30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50  (Přečteno 5714 krát)

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« kdy: 05 Dubna 2022, 13:02:48 »

Dobrý den,
mám prosbu zda pojišťovna viníka může po opravě auta rozhodnout o vině 50 na 50?
Co se stalo?
9.6.2021 jsem byla nabaurana na parkovisti. Pani uznala vinu a nahlásila na pojistovnu jako viník. V prosinci 2021 se auto dala na opravu a na konci prosince bylo opravené. Aby mi ho vydali uháněla se pojistovna, ale v březnu 2022 mne volali ze servisu, že neuznávají 100% vinu a mám zaplatit 50 000 korun. Což se mne vůbec nelíbí a domnívám se, že mne měl někdo informovat předem.
Pojištona Generali se od té doby o škodnou událost nestará a nechce nadále danou vec řešit. Nevidím důvod, proc by danou událost nemohla dořešit, Pani nahlásila nehodu jako viník, tudíž si nemyslím, že lze zpochybnovat míru zavinění, když viník s vinou souhlasí.50% spoluúčast neodpovídá skutkovému stavu, který na místě nehody proběhl.

Nemáte prosím někdo zkušenost nebo nějakou radu?

Děkuji
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #1 kdy: 05 Dubna 2022, 13:53:35 »

Pojistitel provádí vlastní šetření, jehož výsledek může být odlišný od závěrů na formuláři o nehodě nebo nějakého telefonického ohlášení. Při nehodě leckdy může hrát roli i povaha účastníků - jednoduše drzost, namistrovanost, větší síla prostě přemůže submisivnější povahu.
V rámci šetření může pojistitel dojít k odlišnému závěru - a není ani vyloučeno, že zcela opačnému, kdy z viníka se stane poškozený.
Divná je ta lhůta - nehoda 9.6. a oprava až v prosinci. Tj. více, než zákonné 3 měsíce  - neproběhlo nějaké jednání či jiná komunikace, kterou jste neuvedla?
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #2 kdy: 05 Dubna 2022, 14:11:55 »

Bez znalosti toho, co vám pojišťovna poslala za dokumenty těžko radit.

Každopádně, to že škoda bude 50/50 by jste měla být obeznámena daleko dříve než jste dala auto do opravy.

Není to náhodou tak, že pojišťovna odmítla vyplatit plnou cenu opravy, protože si tam servis naúčtoval něco navíc?
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #3 kdy: 05 Dubna 2022, 15:23:19 »

Děkuji za info.
Proč až 7.12 ....bylo z duvodu dovolených během prázdnin (neměli v servisu volno) a pak se čekalo od rijna do prosince na náhradní díly. Proto tak dlouho.
S tím, že pojišťovna může rozhodnout jinak rozumím, ale myslím si, že by mne měli informovat dříve než se auto opraví. Nebo se pletu? V té době mne někdo mohl kontaktovat, že s tím nesouhlasí.

Pojistovna mne napsala: na základě šetřenía z doloženeho záznamu a dopravní nehode bylo zjistěno, že vozidlo protistrany nese na vzniku skody pouze castecnou odpovednost.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #4 kdy: 05 Dubna 2022, 16:07:39 »

Jak došlo k nehodě?

Co napsala pojišťovna k nehodě po tom co to obhlédl likvidátor?

Pojistovna mne napsala: na základě šetřenía z doloženeho záznamu a dopravní nehode bylo zjistěno, že vozidlo protistrany nese na vzniku skody pouze castecnou odpovednost.
Toto napsala pojišťovna kdy?
« Poslední změna: 05 Dubna 2022, 16:09:10 od cocomoon »
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #5 kdy: 05 Dubna 2022, 22:24:24 »

K nehodě doslo couváním, já vyjížděla z parkovacího místa, viděla jsem auto napravo, nechala ho přejet a když bylo po mé levé straně daleko, zacala jsem couvat, ale autoúpaní nenaslo/a volné místo na parkování tak začalo couvat na mě.

Po té co to obhlédl likvidátor jsme se domluvili na smluvním servisu na Černém mostě a já si měla zajistit opravu. Emailem mne přišel záznam- zápis o poškození motorového vozidla.

Dopis o neuznání viny byl odeslán7.3.2022.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #6 kdy: 06 Dubna 2022, 08:52:32 »

Bojím se, že v tomto případě bude skutečně škoda 50:50. Protože platí pravidlo, že řidič při couvání nesmí ohrozit ostatní účastníky nehody. Což jste dělali oba, navíc vy jste vyjížděla z parkovacího místa.

Pro uznání škody 100% by bylo potřeba dokázat, že jste v době nehody stála a auto nacouvalo do vás. Pokud byli obě auta v pohybu, tak to bohužel bude 50:50.

