30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Není tato informace blbost?  (Přečteno 9354 krát)

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #15 kdy: 04 Října 2017, 12:23:22 »

Údajně není problém mít dva TP - každý v jiném státě.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #16 kdy: 04 Října 2017, 12:26:33 »

Ano to je pravda ale v praxi to tak prostě nefunguje. Pokud bance neposkytnete kopii OP tak vás kvůli tomu klidně vyrazej. Pokud zaměstnavateli řeknete že nemáte účet a chcete peníze hotově tak vás kvůli tomu klidně nezaměstná.

Nejste povinen mít účet, nejste povinen mít trvalej pobyt, nejste povinen nosit u sebe občanku, nejste povinen jí nechat ofotit ale takto fungovat téměř nejde pokud chcete něco vlastnit apod..
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #17 kdy: 04 Října 2017, 12:34:21 »

V bance s pasem jsem nikdy neměl problém (ani na prokázání totožnosti v rámci úkonu týkajícího se existující služby, ani při zakládání účtu či uzavírání jiné smlouvy). Je fakt, že čůza za přepážkou občas pyskuje, když jim nedám souhlas ke kopírování svých dokladů, ale ještě se nestalo, že by kvůli tomu něco nešlo (maximálně to trochu zdržuje, než si to vysvětlím s nadřízeným). Účet v bance můžete mít i bez (státem evidovaného) pobytu v ČR ale i kdybyste ho nechtěl z jiného důvodu, je-li vaše cena na trhu práce taková, že vyjednávání s potenciálním zaměstnavatelem může zkrachovat na takové banalitě, jako je způsob výplaty mzdy, máte nejspíš úplně jiný a mnohem vážnější problém.
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #18 kdy: 04 Října 2017, 12:42:04 »

Volby se řeší celkem vtipně - u jedné přepážky si postupně zažádáte o tři úkony - přihlásit TP, vystavit voličák, zrušit TP :D problém byl akorát při kandidatuře na magoš, to jsem musel mít TP v daném místě, kde jsem kandidoval, v době voleb.
Banka zcela bez problémů - včetně ne zrovna zanedbatelného úvěru - spořka považuje pas za doklad totožnosti v pohodě a adresa jim stačí doručovací.
Jen ta výplata v hotovosti je poslední dobou čím dál větší opruz (zejména ve státním sektoru)
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #19 kdy: 04 Října 2017, 12:47:08 »

Banka je díky směrnici2014/92/EU poměrně bezproblémová (alespoň v ČR).
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #20 kdy: 04 Října 2017, 13:18:09 »

A teď si vemte že nemáte ani ten pas (není povinost ho mít) a půjdete do banky nebo budete v životě fungovat jen s OP kde na místě TP bude prázdná kolonka...to je teprve asi zábava
IP zaznamenána

iWarp

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 511
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #21 kdy: 04 Října 2017, 13:35:32 »

(OT) be your own bank, když vzpoura proti systému, tak se vším všudy  ;D
IP zaznamenána
Jen klid, jen klid. Včera jsem se v baru díval na Matlocka. Sice nešel zvuk, ale myslím, že vím jak na to.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #22 kdy: 04 Října 2017, 13:48:21 »

t4455: Nějak se nám to posouvá do absurdna. Pokud budete důsledně odmítat mít jakýkoliv státem vydaný doklad (tedy mj. zrušíte TP kvůli povinnosti mít OP), tak opravdu bude váš život asi složitější - mj. nebudete moci cestovat do zahraničí (včetně EU), řídit auto (loď, letadlo, vlak), legálně držet zbraně atd. A nemožnost svoji totožnost ve zdejším kraji obvyklým způsobem prokazovat vás asi bude pronásledovat i v běžném životě, pokud je tedy váš život „běžný“ a netrávíte jej třeba zavřený někde v klášteře/na poustevně.

