30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - ostatní => Téma založeno: JJ 31 Ledna 2014, 21:04:04

Název: Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 31 Ledna 2014, 21:04:04
V pondělí kolem druhé ráno jsem byl preventivně vybuzerován policejním Passatem na D8. Že prý běžná silniční kontrola. Nejdřív takové ty obecné kecy o tom, jak mě měřili a jak mám štěstí, že nic nenaměřili. Dýchnout mi nedali, jen zkoumali doklady. Tak jsem se zajímal o to, jak souvisí omezení mé svobody pohybu s bezpečností a plynulostí silničního provozu. Blonďatá, ehm, orgán, chvíli přemýšlela (tedy, chvíli nic neříkala, to je asi přesnější) a pak z ní vypadlo, že si chtěli zkontrolovat, zda mám dálniční známku. Nechtělo se mi s nimi hádat, takže jsem to neřešil. Nicméně pak jsem o tom trochu popřemýšlel:

1. Jízda bez dálniční známky je v přestupkovém zákoně v jiném paragrafu než přestupky proti bezpečnosti a plynulosti silniční dopravy (§ 21 a 22)

2. Zákon o provozu na pozemních komunikacích ovšem v § 79 umožňuje opicím zastavovat vozidla toliko v případě, že „jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích“

3. Zákon o PČR (§ 42) umožňuje zastavení a prohlídku dopravního prostředku v rámci pátracích akcí či podezření na spáchání trestného činu.

Protože absence známky není přestupkem týkajícím se bezpečnosti a plynulosti provozu, ale spíše záležitostí daňovou, vychází mi z toho, že zastavovat auta kvůli známce je nezákonné a to dokonce i v případě, že známka na autě opravdu není. Natož pak nějaké preventivní zastavování protože by tam třeba možná být nemusela.

Mám v té úvaze nějakou chybu, nebo je to tak? Zkoumal jsem, zda tu pravomoc nemají někde definovanou obecněji, ale našel jsem opravdu je výše uvedené paragrafy.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: admin 01 Února 2014, 00:19:05
Toto je zajímavé. Máš služ. číslo např. té orgánky?
Jak píšeš, jeví se mi to jako zastavení v rozporu se z. Bylo by fajn kdybys měl nahrané její vyjádření o dálniční známce, nebo snad aspoň plné auto svědků.
Na druhou stranu, kudy na to. GIBS to shledá OK i kdyby cokoliv, občanskoprávní žalobu na orgána podat nelze...
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: fafejt 01 Února 2014, 10:43:04
Zajímavé zjištění to je, ale...
Policajti můžou vždycky říct, že tě stavěli z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a jen tak mimochodem zjistili, že nemáš dálniční známku.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 01 Února 2014, 11:13:01
Číslo orgánky mám, nahrávku bohužel ne, protože jsem při šmátrání po dokladech omylem vypnul nahrávání na telefonu, který byl vedle. Ve našich autech mám na tohle vestavěný mikrofon nad okénkem řidiče, ale tohle bylo půjčené.

Teď ještě koukám a mám staré znění přestupkového zákona. V novém je to ovšem ještě zajímavější. Tam jsou ty přestupky přesunuty do zákona o provozu na pozemních komunikacích a nejsou už rozlišovány na přestupky proti bezpečnosti a plynulosti. V jiných částech zákona a v zákoně o PČR se ovšem nadále termínem „přestupek proti bezpečnosti a plynulosti“ nadále používá. Dovedeno ad absurdum tedy PČR sice smí zastavovat auta, ale pouze při podezření na něco, co v zákoně není nijak definováno.

Každopádně situace s dálniční známkou je stejná i v nové legislativě - logicky to není přestupek proti bezpečnosti a plynulosti provozu a ani žádný zákon ho jako takový neoznačuje.

Kudy na to je jasně - dopustit se jízdy bez známky, nechat se zastavit a následně ve s. ř. argumentovat nezákonným získáním důkazů. Bohužel za jízdu bez známk je ve s. ř. až 100 tisíc a i když v praxi by to asi bylo méně, nejsem si jist, že chci tolik peněz „vsadit“ na to, že se české správní orgány a justice budou řídit platnými zákony.

Chtělo by to nějaký podobný přestupek, ale levnější. Bohužel mě nenapadá žádný takový, který by zcela zjevně neměl souvislost s bezpečností a plynulostí provozu a zabřednutí do debaty o materiálním znaku není v tomto případě žádoucí.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 01 Února 2014, 11:20:06
Policajti můžou vždycky říct, že tě stavěli z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a jen tak mimochodem zjistili, že nemáš dálniční známku.
To je pravda (částečně, vizte níže), ale zase některé kontroly jsou na dálniční známky přímo zaměřené a opice na mikrofon rády potvrdí, že Vás zastavily protože ji v dalekohledu neviděly.

Pokud jde o obecné prventivní „stavění z důvodu kontroly nad bezpečností a plynulostí“ a.k.a. „běžnou silniční kontrolu“, tak nic takového §79 zákona 361/2000 Sb nezná. Ten dává opicajtům pouze dva důvody k zastavování:

1. před přechodem pro chodce k zajištění bezpečného přechodu osob, jestliže to situace na přechodu či stav přecházejících osob vyžaduje,

2. jestliže řidič vozidla nebo přepravovaná osoba je podezřelá ze spáchání přestupku týkajícího se bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích

Jinak ale pozor na celníky - ti mají právo zastavovat vozidla při obecném výkonu svých pravomocí, ne pouze ve stanovených situacích.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: jkraus222 01 Února 2014, 12:26:19
Mám obavu, že soudy by v tomto případě argumentovaly podobně jako NSS, když rozhodoval, jestli revizor může omezit v pohybu černého pasažéra a konstatoval, že revizor je sice fyzická osoba jako každý jiný a smlouva mezi dopravcem a cestujícím je soukromoprávní vztah - jenže kdybychom to takto rozhodli, tak by všichni začali jezdit načerno, takže to musíme vyargumentovat tak, že i když revizor to právo nemá, tak ho vlastně má.

Více zde
http://jinepravo.blogspot.cz/2010/12/jezdit-na-cerno-se-nesmi.html
http://paragraphos.pecina.cz/2010/11/ma-revisor-pravo-zadrzet-cestujiciho.html

No a jelikož nemůžeme dopustit, aby po dálnicích jezdili řidiči bez známky... dál asi nemusím pokračovat.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: 2M 01 Února 2014, 17:19:01
Chtělo by to nějaký podobný přestupek, ale levnější. Bohužel mě nenapadá žádný takový, který by zcela zjevně neměl souvislost s bezpečností a plynulostí provozu a zabřednutí do debaty o materiálním znaku není v tomto případě žádoucí.
Řekněte jim, že nemáte s sebou řidičák (nebo techničák nebo zelenou kartu).
Tam je maximální pokuta 2500 a bez bodů (spadá to pod "všeobecný" přestupek "jiným jednáním jste nesplnil povinnost danou v hlavě II zákona"), není to ohrožení bezpečnosti ani plynulosti provozu a navíc ten přestupek můžete kdykoliv vyrobit a -pokud ve skutečnosti doklady u sebe máte- v případě potřeby ho zase zrušit (doklady "najít").
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: 3rl 01 Února 2014, 17:26:30
§79/1c bod 1 a 2 se týká jen pravomoci měšťáků, pro PČR žádné omezení neplatí a zcela bez problému si to schovají pod obecnou definici jejich činnosti v zákoně. A o nezákonný důkaz se vskutku jednat nebude, protože důkaz bude to, že příslušník vypoví, že viděl auto bez známky, důkazem není to, že auto zastavil...
A zapomenutí zelené karty je už pár let přestupkem přímo podle zákona o pojištění odpovědnosti.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 01 Února 2014, 18:03:52
Ups, pravda, tu devětasedmesátku jsem nečetl pozorně.