Ale je divné, že by vám pojišťovna oznámila plnění 50:50 až po opravě. Jak jsem psal. Všechny papíry od pojišťovny máte vy a těžko radit, když nevíme co je tam napsané.
Takže v nich buď začernit osobní údaje a nahrát sem, nebo si je pořádně projděte.
Na pojišťovnu jste volala, jak je to možné, že vám poloviční plnění sdělili až po opravě?
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #7 kdy: 06 Dubna 2022, 10:17:52 »

Pokud to z poleze "jako z chlupaté deky", pak je každá rada problematická. Velmi nestandardní je odeslání dopisu se změnou názoru pojišťovny až po 9. měsících po vlastní události a prostě je těžké uvěřit, že tomu nic nepředcházelo.

Navíc, pokud skutečně došlo k zavinění 50:50, mělo následovat plnění 50% škody té druhé účastnice z vašeho povinného ručení, resp. min. vznesení nároku na toto plnění vůči vám. O tom jste měla být informována a s ohledem na časový posun to mělo už i proběhnout, protože pochybuji, že ta druhá paní opravovala vozidlo 8 měsíců, jako vy.
Něco na vašem popisu události prostě nesedí, sorry....
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #8 kdy: 07 Dubna 2022, 10:18:53 »

Děkuji za rady. Nemám problém začernit a nahrát dokumenty sem. Píši vše co vím. Možná je někde něco co nesdí , ale já o tom nevím. Paní na aute má pouze prasklou odrazku. Protože k nehodě přijel její manžel automechanik, řekl že ji to za 200 stovky opraví.

Dlouhá doba byla kvuli čekání na servis a čekání na díly.

Míša
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #9 kdy: 07 Dubna 2022, 10:54:38 »

Dobrý den,
poradíte mi jak sem nahrát ty soubory, nejlépe pdf?

Děkuji
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #10 kdy: 07 Dubna 2022, 10:56:12 »

Při psaní příspěvku dole "rozšířené možnosti", připojit.
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #11 kdy: 07 Dubna 2022, 11:02:15 »

posílám vše co mám
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #12 kdy: 07 Dubna 2022, 11:21:22 »

Tak jestli to z těch 3 lejster chápu, tak vaše pojišťovna (generali) tam slouží jen jako prostředník a aby mohla sloužit jako prostředník musí být odpovědnost 100% na druhé straně.
Podle někoho je to spoluvina.

Pojišťovna protistrany je kooperativa, měla jste uplatňovat škodu přímo u ní, ne se spoléhat na nějakou pochybnou službu generali jako prostředníka.

Nicméně, tam nikde nevidím nic o tom, že škoda je 50 na 50. Jen že generali od toho dává ruce pryč, protože nejsou splněny podmínky pro využití služby přímá likvidace. 50 tis bude asi komplet cena za opravu.

Uplatněne nárok u pojišťovny kooperativa.
« Poslední změna: 07 Dubna 2022, 11:27:26 od cocomoon »
IP zaznamenána

Michaela Řeháková

  • Příspěvků: 13
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #13 kdy: 07 Dubna 2022, 12:37:11 »

Děkuji za odpověď. Chápete to správně.

Ted již budu chytřejší. Ale jak píšete neměla jsme důvěřovat Generali. Já se jich , ale na začátku hned ptala, proc to řeší oni a ne kooperativa , na to mi řekli, že si vše vyřeší.

To že mám zaplatit 50 % mi volali ze servisu. Oprava kolem 70 tisíc + půjčení vozu 14 tisíc.

S Kooperativou již řešíme. Servis od ledna já od cca února.
 
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:Pojistná událost - rozhodnutí viny 50 na 50
« Odpověď #14 kdy: 07 Dubna 2022, 12:47:28 »

Bohužel příběh je od počátku odlišný, čehož jsem se obával.
Shrňme základní fakta z předložených listin:
- Generali je pojistitel vozidla Michaely Řehákové (dále jen Michaely), nikoliv pojistitel vozidla "viníka"
- Kooperativa je pojistitel vozidla "viníka".
- Michaela si sjednala u svého pojistitele službu zvanou "přímá likvidace" apod.  - kdy pojistitel Michaely "likviduje" škody, které Michaela nezavinila. Jednoduše to za ní vyřídí, což znamená, že kontaktuje pojišťovnu viníka od které chce garanci 100% výše nároku, který poté vyplatí svému poškozenému klientovi a ihned ho regresuje pojistiteli viníka. Podmínkou je právě ten 100% nárok, jinak to neproběhne, což se právě v tomto případě stalo.
Michaelo - úplně zbytečně napínáte síly na špatném místě - jak již uvedl cocomoon. Z hlediska zákona máte nárok pouze vůči pojistiteli "viníka" tj. proti Kooperativě, což vám bylo sděleno 7.3.2022. Celou tu anabázi jste absolvovala zbytečně.  Dále vám pošlu soukromou zprávu.
IP zaznamenána