Nicméně ať už je důvod takové rebelie jakýkoliv, jeden recept bych měl - odpírač dokladů si může sehnat advokáta, udělit mu generální PM (jednorázové ověření totožnosti při jejím vystavení se jistě nějak vyřeší) a na činnosti, při kterých by jinak musel prokazovat totožnost, posílat místo sebe advokáta. Jak prosté.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #23 kdy: 04 Října 2017, 13:53:27 »

Před asi půl rokem jsem byl v bance rušit kreditku, kterou jsem nepoužíval, ale byl za ni poplatek. Měl jsem zároveň v systému předschválený úvěr, další kreditky, kontokorent, prostě mraky "výhod". Při rušení karty jsem jim dal občanku, trvalý pobyt mimo ČR, úřad. Ale korespondenční adresa se neměnila.

Výsledek byl, že kromě zrušení kreditky, což snad může mít leda pozitivní a banka by mi naopak mohla přidat další "výhody" jsem přišel o všechny výhody (až na jednu, že si můžu nechat k účtu udělat debetku s obrázkem).
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #24 kdy: 04 Října 2017, 13:55:34 »

Já si přihlašuju adresu, kde jsem dřív TP už měl - s tím problém nedělají (Praha 2). Takhle bych chtěl zkusit, asi příští rok (nevím ještě jak moc se budu v Praze vyskytovat - uvidíme), multizonální parkovačku - uzavřít nájemní smlouvu s kámošem na Praze 6, přihlásit trvalý pobyt na P6, zřídit parkování, nájemní smlouvu zrušit, přehlásit TP na P2.. a tak.

Jinak daleko vtipnější je Zákon o evidenci obyvatel 133/2000 Sb. v §10 odst. 12, který umožňuje zrušit TP úplně (v Praze za to chtějí stovku). Pro nomáda s datovkou to není až zas tak špatné (nesmíte mít aktivní živnosťák, triggeruje to automaticky kontrolu z ŽÚ)
Sem měl právě dojem, že jste to ten průkopník co dlouhodobě nemá TP a vždycky se někam přihlásí na volby a zase to zruší, tak mě zajímalo jak to praxi chodí…ale asi to byl další bijec :D
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #25 kdy: 04 Října 2017, 14:06:08 »

nebo budete v životě fungovat jen s OP kde na místě TP bude prázdná kolonka...to je teprve asi zábava

Jak toho stavu docílit??
Myslím že to nejde.. znám jen jeden způsob jak se zbavit trvalého pobytu.. oznámit ukončení trvalého pobytu v ČR.. a při tom odevzdáváte OP.. a ani není možnost pobyt na OP neuvádět.. sice byl plán udělat z pobytu volitelnou položku, ale neprošel..

Povinnost pas mít nemáte, ale nemít žádný doklad je už komplikace když chcete v ČR normálně fungovat a mít majetek..
« Poslední změna: 04 Října 2017, 14:10:14 od 2M »
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #26 kdy: 04 Října 2017, 14:21:39 »

Občan po ukončení trvalého pobytu v ČR také může požádat o občanský průkaz bez uvedení trvalého pobytu (platí se správní poplatek 100,-).

Zdroj: http://www.mestokyjov.cz/pokud-ziji-v-zahranici-musim-vlastnit-obcansky-prukaz/d-15064
IP zaznamenána

dj-bobr

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 674
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #27 kdy: 04 Října 2017, 15:10:24 »

Behemot: Jo, jsem to já :D jsme se o tom tuším bavili 2 roky zpátky na DSM - inspiroval mě tento článek http://www.weblog.rider.cz/articles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne

swenak: To zas chápu - zrušení kreditky je pro banku ztráta pravidelného příjmu, žejo. Další věc je, že když se změní nějaký parametr, co může mít vliv na úvěrový scoring (byť i pozitivní), tak předschválené úvěrové možnosti zmizí do refreshe scoringu. Změna zaměstnání, zrušení kreditky, přestěhování, změna trvalého pobytu klidně taky..

