30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Počet elektrokol roste, řada z nich má tuning, který není v provozu legální  (Přečteno 8491 krát)

Jenyk

  • Příspěvků: 687
    • Zobrazit profil

Pedály. Šlapka je profese.
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil

Máte pravdu, u elektrokol je tam striktně omezení pomoci při 25km/h. Beru to právě v kontrastu s "AM", kde se bere konstrukční rychlost a žádný omezovač nikdo neřeší.

Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 168/2013 vyžaduje šlapání (pedálování  ;D) a omezení na 25km/h, tak mi pořád není jasné, jak jakýkoliv elektroskůtr projde.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil

Takto  ;D
IP zaznamenána

Medojed

  • Příspěvků: 342
    • Zobrazit profil

Ale RVHP nařizuje, že aby točil elektromotor, musíš šlapat, tzn. ten motor může pouze pomáhat, nesmí točit sám o sobě, když otočíš plynovou rukojetí.

Elektrokolo buď snímá otáčení pedálů a pak tupě točí elektromotorem, nebo do toho snímá ještě kroutící moment na pedálech a pak točí elektromotorem.

Ten skútr má normálně plynovou rukojeť, tedy vůbec definici elektrokola nesplňuje. Ať má pedály, nebo nemá.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil

Vůbec nevím, jestli tam nemají přepínání na nějaký legislativně odpovídající mód. Jen jsem si všiml, že prodejci elektroposunovadel - včetně např. Mallu, Datartu a Alzy u to mají takto.

Ač nechápu důvod pořízení takové hlouposti (snad kromě papírů v čistírně) fakticky bych při chycení fízlem dodržel pravidlo "S fízly se nebavíme" a při správku bych argumentoval tím, že plynová rukojeť nastavuje sílu "pomoci" / respektive elektrického přišlapu. Ostatně plynová rukojeť pro klasická (rozumějte opravdová) elektrokola se jak využívá tak i normálně prodává.
IP zaznamenána

Panek

  • Příspěvků: 655
    • Zobrazit profil

Elektrokolo od 25 kmph vypne motor, takže stačí "tuning", který toto vypnutí odpojí. Tuning lze softwarově i mechanicky.

Jinak je to tak, že pedály se nemusí točit (šplapání), aby motor zabíral. Úplně stačí, když těmi šlapkami pohybujete "komíhavým" pohybem v místě, kde je čidlo.
Takže klidně můžete vidět, jak babča sedí na kole, pedály jsou vodorovně (nikoli jeden nahoru a druhý dolu), babka si jen tak houpe nohama a kolo fičí 25 kmph.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil

Ač nechápu důvod pořízení takové hlouposti (snad kromě papírů v čistírně)

Tak je to například pro dorovnání výkonnosti. Nejdřív jsem pár let na děti čekal, pak jsme jeden čas byli na stejné úrovni a poslední roky už na mně nahoře na kopci musely čekat, pořídil jsem elektrokolo s příšlapem a srovnalo se to, a přitom si taky dám docela do těla, protože samo to rozhodně nejezdí a pokud to má dát s mojí postavou 40-50 km v kopcích rozhodně se jenom na baterku nemůžu spolehnout.
IP zaznamenána

Nikdo Nikdovič

  • Příspěvků: 327
    • Zobrazit profil

Mluvím o té příšernosti co jsem postoval na fotce a co si na elektrokolo neúspěšně hraje a fakticky to ani moc nejede.

Chápu segment elektrokol (co jsem se projel v Alpách na Specialized Turbo Levo tak to chápu) a stejně tak chápu, když se někdo rozhodne pro elektroskutr a má nějaké NIU místo Vespy na cesty po městě (z toho už i těch 70 vymáčkne bez toho aby zdržoval dopravu).
IP zaznamenána

IZS

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 518
    • Zobrazit profil

@pk202 Tak to je smysl elektrokol, jen ten, kdo na tom v životě neseděl mluví o "vození zadku", přitom hlavní účel je rovnoměrně rozložit zátěž, aby člověk po výšlapu kopce nebyl na infarkt, pak je to mnohem zdravější.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil

Zajímavý článek k tématu:   https://www.autosalon.tv/novinky/autopunk/prisel-o-ridicak-a-tak-jezdil-na-elektrokolobezce-hrozi-mu-za-to-dva-roky-ve-vezeni?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sbrowser
Já bych ještě přitvrdil a zakázal všem, kteří přišli o řidičák jezdit na kole, rychlostí převyšující 45 km/h. Kam ten svět spěje  :x :x
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil

gumidos> Ten článek je hrozná slátanina.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil

Úroveň článku nehodnotím, spíše mě zaujalo, že ta poměrně rozsáhlá šedá zona s elektrovozítky začíná bělat. Takže možná bude leckdo překvapen, že by měl mít ŘP, registraci a také i povinné ručení.
A existuje např. toto: https://www.urbanride.cz/sxt-ultimate-proplus-elektricka-kolobezka-dual-motor-3600w-escultprpls/ výkonově i rychlostně přesahující (nostalgická vzpomínka) např. Simsona. 
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil

Však je taky v parametrech:
Legislativa - Legální jízda mimo cestní komunice
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil

No však v popisu je  2x uvedeno:
Legální jízda mimo cestní komunice
DŮLEŽITÁ POZNÁMKA!!! Model SXT Ultimate PRO + nesmí být používán podle předpisů o silničním provozu.


Takže si to můžete hasit osumdesátkou tak leda na své zahradě :)
IP zaznamenána