30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Stížnost na Registr vozidel  (Přečteno 7585 krát)

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Stížnost na Registr vozidel
« kdy: 08 Září 2015, 12:49:10 »

Kromě zábavy na silnicích přináší vlastnictví vozidla ještě (mimo jiné) administrativní opruz ohledně registrace vozidla.

Pokud vím, tak v Praze a okolí je situace tristní a člověk aby si na to vzal dovolenou, protože čekací doby jsou třeba půl dne  >:(. Přitom tzv. "polopřevod" není žádná sranda, pokud vozidlo nepřevedete do 10 pracovních dnů, hrozí pokuta až 50 tis. Kč.

Úředníci jsou pomalí, líní, mají práci blbě zorganizovanou a slavný celostátní Registr vozidel má dlouhé odezvy. Přitom všem jsou ještě úředníci připosrání, aby něco neudělali špatně a aby jim nikdo nepřišel na kamarádšofty a vyložená šméčka, zvláště když tu máme ten "boj s korupcí", což by je mohlo připravit o teplé místečko.

Domnívám se, že by toho strachu šlo využít, proto jsem na "svůj" úřad podal šťavnatou stížnost. Anonymizovanou verzi přikládám, může se Vám hodit, přičemž tiše doufám, že se zde najde dostatek bijců, kterým podání přiloženého lejstra nebude činit problém. Navíc si myslím, že když to pošlete jako já tajemníkovi úřadu a starostovi, máte hned o bod víc, jak zdůvodnit námitku podjatosti na veškeré osazenstvo daného úřadu  8)

O výsledku zde budu informovat. Naděje na úspěch vidím jako malé a jsem zvědavý, jestli se dřív ozvou z městského úřadu nebo z finančáku (který sídlí ve stejném městě)...
IP zaznamenána

Tacecek

  • Příspěvků: 550
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #1 kdy: 08 Září 2015, 14:42:08 »

Šance není malá, ale přímo nulová :)
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #2 kdy: 08 Září 2015, 14:53:31 »

Tak třeba :
Vážený pane,
jako místní úřad jsme pověřeni přeneseným výkonem státní správy a je nám na to přispíváno poměrně nízkou náhradou, která nám neumožňuje více investovat do počtu úředníků nebo vybavení. Po projednání Vašich připomínek jsme dospěli k následujícím možnostem zlepšení našich služeb :
a) zvýšení poplatečku
b) možnost delegování řešení Vašeho problému na prověřeného bezdomovce
c) zapojení odsouzenců k veřejně prospěšným pracem k náhradnímu získávání pořadí a jejich přeprodeje
a nejvíce si slibujeme od skutečně tržního řešení, kterým je
d) průběžná aukce pořadí vyřizovaných žádostí.
Ta sice neřeší průměrnou dobu zdržení, ale umožňuje Vám podobným občanům, kteří nemají dostatečně pevné nervy, přeskočit o libovolný počet míst dopředu. A za cenu, na jakou si každý cení svůj čas. A spousta lidí si bude moci říct : Mohl jsem dnes strávit na úřadu o 4 hodiny méně, ale stálo by mě to odhadem 2000 Kč a ty jsem tak vlastně ušetřil.
Již jsme zadali veřejnou zakázku za 5 mil. Kč na dodání sotwaru, který bude neustále aktualizovat cenu pořadí na základě nabídky a poptávky.
 :)

 
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #3 kdy: 08 Září 2015, 17:08:37 »

Dík za podporu, chlapi!

Mě holt tahle úřednická svoloč a jejich přístup vždycky dokážou spolehlivě zvednout ze židle. Tady je to navíc tak do očí bijící a tak jednoduše řešitelné, že jsem si holt nemohl pomoct. A to tam chodím tak jednou do roka a dřív jsem to většinou nechával na nějakém zprostředkovateli za 500....

Napadá vás nějaká jiná legální (nebo aspoň obtížně potrestatelná) cesta, jak s tím něco udělat? Přišlo mi, že na úředníka se musí papírem, nadřízeným úředníkem nebo kontrolou. Každý další nápad ale uvítám, čím méně časově náročný, tím lepší :-)

Pořád nějak nemůžu zkousnout, že v Německu je odhlášení auta obvykle hotové za 15-20 minut a když to trvá dýl, tak se prodávající hrozně omlouvá. Prodávané auto taky může mít rovnou odhlášené, pak jako kupující nemusím v Německu řešit vůbec nic. Na druhou stranu u nás si většina lidí zvykla a přijde jim to v pořádku, viz třeba zde:
http://www.dfens-cz.com/komentare.php?akce=fullview&cisloclanku=2015090601&lstkom=630445#kom630445
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #4 kdy: 20 Října 2015, 17:36:43 »

Tak přišla odpověď na stížnost od pana tajemníka.

To  kverulant: Pane kolego, podle Vaší reakce - nepsal jste to náhodou Vy? Nebo že by to tu četl pan tajemník?

IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #5 kdy: 20 Října 2015, 21:53:26 »

Tak přišla odpověď na stížnost od pana tajemníka.
To  kverulant: Pane kolego, podle Vaší reakce - nepsal jste to náhodou Vy? Nebo že by to tu četl pan tajemník?
:) , není to nic mimořádného, v podstatě stačí v některém z vyšších rozměrů nahlédnout na místní čtyřrozměrný časoprostor, což potom zde budí zdání povědomí o budoucnosti. 
Nebo triviálněji stačí vědět, co je to přenesení statní správy - v podstatě se jedná o další dodatečné zdanění, kdy stát požaduje za málo peněz hodně muziky.
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #6 kdy: 21 Října 2015, 15:28:36 »

Chápu, že stát na přenesené činnosti/pravomoci moc nepřispívá, ale nezůstávají obci poplatky? Nebo ty odvádějí obce státu? Nikdy jsem to nezkoumal a ze zákona o správních poplatcích ani z googlu mi to po zadání jednoduchých dotazů nevypadlo. Ale věnoval jsem tomu tak 10 minut.

Je to 800 Kč za registraci. Tajemník píše něco o úřední době 29 hodin týdně. Při průměrných  2 registracích za hodinu (což je reálná rychlost, na které by šlo hooooodně zapracovat), to je 29*2*800 = 46 400 Kč týdně na poplatcích. Krát 4 týdny =  185 600 Kč měsíčně na poplatcích.

Úřednice může stát kolik, 50k/měsíčně i s odvody na socko a zdrávko a se zohledněním benefitů a pětitýdenní dovolené?

Ale jestli musí poplatky odvádět do státního rozpočtu, začínám chápat, že se na obci nepřetrhnou. Tím rozhodně nechci ani naznačit, že by mě to těšilo a nehodlám se s tím smířit.
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #7 kdy: 21 Října 2015, 16:08:13 »

Poplatky jim zůstávají - viz https://is.muni.cz/th/63154/esf_m/Diplomova_prace.pdf od strany 17

Obvzlášť pikantní jsou věty :
Správní poplatky vybírají obce v rámci přenesené působnosti při plnění státní správy. Smyslem zpoplatnění některých úkonů správních orgánů je vybrat od žadatele příspěvek na činnosti, které se uskutečňují v jeho zájmu  a zároveň nezatěžovat státní správu zbytečnými podáními. Správní poplatky jsou proto často definovány jako dobrovolné ekvivalentní platby, kdy zaplacením poplatku obdrží žadatel určitou protihodnotu (např. cestovní pas, osvědčení o registraci vozidla apod.)
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #8 kdy: 21 Října 2015, 16:24:50 »

Díky!

Až se k tomu dostanu, obdařím ouřady obsáhlou žádostí o poskytnutí informací  ;) A když včas neodpoví, nezapomenu ani na stížnost... :D
IP zaznamenána

root

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 57
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #9 kdy: 23 Října 2015, 13:48:38 »

Mimochodem, myslenka. Co kdyz podam zadost o prevod vozidla pisemne a poslu jim ho postou nebo datovou schrankou? Ano, budou pozadovat doplneni udaju, tak v tom budeme pokracovat take postou nebo datovou schrankou. Zakon takovy postup nezakazuje...
IP zaznamenána

AndyT

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 199
    • Zobrazit profil
Re:Stížnost na Registr vozidel
« Odpověď #10 kdy: 23 Října 2015, 14:04:57 »

To je zajímavé. Podle mě to komplikuje několik řešitelných faktorů:

- Doklady je potřeba předkládat v originále - tady TP, OTP, zelená karta, protokol o evidenční kontrole, kupní smlouva a plná moc. Asi není problém je poslat, ale zvyšuje to riziko, že to pošta nebo úřad ztratí + komplikuje to užívání vozidla (hlavně absence OTP, ale je možné s sebou vozit kopii).
- Poplatek 800 Kč lze vyřešit vylepením kolkových známek.

Úplně vidím, jak vzápětí volají, aby se tam člověk dostavil... Případně na totéž pošlou výzvu. Ale na kočkování dobrý, až budu prodávat nějaké auto v rodině, určitě to zkusím.
IP zaznamenána