Zapomenutý řidičák příležitostně zkusím. IMHO takové jednání zcela postrádá materiální znak, takže bych to měl být schopen ve s. ř. uhrát.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: 3rl 01 Února 2014, 18:19:23
np :) řidičák se mi jeví schůdnější než techničák, ale i tak si obávám, že by to soud nepustil. Tipl bych to na odůvodnění v duchu: řízení je vykonávání určitě kvalifikované činnosti kecy kecy, pro níž je předepsáno mít doklad u sebe, je to důležitější než občanka kecy kecy, přestupek to je. Samozřejmě, záleželo by i na okolnostech, nějakou roli by sehrálo vystupování řidiče atd. Vydávání řidičáků by se mohlo úplně redukovat jen pro toho, kdo chce, respektive by se mohl ponechat jen mezinárodní. S odůvodněním postaveném na označení přestupku jako proti bezpečnosti a plynulosti provozu to fungovat nebude, je to jen určité typové označení skupiny přestupků, které může existovat a nemusí, klidně by se to mohlo jmenovat dopravní přestupky, nebo jen přestupky a výsledek by byl pořád stejný.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 01 Února 2014, 18:53:10
Moje situace je taková, že v současné době mám řidičák holandský, ale autoškolu jsem dělal ještě v Kocourově, takže opice si mohou v db zjistit, že oprávnění mám a zákaz činnosti mi uložen nebyl.

Jinak ještě mi tvrdili, že mám povinnost mít u sebe doklad totožnosti a že řidičák se k tomu použít nedá (pak nechápu, jak může prokázat, že mám oprávnění řídit, když ho není možno jednoznačně propojit s mojí osobou). Já jim vysvětloval, že mám povinnost pouze prokázat totožnost a to je možno učinit několika způsoby i bez dokladu. Koukali na to jak na zjevení.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: jkraus222 01 Února 2014, 19:13:11
1) Dokladem totožnosti se rozumí jakýkoliv úředně vydaný průkaz, kterým lze najisto prokázat totožnost. Řidičák to tedy je.
2) Povinnost mít u sebe občanský průkaz žádný zákon neukládá. Jediný doklad totožnosti, který u sebe musíte mít při řízení auta, je právě řidičák.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: 3rl 01 Února 2014, 19:55:42
Asi spali na školení. "Nový" zákon o občankách už v sobě tuto povinnost nemá, byť nevím, jestli obecně nejsou trochu jiné povinnosti pro cizince (což tuším nejste). Pro domorodce jsou samozřejmě nějaké možnosti se prohlásit nebo potvrdit pomocí druhé osoby. Čistokrevný cizinec (pomiňme záznamy bodů) a podobně našinec v cizině by evidenci druhého státu nebyli, takže tam by ještě měl nějaký smysl mezinárodní doklad (variantu zrušení řidičského oprávnění za reálnou nepředpokládám). Argumentace možností ověření oprávnění on-line přesto podle mě v současnosti nemá šanci na úspěch ani běžného domorodce.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: fafejt 01 Února 2014, 23:50:01
Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: Behemot 02 Února 2014, 00:33:31
Pokud vím (ale mohlo se změnit), oficiální definice dokladu totožnosti neexistuje a záleží na každém konkrétním úřadu, zákonu či vyhlášce, co si pro jakou činnost jako DT vyjmenují.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: garlic 02 Února 2014, 00:43:13
Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!

