30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Manipulační RZ  (Přečteno 1385 krát)

surt

  • Příspěvků: 11
    • Zobrazit profil
Manipulační RZ
« kdy: 10 Června 2020, 17:34:48 »

Ahoj, nevíte jak je to s provozem vozidla na manipulačních RZ? Myslím ty plechové se zeleným písmem, jde mi o to jestli za předpokladu že budu každý den vyplňovat "Záznamy jízd" tak se dá s autem "dlouhodobě" jezdit nebo je tam nějaká záludnost?
Nedávno mi bylo příslušníkem sděleno že auto se v knize jízd vyskytuje nějak dlouho a často a to už není manipulační jízda (a proto mi hrozí zákaz řízení) což jsem moc nepochopil vždyť přece můžu například řešit nějaký problém s motorem a to nějakou dobu zabere a já to musím testovat v provozu.
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil
Re:Manipulační RZ
« Odpověď #1 kdy: 11 Června 2020, 00:00:26 »

Z toho, jak jste to podal mi vyplývá, že máte na mysli manipulační provoz.

Podle zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích by měly být účelem manipulační jízdy distribuce a prodej vozidla, zároveň se musí jednat o vozidlo, jehož technická způsobilost byla schválena, a které není zapsáno v registru motorových vozidel (to vše dle § 38b odst. 1).

Pokud vozidlo se zvláštní RZ využíváte k něčemu jinému, než je manipulační provoz, vystavujete se riziku odejmutí manipulační RZ dle § 38b odst. 5 a pokutě do 50.000,-- Kč dle § 83a odst. 10 písm. d).

Vzhledem k tomu, že musíte mít platnou STK a vozidlo nesmí být registrované moc nechápu smysl dlouhodobé jízdy na manipulačních RZ. Co se týče frekvence zapisování do knihy jízd - jednou denně podle mě nemusí být dostatečné, třeba vyhláška o registraci vozidel v § 35 hovoří v budoucím čase, dle mého názoru je třeba zápis zahájit ještě před jízdou, přičemž dokončen je po skončení jízdy zapsáním času seejmutí zvláštních RZ z vozidla.

Vedle toho existuje také zkušební provoz dle § 38a, který slouží pro technicky nezpůsobilá vozidla a vyžaduje se povolení ministerstva pro každé vozidlo zvlášť. Sem by mohlo spadnout vaše "testování v provozu", které v manipulační jízdě dle § 38b absentuje.

Snad je to takto srozumitelné, případně pokud jsem se v něčem přehlédl, mě snad někdo opraví.
IP zaznamenána