30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Lhůta InfZ  (Přečteno 3462 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Lhůta InfZ
« kdy: 15 Července 2023, 12:45:31 »

Lhůta na vyřízení dle InfZ je 15 dní..
Jak se ale počítá, když podám např. v pátek..
V zákoně je psáno: poskytne informaci v souladu se žádostí ve lhůtě nejpozději do 15 dnů ode dne přijetí žádosti nebo ode dne jejího doplnění nebo upřesnění
U různých státních subjektů je ale u zpracování žádosti dle 106 psáno:
Lhůta začíná běžet následující pracovní den po doručení žádosti povinnému subjektu
https://www.cendis.cz/poskytovani-informaci-podle-zakona-106-1999-sb/

dotaz 1) den přijetí je myšlen den, kdy to povinnému subjektu přijde nebo den přijetí je ten, kdy automat nebo úředník pošle potvrzení o přijetí.

dotaz 2) počítá se lhůta běžnými kalendaářními dny od přijetí nebo od následujícího pracovního dne od přijetí?

konkrétní příklad: pošlu v pátek 1.5. v 18.00 úřad I potvrdí přijetí automatem 1.5. v 18.10..
odpověď by tedy měla být doručena nejpozději 16.1.  ( nebo 18.1. pokud se bere následující pracovní den)

                      : pošlu v pátek 1.5. v 18.00 úřad II potvrdí přijetí úředníkem 4.5 v 10.00
odpověď by tedy měla být doručena nejpozději 16.1.  ( nebo 19.1. pokud se bere následující pracovní den od přijetí )
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Lhůta InfZ
« Odpověď #1 kdy: 15 Července 2023, 17:47:57 »

Mám za to, že ta lhůta počíná okamžikem, kdy je úřad schopen podání zpracovat, tedy okamžikem, kdy se hajzlbábě na podatelně v IS rozsvítí, že ji došla nová datová nebo emailová zpráva. Vím, že pro to existuje i vzletný právní termín, ale nepamatuji si přesně (něco jako vstup do zóny působnosti úřadu?.. hh jistě rád doplní).

A pro formální věci jako problematika doručování či počítání lhůt se u InfZ používá analogie se správním řádem. Řekl bych tedy, že pokud pošlu email/datovou zprávu v pondělí (a pamatuju-li si správně, tak to může být i třeba v 11 večer), první den lhůty pro úřad je úterý. Potvrzení o přijetí podle mě nemá vůbec vliv na počátek běhu lhůty, v případu sporu by se podle mě zjišťovalo právě to, kdy to úřadu "někam přistálo" (do emailu, DS...).

Ad příklad:
1.5. podám, první den lhůty pro úřad je 2.5, 16.5. musíte obdržet odpověď.

Jsem si celkem jistej, že to takhle je, ale přiznávám, že vlivem vzplanutí k vydělávání peněz jsem z těchto kratochvílí dost vypadl.
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Eric

  • Příspěvků: 635
    • Zobrazit profil
Re:Lhůta InfZ
« Odpověď #2 kdy: 15 Července 2023, 20:25:44 »

Lhůta počíná běžet doručením žádosti. A do 15 dnů musí mít úřad doručeno.
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Lhůta InfZ
« Odpověď #3 kdy: 15 Července 2023, 22:33:29 »

Jsem se teď nad tím v klidu zamyslel a moje úvaha je  nesmyslná.
Pokud se bere následující kalendářní den po podání, tak ve lhůtě 15 dní jsou vždy 2 víkendy - tudiž na odpověď má uředník
11 pracovních dní.. A to je vždy , ať se to pošle jakýkoliv den v týdnu.
I pokud by se bral následující pracovní den, tak při odeslání v pátek  a počítání od pondělí tam jsou zase 2 víkendy   - opět tedy 11 pracovních dní.

Takže je to úplně jedno a vždy je to 15 dní od následujícího po podání.(s posuny koncové lhůty na nejbližší pracovní den)

Na tohle zcestí mne zavedl zápis z rady jednoho maloměsta, kde se soudružka úřednice pohoršovala nad tím, že kverulanti podávají žádosti v pátek večer a oni pak mají málo času na zpracování :-)
doslovná citace dialogu:
Parazit č.1: jde udělat nějaké opatření, aby nedocházelo k časovému prodlení s odpovědí?
Parazitka č.2: Většina žadatelů pošle žádost v pátek večer a odpovědný pracovník se k informaci dostane až v pondělí, což znamená, že zbývá už jen 12 dní na vypracování odpovědi.

12 dní na to nikdy nemá  - to by musela chodit do práce i v sobotu. Má na to vždy 11 pracovních dní a tak to mají úředníci v celé ČR.  A to je prosím výplod právničky tohoto úřadu..
IP zaznamenána

johncreek

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 471
    • Zobrazit profil
Re:Lhůta InfZ
« Odpověď #4 kdy: 15 Července 2023, 23:37:29 »

A do 15 dnů musí mít úřad doručeno.

*vypraveno
IP zaznamenána
Všechny moje rady a tvrzení berte s rezervou. Jsem pouze nadšenec, nikoliv právník/advokát.

Eric

  • Příspěvků: 635
    • Zobrazit profil
Re:Lhůta InfZ
« Odpověď #5 kdy: 16 Července 2023, 01:13:06 »

Informace musí být poskytnuta do 15 dnů. Od šestnáctého dne od podání žádosti může žadatel podávat stížnost na neposkytnutí.
IP zaznamenána