30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Sražení opilého chodce na přechodu  (Přečteno 20953 krát)

martyyy

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
[?] Sražení opilého chodce na přechodu
« kdy: 02 Března 2015, 12:49:24 »

Zdravím,

při jízdě z práce se mi stalo že mi v obci do přechodu vpadl "chodec" přímo pod kola (cca 10 před přechodem) aniž by se ohlédl. Stihl jsem udělat úhybný manévr doprava a trefil jsem ho levým blatníkem, chodec ležel na silnici a odvezla ho záchranka. Předtím když jsem přijížděl k přechodu tak nikdo u přechodu nebyl. Vznikla mi ještě škoda na autě cca 6 tisíc (ulomené zrcátko, lehce promáčklá kapota a odřeniny na boku auta). Bylo zřejmé že chodec byl v podnapilém stavu (řekl bych více jak 1 promile) a policisté mu stihli udělat dechovou zkoušku, u mě byla negativní. No a teď mi došel Příkaz k úhradě 4.000 Kč od magistrátu že jsem se dopustil přestupku § 5 odstavec 2-f. Chodec se také dopustil přestupku podle § 54 (3) a tedy: Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Dodám důležitou informaci, že nevím jaký byl zdravotní stav chodce po nehodě ale v příkazu je uvedeno že dokumenty od doktora policajtům nevydal, nemůžu ale zcela vyloučit že měl něco zlomeného nebo tak a policisté mu poradili tyto doklady zatím nedodávat. Prachy pro mě nejsou problém ale rád bych se vyvaroval 4 bodům, mám šanci to vyhrát když podám odpor? Podle kamaráda nesmí být každý účastník provozu v podnapilém stavu a to chodec byl a je i účastníkem provozu.

Díky všem za rady.
IP zaznamenána

ladin

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 252
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #1 kdy: 02 Března 2015, 13:16:53 »

Na miste jsem nebyl, to musite zvazit sam, ale at uz se stalo cokoli, tak nabidka skrze prikaz k uhrade je takova, ze toto snad predem nevzdate. Pokud mate Vy nebo policie zadokumentovano to, co (10 metru pred prechodem) tvrdite, tak to nejde prohrat.

(2) Řidič nesmí
f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce...

Jinak samozrejme univerzalni rada, IHNED se dostat ke spisu (zadost dle InfZ, v pripade obstrukci a casove tisne pred pripadnymi naslednymi procesnimi kroky osobni nahlednuti) a posledni den podat odpor.
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #2 kdy: 02 Března 2015, 13:40:51 »

10 metrů před přechodem by měl být první argument. Taky mi přijde nelogický ten souběh dvou přestupků vzájemně se vylučujících. Svědci nehody jsou? Bylo to za snížené viditelnosti? Jak byl opilec oblečený?

Jen se mi zdá divné, že chodec šel podle popisu zleva doprava a tak musel přejít část vozovky ještě před kolizí.

Chtěl bych ještě upozornit na to, že při prohře se z povinného ručení pravděpodobně zahojí i zdrpoj chodce, což bude znamenat škodní událost a zvýšení povinného ručení. Dalším problémem se stane i vymáhání celé škody po chodci (pokud je vůbec majetný).
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #3 kdy: 02 Března 2015, 15:59:46 »

Rozhodně podat odpor a bojovat, už jen z principu.
IP zaznamenána

martyyy

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2015, 01:17:27 »

Chodec šel zprava doleva! Uhybnej manevr byl cca 1 metr k okraji vozovky. Svědek zatím není ani jeden, bylo to v noci za deště a chodec byl celej v černým (metalistický hadry nebo jak se tomu říká), ihned jsem poskytl první pomoc a byl jsem z toho šoku. Chodec se vůbec neohlédl a rychle vkročil do silnice, je možné že se předtím opíral o tu elektrickou krabici co je na fotce, nebylo možné ho ve tmě a schovaného vidět. Ještě by mě zajímala druhá věc a to jestli je přechod správně označen svislou dopravní značkou:

IP zaznamenána

éRooo

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 613
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #5 kdy: 03 Března 2015, 05:55:05 »

Mam pocit, ze u prechodu znacka byt nemusi, prechod sam o sobe je znacka ;)
IP zaznamenána
In dubio pro reo

wit.cz

  • Příspěvků: 128
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #6 kdy: 03 Března 2015, 08:14:36 »

přechod v křižovatce nemusí mít svislou dopravní značku, jinak ano..
zdejší umístění je zvláštní - sloup zbytečnej a ještě brání chodcům
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #7 kdy: 03 Března 2015, 09:27:04 »

plus možná rada do budoucna - kamera. Onboard kamery jsou dneska záležitostrí cca 1000 - 1500 i s kartou a v konečném důsledku nedocenitelným svědkem ... :)
IP zaznamenána

Foxik

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 179
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #8 kdy: 03 Března 2015, 20:13:06 »

Kamara by tady asi moc nepomohla mám relativně kvalitní a v noci tam toho moc vidět není...
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #9 kdy: 04 Března 2015, 09:07:19 »

Kamara by tady asi moc nepomohla mám relativně kvalitní a v noci tam toho moc vidět není...

Nevím co je relativně kvalitní,ale ve městě pod lampama je minimálně vidět, že chodec padl pod auto, jak bylo auto daleko a možná i jestli vůbec koukal jestli něco jede. Teď mám záznam, kdy mi pdo auto vběhl pes. Vyhnul jsme se ale na kameře je jasně vidět jak to bylo :).
IP zaznamenána

martyyy

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #10 kdy: 30 Srpna 2015, 22:19:24 »

Věc se trochu pohla a dostal to na starost policajt kterej je celou dobu proti mě. Chodec uvedl většinu nepravdivých informací do výpovědi (některé lze i dokázat) a podle tohoto policajta se jedná o tvrzení proti tvrzení a prej mě čeká odevzdání řidičáku když chodec dodá lékařskou zprávu (což nejspíše dodá). Na argumentaci že nejsem viníkem nehody odvětil že furt je to chodec na přechodu a měl jsem jet tak abych byl schopnej zastavit, takovej žvást kterej už dávno neplatí ;) Zajímá mě jestli mi ted můžou sebrat řidičák nebo když podám odpor proti tomuto tvrzení tak mi řidičák ponechají dokud nebude celá věc kompletně uzavřena, jsem tak přesvědčen o své nevině že jsem schopnej stím jít až k soudu.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #11 kdy: 30 Srpna 2015, 22:29:17 »

Tohle bude těžké. Pokud jsi uhýbal napravo k okraji vozovky, tak to znamená, že chodec už byl v okamžiku nárazu nějakých 2-3m ve vozovce a tedy nějaké tři vteřiny od chvíle, kdy přišel k přechodu.
To mi nepřijde jako "bez prostředně před vozidlo"...Ty jsi ho měl pustit, případně i zastavit a to jsi neudělal, protože jsi ho neviděl. Můžeš to zkusit na chybu správce komunikace (co tam dal tu bednu a tím znemožnil výhled), že jsi chodce ani vidět nemohl. Ale na chybu chodce tohle asi neukecáš.
« Poslední změna: 30 Srpna 2015, 22:31:26 od opas »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #12 kdy: 31 Srpna 2015, 02:24:19 »

Pokud Ti tam vpadl, když jsi byl 10m před přechodem a jel jsi 50kmh, tak to je 14m/s (to ujedeš za reakční dobu 1s) Při jeho rychlosti 5kmh se druhou sekundu dostává na 3m od kraje zatímco ty brzdíš a uhýbáš vpravo. Trochu tam nesedí to Tvé rozhodnutí minout zprava, protože logické je snaha se vyhnout zleva event. v protisměru, když je chodec na kraji přechodu (pokud není protijedoucí auto). Zkus si to namodelovat v excelu :
např. parametry :
Vzdálenost od přechodu : 10m 
rychlost : 14m/s (50kmh), brzdná dráha 14m (http://www.policie.cz/clanek/uzemni-odbor-trutnov-dopravni-inspektorat-rychlost.aspx ) po začátku brždění
reakční doba : 0,6s
začátek brzdění a stáčení po 8,5m
rychlost chodce : 1,4 m/s (5kmh)
poloha chodce od kraje vozovky :
čas 0 : 0
čas 0,3 : 0,5 m
čas 0,6 : 1,0 m (reakce řidiče 2 m od chodce)
BUM
Takhle to nesedí, takže jsi musel být dál nebo jet pomaleji nebo chodec rychlejší.
Namodeluj si to, potom uveď Tvou variantu do protokolu a nech posoudit znalcem, který to potvrdí.


 
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #13 kdy: 31 Srpna 2015, 05:30:57 »

Kverulant:
je to horší. I to že chodec je hned u přechodu a zjevně se snaží přejít je důvodem k zastavení - tedy bude muset vysvětlovat další vteřiny navíc.
IP zaznamenána

1ac0

  • Příspěvků: 79
    • Zobrazit profil
Re:Sražení opilého chodce na přechodu
« Odpověď #14 kdy: 09 Září 2015, 09:45:55 »

reakční doba : 0,6s

reakcnu dobu 0,6s ma tak schumacher, potom dlho dlho nic a potom su bezny vodici s rozsahom 0,8 az tusim 1,5, pri ose zorneho pola nad 5stupnov je horna hranica az dve sekundy.
IP zaznamenána