatrně přidat případné další nutné či vhodné podrobnosti..
« Poslední změna: 15 Prosince 2015, 19:17:12 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2015, 21:31:22 »

Ale ty jsi viník nehody - pokud se bavíme o hmotně-právní rovině. Nikdo jiný nikam nejel. Ty jsi přijel, rozflákal jim auta a musíš jim to zaplatit.
Takže se na pojišťovnu nahlas jako viník.
Ovšem jestli jsi spáchal nějaký přestupek (trestně-právní rovina) to se bude teprve řešit.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #10 kdy: 15 Prosince 2015, 21:41:04 »

Zde bych doporučil obvzláštní pozornosti poslední odstavec na straně 5 rozsudku, výňatek z odstavce cituji
Správní  orgány  se  proto  budou  muset  po  řádném  zjištění  skutkového  stavu zabývat tím, zda vůbec žalobce může být činěn odpovědným. Zavinění - a tedy protiprávnost - nelze dovozovat ex post z toho, že vznikla škoda. To, že někdo svým jednáním vyvolá škodný následek, totiž ještě bez dalšího neznamená, že takový následek zavinil.
Pojišťovna je pro tento moment jasná, zbytek je zcela zahalen. Rozsudek pořádně do detailu nastudujte a pokuste se pochopit systém uvažování, je to přímo učebnice. Dost mně jako totálnímu technikovi pomohl alespoň nahlédnout pod pokličku právnického uvažování, argumentace a závěrů.
Ale teď si musí splnit svoji povinnost škodu nahlásit.
O tom není ani sporu, ani pochyb. Přes to nejede vlak. Snažím se ho přimět ke studiu toho rozsudku, ono to není nic zábavného, ale je velmi poučný.
Lepší odpověď na otázku Jak mám vypovídat u spravního řízení, aby to nedopadlo v můj neprospěch?, než  uvedený rozsudek, neznám.
« Poslední změna: 15 Prosince 2015, 21:55:54 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #11 kdy: 15 Prosince 2015, 21:44:32 »

Hele, pokud ho správní orgán sprostí, tak vždycky lze pojišťovně říct, že vlastně nic nezavinil a pojišťovna po nich bude vymáhat plnění. Ale teď si musí splnit svoji povinnost škodu nahlásit.
IP zaznamenána

Union

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #12 kdy: 16 Prosince 2015, 00:56:29 »

Tak odkazovaný rozsudek nss jsem poctivě přečetl.
Předpokladám, že to určitě nebude procházka růžovým sadem, ale tak "vysoko" a tak dlouho bych se prokousávat k podobnému výsledku určitě nechtěl..
Nicméně v mém připadě se jednalo o vozidlo(la) přede mnou, která se na první pohled "tvářila" jako jedoucí, navíc za tmy a v nepřehledné táhlé zatáčce, kolem lesíka.
Navíc jsme se všichni přítomní řidiči shodli, že nás postupně ohrozilo auto, které mělo incident s prvním vozem a potom se prostředkem vracelo do svého pruhu, čímž jsem se i já lekl, když jsem do té táhlé zatáčky najížděl, strhl auto ke krajnici a vzápětí zadupl brzdy, když jsem si uvědomil, že auto které se zjevilo přede mnou pravděpodobně nejede, ale stojí..
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #13 kdy: 16 Prosince 2015, 07:11:00 »

Dobře. Dnes si zažádejte o datovku a pak počkejte, až vám něco přijde. Pak se bude řešit, co dál.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Rozdělená dopr. nehoda s nejasným viníkem
« Odpověď #14 kdy: 17 Prosince 2015, 02:05:46 »

Po následném nárazu jsem zůstal stát půlkou auta na krajnici a cca v místě nárazu, zatímco obě vozidla přede mnou nárazem popojela cca o 30 metrů a zůstala
Tak to musela bejt docela prda...to se bude blbě obhajovat...
To bude práce pro znalce. Tím, že sám zastavil, tak autům předal svou kinetickou energii. Ta roste s druhou mocninou rychlosti, to znamená, že pokud jel např. 20m/s (72 kmh), tak dvě auta urychlil na odm(20^2/2)= 14m/s = 50kmh. Takže za cca 2-3 vteřiny se přemístí o 30m. A to není tak moc.
I brzdná dráha při 50kmh je 28m.   http://www.autolexicon.net/cs/articles/brzdna-draha/
IP zaznamenána