30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7

Autor Téma: Kouření v restauraci  (Přečteno 34804 krát)

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #60 kdy: 02 Června 2017, 06:38:36 »

a co kdyby ten zákon říkal, že prostě doprava můžeš odbočit i na červenou, jen nesmíš nabourat ? pak by tam ten patagraf vůbec nemusel být a optikou kuřáka, by se v hospodě 11-14 nekouřilo a pak jo resp, jak si to MAJITEL udělá, tak tak to má
O to vůbec nejde, já si ani nemyslím, že by zrovna ZPPK byl etalonem skvělého zákona a nešlo to třeba celé udělat úplně jinak. Jen jsem dal konkrétní příklad tématicky blízký fóru pro pochopení toho, že existence poměrně exotického pravidla (za určitých podmínek lze jet na červenou), o kterém 99 % řidičů nemá páru, má své opodstatnění. Nebo jinak - stručnost či jednoduchost zákona sama o sobě prostě není až tak důležitá.
IP zaznamenána

asmodeus

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 630
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #61 kdy: 02 Června 2017, 12:51:10 »

Já jsem to myslel trochu jinak.
Až na výjimky nesnáším dotace a jak se někdo nějakým způsobem zvýhodňuje, obvykle na to ve finále sám dojede.

Můj komentář k antikuřáckému zákonu:
Samotný zákon považuji za zbytečný.
Připadá mi ale důležité, že pravděpodobně bez potřeby nějakého patchování dokáže zakázat kouření všude.
Takže bude relativně jednoduché udělat třeba za rok revizi, jestli byl přínosem, nebo negativem. Nedojde k tomu, že někde se kouřit bude a někde ne, to by výslednou analýzu zbortilo. I na tomhle si dokážu najít něco pozitivního :-)
Někde zničí vyvážený ekosystém, to je velká škoda. Bohužel.
Nemyslel jsem složitost a nepřehlednost zákona, jak zmiňoval hh, ale výjimek v něm, které umožňují v mezích zákona manévrovat (kluby, uzavřené společnosti apod). V tomhle směru mi přijde napsaný slušně.

Chvílemi diskuse odbočila, protože jsem uvedl i nesouvisející případy, např. jsem koupil byt od paní, co ji řetězec nutí pracovat přesčasy a o víkendu, nedostane zaplaceno jak má, odbory nefungují a u konkurence si vůbec nepomůže. Kdyby ti lidé, co se prostě právně bránit nedovedou, dostávali to, co mají,  ať je všude otevřeno i na svatého dyndy.

Omlouvám se za rozsekání threadu na menší kousky, reakcím rozumím, byly v pořádku.
IP zaznamenána

t4455

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 349
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #62 kdy: 02 Června 2017, 13:08:54 »

Chvílemi diskuse odbočila, protože jsem uvedl i nesouvisející případy, např. jsem koupil byt od paní, co ji řetězec nutí pracovat přesčasy a o víkendu, nedostane zaplaceno jak má, odbory nefungují a u konkurence si vůbec nepomůže. Kdyby ti lidé, co se prostě právně bránit nedovedou, dostávali to, co mají,  ať je všude otevřeno i na svatého dyndy.

To je pořád pátý přes devátý, paní má spoustu možností, změnit práci, doplňit si vzdělání, mě když zaměstnavatel nechtěl zaplatit tak jsem se taky musel starat sám. Nakonec jsem to vyřešil tak že jsem si od tý doby řekl že už v životě nebudu zaměstnanec a jsem spokojenej. Furt nevím jak to ale souvisí s tím že si chci jít na státní svátek koupit do obchodu čerstvý pečivo a stát mi v tom brání. Jak to souvisí s tím že chci mít na státní svátek provozovat obchod a stát mi v tom brání. Jak to souvisí s tím že si studenti chtěj přivydělat nějaký drobný v obchodě o svátcích a o víkendech kdy nemají školu a stát jim to neumožňuje?
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #63 kdy: 02 Června 2017, 14:50:11 »

Já jsem to myslel trochu jinak......

