30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: náhrada škody po dopravní nehodě (poškozený)  (Přečteno 3636 krát)

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
náhrada škody po dopravní nehodě (poškozený)
« kdy: 16 Června 2015, 16:58:14 »

Zaparkované auto bylo lehce nabouráno projíždějícím vozem, způsobená škoda je (zatím) v řádu jednotek tisíců.

Účastník nehody - provozovatel nabouraného vozidla, dostal od správního orgánu dopis, poučení, ve kterém je vyzván k uplatnění náhrady škody na pachateli přestupku podle § 70 zákona o přestupcích.

Pak jsou tam nějaký kecy o spolehlivém zjištění výše škody a uplatňování po dalších orgánech (pojišťovny, soudy), na anonymizaci poučení se pracuje.

Osobně jsem ještě podobnou situaci neřešil (15 let bez nehody. Pánové, nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má? :) ) a provozovatel vozidla také ne.

Zajímá mě, jakej je workflow a jestli se to vůbec vyplatí řešit přes úřad. Škoda na autě je poškrábaný lak, ale možná i mírné, zatím nespecifikované poškození zadní nápravy (trochu to tam píská, ale nevíme, jestli to bylo přímo způsobené nehodou).

Máme s tím do servisu, nechat to nacenit (to už samo o sobě bude něco stát) a případně to nechat rovnou opravit a pak s tím jít na úřad? Nebo je lepší to řešit přes pojišťovnu? Nebo to rovnou nechat na servisu a úřad nechat, ať si jen vyšetří svojí nehodu? Může se stát, že požadavkem na úřad by se, v případě, že by vyšetřování přestupu dopadlo nepříznivě (tzn. nezjištění řidiče, prekluze, cokoliv), nárok na náhradu škody úplně vytratil?

díky za info.
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:náhrada škody po dopravní nehodě (poškozený)
« Odpověď #1 kdy: 16 Června 2015, 22:30:47 »

Záleží na tom, jestli poškozené vozidlo má nebo nemá havarijní pojištění, dále pokud má tak jestli je výhodnější opravu hradit z vlastního pojištění nebo z havarijního pojištění viníka nehody.
Podle mně tedy první kontaktovat některou z pojišťoven.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:náhrada škody po dopravní nehodě (poškozený)
« Odpověď #2 kdy: 17 Června 2015, 13:23:57 »

Pokud je mi známo, tak v povinném ručení lze uplatňovat i náklady na právní pomoc. Takže si vezměte právníka a zaplatí to pojišťovna viníka.
IP zaznamenána