30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12

Autor Téma: [WIN] Hrubě urážlivé podání  (Přečteno 32752 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #90 kdy: 19 Února 2018, 15:21:12 »

Přeformuloval jsem vám poslední žalobní bod, který dejte na začátek, je to jednoznačně to nejsilnější, co máte, tak ať to soud nepřehlédne:

1. Chybějící právní základ pro rozhodnutí

Napadeným Rozhodnutím bylo potvrzeno rozhodnutí Městského úřadu Židlochovice ze dne 25. 9. 2017, č. j. XXX, kterým byla žalobci uložena pořádková pokuta podle § 62 odst. 2 správního řádu a to za jeho podání ze dne 11. 9. 2017. Obsahem tohoto podání byla stížnost podle § 16a zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím (dále jen „InfZ“).

Pořádková pokuta dle § 62 je zařazena ve druhé části správního řádu, tedy v úpravě správního řízení. I sám žalovaný v Rozhodnutí uvádí: „Hrubě urážlivé podání dle komentáře ke správnímu řádu musí souviset s konkrétním řízením, neboť se jedná o prostředek, kterým se zajišťuje průběh a účel správního řízení.“

V daném případě se však nejednalo o správní řízení, poskytování informací podle InfZ je zákonodárcem zcela záměrně upraveno jako neformální postup, ve kterém je použití správního řádu explicitně vyloučeno, není-li to výslovně stanoveno. Kdy se pro postupy podle InfZ použijí ustanovení správního řádu určije taxativně § 20 odst. 4 InfZ, a contrario lze uzavřít, že správní řízení není zahájeno ani podáním žádosti o informace, ani oznámením požadované úhrady podle § 17 odst. 3 InfZ, tedy v okamžiku, kdy bylo učiněno předmětné žalobcovo podání, žádné správní řízení neprobíhalo. Řízení o stížnosti dle § 16a InfZ, které bylo tímto podáním zahájeno, též nebylo správním řízením s plným dopadem druhé části správního řádu, protože podle § 20 odst. 4 písm. c) InfZ se v tomto řízení použijí toliko ustanovení správního řádu o lhůtách, doručování a nákladech řízení, v ostatním je použití správního řádu, včetně § 62, explicitně vyloučeno.

Rozhodnutí orgánu prvního stupně tak zcela postrádá právní základ, správní orgán neměl pro udělení pořádkové pokuty v dané procesní situaci pravomoc, a tuto zjevnou nezákonnost měl žalovaný při odvolacím přezkumu odhalit, a to bez ohledu na důvody uplatněné v odvolání, neboť podle § 89 odst. 2 správního řádu je odvolací orgán povinnen zákonnost přezkoumávat ex offo.

Pokud by snad žalovaný uvažoval o analogické aplikaci § 62 správního řádu i v řízení o stížnosti dle InfZ, jednalo by se o nepřípustnou analogii, kterou by byla na rámec zákonné úpravy zavedena skutková podstata správního pořádkového deliktu; to by bylo v přímém rozporu s zásadami pro přípustnost analogie v trestním právu, které se např. dle rozsudku NSS č.j. 8 As 17/2007‑135 ze dne 31.5.2007 (publikovaném pod č. 1338/2007 Sb. NSS) plně uplatní i ve správním trestání. Nehledě na to, že taková úvaha, jakkoliv chybná, by musela být obsažena v odůvodnění Rozhodnutí, jinak by takové rozhodnutí bylo nepřezkoumatelné.

***


Jinak bych vyhodil větu Je zřejmé, že žalobce plní své procesní povinnosti výborně - o tom svědčí mimo jiné i tato správní žaloba. Podání správní žaloby rozhodně není procesní povinnost a určitě bych soud nedráždil podsouváním úvah tohoto druhu (že by se u správního soudu dalo zhojit případné porušení povinností v řízení). Ve zbytku jsem to nechal, mělo by to vyjít na tom prvním bodu a kdyby ne, tak potřebný základ žalobních bodů tam je a argumentaci bude případně možné precizovat v replice, vypadne-li z KÚ něco zajímavého.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #91 kdy: 19 Února 2018, 15:35:45 »

hh> Děkuji mnohokrát. Zakomponuji do žaloby a ještě dnes ji podám doporučeným dopisem.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #92 kdy: 19 Února 2018, 17:53:37 »

Žaloba podána.

