Poradna > Potřebuji poradit - přestupek mimo ČR

Rakousko rychlost 10/2021

(1/4) > >>

Hroch2:
Zdravím,

rakouský úřad pojal podezření že řidič mého auta v říjnu 2021 spáchal na dálnici ve Štýrsku dopravní přestupek.

1) V listopadu mi přišel obyčejný dopis, popis události - překročení rychlosti o 10 km/h na dálnici, návrh odpustku 30 EUR, nebo požadavek na nahlášení řidiče. Dopis jsem uložil do šuplíku a čekal co bude dál.
2) V lednu přišel druhý obyčejný dopis obsahující pouze výzvu k nahlášení řidiče. Dopis jsem uložil do šuplíku a čekal co bude dál.
3) Tento týden přišel třetí dopis, první zaslaný doporučeně. Opět obsahuje pouze výzvu k nahlášení řidiče (Strafwesen, Lenkererhebung).

Předpokládám, že doporučený dopis už zasluhuje pozornost. Nechci si vymýšlet a hrát hry s Helmutem, atd. Takže mne napadají dvě varianty:

Je lepší se úřadu nahlásit jako řidič a čekat co bude dál (očekávám správní řízení s řidičem, dokazování překročení o 10 km/h, marginální závažnost, minimální pokuta, velká šance že to úřadu nebude stát za mezinárodní řízení...)

Nebo dále nereagovat? Jak se v Rakousku posuzuje SprDel nenahlášení řidiče vlastního auta? Může tam být větší pokuta než za 10 km překročení rychlosti? (a mnohem jednodušší dokazování...)

Díky,
Hroch2

SimSon:
Druhou moznost (na Lenkererhebung nijak nereagovat) rozhodne nedoporucuju! Dle §134(1) KFG hrozi pokuta az 5000€ nebo trest odneti svobody na 6 tydnu. Takzvanou "osobu blizkou" jeste nemam vyzkousenou, ale verim ze v tomhle fasistanu bych musel udat i svou oblibenou babicku. Takze zustavaji dve moznosti:

1. Udat ridice kterej ridil (nebo dalsi osobu, ktera tuhle informaci muze poskytnout). Jeste se nic nedeje, a porad je velka sance na vyhru. Tipuju ze dalsi prubeh bude pokuta, odpor, zadost o spis, v nem nic prukazneho nebude, pak odkaz na §45(1) VStG a sach-mat!

2. Jednou sem se pobavil s ouradem tim, ze sem odpovedel neco jako "na otazku jak byla polozena neexistuje zadna odpoved, protoze otazka je logickej nesmysl". Ourad pohrozil pokutou, ale rychle se stahnul, kdyz sem mu citoval KFZ dle ktereho se muzou ptat jenom kdo na danem miste v dane dobe vozidlo ridil, ale ne jestli vubec nekdo ridil. Odpoved dle zakona musi obsahovat jmeno a adresu, ale "nikdo" neni ani jedno. Ourad se pak uz neozval, zjevne nestal o ostudu na zemskem spravnim soudu...

Hroch2:
Diky za rychlou odpověď!

Můj případ má další pokračování:

4) V odpovědi na doporučený dopis jsem se rakouskému úřadu nahlásil jako řidič vozidla v okamžiku domnělého přestupku (doporučeným dopisem jsem poslal vyplněnou českou verzi nahlašovacího formuláře "Lenkerhebung")

5) Nyní mi přišla obyčejnou poštou výzva k zaplacení "Strafverfugung". Částku pokuty zvýšili na EUR 70,-. Jaký byste doporučoval další postup?

a) Na obyčejný dopis nereagovat.
b) Podat odpor písemně doporučeným dopisem. Stačí napsat že proti Strafverfugung číslo jednací BHxxxxxxx podávám odpor (Einspruch)? Nebo je lepší ještě něco doplnit (příslušný paragraf zákona, etc.)? A čekat co se bude dít dál...

Za sebe bych raději odpor podal, aby se úřad nemohl točit na tom že už rozhodl, pokuta je dána a proti jejímu vymáhání bych se mohl bránit pouze poukazováním na nedoručení rozhodnutí.

sennheiser:
Zatím mi už 2x ze dvou vyšel postup - reagovat na první doporučený dopis . A to ručně, psacím písmem, napsaným dopisem, že nerozumím co po mě chtějí, a že v Rakousku ( Maďarsku) žádného strýce ani tetu nemám... Pokud chcete navázat nějakou finanční spolupráci, jak jsem vydedukoval z jednoho slova, kterému jsem rozuměl, tak se tomu nebráním a prosím o zaslání nabídky Vašeho zboží.. Částku, kterou uvádíte , jenž mi chcete patrně darovat na rozjezd spolupráce opravdu nemohu přijmout, jelikož i když jsem z chudých poměrů, tak peníze zdarma by mne netěšily...............atd...
rozepsat se aspoň na jednu stránku.  A pod to " obkreslit " začátek jejich dopisu včetně čísel,aby věděli o co jde..

Hroch2:
Další vývoj mého případu:

6) Podal jsem Odpor (Einspruch) česky, rukou psaným doporučeným dopisem do Rakouska kde jsem požádal mj. o komunikaci v češtině a výhradně doporučenými dopisy (a pro názornost jsem přiložil i přeškrtnutou kopii "Strafverfugung" s jediným slovem "EINSPRUCH")

7)  Úřad téměř obratem odpověděl německy psaným doporučeným dopisem od samotné ředitelky úřadu, poprvé psáno individuálně "z hlavy" bez použití obecné šablony. Potvrzují přijetí mého dopisu, ovšem prý není čitelný a mám svoji námitku poslat znovu s přesným odůvodněním "genauen Begrundung" do xx. dubna, pokud nic nepošlu bude proces dále pokračovat.

Jaký byste doporučili další postup?

a) Nejjednodušší je poslat kopii dopisu s Odporem, pouze napsat text na PC aby se nemohli vymlouvat že ho nepřečtou a pro doplnění jako přesné odůvodnění uvést bod 1) tj. obecný nesouhlas s přestupkem
b) Nereagovat s tím, že odpor jsem již podal (ale založit budoucí obranu na tom že jsem podal Odpor a úřad jej nevzal na vědomí protože mu nerozuměl mi přijde dost slabé)
c) Nějaký další nápad? Podle rychlých reakcí a individuální odpovědi soudím že úřad má poměrně velkou motivaci můj případ řešit (u přestupku za EUR 70,- bych čekal laxnější postup)

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi