30kmhcz

Poradna => Potřebuji poradit - vedení správního řízení => Téma založeno: Číkus 24 Dubna 2018, 00:18:03

Název: Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: Číkus 24 Dubna 2018, 00:18:03
Může orgán odmítnout (http://acab.cikus.net/170812-speeding-helmut/180420-odmitnuti.pdf) podání nebo jeho část? Ve správním řádu jsem takovou možnost neobjevil.
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: IZS 24 Dubna 2018, 12:38:39
Podle mě tedy ne, korektní postup by IMHO byl vás vyzvat, abyste přestal zahlcovat SO, ale vedle toho musí plnit a případně vám za to asi může uložit pořádkovou pokutu. Aplikoval bych na to právní zásadu, že orgány veřejné moci musí činit to (a pouze to) co jim ukládá zákon, tedy je sice pěkné, že vám brečí na ramínku, ale zákon na ně platí pořád a správní řád jim nedává možnost se tomu vyhnout. Osobně bych podal stížnost k nadřízenému správnímu orgánu, nebo pokud se jednalo o žádosti podle 106/1999 Sb., tak můžete podat stížnost, až do 15 dní nerozhodnou o žádosti.
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: Číkus 24 Dubna 2018, 15:50:09
Pořádkovou pokutu za odpor, odvolání, infožádost, stížnost, námitku podjatosti a tak? To snad ne...
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: IZS 25 Dubna 2018, 08:44:53
Takhle - ten postup určitě není správný a SO nepostupoval v souladu s § 12 SprŘ - v podstatě zákon mu nedává možnost ta podání odmítnout nebo s nimi cokoliv dělat, musí je postoupit, což dotyčný SO neučinil (vyžádali si vyjádření, což je dost pochybný postup).

Nicméně mám ten názor, že pokud jde zcela zjevně o obstrukční praktiku, tak ji nepodrží pravděpodobně ani nadřízený orgán, ke kterému byste podával stížnost, ani případný soud.

Na čem by možná se dalo stavět je postup pošlu třeba do datovky MěÚ, který má podobné jméno (Valašské - Velké Meziříčí apod.) odvolání... a když to nepřepošlou, tak bude mít původní SO za to, že rozhodnuí nabylo právní moci, o čemž se dozvím shodou okolností třeba za rok.

Pokud se budete už v samotném podání ohánět § 12 a zároveň pošlete např. několik duplicitních žádostí dle InfZ, tak je to dost nápadné a zneužití práva oporu v zákoně nemá.
Pořádková pokuta by pak podle mě hrozila za samotné podání, ale právě za to zneužití práva (tzn. četnost duplicitních žádostí a to, že zjevně záměrně posíláte k věcně či místně nepříslušnému SO i poté, co vás řádně vyzval k zanechání takového jednání).
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: gumidos 25 Dubna 2018, 09:18:17
Pořádková pokuta za zneužití práva?   - mohl byste blíže specifikovat, dle jakého ustanovení by byla udělena?
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: IZS 25 Dubna 2018, 10:34:21
Nikoliv za zneužití práva, ale za neuposlechnutí výzvy a/nebo narušování pořádku, který není blíže specifikovaný. Tedy klasicky pod § 62 SprŘ s tím, že úředník by musel dotyčného pravděpodobně opakovaně vyzvat, aby zanechal svého jednání. Dále na duplicitní žádosti podané současně nebo před okamžikem rozhodnutí o předchozí žádosti se patrně aplikuje ne bis in idem, pokud nejde o rozhodování o žádosti, pak zde může být res administrata, která mi tu srandu může znesnadňovat. Nedělám si iluze o tom, že s kreativitou některých úředníků by to napasovali i na ten pořádek a vymysleli si k tomu nějaký košatý důvod. Samozřejmě prokazovat to nebude úplně snadné a je to tak otázka na ústavní soud, paradoxně si s tím úřad může přidělat ještě další práci navíc.
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: gumidos 25 Dubna 2018, 12:09:28
Nejdřív píšete "ale právě za to zneužití práva" a pak "nikoliv za zneužití práva" - tak která varianta platí?
Název: Re:Orgán odmítá (část) podání
Přispěvatel: IZS 25 Dubna 2018, 12:24:04
... poté, co vás orgán vyzve, to tam je.