Můžete toto tvrzení nějak zargumentovat? Komentář k §63 ZoPČR praví toto "Tyto údaje se prokazují např. občanským průkazem (§ 2 zák. č. 328/1999 Sb.), cestovním dokladem (§ 2 zák. č. 329/1999 Sb.), řidičským průkazem (§ 103 zák. č. 361/2000 Sb.)."
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: jkraus222 02 Února 2014, 08:58:08
Dokladem totožnosti je podle zákona o policii pouze občanka nebo pas, ŘP ne!!!
Můžete mi ocitovat příslušný paragraf zákona o policii, který toto stanovuje?
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: jkraus222 02 Února 2014, 09:01:14
Pokud vím (ale mohlo se změnit), oficiální definice dokladu totožnosti neexistuje a záleží na každém konkrétním úřadu, zákonu či vyhlášce, co si pro jakou činnost jako DT vyjmenují.
Přesně tak. V českém právním řádu žádná jednoznačná definice "dokladu totožnosti" neexistuje.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 02 Února 2014, 16:10:29
Tak, jednoznačná definice nebo konečný výčet možných dokladů totožnosti podle mého vědomí v českém právním neřádu neexistuje. Dokonce i v samotném zákoně o OP se praví (v kontextu žádosti o vydání OP), že:

Totožnost se prokazuje občanským průkazem anebo jiným obdobným dokladem, který je veřejnou listinou, nebo jiným hodnověrným způsobem.

Silniční zákon pak navíc jednoznačně praví, že:

(1) Řidičský průkaz je veřejná listina, která osvědčuje řidičské oprávnění držitele a jeho rozsah a kterou držitel prokazuje své jméno, příjmení a podobu, jakož i další údaje v ní zapsané podle tohoto zákona.

Zákon o PČR pak poskytuje značnou volnost v tom, jak se prokazuje totožnost:

Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování totožnosti.

Předpokládám, že v případě buzerační kontroly bez podezření na přestupek apod. je čestné prohlášení způsobem více než přiměřeným.

Mimochodem, městské úřady v posledním ca roce holandský řidičák jako doklad totožnosti přijímají bez nejmenších problémů.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: Kuko28 03 Února 2014, 09:56:39
jestli můžu malý OT ohledně cizích ŘP

sám mám dvojité občanství ČR + SK. Ač už skoro 10 let žiju v ČR, stále používám SK řidičák. Jednou mě u kontrolní kontroly buzerovali, že to prý je "nesprávné" a musím si zařídit ČR řidičák. OP mám český, jen pro vysvětlení.

Pak jsem tedy po tom trochu pátral a dopátral se k následujícímu - v rámci EU se vzájemně uznávají ŘP všech členských zemí bez výjimky. Je to právě kvůli tomu, aby se nemuseli nanovo vydávat miliony nových unifikovaných a měnit ty miliony stále platných

jako rezident konkrétní země si mohu zažádat a vydání ŘP této země, ale je to snad čistě kvůli "komfortu občana", není to žádné pravidlo, nutnost, zákonná podmínka

takže jednoduše můžu mít občanství jedné země a ŘP druhé a není to nic proti ničemu

chápu to správně?
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 03 Února 2014, 11:55:15
Ano, je to přesně tak. U nás ve firmě máme spoustu lidí, co mají občanství jednoho státu EU a řidičák jiného. Mění se to vždy když doběhne platnost v tom státě, kde člověk zrovna bydlí.

Mírná zrada je jen v platnosti tam, kde se liší parametry. Tam pak vždy platí právo státu, ve kterém se člověk momentálně nachází a ne to, co má napsáno na řidičáku. Například Italové vydávají řidičáky na scootery od 14 nebo 15 let a Holanďané až od 16, skopčáci tuším umožňovali na B řídit auta až do 7,5 tuny a s více místy než jinde apod.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: Kuko28 03 Února 2014, 12:35:00
OK, díky

SK řidičák má v kolonce "platí do" - nic, takže teoreticky platí do konce světa  :)

a vzadu u popisu skupin je pro T (traktory) dopsáno omezení jen na území SK. Mimochodem to se taky jeden kontrolní kontroler snažil využít a argumentovat tím, že celý ŘP platí jen pro SK... Bohužel, když ani po kontrole povinné výbavy a odmítnutí se s ním dál o čemkoliv vybavovat a naopak žádosti o sepsání papírů pro správní řízení (nechal jsem to na něj, ať si vymyslí, že za co vlastně...) nic dalšího nenašel tak mě pustil na "domluvu"...
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: 2M 03 Února 2014, 16:58:09
SK řidičák má v kolonce "platí do" - nic, takže teoreticky platí do konce světa  :)
Nedopadlo/nedopadne to na Slovensku stejně jako tady, kde prostě stát řekl "Řidičáky bez data platnosti platí do data XY a hotovo"?
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: Kuko28 04 Února 2014, 09:20:46
ano, stát se to samozřejmě může, pak si ale prostě zajdu na úřad až už tady v ČR nebo si udělám výlet na Slovač a požádám o nový

druhá věc je, jestli místní orgáni budou přesně informováni, že ten a ten typ ŘP z té a té země má platnost jen do toho a toho data
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: JJ 04 Února 2014, 10:34:09
Téměř jistě informováni nebudou. Já jsem si český řidičák z roku 1993 měnil za holandský až poté, co mu ouředním vyhlášením skončila platnost a nebyl s tím nejmenší problém. Holandský zákon umožňuje pouze výměnu platného řidičáku, ale když na něm není datum vyznačeno, nikdo to neřeší.
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: VK II 10 Března 2014, 19:58:00
Re:fafejt
Dokladem totožnosti opravdu není jen OP.
Jen pár citátů:.....zákonná úprava nikde neobsahuje způsob a jakými prostředky se máte prokázat. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než je OP. Ovšem v některých situacích mít konkrétní doklad musíte, a to řidičský průkaz při silniční kontrole. Občanský průkaz je veřejnou listinou, která kromě výše uvedených údajů obsahuje mnohé další a navíc i vaši fotografii, a jako taková má přednost. Dalšími použitelnými doklady mohou být cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz.
Průkazem totožnosti se tu rozumí doklad, který je veřejnou listinou, je v něm uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu a je z něho patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.Tyto jako veřejné listiny vydávají příslušné správní úřady.........kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.....
Název: Re:Dálniční nálepky a PČR
Přispěvatel: mch 10 Března 2014, 21:02:38
Re:fafejt
Dokladem totožnosti opravdu není jen OP.
Jen pár citátů:.....zákonná úprava nikde neobsahuje způsob a jakými prostředky se máte prokázat. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než je OP. Ovšem v některých situacích mít konkrétní doklad musíte, a to řidičský průkaz při silniční kontrole. Občanský průkaz je veřejnou listinou, která kromě výše uvedených údajů obsahuje mnohé další a navíc i vaši fotografii, a jako taková má přednost. Dalšími použitelnými doklady mohou být cestovní pas, řidičský průkaz, zbrojní průkaz.
Průkazem totožnosti se tu rozumí doklad, který je veřejnou listinou, je v něm uvedeno jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu a je z něho patrná i podoba, popřípadě jiný údaj umožňující identifikovat osobu, která doklad předkládá, jako jeho oprávněného držitele.Tyto jako veřejné listiny vydávají příslušné správní úřady.........kontrolujícímu totiž nemáme povinnost ukázat OP, ale prokázat totožnost, to je třeba si pamatovat. Pokud OP nemáte a máte jiný průkaz totožnosti, pak je vše v pořádku. Zákon nezakazuje prokázat totožnost i kombinací více dokladů.....

Jen pro doplneni, nemusi to byt jen oficialne vydany doklad, ten je potreba napr. podle zavaznosti duvodu lustrace, obvykle staci i kdyz napr. 3 osoba nadiktuje iniciale ... po hadce s MP praha a volani na misto hlidky PCR jsem je odvedl do kancelare, kde jsem jim  ukazal vypis z obchodniho rejstriku a zamestnanci odkyvali ze jsem jednatel.A byl jsem 'ztotoznen'. Bylo to sice hooodne o nervech, MP i PCR trvali na obcance, lec nedokazali mi uvest jediny paragraf kde by exaktne bylo receno ze jen OP. Vyhrozovali odvozem na sluzebnu atp, no nakonec to vzdali kdyz PCR zjistila duvod meho ztotozneni - mestakum kteri kontrolovali auto na chodniku jsem sdelil ze ridic je v baraku a za chvili vyjde ven ...