Procesní záležitosti > Odborná literatura

[návod] Jak funguje promlčení u přestupků

(1/22) > >>

2M:
Poslední aktualizace návodu červen 2020

Starší promlčecí lhůty už uplynuly a zvláštní úprava pro staré správní delikty byla zrušená ÚS nálezy ÚS Pl. ÚS 15/19 a Pl. ÚS 4/20 a tak platí pro dopravní přestupky už jen jedna promlčecí lhůta.

----------------------------------

Od data následujícího po dni přestupku je promlčení 1 rok.
Lhůta se restartuje zahájením řízení a vydáním rozhodnutí "vinen".
I když dojde k restartování tak je promlčeno nejpozději 3 roky po spáchání přestupku.
(Když by horní hranice pokuty byla aspoň 100000 tak je to 3 roky s restartováním a nejvýše 5 let)

----------------------------------

Vysvětlení
restartování lhůty.. promlčecí lhůta začíná běžet znovu od data restartování.
Zákon tomu říká "přerušení promlčecí doby".. §32 zákona 250/2016 Sb.
Restart nastává zahájením řízení a vydáním rozhodnutí kterým byl obviněný uznán vinným.
Pozor!! je to vydáním rozhodnutí a ne doručením.
Datum zahájení řízení je datum doručení oznámení o zahájení řízení a nebo příkaz. Může být doručeno i fikcí. Pozor!! oznámení o zahájení řízení může být spojené i s jiným dopisem.
Ale dopisy "výzva k úhradě určené částky" a nebo "výzva k podání vysvětlení" a podobné nejsou zahájení řízení.
Datum vydání rozhodnutí je datum "vypraveno dne" na rozhodnutí.

Příklad
1.8.2017 se stal přestupek a promlčecí doba je 1 rok s restartováním.. promlčecí lhůta začíná 2.8.2017 a když se nic dalšího nestane tak skončí 2.8.2018.
Ale 1.9.2017 je zahájeno řízení tak se lhůta restartuje a nový konec je 1.9.2018.
2.9.2018 je doručeno rozhodnutí "vinen" vydané 24.8.2018.. nastane další restart i když bylo rozhodnutí doručeno až po promlčení.. protože restart nastává vydáním rozhodnutí.. nové promlčení je 24.8.2019.
Obviněný podá odvolání a odvolací orgán 1.3.2019 vyhoví a rozhodnutí zruší.. to není rozhodnutí kterým byl obviněný uznán vinným a tak se lhůta nerestartuje.
Správní orgán vydá nové rozhodnutí "vinen" 1.9.2019.. to by byl další restart, ale už 24.8.2019 skončila promlčecí lhůta a tak jde o chybný úřední postup a obviněný se může domáhat zrušení rozhodnutí.

ipkis:
Děkujeme!

hh:
Vizte § 71(2) SprŘ, co si do záhlaví úředník napíše jako datum vzniku dokumentu je nepodstatné, ať už to bylo či nebylo antedatované.

hh:
Když se rozhodne fixlovat, tak jistě, nicméně dle dikce § 71 je rozhodnutí vydáno (a stává se tím tzv. platným a závazným pro vydávající SO) nikoliv v ten den, který je uveden na razítku „Vypraveno dne:“, ale v okamžiku předání k doručení či provedení úkonu doručení samotným SO. Údaj „Vypraveno dne“ tuto skutečnost jen deklaruje, ale pokud půjde prokázat, že k předání k doručení došlo jindy (např. podle razítka pošty při doručování poštou, podle údajů z ISDS ...), tak si antedatací orgán nepomůže, jen si v závislosti na okolnostech OÚO možná zavaří sama sobě.

Aby to SO zfixloval pro účastníka neprokazatelně, tak by se v tom podvodu musel buď spolčit s doručujícím orgánem, nebo doručovat sám, tj. udělat si interně záznam o tom, že dne D to předal k doručení svépomocí a konzistentně s tím, jak na konkrétním úřadě doručování po vlastní ose funguje, by se vyrobil záznam o tom, že byl učiněn pokus o doručení na adrese xy a nikdo nebyl zastižen. Ne že by to nešlo, ale na úřadech, kde alespoň trochu fungují standardní procesy a kontrola, je to pro jednotlivého úředníka téměř neproveditelné. Navíc pokud by chtěl škodit, tak to už by v podobném režimu bylo jednodušší a účinnější vykázat doručení fikcí, aniž by došlo k vhození oznámení do schránky.

fu:
To mi pripomina  kauzu http://www.ceska-justice.cz/2017/07/soudkyne-antedatovala-vazebni-jednani-zasahla-policie-statni-zastupitelstvi-zada-jeji-krev/

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi