30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Motoristé musí měnit reflexní vesty  (Přečteno 9364 krát)

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Motoristé musí měnit reflexní vesty
« kdy: 09 Května 2016, 19:43:52 »

Další pí.... ťokovina.  D.A.S. Polička s.r.o. se napakuje....
IP zaznamenána

mila6032

  • Administrator
  • *****
  • Příspěvků: 349
    • Zobrazit profil
    • www.osbid.cz
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #2 kdy: 09 Května 2016, 22:10:34 »

Není mi jasné, z čeho vyplývá, že motoristé musí měnit vesty, které mají ve výbavě. Normy nejsou v zásadě retroaktivní (vzpomínám si pouze na výtahovou a komínovou, které ukládaly do určitého data uvést do souladu s normou i stávající stav), takže IMHO nová norma dopadá pouze na prodejce. Nečetl jsem ji však, tím pádem nemohu vyloučit, že má od nějakého data retroaktivitu.
Ale ani u retroaktivních norem není jejich nesplnění automaticky přestupkem/deliktem a důvodem k sankci, jejich nesplněním musí býti škodní děj.
« Poslední změna: 09 Května 2016, 22:14:14 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #3 kdy: 10 Května 2016, 01:07:08 »

Ale ani u retroaktivních norem není jejich nesplnění automaticky přestupkem/deliktem a důvodem k sankci, jejich nesplněním musí býti škodní děj.

Nemohl bys to trochu rozvést? Ideálně s odkazem na ten zákon, dal bych si to k ostatním papírům do kastlíku ... jelikož při nehodě (čímkoliv na silnici), auto odstavím a stává se ze mě chodec, který mít homologovanou vestu povinnost nemá (což celkem nechápu, asi aby to jejich pakování nebylo 1) tolik nápadný, 2) je lepší stálý odbyt než boom a nestíhat uspokojovat poptávku, takže aby cyklisti nebyli méněcenní, příště to přikážeme i jim, tedy až uspokojíme řidiče).

Btw, dneska jsem večer potkal cyklistu, měl asi lehce sepraný ten svítivý náramek a všiml jsem si ho až když jsem ho míjel (náramku), takže reflexní prvek sice přítomný, ale k hovnu.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #4 kdy: 10 Května 2016, 09:00:56 »

Odpověď je přímo v ústavě - povinnosti mohou být občanovi uloženy pouze zákonem (a odvozeně přímým odkazem na vyhlášku, nesmí to však být nová povinnost, pouze její technické upřesnění). Odkaz na technickou normu není přípustný vůbec. Dokud se tedy neobjeví zákoně či nějaké prováděcí vyhlášce, jaké že přesně parametry má mít výstražná vesta pro řidiče, může mít řidič na sobě relativně cokoli.
Něco jiného jsou orgány státní správy a podnikající subjekty, těm může povinnost ukládat celkem kdokoli čímkoli. Technické normy mají vždy v sobě zadefinován rozsah platnosti - oborově, a časově od kdy nejdříve platí a od kdy končí platnost předchozí normy, pokud nějaká existuje. Předpokládám, že tato norma pro výstražné vesty bude závazná pro v obvyklém rozsahu (=výrobce + všechny návazné podnikající subjekty) a rozsahově se to bude týkat provozu na pozemních komunikacích (tedy nikoli letiště, námořní doprava, kosmonautika...).
Když to vezmu analogií tam, kde se orientuji lépe - norma, která stanovuje parametry přechodů pro pěší, se mění relativně často. Nikdy však neobsahovala ustanovení, že by přechody, zřízené podle předchozích znění, musely být upraveny na stav podle nového znění. Naopak ve stavebním zákoně je uvedeno Dojde-li během provádění stavby ke změně českých technických norem nebo jiných technických předpisů, podle nichž byla zpracována dokumentace nebo projektová dokumentace, posuzuje se stavba podle technických norem nebo jiných technických předpisů, které platily v době, kdy byla dokumentace nebo projektová dokumentace zpracována.
Občan není povinen normy znát, dokonce není povinen mít o nich sebemenší potuchy.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #5 kdy: 10 Května 2016, 09:17:10 »

občan není povinen normy znát, ale má právo, aby norma (na kterou se vyhláška odkazuje a která je předmětem případného přestupkového/správního řízení) byla součástí spisu. A vzhledem k tomu, že norma není zadarmo…  ;)
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #6 kdy: 10 Května 2016, 09:35:38 »

Vyhláška/zákon se na normu odkazovat nesmí, tedy ani správní úřad při řízení o přestupku nesmí použít normu proti účastníkovi. Naopak účastník může, pokud se mu to hodí do krámu, tvrdit, že něco nebylo provedeno podle normy a proto porušil povinnost, za kterou je popotahován. A pak, pokud SO námitku účastníka neuzná, by norma měla být ve spise a měl by uvést, proč ji neuznal. Jaká je praxe, netuším.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #7 kdy: 10 Května 2016, 16:12:14 »

Vyhláška/zákon se na normu odkazovat nesmí

Ale dělá to.
Je to vyhláška 294/2015 Sb, § 19 odst. 1
Citace
(1) Oděvními doplňky jsou blůza, kabát, tričko, vesta nebo kalhoty fluorescenční žluté nebo fluorescenční oranžovo-červené barvy doplněné retroreflexními pásy (dále jen „výstražný oděv“). Retroreflexní pásy a fluorescenční plochy musí být na výstražném oděvu vhodně umístěny a provedeny v dostatečné ploše. Tyto podmínky jsou splněny, odpovídá-li výstražný oděv požadavkům příslušné harmonizované evropské normy
IP zaznamenána

hun

  • Příspěvků: 44
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #8 kdy: 10 Května 2016, 16:16:51 »

Napadá mě - nestačilo by u stávajících (tudíž "zastaralých") vest ustříhnout lísteček za límcem, kde je norma vesty vyznačena? Pak, jak by orgán dokazoval, že je vesta nevyhovující.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #9 kdy: 10 Května 2016, 16:17:23 »

Jo, čekal jsem, kdo to objeví. Moc to nechápu, ale na druhé straně tím odkazem není uložena žádná povinnost. Pouze se konstatuje, že výstražné oděvy podle předmětné EN jsou OK, neříká se, že by jiné nebyly či cokoli jiného.
« Poslední změna: 10 Května 2016, 16:18:56 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #10 kdy: 10 Května 2016, 16:30:38 »

Řidiči vesty vyhazovat nemusí. Ministerstvo zprávu o změnách v povinné výbavě dementovalo
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/ridici-si-musi-zkontrolovat-reflexni-vesty-ty-stare-uz-nepla/r~b2ee557416a511e683920025900fea04/
IP zaznamenána

RIK

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 391
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #11 kdy: 10 Května 2016, 16:52:19 »

IP zaznamenána

chom

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 108
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #12 kdy: 10 Května 2016, 17:21:26 »

Vyhláška/zákon se na normu odkazovat nesmí, tedy ani správní úřad při řízení o přestupku nesmí použít normu proti účastníkovi. Naopak účastník může, pokud se mu to hodí do krámu, tvrdit, že něco nebylo provedeno podle normy a proto porušil povinnost, za kterou je popotahován. A pak, pokud SO námitku účastníka neuzná, by norma měla být ve spise a měl by uvést, proč ji neuznal. Jaká je praxe, netuším.

Např. stavební normy ale zákonem zmiňovány jsou. Sice ne přímo, ale povinnost je dodržovat ze zákona v některých případech vyplývá (např. pomocí poznámek pod čarou).
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #13 kdy: 10 Května 2016, 17:51:34 »

Stavby - kapitola sama pro sebe. (Nejen) v momentě kdy stavba potřebuje stavební povolení, vstupuje do hry projektant nikoli jako soukromá osoba, ale odborník, který normy ve svém oboru dodržovat musí. To se týká každého podnikatele, normy pro něj platí a musí je respektovat a pokud má řešení odchylné od normy, je na něm, aby prokázal, že je to řešení, které je nejméně tak bezpečné a "dobré", jako řešení podle normy.

V situaci, kdy je to na stavební povolení, musí to být autorizovaný inženýr/technik. Stavební zákon v současné podobě je spíše kuchařka, jak nic nepostavit, ale to už je jiná kapitola.

Navíc je tu Zákon 22/1997 o technických požadavcích na výrobky, který přímo určuje mj. soustavu norem a jejich závaznost a použití. V podstatě zjednodušeně říká, že výrobky, pevně zabudované do staveb, musí být certifikovány nezávislou notifikační autoritou podle harmonizovaných norem.

Neodkazuje se však na konkrétní normy, určuje jejich místo přípravě a realizaci staveb a na ty se odkazuje pod čarou stavební zákon spíše jako upřesnění, jaké jsou následující vazby.

Odkaz na konkrétní technickou normu ve vyhlášce považuji za drsný exces a asi bude nutné to považovat za průzkum bojem našich zákonoblijců, co si mohou dovolit. Další utažení šroubu.

Co lze očekávat v dalším? Třeba odkaz v občanském zákoníku na etický kodex advokátní komory nebo stanovy spolku zahrádkářů v Horní Dolní nebo jednací řád poslanecké frakce sociálních demokratů v europarlametu....
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil
Re:Motoristé musí měnit reflexní vesty
« Odpověď #14 kdy: 10 Května 2016, 18:07:43 »

No, kdyby měl náhodou někdo problém s vestama u správka, jsem ochoten vesty spektrákem proměřit a vystavit protokol z měření.


Myslím si, že bych dokázal úspěšně zpochybnit i celou normu. Co jsem se tak zběžně na to díval (mám zatím jen kusé informace, plnou verzi zatím nemám), tak tato norma vychází z měření na D65. Což je absolutně zastaralá veličina, neb popisuje chromatičnost světla, jenž byla stanovena ve velmi archaických textilních normách. V našich evropských podmínkách je nejblíž D50. Jen pro zajímavost – průměrná chromatická teplota rozptýleného denního světla je v našich zeměpisných šířkách okolo 5180 K (ti co fotí, ví o čem tu píšu). D65 je tedy aktuální spíše někde ještě hodně za Islandem…
No, v každém případě jsem tedy schopen spektrálně potvrdit barvu vesty a jeji fluorescenci…
IP zaznamenána