Teď se nabízí úvaha, zda podat trestní oznámení na Kejřovou za pokud o podvod/krádež (nesmyslná cena za poskytnutí informací) a zneužití pravomoci úřední osoby (protizákonné Rozhodnutí) a Fröhlicha za zneužití pravomoci úřední osoby (protizákonné Rozhodnutí).
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #93 kdy: 20 Února 2018, 08:45:35 »

Krádež je úplně mimo (o peníze se vás nikdo nepokusil obrat tak, že by se jich svým aktivním jednáním měl zmocnit), podvod je mimo o trochu méně, ale i kdyby se povedlo všechny znaky prokázat (včetně úmyslu), tak tam na TČ nemáte dostatečnou škodu.

O zneužití pravomoci by mohlo jít, pokud by se dalo dokázat, že o svém nezákonném postupu ti úředníci věděli. U Kejřové tomu tak nejspíš není a i kdyby, je to neprokazatelné. U Frölicha, což je podle všeho právník, by to bylo zajímavé, pokud byste vady řádně namítal a on by to přesto pokryl nějakým hodně hloupým způsobem, který nelze vydávat za odlišný právní názor či za pouhou neschopnost. Jelikož rozhodoval jen o blanketu, tak mu ale úmysl též neprokážete, to by se musel najít nějaký hodně podobný případ, který mu prošel pazourama a ze kterého musel vědět, že měl postupovat jinak.

Já bych se TO nešpinil, ale jestli si nemůžete pomoct, tak bych si nejdřív o hodně líp nabil, tj. minimálně bych si počkal, co bude Frölich tvrdit ve vyjádření k žalobě a jak správní soud dopadne. Jistě znáte staré klingonské přísloví o pomstě za studena.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #94 kdy: 20 Února 2018, 12:34:48 »

sorry, neodolal jsem...
Kamarád mi poslal nějaké lejstro, na kterém si vytvořil vodoznak pro komunikaci v rámci "komunity" - něco v tomto smyslu: https://www.google.cz/search?q=obr%C3%A1zek+fuck+you&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjd6cy9rbTZAhWRCewKHVBeDc0QsAQIJg&biw=1920&bih=935#imgrc=SjZj7hCkMYcJ-M:&spf=1519124967700

Pro případnou další komunikaci s úřadem (určitě ne se soudem) pak lze doporučit..... :)
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #95 kdy: 21 Března 2018, 20:31:31 »

V souladu s usnesením soudu, kde soud vyzývá k uhrazení soudního poplatku, byl tento zaplacen převodem. Snad si to tam budou schopni přiřadit a není potřeba jim ještě posílat dopis, že poplatek byl uhrazen. I když po poslední zkušenosti se soudem, který požadoval uhrazení poplatku, ačkoli na první straně žaloby byly vylepeny kolky...
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #96 kdy: 24 Května 2018, 11:33:54 »

Ministerstvo dopravy se vypořádalo s návrhem na přezkum.

Co orgán činí, dobře činí. Chybná adresa nebrání uplatnění fikce doručení. A hrubě urážlivé to bylo a basta.
IP zaznamenána

zodiiac

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #97 kdy: 24 Května 2018, 15:10:47 »

Koukám, že v Židlích, nebo na ministerstvu uměj cestovat časem - první strana, poslední odstavec, první a část druhé věty.  ;D museli bejt asi hodně vytočený.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #98 kdy: 24 Května 2018, 15:47:40 »

Taky je vtipné, že jim postačilo k akceptaci doručení písemnosti to, že pošťačka nehlásila problémy s doručením.
IP zaznamenána

Caroprd111

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 978
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #99 kdy: 24 Května 2018, 17:16:04 »

Taky je vtipné, že jim postačilo k akceptaci doručení písemnosti to, že pošťačka nehlásila problémy s doručením.
To jim je třeba připomenout u Helmuta.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #100 kdy: 23 Srpna 2018, 13:26:01 »

Dorazilo vyjádření žalovaného.

Budu připravovat repliku a budu rád za případné postřehy od ostatních. Děkuji.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #101 kdy: 23 Srpna 2018, 14:04:39 »

Asi by šlo použít jejich vlastní medicínu a odpovědět v duchu, že se žalovaný taktéž ad absurdum snaží rozšířit svoje oprávnění k udělení pokuty, které mu nepochybně svědčí pouze v případě správního řízení, i na ostatní svoje činnosti mimo zákonný rámec zmíněné pokuty za urážlivé podání. Napříště již zřejmě bude udělovat pokuty i případě spontánního prohlášení o "bordelu" na úřadě, které učiní návštěvník například z důvodu nepřítomnosti pracovníků úřadu v úředních hodinách. Žalovaný se tak snaží svévolným výkladem legalizovat rozšíření možnosti udělovat pokuty na jakékoliv jiné oblasti svojí činnosti. Pod deklarovaným "bohulibým" záměrem zabránění neúměrného oslabování důstojnosti správního orgánu se pak snaží trestat i údajná urážlivá podání u osob, které v postavení správního orgánu nejsou.

