30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit  (Přečteno 4183 krát)

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« kdy: 11 Května 2017, 11:15:12 »

Mám tady celkem čerstvou zkušenost ze Slovenska. Situace:

- nákupní centrum, potřeboval jsem někoho nabrat, už čekal připraven
- byla tam menší dopravní zácpa
- po pravé straně byly vyhrazené místa pro invalidy, v cca 45% úhlu vůči příjezdové komunikaci
- všechna místa pro invalidy byla obsazena, ale mezi autami byly docela velké mezery
- vjel jsem čumákem mezi dvě auta, abych neblokoval příjezd, za minutku jsem naložil osobu a už se chystal odjet
-v tom policajti a už to začalo

Prý vjezd na místo pro invalidy je "Závažné porušenie", šermoval tam vytištěným zákonem, a prý sazba 150Eur. To jsem odmítl, tak že prý mi zadrží ŘP. To prý můžou v případě "závažného porušenia". Vzhledem k tomu, že jsem si nebyl jist svojí pozicí, a on evidentně chtěl vybrat prachy to skončilo u 20Eur... Netěší mě to, ale v rámci možností asi akceptovatelné.

Pokus o diskuzi byl (čekal jsem to) zbytečný - to že jsem žádné místo neblokoval (jak taky, když byla všechna obsazena), že jsem nikoho neohrozil, neomezil (byl jsem u auta a hned bych mohl odjet), tím pádem materiální podstata žádná. Paradoxně než to sepsal, se vrátila paní k auta a holt si musela počkat, než jí orgáni pomohli a ochránili od pyráta...

Vím, že na SK nedávno změnili zákon, ale v tom "Závažném porušení" bylo vyjmenováno snad 20 přestupků.

Otázky:

- mají skutečně právo zadržet ŘP v případě že odmítnu zaplatit?
- dá se tomu nějak bránit?
- co všechno spadá pod "závažné porušení"? (jdu si to i vygooglit)
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #1 kdy: 11 Května 2017, 11:30:28 »

Ano, stačí odevzdat ŘP, s tím že zajedete do bankomatu pro peníze, na to se vyjašlete a jedete normálně kam jste chtěl. V ČR pak nahlásíte ztrátu ŘP a bude vás to stát 50kč místo 20€.
IP zaznamenána

Cecil

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 227
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #2 kdy: 11 Května 2017, 11:37:11 »

Možnosť zadržania je na SR už dávno - pokiaľ nechcete zaplatiť pokutu na mieste. Čo som počul tak sa to dá uplatniť skoro u všetkého a záleží len na vôli poblicajta či Vám ho zadrží.

EDIT:
Citace
§ 71 zákona o cestnej premávke
Osobitné ustanovenie o zadržaní vodičského preukazu
(1) Policajt je oprávnený zadržať vodičský preukaz okrem dôvodov podľa § 70 ods. 1 aj vtedy, ak vodič motorového vozidla, ktorému je v blokovom konaní za priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, za priestupok spáchaný nezaplatením úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, za priestupok spáchaný na úseku výberu mýta,37a) za priestupok spáchaný na úseku cestnej dopravy37b) alebo za priestupok spáchaný porušením predpisov na úseku organizácie pracovného času v doprave37c) uložená pokuta, je ochotný ju zaplatiť, ale nemôže tak urobiť na mieste.

Takže môže zadržať za čokoľvek, pokiaľ súhlasíte s priestupkom ale nemôžete zaplatiť na mieste.
« Poslední změna: 11 Května 2017, 11:47:59 od Cecil »
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #3 kdy: 11 Května 2017, 15:50:00 »

no já právě nesouhlasil a navrhoval jsem to dát to správního řízení

hezky si to kluci ušili ty zákony...
IP zaznamenána

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 140
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #4 kdy: 11 Května 2017, 16:39:01 »

Tak mne jen napadá — nešlo by aplikovat „promiňte, neumím slovensky, řidičák jsem zapomněl doma, tady máte malý techničák k nahlédnutí“?


A vůbec — v okamžiku, kdy pach zadržuje doklady až do vyřešení přestupku dle jeho představ, jedná se o jednoznačně nátlakový stav.
« Poslední změna: 11 Května 2017, 17:24:29 od ViktorN »
IP zaznamenána

naftaman

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 161
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #5 kdy: 13 Května 2017, 11:22:30 »

Tak existujú 2 rôzne situácie zadržania VP.

1. Chceš zaplatiť ale nemáš. Zadržia VP, vydajú potvrdenie a do 15 dní keď zaplatíš tak ho vrátia, medzitým možeš na to potvrdenie jazdiť. Problém ale u zahraničných vodičov, neviem kam VP pošlú a potvrdenie platí len na území SR.

2. Odmietaš priestupok z ktorého si podozrivý a za tento priestupok je možné uložiť zákaz činnosti. Takýmto priestupkom je aj parkovanie na invalidoch a napríklad tiež prekročenie v obci o viac jak 50 a mimo obce o viac jak 60km/h. Samozrejme keď ponúka pokutu a ked nechceš zaplatiť potom sa vyhráža zadržaním tak to asi nebol tak závažný priestupok a je to len nátlaková metóda, ale na mieste si s tým neporadíš.

Takisto na Slovensku slovákom nepomože keď si vodičák "zabudnú" lebo ho zadržia aj "fiktívne"
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #6 kdy: 13 Května 2017, 18:01:55 »

... lebo ho zadržia aj "fiktívne"

Jak takové "fiktivní" zadržení na místě funguje ? To budou nějak nahrávat, že mi říká "zadržuji Vám řidičák" ..... co udělají když si nasadím na uši traktoristický "hluchátka" a budu se koukat do nebe, samozřejmě nic nepodepíšu... 
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #7 kdy: 13 Května 2017, 18:06:36 »

IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Slovensko "Závažné porušenie" - jak řešit
« Odpověď #8 kdy: 14 Května 2017, 09:01:13 »

... lebo ho zadržia aj "fiktívne"

Jak takové "fiktivní" zadržení na místě funguje ? To budou nějak nahrávat, že mi říká "zadržuji Vám řidičák" ..... co udělají když si nasadím na uši traktoristický "hluchátka" a budu se koukat do nebe, samozřejmě nic nepodepíšu...

Oni mají tiskopis potvrzení o zadržení ŘP stejně jako u nás. Ten se vyplní, zašktne se varianta, např. nemá u sebe ŘP. Osoba se může písemně vyjádřit a podepsat. Když se nevyjádří a nepodepíše, tak to na zadržení ŘP nemá vliv, ŘP je prostě zadržen. Srovnej § 70 a 71 zákona o cestnej premávke 8/2009.
IP zaznamenána