30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dopravní obsluha  (Přečteno 17194 krát)

janjasmin

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Dopravní obsluha
« kdy: 20 Dubna 2016, 19:47:04 »

Dobrý večer
Potřebuji poradit se zákazem vjezdu s dodatkem "Dopravní obsluze vjezd povolen". Jedná se mi o to zda do tohoto zákazu smí vjet a projet vozidlo taxi a nebo i pro něj platí to co tvrdí policie že musí jet v dané ulici pouze na konkretní adresu

Tento výklad začala před lety používat městská a tak poslední rok dva i PČR.
co jsem v zákoně našel tak taxi je dopravní obsluha a není u toho žádné omezení jako u jiných dopr. obsluh a taky si myslím že prostě funkce taxi je dopravně obsluhovat ale mohu se mýlit
Zatím to vždy nakonec prošlo bez pokuty ale dnes byl PČR nekomromisní. Ujistil jsem ho že pravdu mam já a tak se šel poradit s vysílačkou a tam mu sdělili že zákon platí pro všechny. Věc jde tedy do správního řízení a tak bych rád věděl jak to skutečně je. Mockrát děkuju
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #1 kdy: 20 Dubna 2016, 19:57:19 »

O tom, proč by měl mít taxi nějaká privilegia, nota bene když nejede s klientem ani pro něj, si myslím svoje.

Ale podle platné přílohy č. 6 vyhlášky 294/2015 Sb. je u dodatkové tabulky (E13) uvedeno, že "Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost."

Právní předpisy je nutné vykládat zejména podle smyslu a významu slov. Teprve když vznikne nějaká nejasnost, různé předpisy si odporují, připadá v úvahu více variant apod., tak nastupují nadstandardní výkladové metody. Já tedy když si to přečtu, tak vidím celkem jasně, že vozidlo taxislužby je vždy dopravní obsluha a fakt nechápu, co ti lumeni v té vysílačce potřebovali řešit. Dospěli-li k závěru, že zákon platí pro každého, tak bych jim asi pogratuloval a předal diplom.
IP zaznamenána

janjasmin

  • Příspěvků: 15
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #2 kdy: 20 Dubna 2016, 20:58:56 »

Díky, vysvětluji  si to stejně, problém je že ten policajt prostě mele svou a když je to víckrát za týden tak to neni nic moc. Dost jsem hledal než jsem se zeptal a našel hodně článků a rad  a vysvětlení o dopravní obsluze ale konkretně o taxi nikde nic. Tak ještě jednou díky

PS: chapu že na taxislužbu jsou názory spíš negativní a můj pohled asi nebude nestranný ale já bych to nenazval privilegiem, prostě to vyplývá z funkce taxiku a to je naložit člověka tam kde je a odvézt ho tam kam chce. Kdyby se moudrý úředník rozhodl použít tuto značku na hypotetickou běžnou ulici dlouhou třeba kilometr a plnou zábavních podniků tak je tato funkce popřena
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #3 kdy: 20 Dubna 2016, 21:15:41 »

Díky, vysvětluji  si to stejně, problém je že ten policajt prostě mele svou a když je to víckrát za týden tak to neni nic moc.
Taxi ten odstavec vytiskněte na A4 velkým písmem vozte ho v přihrádce v taxi. Když bude monocajt prudit, vytáhněte papír a máte pokoj. Podle mně má ale mnohem větší repelentní účinek s cajtem se vůbec nebavit a nechávat poslat přestupek do správního. Úředník to rovnou zahodí, pokud mu vůbec něco dojde, možná že na služebně nejsou všichni tak úplně debilní, občas se tam najde výjimečně i někdo s IQ tyqe či dokonce melounu.
Jako zábavnou nadstavbu bych si oznámení o přestupku ofotil a poslal stížnost jeho nadřízenému s kopií kopie - že Vás bezdůvodně zdržoval v práci a díky tomu Vám vznikla škoda 10 000, protože Vám uteklo rito přes celou republiku a zpět - a s žádostí
- aby své podřízené naučil ZPPK
- aby Vám oznámil, jak byla stížnost vyřízena.

EDIT:
Ostatně i ta vaše kauza evidentně vznikla tak, že jste tam nic a nikoho neobsluhoval, jinak byste se nejspíš vešel do toho policejního výkladu, cituji musí jet v dané ulici pouze na konkretní adresu.
I kdyby - je taxikář povinen na otázku na jakou adresu jedete odpovídat (pokud není uvozena slovy "jménem zákona")?
« Poslední změna: 20 Dubna 2016, 21:32:22 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #4 kdy: 20 Dubna 2016, 21:23:36 »

PS: chapu že na taxislužbu jsou názory spíš negativní a můj pohled asi nebude nestranný ale já bych to nenazval privilegiem, prostě to vyplývá z funkce taxiku a to je naložit člověka tam kde je a odvézt ho tam kam chce. Kdyby se moudrý úředník rozhodl použít tuto značku na hypotetickou běžnou ulici dlouhou třeba kilometr a plnou zábavních podniků tak je tato funkce popřena
Hádat se nebudu, ale tak, jak to je napsané v té vyhlášce, to prostě privilegium je a ne že ne. Když bude někde třeba B1 + dodatek "mimo dopravní obsluhy", tak pro taxi ta značka neplatí, i když si třeba jen zkracuje cestu, zato když tam obyčejný smrtelník pojede někoho vyzvednout, ale sám tam nebude mít bydliště/sídlo/nemovitost, tak se striktně vzato na cestě tam do té definice nevejde (i když by to asi šlo ukecat). Jo a tu vaši hypotetickou Stodolní lemovanou značkami jen pro dopravní obsluhu, bych chtěl vidět.

Ostatně i ta vaše kauza evidentně vznikla tak, že jste tam nic a nikoho neobsluhoval, jinak byste se nejspíš vešel do toho policejního výkladu, cituji musí jet v dané ulici pouze na konkretní adresu.

Každopádně rozhodnutí nenechat se buzerovat bylo správné, teď se ukáže, kdo všecho není schopen vyhledat a interpretovat jednoduchou větu. Podle mě nic nepřijde, protože i kdyby to PČR nakonec někam postoupila, zastaví to úředník. Kdyby náhodou ne a něco přišlo, dejte to sem, bude legrace.
« Poslední změna: 20 Dubna 2016, 21:27:21 od hh »
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #5 kdy: 21 Dubna 2016, 10:34:50 »

Tak se podívejte do ulive Ve smečkách. Od 22 do 6 je tam zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhu, kromě TAXI. Dodatek "kromě TAXI" používají hlavně v Praze velmi rádi.
Taxislužba je stejně jako MHD. Služba veřejnosti. Jestli je drahá nebo taková či maková je jiná věc. Samozřejmě jsou mezi taxikáři zloději, nicméně to jsou i mezi hospodskými a přestaneme kvůli tomu chodit do hospod?
Jinak pro kolegu, TAXI je dopravní obsluha po celou dobu své aktivnosti. Tedy pokud mám na střeše svítilnu, jsem TAXI a jsem dopravní obsluha. Stalo se mi, že jsem jel na Vypichu na Petřiny a zkrátil si cestu tady tudy: https://goo.gl/maps/wgpHgMHN2r72 ... je tam zákaz vjezdu, mimo dopravni obsluhu. Prosvištěl jsme celou uličku a na konci mne dojela diskotéka PČR, kteří kempili někde uvnitř. zastavil jsem a z policejního auta vyběhla jen spolujezdkyně, přiběhla ke mě a povídá: "pardon my si nevšimli svítilny. Jeďte".
Na druhou stranu se mi stalo, že MP na Václaváku chtěl vědět kam jedu, když jsem chtěl najet do spodní části, kde je pěší zóna, avšak ve spodní části jsou ve vyjímce TAXI. Je to prostě kus od kusu.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #6 kdy: 21 Dubna 2016, 13:44:54 »

Proti taxi ani taxikářům nic nemám (možná proto, že ani nepamatuju, kdy jsem v Praze naposledy nějaký použil). Jen nechápu, z jakého důvodu je podle platné úpravy taxi vždy a všude dopravní obsluhou, bez ohledu na to, jestli v dané oblasti opravdu někoho obsluhuje nebo třeba aspoň hledá rito.

Ta vtipná značka Ve Smečkách (dopravní obsluha, ale s vyškrtnutým taxi a to i takovým, které by jinak bylo obsluhou) je evidentně důsledkem toho, že drožkáři to s využíváním této své výsady v daném místě přestřelili a místnímu šerifovi Stejskalovi, který tam bydlí, šlápli na kuří oko. Z mého pohledu dog eat dog, prosím kávičku.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #7 kdy: 24 Dubna 2016, 12:02:06 »

Asi tak, prázdnej taxík si tam může zkracovat cestu, zatímco když tam instalatér, elektikář, whatever jde něco instalovat, tak má smůlu. Desítky kilo krámů nebo taky ohřívač si může táhnout na zádech. A jistě, takovej řemeslník není žádná služba veřejnosti, zatímco taxikář co si vozí prdel je. Makes sense.

Možná už chápete, proč nemáte tak dobrou pověst.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #8 kdy: 24 Dubna 2016, 18:55:37 »

Co brání milému taxikáři sdělit, že na místní adresu byl povolán (třeba i vlastní tchyní), a tak chrabře vjel, aby posloužil. Osobně jim privilegium nezávidím, já když vezu syna do školy, tak se také považuji za dopravní obsluhu a je mi jedno, co si o tom kdo myslí.  :)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #9 kdy: 24 Dubna 2016, 19:21:44 »

A tak jistě, ale z hlediska zákona to máte dost blbý, protože tam nárok nevidím. S opicajtem na mnístě se zpravidla nedohodnete, ti chtěj jenom čárku, a dnešního úředníka, no…

Prostě další gumová definice, byť je to novou vyhláškou rozšířeno oproti předchozí situaci. Protože co je přesně zásobování? Vyhláška o tom mluví, ale nikde to nespecifikuje. Takže když někomu pojedu něco opravit, tak tam nejspíš nesmím. Ale taxík vysloveně a konkrétně může.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #10 kdy: 24 Dubna 2016, 21:37:55 »

Tak za prvé, taxikáři patrně nemůžou za to, jak ta vyhláška vypadá (a pokud si to opravdu nějak prolobovali, tak za to určitě nemůžou do jednoho všichni). Takže bych doporučil oddělit od sebe kritiku onoho právního předpisu (který ve vztahu k taxikářům opravdu moc nedává smysl) od kritiky taxikářů jako takových.

Za druhé, to Behemotovo instalatér, elektikář, whatever, resp. pojedu něco opravit současný text vyhlášky bez problémů pokrývá. Celý relevantní text zní:

Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „dopravní obsluha“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost. Je-li na dodatkové tabulce použit text s výrazem „zásobování“, rozumí se tím vozidla zajišťující zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby a vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou.

A za třetí, že ta definice do jisté míry musí být gumová je zjevné. Cílem je totiž odlišit, kdo do oblasti z nějakého dobrého důvodu potřebuje jet a kdo ne. Když se nad tím zamyslíte, tak podobně funguje např. i ten průjezd zakázán, rozdíl je vždy jen v kvalitě toho důvodu. Což je poměrně široké spektrum, kde na jedné straně může být záchrana životů a na druhé aprobace libovolného důvodu s výjimkou ježdění jen tak pro radost (což prý některé pokrokové eko-země budou zakazovat paušálně). S aktuálním textem bych v zásadě neměl problém, kdyby odsud zmizeli ti taxikáři, a kdyby výčet vztahu vezené osoby k místu určení nebyl taxativní, ale demonstrativní, aby pokryl třeba i tu školku, do které vezete dítě.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #11 kdy: 25 Dubna 2016, 01:16:23 »

Můžeme se samozřejmě bavit o tom, jak moc může konkrétní taxikář za to, že jeho kolegové jsou čuráci, jistě. Byť jste se sám ušklíbal nad tím, že pan autor nejspíš sám minimálně v tomto případě „využil“ možnosti, i když tam opravdu nic konkrétního nechtěl. Čili je veřejným tajemstvím, že si zkrátil cestu a to je tak asi všechno. Takže si dovoluji presumovat, že asi nebude z těch, kteří by se od praktik ostatních jenom distancovali, natož se s tím snažili něco dělat. Jistě, nemůžu to vědět s jistotou, ale Occamova břitva.

Konkrétní aktuální znění je toto
Citace
zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby, vozidla přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, vozidla taxislužby a vozidla, jejichž řidiči, provozovatelé nebo přepravované osoby mají v místech za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost
což sice ohebný je, ale spíš si to budou opicajti i úředníci přiohýbat k tomu striktnějšímu významu. Tak například zaměstnanci firmy jsou v píči, pokud nemají výjimku, protože striktně vzato, vjet tam může třeba jen statutár firmy, co tam má sídlo. Nikoli už jen pobočku/provozovnu (byť to by se asi ještě dalo). Ale zaměstnanec už tam ne nic, (ve smyslu vlastnictví) jenom statutární orgán. Pokud se zvolí silnější varianta zásobování, tak je v prdeli i statutár.

No a co je vlastně zásobování? Asi zřejmě to bude dodávka co vozí do krámu rohlíky dvakrát denně. A co třeba kurýr, kterej jede na jednu adresu s jedním balíčkem jednou za rok? Je to ještě zásobování? Já si třeba pod tím představuju něco pravidelnýho a zpravidla objemnýho. To malej balíček není.

Instalatér se as vejde pod opravy. A co kamarád co někomu veze na firmu 50kg kopírku? Je to zásobování? Služba pro orgána to není ani ostatní, protože to není ani živnostník, řemeslník, nedělá to za účelem zisku ani opakovaně.

Podle mě to je gumový nevýhodně pro ostatní. U průjezdu je situace jiná, tam to dneska došlo do komické situace, že když řidič není idiot a neudá se sám, tak je ta značka k smíchu a reálně nic neznamená. Stačí vymyslet cokoli jako že se chtěl podívat na auto nebo dům, měl dojem, že tam viděl známýho, whatever. Protože formulace je
Citace
Je-li na značce uveden nápis „PRŮJEZD ZAKÁZÁN“, nesmí řidič bez důvodu vjet do takto označeného úseku. Za takový důvod se nepovažuje objíždění dopravně složité situace nebo zkracování trasy.
, takže vyjma dvou zakázaných důvodů je vše ostatní v pořádku, heh.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #12 kdy: 25 Dubna 2016, 02:25:45 »

Motáme se v kruhu. Snažil jsem se vysvětlit, proč ta definice musí být gumová. Pokud by se povedlo jednoznačně definovat nějakou metriku, říkejme jí třeba "dopravní obslužnost", která by na vstupu dostala konkrétní auto a důvod proč nějam jede, a na výstupu vypadlo reálné číslo z intervalu [0,100], tak by nebylo co řešit, prostě by se dodatkovou tabulkou např. "mimo dopravní obslužnost > 80" stanovilo, jak moc si autor takové místní úpravy přál danou oblast "zklidnit". Průjezd zakázán v současné, patrně ne úplně zamýšlené, podobě by byl ekvivalentní zhruba "mimo dopravní obslužnost > 3".

Takovou funkci ale nikdo definovat neumí, a už vůbec ne tak, aby různí interpreti dokázali nezávisle na sobě dospět k zhruba stejnému výsledku. Takže prostě musí zůstat u nějakých gumových pojmů (zásobování), demonstrativních výčtů (a podobné) atd. Pokud jde o ty vaše další příklady, tak se tam IMHO vejde všechno. Kdo někam veze kopírku či balíček, je zásobování. Kdo má nějaký vztah ke společnosti, která tam má sídlo, tak tam prostě má sídlo (nevidím důvod, proč by se to "má" mělo interpretovat ve významu vlastnictví, zaměstnanci či kontraktoři se do toho vejdou bez problémů) a pokud by šlo jen o pobočku/provozovnu, tak by prostě nastoupil rozšiřující výklad slova "sídlo" (jako jediné logické řešení z pohledu zjevného účelu toho předpisu, jak ostatně sám cítíte).

Netvrdím, že současná definice je dokonalá, ale nevěřím, že by to šlo udělat nějak výrazně líp, tj. aby to současně nebylo zbytečně restriktivní a zároveň generovalo méně výkladových sporů.

No a že budou policajti a úředníci mít tendenci každý gumový předpis ohýbat a interpretovat v neprospěch řidiče? To je asi stejně objevná věta, jako že voda je mokrá. Měl jsem dojem, že to je i cílem tohoto fóra, ukázat lidem, že není nutné nechat si srát na hlavu a ještě za to děkovat.
« Poslední změna: 25 Dubna 2016, 02:33:54 od hh »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní obsluha - sorry za OT
« Odpověď #13 kdy: 25 Dubna 2016, 03:06:18 »

... aby pokryl třeba i tu školku, do které vezete dítě.

Jo chlapci...to nám neprojde... viz :  Pěšky do školy ... aneb ... poznávej dopravní fašismus odmalička
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Dopravní obsluha
« Odpověď #14 kdy: 25 Dubna 2016, 03:06:40 »

No, tenhle výklad o zaměstnancích zastával i Beran, minimálně v roce 2007 když to psal. Tuším, že z toho článku jste snad i citoval.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky