30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [GIVEN UP] Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?  (Přečteno 13114 krát)

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil

Zdar borci, kolega měl v Praze nehodu-vyjel ze zatáčky dostal smyk a naboural protijedoucí vozidlo. Nehoda se stala v místě, kde je zasviněná nějakým výtokem z akátů. Nejel rychle, paní byla odvezena do špitálu, ale údajně je ok. Jeho havárie byla devátá tento měsíc a další den se stala jedenáctá, kdy auto nabouralo do autobusu. Policie o tom, že je na místě problém věděla, dokonce mu to říkali při sepisování protokolu, ale prý by pomohlo jedině silnici zavřít a to nelze!! Jaká je šance, že se z něj nestane viník nehody? Podotýkám, že to řeší firma kde pracuje a tohle je čistě moje iniciativa/zvědavost. Měl by podniknout nějaké kroky sám?
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #1 kdy: 12 Října 2015, 19:32:06 »

Primárně je třeba uplatnit škodu proti správci komunikace.
http://www.automobilrevue.cz/rubriky/truck-bus/praxe/nehody-kdyz-chybi-znacka_41517.html
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #2 kdy: 12 Října 2015, 19:41:49 »

Pokud tam není (třeba i přechodná) DZ A 8 či snad s přivřením všech očí a zamlženými brýlemi A 22, tak je to podle mého závada na komunikaci, vedoucí přímo ke smyku vozidla a tedy dopravní nehodě a škodě.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #3 kdy: 12 Října 2015, 20:10:54 »

Podle mě bude policie tvrdit tradiční nepřizpůsobil - to je pro ně nejjednodušší. A taky tradiční řidič je povinen předvídat.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #4 kdy: 12 Října 2015, 20:31:52 »

Ano, řidič je povinen předvídat = jede tak rychle, jak daleko vidí vzhledem ke stavu komunikace a dalším okolnostem (přechody pro pěší, zastávky, chodník s pobíhajícími dětmi atd...). To vše bylo, předpokládám, splněno. Je to totéž, jako nečekaná ojedinělá díra ve vozovce bez DZ A7a.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #5 kdy: 13 Října 2015, 18:30:09 »

Ještě jsem zapomněl, že vozidlo bylo vybaveno gps, takže rychlost by neměla být problém. Pořád je tu "Řidič musí předvídat......" Kverulantův odkaz přepošlu odpovědné osobě.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #6 kdy: 13 Října 2015, 18:41:16 »

Pořád je tu "Řidič musí předvídat......"
V jakémsi rozsudku NSS ve věci DN (překážka v jízdě na komunikaci - auto po nehodě) se v podstatě praví, že řidič není povinen očekávat neočekávatelné, čímžto hmota adhezních vlastností uježděného sněhu na jinak zcela suché komunikaci podle mého názoru nepochybně jest, zejména pak bez jakéhokoli varování. Podání na NSS bylo neuvěřitelně dokonale zpracované a vyargumentované, bohužel se mi ho nedaří najít.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #8 kdy: 13 Října 2015, 19:54:46 »

Ano, to je přesně ono, díky opasi.
Opět zdůrazňuji, že jsem nováček bez zkušeností se SŘ, vše pouze načteno. Prosím o korekci případných nesprávných závěrů, nechci nikomu uškodit logickými, ale právně vadnými vývody.
Meritum věci je v té kauze poněkud jiné, ale mnohé znaky jsou společné. Vyzdvihl bych
- neoznačená závada na komunikaci (v kauze NSS překážka), i když trvá nějakou dobu, tak je pro řidiče nečekaná a neočekávatelná,
- všechny stupně (SO, KS) se shodly na tom, že pokud by řidič jel tak rychle jak daleko vidí, případnou nehodu by nezavinil ani z nevědomé nedbalosti (protože by zastavil).
Pokud je i v této situaci skutkový stav takový, že vůz jel "přiměřeně" rychle, tak DN nemohl zavinit ani z nevědomé nedbalosti, i když k ní došlo. Viník je jinde (patrně správce komunikace), ale jeho určení je podstatné pouze pro náhradu škody, nikoli pro rozhodnutí o zavinění řidiče.
K zavinění správce komunikace - zde doporučuji poslední odstavec na straně 5 rozsudku, považuji jej za tak závažný, že výňatek z odstavce cituji
Správní  orgány  se  proto  budou  muset  po  řádném  zjištění  skutkového  stavu zabývat tím, zda vůbec žalobce může být činěn odpovědným. Zavinění - a tedy protiprávnost - nelze dovozovat ex post z toho, že vznikla škoda. To, že někdo svým jednáním vyvolá škodný následek, totiž ještě bez dalšího neznamená, že takový následek zavinil.
« Poslední změna: 13 Října 2015, 22:33:17 od nenym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #9 kdy: 15 Října 2015, 19:56:45 »

Pár novinek: podle gps v autě byla rychlost 45km/h, půl roku stará dodávka je neopravitelná. Kolega to řeší s právníkem, tak uvidíme co z toho bude. Celý problém vznikl už při pokládce nového povrchu, když se do obrusné vrstvy dostal bordel ze stromů, který při dešti klouže.
IP zaznamenána

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #10 kdy: 15 Prosince 2015, 19:49:14 »

Takže kolega má vyřešeno:
 Nepřizpůsobení rychlosti vozidla stavu a povaze vozovky.
 Pojišťovna:   spoluúčast 7000,-  zaplaceno z pojistky na blbost.
 Opicie:         pokuta 1500,- bez bodů.
 
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #11 kdy: 15 Prosince 2015, 19:57:04 »

To bylo s právníkem? Divné. Uzavřeno na opicii nebo na úřadu?
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Šmarjá Josef

  • Příspěvků: 629
    • Zobrazit profil
Re:Desátá nehoda na stejném místě-nečinnost opicie?
« Odpověď #12 kdy: 16 Prosince 2015, 17:58:52 »

Nejspíš uzavřeno na opicii, právník byl asi na hovno a nebo je kolega srágora :-\
IP zaznamenána