30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Přezkumné řízení - nesvítilo světlo  (Přečteno 673 krát)

MartyMcFly

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« kdy: 22 Února 2024, 19:43:53 »

Ahoj všem,

jedu si takhle po práci, unavený a najednou diskotéka za mnou. "Pane řidiči, nesvítí vám pravé světlo."
"Aha, tak to děkuju za upozornění, jedu tankovat tak to tam rovnou vyměním"
"To si máte zkontrolovat před jízdou, bude to za 500" a šli do auta.

Prvně jsem neprotestoval, vím, že bych si to zkontrolovat měl (a to pokaždé neudělám, žejo). Byli rychle hotoví, já rozespalej a překvapenej. Když mi vrazili bloček, tak jsem to podepsal. Byla to první pokuta v životě, co jsem viděl. Bohužel.

Ale pak jsem si rozpomněl, že ten konkrétní den jsem to určitě kontroloval a světlo svítilo. Bylo totiž před vyjetím namrzlé a já světla a motor zapnul, aby mi jednak rozmrzlo čelní sklo a druhak aby rozmrzla právě světla. Vím, že svítila.

Říkám si, neměli mě náhodou poučit? Mohlo jim tohle vůbec stačit, aby usoudili, že jsem to nezkontroloval?
Čert vem pětikilo, ale absolutně se mi z principu tohle nechce platit.

Je tady u tohoto nějaká šance na přezkumné řízení? Je šance ho vyhrát?

IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2024, 19:50:48 »

Šance není nulová, ale je hodně malá. Nahrávku z kontroly asi nemáte, že? Pokud ne, tak snad jediná šance by byla, pokud by pokutový blok obsahoval nějakou opravdu zásadní chybu. Vložte jej sem v anonymizované podobě.

Mimochodem neexistuje povinnost kontrolovat vozidlo před jízdou, to je takový vylhaný nesmysl ze strany fízlů, autoškol, médií.
« Poslední změna: 22 Února 2024, 19:56:13 od Číkus »
IP zaznamenána

MartyMcFly

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2024, 20:10:10 »

Díky za odpověď.
Tak to už by byla velká sranda jestli to ani není přestupek...

Nahrávku bohužel nemám.


IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #3 kdy: 22 Února 2024, 21:54:23 »

Jedu si takhle po práci, unavený a najednou diskotéka za mnou. "Pane řidiči, nesvítí vám pravé světlo". ... Když mi vrazili bloček, tak jsem to podepsal.

Podepsal jste, tím je to uzavřeno. Řidičova odpověď v těchto případech má být pouze jedna jediná: "PŘED JÍZDOU TO BYLO V POŘÁDKU."
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #4 kdy: 22 Února 2024, 23:57:40 »

Osobně šanci nevidím a i když pan Čikus zmiňoval neexistenci povinnosti kontroly vozidla před jízdou. Tak existuje povinnost užít vozidlo technicky způsobilé pro PPK.

§ 5 Povinnosti řidiče
(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen
a) užít vozidlo, které splňuje technické podmínky stanovené zvláštním právním předpisem2

Z toho vycházejí ty desítky let užívané urban legends o kontrole vozu před jízdou.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #5 kdy: 23 Února 2024, 09:47:15 »

V každé civilizované a právní zemi existuje institut racionálního předpokladu. Prostě když přijdu k autu, racionálně předpokládám, že vše funguje jak má a auto JE technicky způsobilé. V zemi kde fízl funguje pro blaho občanů (Utopie) to funguje tak, že vás fízl zastaví, na světlo upozorní a jde si po svých. Vy si světlo opravíte, protože vidíte a chcete být viděn. Buzerace za to, že nesvítí světlo je opravdu JENOM BUZERACE a nic jiného.
IP zaznamenána

MartyMcFly

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #6 kdy: 23 Února 2024, 11:12:54 »

Tak hlavně jsem se dostal k informaci, že pokud před jízdou svítilo, nedošlo k zavinění, protože už jsem víc udělat nemohl.

Nelíbí se mi vlastně ani postup policie, přijdou a manipulativním způsobem jsou s věcí hotoví, na nic dalšího se neptaj a pak strčej do okýnka bloček s informací, že to tady teď podepíšu. Z pozice autority. Aniž bych věděl co to znamená v tu chvíli.
Unavenej, rozespalej, v časovém presu. Už to sezení v autě jim beze srandy trvalo půl hodiny.

Naštvalo mě u toho tolik věcí, že to nechci nechat být. Z principu. Nelíbí se mi, že je tohle možné.
(Ano, probuzení do reality).

To přezkumné řízení, jak to funguje? Je tam pak v případě neúspěchu nějaká vyšší sankce? Nevyplatí se to prostě zkusit?
Co zvyšuje nebo snižuje úspěch?

Moc jsem k tomu nenašel.

Přece není možný smazat podpisem např. možné pochybení četníků, ne?

BTW: Stalo se to v dobře osvětleném městě, jel jsem teprve pár metrů od místa vyjetí na benzinku. Prokazatelně, koukali mi na budíky že mám docela prázdno :D
Za to pětikilo jsem mohl mít žárovky do zásoby.
Vyměnil bych to klidně na místě. Ostatně v parafrázi těch paragrafů na nějakém auto webu jsem našel také něco o tom, že postih se uděluje teprve za předpokladu že řidič není ochoten závadu opravit na místě... co je na tomhle pravdy?
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #7 kdy: 23 Února 2024, 11:17:09 »

Na pokutovém bloku je vidět, že tupý fízl neumí ani správně vyplnit kolonky. Předpokládám ale, že někde tam Vaše adresa trvalého bydliště vyplněná bude. Pokud by chyběla, byl to argument na přezkum.

Takhle si myslím, že přezkum je prakticky bez šance.

Příště nepodepisujte.
IP zaznamenána

Fogyn

  • Příspěvků: 869
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #8 kdy: 23 Února 2024, 11:23:58 »

Za to pětikilo jsem mohl mít žárovky do zásoby.
Ano, tak by to fungovalo v té Utopii. Tady má za to pětikilo fízl čárku a za čárky bude mít pětikilo do výplaty. Tak proč by vám měl pomáhat?
IP zaznamenána

Ladislav Laker

  • Příspěvků: 129
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #9 kdy: 23 Února 2024, 11:35:19 »

V zemi kde fízl funguje pro blaho občanů (Utopie) to funguje tak, že vás fízl zastaví, na světlo upozorní a jde si po svých.

Fogyne, děláte tu chybičku, že policistovi přisuzujete motivaci dbát na bezpečnost silničního provozu. Takovou motivaci však policista nemá.

Policistovou motivací je vystavovat pokutové bloky. Nikoliv pouze upozorňovat a napomínat. Za pouhé upozorňování by žádné prémie ani odměny nedostal. To jste napsal i Vy.

Je pouze chyba tazatele, že se zhroutil a podepsal pokutový blok v situaci, kdy nejspíše nespáchal žádný přestupek. Je pouze chybou tazatele, že se zachoval jako ovce. Proto s ním stát bude jako s ovcí zacházet.

Jak plyne z výroků tazatele, nebyl připravený čelit drsnému životu tam venku, mimo bezpečné teplo svého obývacího pokoje. Svědčí o tom jeho vlastní slova:
Citace
na nic dalšího se neptaj a pak strčej do okýnka bloček s informací, že to tady teď podepíšu. Z pozice autority. Aniž bych věděl co to znamená v tu chvíli. Unavenej, rozespalej, v časovém presu.

Kdyby žil jako traper na Klondike, pak s tímto nastavením mysli by nepřežil ani jednu sezónu. Vlci by jej roztrhali, sotva by se ráno vybatolil ze srubu. A dostali by ho dřív, než by si protřel oči.
« Poslední změna: 23 Února 2024, 11:56:44 od Ladislav Laker »
IP zaznamenána

MartyMcFly

  • Příspěvků: 4
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #10 kdy: 23 Února 2024, 11:59:07 »

Každý je ovce dokud nemá ty správné informace. :))
A protože jezdím už 10 let bez pokut a konfrontací s četníkama, opravdu jsem na to nebyl ready a absolutně jsem netušil, kam to vede. :D
Za mě docela jasný, že to tak je.

Žil jsem do té doby s tím, že policie tu je od dobrých zájmů. Tohle byl slušnej reality check. :D
A když pak vidím, jak to funguje a jak lžou, neboj, iluze už zase nemám.  :D

Už policii opravdu nevnímám jako morální figurku.
IP zaznamenána

Eric

  • Příspěvků: 635
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #11 kdy: 23 Února 2024, 12:24:04 »

Pro porovnání z jiného světa - před cca 5 lety se nám stalo totéž v Polsku. Místní dopravka nás zastavila ve městě a skoro půl hodiny svítila baterkou a pomáhala řidiči to vyřešit (nebyla to nakonec jen žárovka), zájem někomu dát pokutu zcela absentoval, primární bylo zajistit, abychom nejeli bez světla.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 921
    • Zobrazit profil
Re:Přezkumné řízení - nesvítilo světlo
« Odpověď #12 kdy: 23 Února 2024, 13:44:45 »

Už policii opravdu nevnímám jako morální figurku.

Jak je ono zaklínadlo? I kdyby to zachránilo jen jednu lidskou duši, tak se to vyplatí.
IP zaznamenána