30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Ťok chce prosadit odbočování na červenou  (Přečteno 9174 krát)

am6

  • Příspěvků: 224
    • Zobrazit profil
Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« kdy: 19 Září 2018, 12:06:30 »

https://www.novinky.cz/domaci/483752-tok-chce-prosadit-odbocovani-na-cervenou.html

nejdřív vyšší rychlost na dálnici, teď odobočování na červenou, zřejmě se blíží nějaké volby :) Vsadím se, že ani jedna věc se po volbách neprosadí.
IP zaznamenána

mrkef

  • Příspěvků: 483
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #1 kdy: 19 Září 2018, 12:22:41 »

Tak volby do PS jsou až za 3 roky, tak uvidíme jak to dopadne.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 754
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #2 kdy: 19 Září 2018, 21:48:31 »

já myslím, že je třeba pozitivně zaplnit mediální prostor, aby se nikdo moc neptal, jak je to s mýtem, proč reko D1 trvá o 4roky déle atp...
IP zaznamenána

mikky

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 282
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #3 kdy: 19 Září 2018, 23:06:49 »

Logika semaforů by potřebovala mnohem větší overhaul.

Semafor by imho neměl být značka se samostatným významem, ale "dynamická přednost v jízdě" ve smyslu:

červená = stůj, dej přednost v jízdě
červená + oranžová = dej přednost v jízdě
zelená = hlavní silnice
oranžová = pokud je možné bezpečně zastavit, pak je ekvivalentem červené. Pokud ne, je ekvivalentem zelené.

Samozřejmě by to chtělo pak adekvátně upravit timing a hlavně změnit mindset řidičů. Tuhle část jsem ještě nedomyslel :)
IP zaznamenána
Je-li vám 35 a méně, jsme vrstevníci => budeme si tykat. Je-li vám více než 35, jsem pro vás děcko => můžete mi tykat.

gauner

  • Příspěvků: 32
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #4 kdy: 19 Září 2018, 23:21:51 »

Pokud je snad někde vhodné takto změnit význam signálů semaforů, jde o velmi bídně naprogramovaný semafor nebo o mizerně vyprojektovaný semafor s minimem detekčních prvků. Bohužel v Praze jde o značnou část semaforů, které nejsou na dopravně přetížených komunikacích. Na přetížených komunikacích je to jedno, tam zelená znamená jeď, jestli máš kam a červená stůj, stejně nemáš kam jet.

Nemalý podíl semaforů je kvůli bezpečnosti - nedostatečný rozhled z vedlejší s častými nehodami.

Kapitolou samou pro sebe jsou semafory s (absolutní) preferencí MHD. Za Vámi nahozených významů by to znamenalo vraždu, protože tramvaj řítící se do křižovatky rychlostí 60km/h není něco, kde by se mohlo uvažovat nad tím, že červená pro křižující směr není tak úplně červená.

Nelogická červená v situacích, kdy je zcela zjevné, že by mohla a zpohledu řidičů měla být zelená, se používá z různých důvodů na specifických místech (vstupy do koordinace, regulace rychlosti koordonovaného svazku vozidel před dopravně velmi zatíženou křižovatkou...).

On ten Váš návrh má hlavu a patu, ale pro význam stůj, dej přednost v jízdě by bylo nutné zavést čtvrtou barvu.
« Poslední změna: 21 Září 2018, 01:34:52 od gauner »
IP zaznamenána
Přichází koronna krize: jím cornflakes, piji Corona pivo, jezdím v autě Toyota Corona, poslouchám Korna, mám kornatění tepen, skončím na koronární jednotce, jsem koronovaný blb

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 031
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #5 kdy: 20 Září 2018, 00:07:17 »

mikky> O něčem podobném jsem již také uvažoval, ta myšlenka se mi líbí.

Z článku z úvodního příspěvku:
Citace
Dnes může řidič odbočit doprava na křižovatce na červenou v případě, že se na semaforu rozsvítí zelená šipka. Přednost pak musí dát pouze chodcům.
Jestli by pisálek neměl dostudovat význam značky S 5.
IP zaznamenána

Jan Novák

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 861
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #6 kdy: 20 Září 2018, 08:57:19 »

