30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [WIN] Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"  (Přečteno 37053 krát)

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil

Zdravím, dosud jsem neměl důvod sem psát, pokutu jsem platil za poslední rok a půl jednu, nicméně dnes se ni stala nepříjemnost na dálnici D8.  Situace: najel jsem na dálnici na exitu 9, pokračoval rychlostí cca 150-160km/h a v místě, kde dochází k rozšíření na 3 pruhy, jsem se zařadil do zcela volného pravého. Držel jsem stejnou rychlost a dostal se tak před vozidlo jedoucí pomaleji v prostředním pruhu. 3. pruh končil, takže jsem se zařadil zpět do prostředního/pravého a pokračoval dále. Passat za mnou jsem zaregistroval, držel se mě až na sjezd v Dáblicích, takže jsem tušil, co bude, ještě něž začal blikat. Přestupek: 151 km/h, nabídka policie: 1000 CZK+2 body. 2 body již mám, nechtěl jsem další. Řekl jsem, že s přestupkem nesouhlasím + do správního. Policajt: OK, takže nechcete zaplatit na místě... a víte, že jste předjížděl zprava? Máme to na videu, pošleme to na úřad. A počítejte s tím, že to budeme sepisovat tak půl hodiny. Já na to: nikoli, zařadil jsem se do pravého pruhu a když končil, vrátil jsem se do prostředního. Další diskuse se nekonala. Usoudil jsem, že kdyby PČR měli jasný důkaz, vychutnali by si mě nikoliv za rychlost, ale za podjetí. Co bylo dál - podepsal jsem jim papír - s vyjádřením, že nesouhlasím ani s jedním z přestupků. Rád bych se zde optal, jaké jsou mé možnosti, resp. jak postupovat dále? Děkuji předem za radu.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #1 kdy: 08 Ledna 2015, 18:08:13 »

Zatím nemá smysl dělat nic, počkat, až něco přijde, což bude zřejmě příkaz, tak potom podat odpor a žádost o spis.
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #2 kdy: 08 Ledna 2015, 19:41:51 »

Zatím nemá smysl dělat nic, počkat, až něco přijde, což bude zřejmě příkaz, tak potom podat odpor a žádost o spis.

Jasně, o tom žádná, Mě zarazilo to, že ono "podjetí" vytáhli až poté, co jsem odmítnul zaplatit na místě.
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #3 kdy: 09 Ledna 2015, 02:45:20 »

Zřejmě maj mylnej dojem o tom, že předjetí zprava = zákaz předjíždění a s tím i citelná saknce 5-10K, 6-12 měsíců bez not a 7 bodů a tim pádem Vás chtěli vystrašit. Byl bych v klidu - zaprvé se jedná o saknci 1,5-2,5K bez bodů (což Vás v řízení, kde se ukládá jen postih za nepřísněji postižitelný přestupek, nemusí zajímat) a zadruhé je tu ještě jedno ale - souběžná jízda, při který se nepovažuje za předjíždění, jedou-li auta v jednom jízdním pruhu rychleji než v druhém, je definována jako stav, kdy jeden řidič musí přizpůsobovat rychlost jízdy kvůli řidiči před nim. Jelikož toto je z hlediska správního orgánu prakticky nemožný vyloučit (řidič může mít dloooouhou bezpečnou vzdálenost a udržuje rychlost s vozidlem 1km daleko, co je udržování rychlosti - brždění, adaptabilní tempomat, sundání nohy z plynu?), tak nelze ani postihovat za přestupek podle § 125c odst. 1 písm. k).
IP zaznamenána

Mates

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 683
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #4 kdy: 09 Ledna 2015, 08:58:37 »

Na předjíždění zprava bych se jich zeptal, jestli zastavili a budou postihovat i řidiče vozu jedoucího v prostředním pruhu, který tedy také spáchal přestupek, jelikož na silnici o dvou a více pruzích má jet v pruhu pravém a ostatními jen přejíždět. Zajímalo by mne co by na to řekl :)
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #5 kdy: 09 Ledna 2015, 11:38:54 »

Zřejmě maj mylnej dojem o tom, že předjetí zprava = zákaz předjíždění a s tím i citelná saknce 5-10K, 6-12 měsíců bez not a 7 bodů a tim pádem Vás chtěli vystrašit. Byl bych v klidu - zaprvé se jedná o saknci 1,5-2,5K bez bodů (což Vás v řízení, kde se ukládá jen postih za nepřísněji postižitelný přestupek, nemusí zajímat) a zadruhé je tu ještě jedno ale - souběžná jízda, při který se nepovažuje za předjíždění, jedou-li auta v jednom jízdním pruhu rychleji než v druhém, je definována jako stav, kdy jeden řidič musí přizpůsobovat rychlost jízdy kvůli řidiči před nim. Jelikož toto je z hlediska správního orgánu prakticky nemožný vyloučit (řidič může mít dloooouhou bezpečnou vzdálenost a udržuje rychlost s vozidlem 1km daleko, co je udržování rychlosti - brždění, adaptabilní tempomat, sundání nohy z plynu?), tak nelze ani postihovat za přestupek podle § 125c odst. 1 písm. k).

Díky za info, ano, podjetím a sankcí 5-10 tisíc a zákazem na 6-12 měsíců začali operovat až ve chvíli, kdy jsem překročení rychlosti odmítnul řešit na místě. Plus to, že budu čekat půl hodiny (nakonec to vypsali za cca 5 minut). Uvidíme, co mi přijde písemně...
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #6 kdy: 09 Ledna 2015, 11:48:50 »

Na předjíždění zprava bych se jich zeptal, jestli zastavili a budou postihovat i řidiče vozu jedoucího v prostředním pruhu, který tedy také spáchal přestupek, jelikož na silnici o dvou a více pruzích má jet v pruhu pravém a ostatními jen přejíždět. Zajímalo by mne co by na to řekl :)

Já jsem se nimi nechtěl příliš vybavovat, ale o vozidlech jedoucích kontinuelně v prostředním, když byl pravý volný, jsem jim pochopitelně řekl + jsem se optal, zda ví, ve kterém pruhu se u nás jezdí, zda v pravém, nebo v prostředním. PČR mi sdělil, že jsem měl jet levým pruhem (tj. přejet přes dva pruhy) a pak se zařadit. Orgán se mi zdál lehce podrážděný a další diskuse stejně neměla cenu...
IP zaznamenána

burtonbell

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 564
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #7 kdy: 09 Ledna 2015, 11:50:26 »

Na předjíždění zprava bych se jich zeptal, jestli zastavili a budou postihovat i řidiče vozu jedoucího v prostředním pruhu, který tedy také spáchal přestupek, jelikož na silnici o dvou a více pruzích má jet v pruhu pravém a ostatními jen přejíždět. Zajímalo by mne co by na to řekl :)

Já jsem se nimi nechtěl příliš vybavovat, ale o vozidlech jedoucích kontinuelně v prostředním, když byl pravý volný, jsem jim pochopitelně řekl + jsem se optal, zda ví, ve kterém pruhu se u nás jezdí, zda v pravém, nebo v prostředním. PČR mi sdělil, že jsem měl jet levým pruhem (tj. přejet přes dva pruhy) a pak se zařadit. Orgán se mi zdál lehce podrážděný a další diskuse stejně neměla cenu...

sichr, s fízlama se nebavíme. podle mě to jenom zkoušeli, jestli se lekneš a budeš solit. když narazí na odpor, jsou nasraní... vyčkat, co přijde, pak řešit. podle mě tam pošlou max rychlost
IP zaznamenána

Kuko28

  • Příspěvků: 203
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #8 kdy: 09 Ledna 2015, 13:14:17 »

jestli tomu správně rozumím, jel jste po D8 směr do Prahy. Pod kopcem se to rozšiřuje ně 3pruhy (je tam odbočka na Čakovice, pak cca 1km 3 pruhy a ten pravý pak je směr obchvat, Brno, Hradec a pod.)

Každopádně celý tento úsek je už "město". Značky "Praha" jsou pod kopcem, cca 0,5km od rozšíření na 3 pruhy.

Tím pádem mi logicky vychází, že se to už řídí pravidlami pro město, tj. můžete jet v kterémkoliv pruhu a není to zakázané předjíždění.
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #9 kdy: 09 Ledna 2015, 14:11:32 »

jestli tomu správně rozumím, jel jste po D8 směr do Prahy. Pod kopcem se to rozšiřuje ně 3pruhy (je tam odbočka na Čakovice, pak cca 1km 3 pruhy a ten pravý pak je směr obchvat, Brno, Hradec a pod.)

Každopádně celý tento úsek je už "město". Značky "Praha" jsou pod kopcem, cca 0,5km od rozšíření na 3 pruhy.

Tím pádem mi logicky vychází, že se to už řídí pravidlami pro město, tj. můžete jet v kterémkoliv pruhu a není to zakázané předjíždění.

Ne, bylo to o kus dál od Prahy, cca na úrovni Odolené Vody. Sledovali mě pak asi 10km, u exitu Ďáblice mě jen stavěli, to už jsem pro jistotu jel několik km cca 140. Asi čekali, zda mi cestou nenaměří ještě víc...
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #10 kdy: 09 Ledna 2015, 14:42:00 »

není to zakázané předjíždění.
Zakázané předjíždění to není nikdy, ani mimo obec.

§ 125c odst. 1 písm. f) bod 7: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích při řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno“

Z toho nám plyne, že o zakázané předjíždění se sankcí 5-10K, 6-12 měsíců ZČ a 7 bodů, se jedná v těchto případech:

1. Obecná úprava: § 17 odst. 5:
Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
3. na hlavní pozemní komunikaci,
4. na křižovatce s řízeným provozem.
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.

2. Místní úprava: je tam značka B21a napevno.
3. Přechodná úprava: je tam značka B21a přechodně.

Jestliže předjíždíme zprava někoho mimo obec, nerespektujeme pouze ust. § 17 odst. 1: „Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu“ a jedná se tedy o přestupek podle § 125c odst. 1 písm. k), tedy: „Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích  jiným jednáním, než které je uvedeno pod písmeny a) až j), nesplní nebo poruší povinnost stanovenou v hlavě II tohoto zákona.“

Vezmeme-li tudíž situaci, kdy se účástník neohání soběžnou jízdou a teoreticky se PČR a správní orgán v řízení nedopustí žádných vad/nezákonností/nepřezkomatelností apod., tak řidič dostane maximálně 1,5-2,5K Kč pokuty bez bodů, na místě bez boje do 2K.

« Poslední změna: 09 Ledna 2015, 14:49:46 od unlimited »
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #11 kdy: 09 Ledna 2015, 14:47:35 »

jestli tomu správně rozumím, jel jste po D8 směr do Prahy. Pod kopcem se to rozšiřuje ně 3pruhy (je tam odbočka na Čakovice, pak cca 1km 3 pruhy a ten pravý pak je směr obchvat, Brno, Hradec a pod.)

Každopádně celý tento úsek je už "město". Značky "Praha" jsou pod kopcem, cca 0,5km od rozšíření na 3 pruhy.

Tím pádem mi logicky vychází, že se to už řídí pravidlami pro město, tj. můžete jet v kterémkoliv pruhu a není to zakázané předjíždění.

Ne, bylo to o kus dál od Prahy, cca na úrovni Odolené Vody. Sledovali mě pak asi 10km, u exitu Ďáblice mě jen stavěli, to už jsem pro jistotu jel několik km cca 140. Asi čekali, zda mi cestou nenaměří ještě víc...

Tam je ovšem ten pravý pruh určený pro pomalá vozidla (definováno značkou), a tedy je správně, že všichni jedou uprostřed a vlevo. Předjíždět se jím opravdu nemá.
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #12 kdy: 09 Ledna 2015, 15:02:19 »

jestli tomu správně rozumím, jel jste po D8 směr do Prahy. Pod kopcem se to rozšiřuje ně 3pruhy (je tam odbočka na Čakovice, pak cca 1km 3 pruhy a ten pravý pak je směr obchvat, Brno, Hradec a pod.)

Každopádně celý tento úsek je už "město". Značky "Praha" jsou pod kopcem, cca 0,5km od rozšíření na 3 pruhy.

Tím pádem mi logicky vychází, že se to už řídí pravidlami pro město, tj. můžete jet v kterémkoliv pruhu a není to zakázané předjíždění.

Ne, bylo to o kus dál od Prahy, cca na úrovni Odolené Vody. Sledovali mě pak asi 10km, u exitu Ďáblice mě jen stavěli, to už jsem pro jistotu jel několik km cca 140. Asi čekali, zda mi cestou nenaměří ještě víc...

Tam je ovšem ten pravý pruh určený pro pomalá vozidla (definováno značkou), a tedy je správně, že všichni jedou uprostřed a vlevo. Předjíždět se jím opravdu nemá.

No, já jsem jím nepředjížděl, jen v něm jel od jeho začátku téměř až k místu, kde končí. Dělám to tak vždycky, když tam nejsou kamiony. Jel jsem o něco rychleji, než vozidlo v prostředním pruhu, dostal se před něj, pruh za chvíli končil, takže jsem se zařadil. Co jsem měl dělat? Pomalé vozidlo je max 60 km/h?
« Poslední změna: 09 Ledna 2015, 15:04:31 od Otto »
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #13 kdy: 09 Ledna 2015, 15:06:43 »

jestli tomu správně rozumím, jel jste po D8 směr do Prahy. Pod kopcem se to rozšiřuje ně 3pruhy (je tam odbočka na Čakovice, pak cca 1km 3 pruhy a ten pravý pak je směr obchvat, Brno, Hradec a pod.)

Každopádně celý tento úsek je už "město". Značky "Praha" jsou pod kopcem, cca 0,5km od rozšíření na 3 pruhy.

Tím pádem mi logicky vychází, že se to už řídí pravidlami pro město, tj. můžete jet v kterémkoliv pruhu a není to zakázané předjíždění.

Ne, bylo to o kus dál od Prahy, cca na úrovni Odolené Vody. Sledovali mě pak asi 10km, u exitu Ďáblice mě jen stavěli, to už jsem pro jistotu jel několik km cca 140. Asi čekali, zda mi cestou nenaměří ještě víc...

Tam je ovšem ten pravý pruh určený pro pomalá vozidla (definováno značkou), a tedy je správně, že všichni jedou uprostřed a vlevo. Předjíždět se jím opravdu nemá.

No, já jsem jím nepředjížděl, jen v něm jel od jeho začátku téměř až k místu, kde končí. Dělám to tak vždycky, když tam nejsou kamiony. Jel jsem o něco rychleji, než vozidlo v prostředním pruhu, dostal se před něj, pruh za chvíli končil, takže jsem se zařadil. Co jsem měl dělat? Pomalé vozidlo je max 60 km/h?

Teď jsem si to našel.... Dopravní značka „Jízdní pruh pro pomalá vozidla“ (č. IP 18c) vyznačuje počet a uspořádání jízdních pruhů. Značka vyznačuje zároveň přídatný jízdní pruh na dálnici a silnici pro motorová vozidla určený zejména pro motorová vozidla, která v takto označeném úseku nedosáhnou vyšší rychlosti než 60 km/h.
"Zejména". Omezení rychlosti tam není, resp. logicky, mohu tam jet 130.
IP zaznamenána

Otto

  • Příspěvků: 1 333
    • Zobrazit profil
Re:Překročení rychlosti a "předjíždění z pravé strany"
« Odpověď #14 kdy: 11 Ledna 2015, 14:00:59 »

Ještě technický dotaz, nejsa v těchto záležitostech vzdělán: musí jet vozidlo s ramerem během měření ve stejném pruhu, jako měřené vozidlo? Díky.
IP zaznamenána