30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění  (Přečteno 20207 krát)

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« kdy: 13 Října 2014, 11:13:06 »

Pánové,

netýká se to úplně tématu, který tu standardně probíráme, ale bohužel nemám kam jinam se obrátit. Doufám, že nejdu až s křížkem po funuse, a snad se tu najde někdo zkušenější...

Cca 2 měsíce zpátky jsem byl účastníkem nehody, kdy druhý řidič (pan A) mi nedal přednost, vjel do mne zboku a natlačil na svodidla. Na místo byla přivolána dopravní policie, protože 1) vznikla škoda na majetku třetí osoby (vozidlo na leasing + svodidlo) 2) a to je hlavní, pan A nesouhlasil se zaviněním.

Dopravní policie na místě vyhodnotila celou situaci správně, tj. pan A plně zavinil dopravní nehodu. Ten se ale nenechal přesvědčit ani od dopraváků a trval na správním řízení. Doposud vše v pořádku, dokonce i dopravní se chovali velmi korektně, vše řádně a musím říct velmi šikovně zadokumentovali, byli pečliví. Pan A na mne ještě pokřikoval nějaké výhružky, ale budiž.

No a teď příjde na řadu má (ne)zkušenost s jednáním s pojišťovnou apod. Z místa mne odtáhl autorizovaný servis značky mého vozu, předal jsem plnou moc k jednání s pojišťovnou (UNIQA).

Založili jsme dvě nahlášení nehody - jedno na havarijní, druhé na POV. S tím, že až správní orgán rozhodne o zavinění, bude vyplaceno z POV a spoluúčast z havarijního, stejně jako malusy, mi budou vráceny/vymazány.

Až později jsem se (zde) dozvěděl, že pojišťovna má rozhodnout sama a správní řízení na to nemusí mít žádný vliv, pokud se povleče déle, než tři měsíce (jakože se na 99% povleče mnohem déle, předpokládám několik odvolání od pana A, navíc se jedná o Prahu, kde správní orgán nemá čas, protože vyřizuje buzerkamery a udání). O tomto jsem tedy informoval pojišťovnu, aby počítali s tím, že o tom vím, a do tří měsíců rozhodli.

Následně jsem se na Autowebu a dalších dočetl, že se to dělá snad nějak takto:
- poškozený si nechá zaplatit škodu z havarijka, zaplatí spoluúčast
- spoluúčast následně vyžádá od pojišťovny viníka

Vyplývá mi z toho, že tam snad měla někde vzejít nějaká iniciativa ode mne směrem k pojišťovně viníka. Upřímně řečeno, představoval jsem si to tak, že moje pojišťovna (UNIQA) zaplatí škodu jakoby byla z POV viníka a následně bude vyžadovat peníze od pojišťovny viníka.

tl;dr: autonehoda, viník nesouhlasis se zaviněním, probíhá správní řízení. Jak postupovat ohledně pojištění?

Díky!
IP zaznamenána

modeler

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #1 kdy: 15 Října 2014, 11:44:27 »

Ahoj,

párkrát jsem už neco podobného řešil, tak se podělím o zkušenosti.

Pokud máš havarijní pojištění, je toto asi nejlepší volbou. Tedy opravu auta si nech zaplatit ze svého havarijka. Na pojišťovně viníka potom požaduj veškerou škodu tobě vzniklou.
V tomto případě to bude určitě spoluúčast a případně pujčení náhradního auta v době opravy.

Samozřejmě netvrdím, že z povinného ručení viníka to nejde, ale ze zkušenosti je to o velkém hádání se s pojišťovnou co vlastně zaplatí a nezaplatí. Metoda přes vlastní havárku je rozhodně rychlejší a ve výsledku elegantnější. Hlavně když ve finále v případě tebou nezaviněné nehody nepřijdeš o bonusy u své pojištovny ikdyž je oprava hrazena z tvé havárky.


Zeptám se, ty nahlášené pojistné události jsou u jakých pojišťoven? Obě u tvé? Nebo HAV u tvé a POV u pojišťovny viníka?
IP zaznamenána

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #2 kdy: 15 Října 2014, 13:02:17 »

Obě jsou nahlášené u mne. Při telefonátu, když jsem na svou pojišťovnu hlásil tu nehodu, tak slečna říkala něco ve smyslu "a vytvoříme spolu rovnou i druhou pojistnou údálost, až policie rozhodne, a bude to z POV viníka".

Pak by měl následovat regres (malusy a spoluúčast), až se rozhodne kdo byl viníkem. Otázka je, jestli se o to nějak mám starat. Nebo prostě počkat na ty tři měsíce, následně kontaktovat (mou? jeho?) pojišťovna a domáhat se rozhodnutí, kdo je viníkem?
IP zaznamenána

modeler

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #3 kdy: 15 Října 2014, 13:40:59 »

Ok, tak to bych v tom případě nechal stornovat to POVko u tve pojišťovny a nahlas novou událost u pojišťovny vinika. Údaje by měli byt na záznamu o nehodě nebo v protokolu od chráničů.

Auto si necháš opravit přes svou havárku a pak podle toho jak dopadne šetření si budeš nárokovat spoluúčast atd.. Maximálně budeš muset zaplatit spoluúčast když ti pojišťovna viníka rozhodne že viník vlastně není a nebo že se k tomu nebude hlásit.

Co se týče magistrátu, tak pokud to není úplně jasný případ, tak je dost velká šance že se na správní vykašlou a nechají to vyhnít. Tohle je pro ně nezajímavé když místo toho můžou pořešit x pirátů a pokusit se je oholit.

IP zaznamenána

Rudá Zmije

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 103
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #4 kdy: 17 Října 2014, 17:09:21 »

OK, takto to tedy udělám - díky moc. Nevím proč jsem čekal, že se o POV od viníka postará moje pojišťovna.

Jinak zkušenost s poj. UNIQA - opravdu už nikdy nepůjdu do "low-cost" pojišťovny, protože se vůbec nesnaží, a to ani ve zcela základních věcech "auto na víkend potřebuji, můžete zkusit nafotit výsledek co nejdřív ať si jej ještě v pátek můžu vyzvednout" ne, kašlou na to, v 5 už makat nebudou...
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #5 kdy: 20 Října 2014, 01:00:21 »

Někde se to tu už řešilo, pojišťovny mají šetřit samy a snad to 3 měsíců stanovit viníka, bez ohledu na výsledky šetření opicajtů/úřadu.

Jinak co se týče aut na leasing, tak tam není třeba volat. Zákon totiž stanovuje škodu na majetku třetí osoby vyjma vozidla, jehož řidič byl účastníkem nehody a je úplně jedno, komu patří.

(5) Povinnost podle odstavce 4 (hlásit atd. - pozn.) platí i v případě, kdy při dopravní nehodě

a) dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby, s výjimkou škody na vozidle, jehož řidič má účast na dopravní nehodě nebo škody na věci přepravované v tomto vozidle,

b) dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace podle zákona o pozemních komunikacích20a), nebo

c) účastníci dopravní nehody nemohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení plynulosti provozu na pozemních komunikacích.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Lafayette

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 422
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #6 kdy: 20 Října 2014, 10:30:27 »

Někde se to tu už řešilo, pojišťovny mají šetřit samy a snad to 3 měsíců stanovit viníka, bez ohledu na výsledky šetření opicajtů/úřadu.

Ano, pojišťovna sama provede šetření a dle výsledku plní (či neplní). Úplně bez ohledu na šetření policie nebo úřadu. Mám případ, že úřad klasicky vůbec pravomocně nerozhodl do jednoho roku, ale pojišťovna jednoho účastníka nehody rozhodla, že viníkem je její klient a plnila.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #7 kdy: 20 Října 2014, 11:02:03 »

Někde se to tu už řešilo, pojišťovny mají šetřit samy a snad to 3 měsíců stanovit viníka, bez ohledu na výsledky šetření opicajtů/úřadu.

Ano, pojišťovna sama provede šetření a dle výsledku plní (či neplní). Úplně bez ohledu na šetření policie nebo úřadu. Mám případ, že úřad klasicky vůbec pravomocně nerozhodl do jednoho roku, ale pojišťovna jednoho účastníka nehody rozhodla, že viníkem je její klient a plnila.
Tak pak by mě zajímalo co dělat když by pojišťovna dospěla k opačnému závěru jak opicajti.
IP zaznamenána

modeler

  • Příspěvků: 8
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #8 kdy: 20 Října 2014, 11:08:39 »

Někde se to tu už řešilo, pojišťovny mají šetřit samy a snad to 3 měsíců stanovit viníka, bez ohledu na výsledky šetření opicajtů/úřadu.

Ano, pojišťovna sama provede šetření a dle výsledku plní (či neplní). Úplně bez ohledu na šetření policie nebo úřadu. Mám případ, že úřad klasicky vůbec pravomocně nerozhodl do jednoho roku, ale pojišťovna jednoho účastníka nehody rozhodla, že viníkem je její klient a plnila.
Tak pak by mě zajímalo co dělat když by pojišťovna dospěla k opačnému závěru jak opicajti.

Reklamovat výsledek PU a řvát na ně tak dlouho, dokud nebudou spolupracovat. :)

Ono ti nic moc jiného nezbude. Samozřejmě se vždycky snaží kroutit a zaplatit co nejméně. Pokud možno nic.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #9 kdy: 20 Října 2014, 12:06:20 »

Pokud pojišťovna neplní, přestože přestupkové řízení směřuje k rozhodnutí o zavinění jejího klienta (nebo dokonce už bylo pravomocně rozhodnuto), tak bych to s nima nejdřív zkusil po dobrém (telefonát, zjistit co mají za problém, jestli dostali všechny podklady ...) a pokud to nepomůže, tak písemné upozornění a následně žaloba (pozor, na toho viníka, nikoliv pojišťovnu).

Dopis, ve kterém se zmíníte o žalobě, obvykle zafunguje. Pokud totiž ten klient prohraje, tak to za něj stejně bude plnit pojišťovna, ta se soudu účastní jako vedlejší účastník (tj. má s tím náklady, minimálně na právní zastoupení). Tj. ten dopis primárně zafunguje jako něco, co je donutí ten případ opravdu prověřit, a pokud si nebudou hodně jistí, tak i zlikvidovat. Většinou se hádají jen o výši škody, zavinění jejich pojištěnce, pokud k tomu dospěl stát, zpochyňovat nebudou (leda by tam bylo nějaké jasně prokazatelné spoluzavinění poškozeného).
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #10 kdy: 21 Října 2014, 18:28:58 »

A co v případech kdy se řízení nevyvíjí a ani jedna pojišťovna nerozhoduje a nerozhodne do těch 3 měsíců?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #11 kdy: 21 Října 2014, 19:44:36 »

použít velice oblíbenou Česko kancelář pojistitelů  ;)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #12 kdy: 21 Října 2014, 19:51:59 »

A ta to bude vymáhat po kom?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #13 kdy: 21 Října 2014, 20:12:37 »

čkp je nadřízenej orgán pojištoven, funguje to nějak jako odvoláni na kraj  ;)
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Nehoda ve správním řízení - pojistné plnění
« Odpověď #14 kdy: 21 Října 2014, 21:26:44 »

Chápem to správne že pokiaľ by som mal nejakú drahšiu opravu po nehode ktorú sám zo svojho neutiahnem tak môžem byť až 3 mesiace bez auta? A pokiaľ sa poisťovňa šprajcne tak aj dlhšie?
IP zaznamenána