Mimochodem taková perla - když se mi loni blížila expirace jednoho z pasů, chtěl jsem zažádat o nový, což ale prý (P2) nejde udělat bez občanky. Občanku jsem neměl, tak jsem o ni musel zažádat, s temporary náhradním dokladem zažádat o pas.. pak jsem si zašel vyzvednout pas a občanku jsem si i přes odpor úřednic nevyzvedl :D Prý mě bude čekat brzy dopis, že mě vyzvou k převzetí - že prý nejsou úschovna občanek - už to bude větší počet měsíců a furt nic, datovka zeje prázdnotou..
IP zaznamenána
automaticky mi tykejte, vykání je přežilá formalita

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #28 kdy: 04 Října 2017, 16:44:12 »

Zaujalo mě tvrzení v tomto článku https://www.mesec.cz/clanky/ztratili-jste-doklady-a-nemate-nikoho-z-rodiny-musite-za-socialnim-kuratorem/?

.......Navíc řidičský průkaz není považován za doklad totožnosti a městský úřad tak nemá povinnost jej uznat, ačkoli je na něm vaše jméno a fotografie.
 
To jako fakt?

ŘP jsem běžně prokazoval totožnost u soudu, na PČR, na poště. Nikdy nebyl problém.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Není tato informace blbost?
« Odpověď #29 kdy: 04 Října 2017, 17:10:29 »

swenak: To zas chápu - zrušení kreditky je pro banku ztráta pravidelného příjmu, žejo. Další věc je, že když se změní nějaký parametr, co může mít vliv na úvěrový scoring (byť i pozitivní), tak předschválené úvěrové možnosti zmizí do refreshe scoringu. Změna zaměstnání, zrušení kreditky, přestěhování, změna trvalého pobytu klidně taky..

Chápu přepočet, ale přišlo mi divné, že by se mi snížilo score, protože ani po půl roce se to nezměnilo. Ano, přestal jsem jim tolik vydělávat, ale tím, že mi zruší dostupnost dalších produktů, kde by mohli vydělávat a to i více, to jistě nezachrání. Takže proto jsem si z toho dovodil, že šlo o adresu, byť možná ani tak ne o to, že je to úřad (to asi nepoznají), jako spíše, že trvalý pobyt nemám na území ČR. To, že jsem cizinec se ale nezměnilo, stejně tak zdroj příjmů, nic. Bankéřka, co mě má na starosti nevěděla důvody (to automat, to ne já). Mně je to aktuálně jedno, na straně druhé, pokud jsem u banky 10 let a najednou nemám žádné výhody, kdežto nová banka nabízí kde co, tak se pak nemůžou divit, že chci pryč :-)

Chtěj ukázat svojí moc, zdržovat vás, prudit, rozkazovat... to je celý

Mají 48 hodin na to aby zjistili vaší totožnost, můžou vás nechat svlíknout donaha. Pokud nezjistí do 48 hodin kdo jste, musejí vás pustit.

Jednou jsem se nechal odvézt na stanici, kde mi toto přesně pak nabízeli, 48 pohody a klidu. Moc se jim tedy nelíbilo, když jsem řekl, že mi to nevadí :-) Nakonec se to vyřešilo, ověřili si mně, ale užil jsem si pár hodin klimatizované čekárny, což v tom horku bodlo:-) Podruhé mě nikam netáhnuli, ale volali cizineckou policii, které se moc nechtělo dorazit, tak pak vysílačkou ověřovali, jestli nosím brýle a tak dále. Ani těm, co mě zadrželi (stejné místo, jako tady někdo popisoval s koloběžkou, jenom já na kole) se nechtělo mě nikam táhnou. Jenomže většina lidí se prostě bojí a nechce ztrácet čas, což i chápu.
« Poslední změna: 04 Října 2017, 17:25:53 od swenak »
IP zaznamenána