zajímavé je vyjádření ad D) Žalovaný tvrdí, že podání bylo hrubě urážlivé, protože přece zamítl odvolání. Vyjádřením ad absurdum se pak zamítnuté odvolání stává hrubě urážlivým:-)
« Poslední změna: 23 Srpna 2018, 14:25:18 od gumidos »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #102 kdy: 23 Srpna 2018, 18:44:00 »

no já nevíém, ale rozhodně bych jim omlátil o hlavu rozsudek NSS 3 Ads 57/2003-79 v případě, kde bylo použito mnohem silnější vyjádření: „Celý život jsem pracoval a dřel na vaše rozežrané prdele, když jsem onemocněl, mám od vás jen čísla paragrafů. Já jsem vyučený a dělám na stavbě, vám darmožroutům nerozumím, nejsem právník. Ale nesouhlasím s tím usnesením, které jste mi poslali ze dne 26. června 03. Podejte kasační stížnost k Nej. spra. soudu v Brně. Paní G.o, já se rozhodl, že vás přežiju i s tím důchodem 3 600 Kč proti Vašim 14ti platům. Můžete mě žalovat, určitě na to máte!!!“
K tomu NSS uvádí následující: „…V projednávaném případě stěžovatel ve svém podání skutečně užil expresivních výrazů, které lze ze subjektivního hlediska zajisté označit za urážlivé, znevažující soudcovský stav a tedy i napadenou soudkyni. I při ne zcela osobním verbálním útoku lze shledat jeho schopnost dotknout se cti adresáta a subjektivně jej tedy lze pociťovat jako urážející… …Avšak i když lze užití výše zmíněných výrazů v kontextu obsahu předmětného podání subjektivně považovat za urážející, nelze je, jak vyplývá z předchozích úvah, právě s ohledem na povinnost soudu přistupovat k hodnocení takových výroků s nadhledem a tolerancí, považovat za výrazy urážlivé ve smyslu § 44 s. ř. s., neboť tyto nelze samostatně ani ve vzájemných souvislostech považovat za znevažující, potupující či vulgárně zesměšňující útoky na vážnost a čest, a to ať už soudců obecně, tak i konkrétní soudkyně. V daném případě se jedná o jakési až hanlivé vyjádření, přirovnání, při určitém nadhledu ztrácející své ostří, užívané z pocitů ryze osobní roztrpčenosti. Jde též o vyjádření vzdoru, i když dosti specifickým způsobem. Ani v jednom případě však stále ještě objektivně nenaplňující intenzi výše definovaného pojmu urážky ve smyslu § 44 s. ř. s., zakládající důvod pro uložení pořádkové pokuty. Společenská nebezpečnost jednání stěžovatele byla vzhledem ke všem okolnostem (pocit frustrace z procesního „neúspěchu“ ve specifické kauze týkající se důchodového pojištění, nemoc stěžovatele a jeho sociální situace, nízká intenzita vulgarity či neslušnosti, …) velice nízká…“
A dále NSS zdůrazňuje: „…Na celou věc je pak nutno nahlížet též v souladu s judikaturou Ústavního soudu (srov. nález ze dne 17. 10. 2000, sp. zn. I. ÚS 211/99) i Evropského soudu pro lidská práva (např. věc Castells v. Španělsko, série A č. 236), podle níž institucím a orgánům, jež reprezentují veřejnou moc státu a v důsledku toho jsou nositeli rozhodnutí, jež občané napadají, přísluší vždy větší dávka tolerance, velkorysosti a nadhledu, než je tomu u jednotlivých občanů, a to i přesto, že soudům při posuzování základního práva na svobodu projevu přísluší ve jménu zachování autority a nestrannosti soudní moci zvláštní ochrana (srov. čl. 10 odst. 2 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod)…“
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #103 kdy: 23 Srpna 2018, 19:33:21 »

Já mám ve svém archivu poněkud novější 22 A 87/2014-35, ale jestli je lze aplikovat, to jsem nezkoumal.

Edit:
Myslím, že by to šlo použít.
« Poslední změna: 23 Srpna 2018, 19:39:57 od uziv »
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Hrubě urážlivé podání
« Odpověď #104 kdy: 23 Srpna 2018, 19:39:42 »

k 22 A 87/2014-35 se nelze zatím nějak dostat, takže nemohu posoudit…
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 12