30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.  (Přečteno 4944 krát)

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« kdy: 22 Února 2018, 08:28:05 »

Ahoj všem,

mám dotaz, který se mě netýká a poškozená ho "řeší" sama a dle mého blbě, ale nemůžu si pomoct. Nastala jednoduchá situace. Půjčila si vůz z půjčovny, ten jí byl přistaven na dohodnuté místo, ona si ho převzala, má podepsanou smlouvu, kterou jsem neviděl, ač jsem ji chtěl. Následně s vozem chtěla odjet a protože ženská v novém autě, tak hned zmatek a havárie. Nic tragické, jenom nabořila myslím 2 stojící auta. Následně volala pronajímatele, ten přijel, vše OK, vůz asi nějak převzali a že se to bude řešit.

Jenomže následně začali problémy. Jednak byl už problém s pojistkou vozidla, vypadalo to, že má buď 2, nebo je něco v nepořádku, protože pronajímatel tvrdil nějakou pojišťovnu, ale po online kontrole tam byla pojišťovna jiná. To se snad nějak vysvětlilo, následně se ale ukázalo, že smluvně má děvče 20% spoluúčast a škoda měla být odhadem kolem 100tis. S tím se taky nějak smířila, radila se s právníkem a údajně s tím nejde nic dělat. Ale to nebylo vše, ve smlouvě mají taky něco o tom, že platí i škodu, která jim vznikla tím, že auto nemůžou provozovat, utíká jim zisk. Tady už si nejsem jist, jestli je to normální, protože od toho je snad pojistka. Ale budiž. Jenomže problém je, že auto si převzali oni a opravu řeší sami. No a ani po více, než měsíci, není (nebyl) vůz v opraven, protože servis, kam to chtějí dát, nemá údajně čas.

Odhlédnu od toho, že děvče jenom čeká, kdyz auto bude opraveno a "co bude", nabídnul jsem, že to alepoň zde ověřím, ale nejeví zájem, její volba. I tak mi to vrtá hlavou, jestli je toto běžné + jestli je to vůbec legální. Ano, smluvně se zavázala (pochybuju, že si to vůbec četla), ale ... . Neznám ani název firmy, ale údajně to pak hledala a mají špatné reference, takže bych se nedivil, kdyby toto byla část jejich příjmů, jelikož pronájem vozidel mají dle všeho naopak levný (jinak by si ho asi nevybrala).

Jak to vidíte? Díky za názory a postřehy.
« Poslední změna: 22 Února 2018, 09:10:41 od swenak »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2018, 09:40:01 »

Moc nevím, v co doufáte. Nezdá se vám, jak přítelkyně řeší problém, ta přitom byla za právníkem (předpokládám, že i s tou smlouvou) a něco se dozvěděla, vy smlouvu nemáte a myslíte, že se něco lepšího dozvíte jen z popisu z druhé ruky?

Obecně v ujednáních, o kterých píšete, nevidím problém, určitě ne ve spoluúčasti z HAV (to je ještě velmi korektní, některé půjčovny nemají vůbec HAV nebo si natvrdo dají do smlouvy paušální smluvní pokuty vázané na vznik nehody bez ohledu na to, zda/kdo ji zavinil). Ani ujednání o kompenzaci z důvodu opravy není a priori zakázané, ale tam hodně záleží na tom, jak je to formulované. Pokud skutečně jako ušlý zisk, tak by bylo pro autopůjčovnu poměrně komplikované to vymáhat (musela by prokázat, že opravdu o ten zisk přišla, tj. že na to auto měla nějaké smlouvy či alespoň objednávky, které musela stornovat, protože jiné auto neměla atd.). Ani opravu nemůže nepřiměřeně protahovat, tam by se ztratila tzv. adekvátní příčinná souvislost. Nicméně v praxi toto bývá formulováno spíš jako povinnost nájemce v případě nehody platit nájemné (ve sjednané výši) po dobu opravy (nikoliv hradit ušlý zisk), což by v případě, že tam zároveň není nějaký strop či jinak formulovaná povinnost pronajímatele opravu provést efektivně (tj. je možné v souladu se smlouvou prohlásit, že auto už je v opravě navěky) bylo možné považovat za zakázané ujednání ve spotřebitelské smouvě podle § 1814(b) OZ.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2018, 10:02:42 »

V rámci doplnění pohledu "z druhého břehu" přidávám:
- existují též "pojistky na blbost" - tedy odpovědnosti z běžného občanského života, které by případnou finanční škodu  a i spoluúčast mohly pokrýt, pokud byly sjednány. Jenomže to by si musela přítelkyně či známá nechat poradit.
- výše spoluúčasti  a vůbec sjednání HAV by měla být naopak jedním z důležitých kriterií pro výběr půjčovny, opravdu není vhodné se o ní zajímat až po nehodě.....(bitva, generál :) )
- ve věci uplatnění ušlého zisku, či ušlého nájemného jak i uvedl hh, pojistitel, pokud je takové pojištění sjednáno (což lze ) postupuje poměrně přísně - zcela nekompromisně zkoumá vytíženost vozidel stejné kategorie, množství objednávek, datum předání do servisu apod. Žádná půjčovna nemá 100% vytíženost, i nehavarované a vrácené auto obvykle prochází čištěním, údržbou, pravidelnými servisy apod. Ale je zcela "obvyklé", že to prostě v takovém případě "zkusí" na svého zákazníka. 
- pokud pochybujete o serioznosti firmy - pak bych si asi nechal předložit i tu jejich havarijní pojistku. V tomhle byznysu se dají provádět neuvěřitelné kousky.
« Poslední změna: 22 Února 2018, 10:14:33 od gumidos »
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2018, 10:30:27 »

Děkuji, pánové, přesně v toto jsem doufal, nehledám řešení, cpát se do toho nechci, ale nedá mi to nemyslet na to, protože mě mrzí, že ona to neřeší. Právník s ní řešil původně pouze tu spoluúčast, ta byla známá hned, ten problém s ušlým ziskem (nebo jako to tam je formulováno) již dle všeho "nechává koňovi", o něm se dověděla později od pronajímatele, ona to zdá se tak nějak v dobré víře řeší s pronajímatelem vše, i toho právníká ji museli doporučit. Obecně mi šlo spíše o to, jestli (ač samozřejmě nevím, jak to je formulováno a mám to pouze z druhé ruky) a jak by se takové smluvní body řešili a jestli i takové vychytávky jsou smluvně závazné a jestli jsou běžné.

Pojistku na blbost znám, dokonce jsem to snad i jednou měl, ale víte, jak to je. Když je člověk blbý, tak si pojistku na blbost nepořídí :-)

Se zněním smluv je to jak píšete, pak je již pozdě, ale prostě i lidi chytří tak nějak často toto neřeší a předpokládají, že to takto mají všichni a tak to bude jistě OK. Kdyby alespoň díky podobným situacím platilo "napříště si dám pozor", tak bych to i bral, ale napříště to bude to samé v bledě modrém.

Díky, když tak pak hodím info, jak to dopadlo.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2018, 11:59:14 »

Máte-li tam další zájem  typu "dlouhonohá blondýna těch správných proporcí"  - pak to řešíte a já to chápu. Jinak dejte radu a pak pomyslete něco o perlách...
Může se také stát, že je-li to ta dlouhonohá blondýna, vyřeší to s pronajímatelem k celkové spokojenosti i bez vás....
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #5 kdy: 22 Února 2018, 12:04:27 »

- pokud pochybujete o serioznosti firmy - pak bych si asi nechal předložit i tu jejich havarijní pojistku. V tomhle byznysu se dají provádět neuvěřitelné kousky.
Předložení pojistky nic neřeší, stejně se z toho nepozná, jestli pojistná smlouva trvá, pokud si to tedy nechcete ověřovat i přímo v pojišťovně. Mnohem důležitější je smlouva s pronajímatelem, pokud tam půjčovna deklaruje, že má HAV, a pak by po nájemci něco (byť v souladu s tou smlouvou) chtěla, tak si proti takovému nároku nájemce může započíst svůj nárok na náhradu škody z titulu porušení smlouvy pronajímatelem (tj. v případě totálky by hradil jen to, na co by pronajímateli ze smlouvy vzniklo právo v případě, že by HAV v souladu se smlouvou měl sjednáno).

Mimo smlouvu bych si ověřil jen existenci POV (protože tam v případě nesjednání má ČKP za určitých předpokladů regres i proti řidiči) - postačí na úrovni zběžné kontroly existence a obsahu zelené karty.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #6 kdy: 22 Února 2018, 12:22:47 »

Máte-li tam další zájem  typu "dlouhonohá blondýna těch správných proporcí"  - pak to řešíte a já to chápu. Jinak dejte radu a pak pomyslete něco o perlách...
Může se také stát, že je-li to ta dlouhonohá blondýna, vyřeší to s pronajímatelem k celkové spokojenosti i bez vás....

Nic takové, prostě je to dlouholetá známá, blízká "rodina", nic víc, nebudu mít z toho žádné bonus body, spíše naopak. Ano, napíšu jí a nechám to tak, ono někdy je to lepší, sám se asi nejlépe učím na vlastní blbosti :-)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #7 kdy: 22 Února 2018, 13:51:04 »

Předložení pojistky nic neřeší, stejně se z toho nepozná, jestli pojistná smlouva trvá, pokud si to tedy nechcete ověřovat i přímo v pojišťovně. Mnohem důležitější je smlouva s pronajímatelem, pokud tam půjčovna deklaruje, že má HAV, a pak by po nájemci něco (byť v souladu s tou smlouvou) chtěla, tak si proti takovému nároku nájemce může započíst svůj nárok na náhradu škody z titulu porušení smlouvy pronajímatelem (tj. v případě totálky by hradil jen to, na co by pronajímateli ze smlouvy vzniklo právo v případě, že by HAV v souladu se smlouvou měl sjednáno).

Pokud původně swenak zmiňoval nějaké špatné reference, pak si umím představit, že budou požadovat vyšší spoluúčast, než mají sjednánu v havarijní pojistce.  Letmo jsem kouknul např. zde: http://www.dasrentauto.cz/i/103/files/20150520_Zapujcni_podminky_Das_RentAuto.pdf - článek 11, kde je pouze odkaz na vyčíslení spoluúčasti v rámci smlouvy o nájmu. Za dopravní nehodu je nesmyslně vydáváno i odcizení, naopak škody z živelních rizik nejsou řešeny v podstatě nijak (vyjma oznámení dle bodu 10). Přitom vyšší moc se v případné odpovědnosti projevit může. 
Ale dělá to obrázek o tom, že ve smlouvě s půjčovnou toho mnoho být ke čtení nemusí (na téma pojištění)

nebo https://www.europcar.cz/pages/terms-conditions - zde článek 5 - to jsou lepší kofři. 
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #8 kdy: 22 Února 2018, 14:37:10 »

První nebrat, nebo jen s hodně dobrou vlastní pojistkou na blbost. Na druhou stranu, kdyby tohle půjčovna po nehodě hrotila, tak jim tu smlouvu minimálně nájemce v postavení spotřebitele může lehce proškrtat.

Druhý příklad jsem nečetl celý, ale připadá mi standardní (samozřejmě to není pro zákazníka vzhledem k adheznímu způsobu uzavírání žádná paráda, ale alespoň tam nevidím vyložený podraz).

Jinak mi zpětně došlo, na co se možná swenak ptal, tj. jestli je u nás (či v EU) půjčování aut nějak regulováno v tom smyslu, že by třeba ze zákona byla odpovědnost nájemce limitována ujednáním typu CDW/LDW. Taková legislativa skutečně v některých zemích existuje, ale u nás toho času nikoliv (EU právo moc nesleduji, ale od boku bych řekl, že ani tam to není, protože by muselo jít o směrnici a minimálně o její implementaci bych snad věděl).
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #9 kdy: 23 Února 2018, 08:25:47 »

Ano, i toto bylo součástí dotazu, ač tedy ne tak přesně, díky:)

Ono tak, jak jsou regulovány obchodní podmínky při nákupu zboží spotřebitelem, kdy si do nich každý může dát, co chce, ale v případě problémů by mu ne vše prošlo, tak něco obdobné bych čekal i tady. Třeba spoluúčast max ve stejné výši, jakou má sjednanou s pojistitelem a podobně.

Moc děkuji, předal jsem info, znovu se pro zajímavost dotázal na smlouvu a jelikož není dlouhonohá blondýnka, dál to nechám na ní:)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #10 kdy: 23 Února 2018, 13:28:21 »

Co myslíte pod zmíněnou "regulací obchodních podmínek při nákupu zboží"? Pokud je zákazník "spotřebitelem" dle zákona 634/1992 - pak je tímto zákonem chráněn jak při koupi zboží, tak při využití služby.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Dopravní nehoda způsobená vozidlem z půjčovny.
« Odpověď #11 kdy: 08 Května 2018, 12:29:21 »

Myslel jsem tím určité hranice, nebo mantinely, přes které nepůjde ani v takové smlouvě jít, viz co uváděl hh ohledně možné regulace. Nicméně, pravdou je, že radši bych byl za to, aby si každý hlídal sám sebe a přemýšlel, což chápu, že ne vždy jde a nedaří se to ani mně. No, každopádně, p. hh měl pravdu ve formulaci, přikládám předmětný bod smlouvy. Nevím jěště, jak to dopadlo, ale myslím, že poslali návrh ve smyslu "dle smlouvy by to mělo být 60x999, ale dáme Vám slevu na 30x699", k tomu ještě spoluúčast. Doporučil jsem vzít nabídku na slevu a kašlat na to, napříště si zaplatit auto s řidičem, nebo se mi ozvat a taxikáře udělám já :-)
IP zaznamenána