Problém je v tom, že svoboda buď je a nebo není a jediným prahem svobody může být zase začátek svobody druhého a jakmile je svoboda okleštěna, tak prostě svoboda není....   a Vy se bohužel snažíte tak nějak vymanévrovat prostor mezi tím...
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #64 kdy: 02 Června 2017, 15:15:57 »

nikoli. Vždy je potřeba se ptát, čí je to svoboda.

Je to stejné, jako se svobodou projevu.
Pokud si zaplatíte soukromý server a máte ho doma na lokální síti, tak si tam pište, co chcete. Ale jakmile ho vystrčíte do veřejného prostoru, začnou na vás dopadat určitá omezení, například co se týče propagace některých myšlenek.
Chápu, že někdo má potřebu oslavovat Maa, Stalina či další přeborníky v likvidaci spoluobčanů, nicméně na veřejnosti tak činit nelze.

Zpátky ke kouření:
Buď to je svoboda majitele se rozhodnout, zda se tam kouřit bude či nebude, nebo svoboda hosta-nekuřáka si vybrat nekuřáckou restauraci, protože nekuřácké jsou všechny ze zákona. Otázka je, co preferujeme a i o tom jsou volby a nějaký legislativní proces.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #65 kdy: 02 Června 2017, 15:29:29 »

nikoli. Vždy je potřeba se ptát, čí je to svoboda.

Je to stejné, jako se svobodou projevu.
Pokud si zaplatíte soukromý server a máte ho doma na lokální síti, tak si tam pište, co chcete. Ale jakmile ho vystrčíte do veřejného prostoru, začnou na vás dopadat určitá omezení, například co se týče propagace některých myšlenek.
Chápu, že někdo má potřebu oslavovat Maa, Stalina či další přeborníky v likvidaci spoluobčanů, nicméně na veřejnosti tak činit nelze.

No šak taky žádnou svobodu projevu nemáme. Všechny tyhle "ideový" zločiny jsou jenom náhubek omezující svobodu projevu.

Zpátky ke kouření:
Buď to je svoboda majitele se rozhodnout, zda se tam kouřit bude či nebude, nebo svoboda hosta-nekuřáka si vybrat nekuřáckou restauraci, protože nekuřácké jsou všechny ze zákona. Otázka je, co preferujeme a i o tom jsou volby a nějaký legislativní proces.

Panebože - jaká je svoboda majitele se rozhodnout zda se v jeho restauracu kouřit bude když jsou za velkého potlesku rádobyliberálů ala asmodeus a opas všechyn ze zákona nekuřácké....

Začíná se mi tady z některých lidí zvedat kufr.....
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #66 kdy: 02 Června 2017, 15:32:39 »

Tady nejde o to, co se ti líbí nebo nelíbí. Mě se taky spousta věcí nelíbí, ale musím to respektovat. Jen se ti snažím vysvětlit, že svoboda není absolutní pojem. Vždy je to NĚČÍ svoboda. Přinejhorším je to svoboda diktátora rozhodnout se naprosto libovolně.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #67 kdy: 02 Června 2017, 15:49:36 »

Snažil jsem se to psát naprosto neutrálně. Patrně v textu čtete něco, co tam není.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #68 kdy: 02 Června 2017, 16:34:13 »

Znate prislovi: Silnejsi pes mrda?

Je uplne jedno, kdo jste co jste, ale pokud jste silnejsi vezmete si to, nasledne se nemuzete divit, ze skoncite v sudu/na vetvi nebo v gulasi.

Ty nejvetsi zrudy z toho obvykle vyvazli s nabidkou, ze je nechaji dozit, pokud bylo prilis slozite je odstranit.

Takze prava mate tolik kolik si ubranite, bohuzel to jde jen silou, pokud to protivnik mysli vazne (fyzickou/ekonomickou/energetickou). Terorismus vlade nevadi kvuli obetem, ale ze ji odebira moc nad Vami, a to je nebezpecne.

Zacne to bananama/kourenim/eet/cenzurou a uz se to pekne rozjizdi... ale, jak koukam ulice jsou prazdne, tak je vse v pohode.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #69 kdy: 02 Června 2017, 16:58:59 »

Pánové, z diskuse mám dojem, že hulíte něco ostřejšího než tabák.

Tak jen abych to vrátil trochu do reality. Myšlenka Svoboda X končí tam, kde začíná svoboda Y. je moc hezká, ale je to jen prázdná forma. Zkuste si nejdřív nadefinovat svobodu (už tady budete mít problém, jestli to je jen možnost jednat určitým způsobem, nebo i očekávat něco od někoho jiného či ho k tomu nějakým způsobem nutit) a pak kde tedy jsou ty hranice. Nepovede se vám to, resp. nepovede se to bez toho, aniž byste se museli přihlásit k nějaké politické či filosofické ideologii a i tak do bude dost gumové, že odpověď na otázku, jak je to tedy s hulením v hospodě, kde se střetávají práva/svobody hostů, zaměstnanců, provozovatele, vlastníka objektu (není-li zároveň provozovatelem), vlastníků/uživatelů okolních nemovitostí, např. bytu v 1. patře atd., z toho neodvodíte.

Pokud přesto chcete tyto filosofické debaty vést, doporučuji přesun na nějaké k tomu určené fórum. Mám dojem, že i zdejší gaychat by měl mít nějaké meze a řekl bych, že objevením paralely mezi zákazem kouření v hospodách, mizením lidí v sudu a mezinárodním terorismem byla právě tato mez dosažena.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #70 kdy: 02 Června 2017, 17:55:30 »

Tak jen abych to vrátil trochu do reality. Myšlenka Svoboda X končí tam, kde začíná svoboda Y. je moc hezká, ale je to jen prázdná forma....
Ano - tato svoboda musí být uzavřena do jistých mantinelů, které se samozřejmě nějak vyvíjejí v čase a jsou různé u různých kultur. Nicméně tyto mantinely by měly být pokud možno co nejmenší a rozhodovat pouze tam kde dochází k nějakým interakcím.
Uvedu příklad - noční klid kde jde o konflikt svobody si v noci řvát jak chci a svobody v klidu se v noci vyspat...zde buď dojde na konsenzus (celý rok je klid a jednou za rok mne oslava narozenin souseda nerozhází) nebo pokud není dosažen konsensus oběma stranami, tak je vystavěn mantinel (22:00) kdy teda do 22:00 je upřednostněna svoboda "rušiče" a od 22:00 svoboda spáče. Takže ano zde je rozumné mantinel vybudovat protože dochází k neřešitelnému konfliktu.

Zákaz kouření na nádraží, ve vlaku, v MHD, na zasátvkách MHD : naprosto správně, protože hromadná doprava je vždy nejméně částečně hrazena ze společných peněz a nekuřák nemá variantu a zároveň má nárok být přepraven z důvodů financování ze společné kasy.

Zákaz/nezákaz kouření del vůle hostinského: naprosto správně, protože svoboda kuřáka i nekuřáka končí na prahu hostinského.

Plošný zákaz kouření v soukromých podnicích: naprosto špatně. Tyto nejsou dotovány z veřejných peněz, nekuřák tedy nemá žádný nárok k tomu aby mohl tyto služby konzumovat a může si zvolit, zda do zakouřené hospody půjde či nepůjde. Zde není žádný neřešitelný konflikt.

 

 
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #71 kdy: 02 Června 2017, 18:38:32 »


Ano - tato svoboda musí být uzavřena do jistých mantinelů, které se samozřejmě nějak vyvíjejí v čase a jsou různé u různých kultur. Nicméně tyto mantinely by měly být pokud možno co nejmenší a rozhodovat pouze tam kde dochází k nějakým interakcím.
Svoboda uzavrena do mantinelu uz neni svobodou. Tim neobhajuji zadnou ideologii, to je prosty fakt.
Uvedu příklad - noční klid kde jde o konflikt svobody si v noci řvát jak chci a svobody v klidu se v noci vyspat...zde buď dojde na konsenzus (celý rok je klid a jednou za rok mne oslava narozenin souseda nerozhází) nebo pokud není dosažen konsensus oběma stranami, tak je vystavěn mantinel (22:00) kdy teda do 22:00 je upřednostněna svoboda "rušiče" a od 22:00 svoboda spáče. Takže ano zde je rozumné mantinel vybudovat protože dochází k neřešitelnému konfliktu.
Prestanete po 22:00 jezdit vozidlem pobliz obydlene zony, protoze vozdila nejsou bezhlucna?
Zákaz kouření na nádraží, ve vlaku, v MHD, na zasátvkách MHD : naprosto správně, protože hromadná doprava je vždy nejméně částečně hrazena ze společných peněz a nekuřák nemá variantu a zároveň má nárok být přepraven z důvodů financování ze společné kasy.


Ve vlaku byly bezne kuracke kupe, ktere problem resily a jezdily tu i nedotovane spoje, alespon co je mi znamo.

Zákaz/nezákaz kouření del vůle hostinského: naprosto správně, protože svoboda kuřáka i nekuřáka končí na prahu hostinského.

Plošný zákaz kouření v soukromých podnicích: naprosto špatně. Tyto nejsou dotovány z veřejných peněz, nekuřák tedy nemá žádný nárok k tomu aby mohl tyto služby konzumovat a může si zvolit, zda do zakouřené hospody půjde či nepůjde. Zde není žádný neřešitelný konflikt.
Tedy jste opet v objektu nalezici prepravci a diktujete mu to same co hodspodskemu. Mimochodem hospody jsou take danove zvyhodneny stravenkami, coz je vlastne taky dotace(~5mld. rocne)[1].

Ani na papire to neni takove cernobile. A jsme u toho, skupina vymitame koureni docasne zvitezila a skupina vymitime auta (ci jineho dabla) se pripravuje na vitezne tazeni.

[1]http://www.amsp.cz/zruseni-stravenek-neprinese-kyzeny-efekt-pro-mf-cr
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #72 kdy: 02 Června 2017, 18:40:47 »

pk202: Na vaši reakci mohu dodat jen QED. Všechny vámi uváděné příklady jsou projekcí nějakého světonázoru a se všemi lze polemizovat.

Např. nějakou autoritou (státem, obcí atp.) jednotně stanovený noční klid jako řešení kolize svobod sousedů (resp. problému imisí) mi nepřijde jako jediné možné řešení a klidně bych vás (podle stejné logiky, jako je to činěno výše) mohl onálepkovat jako sockomouše.

Nechápu, proč by veřejná doprava hrazená (dotovaná) ze společných peněz musela být striktně nekuřácká. Je-li mezi daňovými poplatníky 30 % kuřáků, proč by třeba 10 % vagonů ve vlaku nemohlo být kuřáckých?

Ad hospoda - vyřešit konflikt svobod tak, že v hospodě je hospodský (resp. vlastník) diktátorem a kromě něj tam nikdo žádná práva/svobody nemá (s výjimkou toho tam nejít), to je klasický ancap. Ne všem takové uspořádání konvenuje a opravdu to nejsou jen sockomouši ...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #73 kdy: 02 Června 2017, 19:01:38 »

Svoboda trochu jinak.

Jedna z populárních definic: Svoboda je to poznaná nutnost. Pokud někomu ideologické pozadí definice nevyhovuje, lze totéž vyjádřit i jinak: Bože, dej mi dost síly, abych změnil to, co změnit mohu. Bože, dej mi dost trpělivosti, abych snášel to, co změnit nemohu. Bože, dej mi dost rozumu, abych rozeznal, co změnit mohu, a co změnit nemohu.

A co takhle vnitřní svoboda, svoboda vlastního světa s minimem interakcí s okolním světem (poustevníci, mniši, jogíni...nirvána)?
« Poslední změna: 02 Června 2017, 19:04:53 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil
Re:Kouření v restauraci
« Odpověď #74 kdy: 02 Června 2017, 19:03:28 »

Technická: Co je akronym QED?
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7