Logika semaforů by potřebovala mnohem větší overhaul.
Samozřejmě by to chtělo pak adekvátně upravit timing a hlavně změnit mindset řidičů. Tuhle část jsem ještě nedomyslel :)
Pravidla na silnici jsou naštěstí dostatečně konzervativní a jednoduchá, nerad bych potkával v přechodné době na silnici lidi s různými mindsety (I když jezdit podle toho, co navrhujete nikoho neohrozí). I ten poslední debil napříč západní civilizací ví, že na zelenou jedu a na červenou stojím. A pokud toto "absolutní" pravidlo nerozmělní veřejná správa různými buzeračními semafory v polích, tak to bude fungovat na věky věků.
Odbočování na červenou vpravo a pak tak dvacet let počkat na další úpravy - a nejlíp to projednat aspoň v rámci Evropy.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #7 kdy: 20 Září 2018, 09:41:37 »

Semafor by imho neměl být značka se samostatným významem, ale "dynamická přednost v jízdě" ve smyslu:

To se mi taky líbí, ale má to jedno slabé místo..
když nevidíte na semafory v ostatních větvích křižovatky tak nevíte která komunikace je teď hlavní a komu dávat přednost..

třebas když máte červenou a v protějším směru jede auto a chce odbočovat vlevo..
..buď má on zelenou a má přednost a nebo má taky červenou a máte přednost vy..
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #8 kdy: 20 Září 2018, 09:50:47 »

Citace
když nevidíte na semafory v ostatních větvích křižovatky tak nevíte která komunikace je teď hlavní a komu dávat přednost..

Prostě by se při odbočování na červenou dávala přednost všemu a všem.

Edit:
Prostě by se při odbočování vpravo na červenou dávala přednost všemu a všem.
« Poslední změna: 20 Září 2018, 10:12:36 od uziv »
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #9 kdy: 20 Září 2018, 09:55:47 »

Citace
když nevidíte na semafory v ostatních větvích křižovatky tak nevíte která komunikace je teď hlavní a komu dávat přednost..
Právě proto mi ty "dynamický" semafory nepřijdou jako nejšťastnější řešení. Ten samý a ještě lepší efekt může mít inteligentní semafor, který bude mít přehled o tom, jaká je dopravní situace, kde stojí kolik aut, případně odkud se nějaké auto blíží. Pak může v době klidového provozu zapínat automaticky zelenou přijíždějícím vozům a v době vysokého provozu optimálně řídit průjezdy.

Prostě by se při odbočování na červenou dávala přednost všemu a všem.

Vzhledem k tomu, že červenou nemá jen jeden směr a navíc nevíte kdo ji má či nemá, docházelo by zejména na složitějších křižovatkách k tomu, že by si dvě auta jedoucí na červenou dávala přednost navzájem.

Pánové pardon - ta myšlenka je prostě nedomyšlená :)
« Poslední změna: 20 Září 2018, 09:59:41 od pk202 »
IP zaznamenána

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #10 kdy: 20 Září 2018, 10:12:00 »

Jsem asi po ránu nějaký unavený. Tak znovu - vjíždím na červenou do libovolné světelné křižovatky a odbočuji vpravo. Kde se může vynořit jiné auto jedoucí legálně na červenou, kterému bych měl dát přednost (nebo ono mě)?
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #11 kdy: 20 Září 2018, 10:21:51 »

Pánové, v diskuzi občas mícháte hrušky (povolené odbočení vpravo na červenou) s jablky (červená znamená Stůj, dej přednost v jízdě, ale lze jet všemi směry podle pana mikky https://www.30kmh.cz/index.php?topic=7009.msg76383#msg76383). Kdo se v tom pak má vyznat.
« Poslední změna: 20 Září 2018, 10:23:46 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #12 kdy: 20 Září 2018, 17:08:32 »

Ten samý a ještě lepší efekt může mít inteligentní semafor

Může, ale musí se používat k původnímu účelu.. k řízení dopravy..
problém je když to někdo začne používat ke zklidnění dopravy a naopak před autem házet červenou.


Vzhledem k tomu, že červenou nemá jen jeden směr a navíc nevíte kdo ji má či nemá, docházelo by zejména na složitějších křižovatkách k tomu, že by si dvě auta jedoucí na červenou dávala přednost navzájem.

To by asi tak nevadilo.. když přijedou auta z více směrů na červenou tak by jen museli čekat než někdo dostane zelenou.. tak jako i teď.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 754
    • Zobrazit profil
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #13 kdy: 20 Září 2018, 22:17:19 »

v NDR pamatuju plechovou tabulku se zelenou šipkou
nesvítící
na takhle označené křižovatce se mohlo odbočit vpravo na červenou, za stejných podmínek jako u nás při svítící zelené šipce
ta plechová tabulka mi přijde dostačující, jen na ní eltodo tolik nevydělá  ;)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Ťok chce prosadit odbočování na červenou
« Odpověď #14 kdy: 20 Září 2018, 22:18:07 »

Takle je to snad údajně ve Státech, všude sou plechový šipky.
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky