30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Muž chybně zaslal finančnímu úřadu půl milionu, ten mu je odmítal vrátit  (Přečteno 1812 krát)

lerion

  • Příspěvků: 848
    • Zobrazit profil

Muž chybně zaslal finančnímu úřadu půl milionu, ten mu je odmítal vrátit

Chapete ten clanek? Podle me tam chybi mnoho informaci. A proc to resil pres Ombudsmana? Proc nepodal TO za nedovolene obohaceni?
IP zaznamenána

signoflife

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 362
    • Zobrazit profil

Je zajímavé, že Novinky zamlčely, že je ve schvalování zákon, že takové platby vrátit nelze. Kdo to pošle omylem s jiným v.s. bude si nově muset zažalovat toho, komu to FU započte. Na AgroPress je to i s tím koncem. Dobrá prasečinka.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil

Podle článku dotyčný postupoval racionálně, ombudsman byl asi jen do počtu, to by s finanční správou těžko hnulo, podstatné je, že uspěl u správních soudů (včetně NSS, tedy se zjevně FÚ kasal).

TO nedává smysl, a už vůbec ne na bezdůvodné obohacení, to není trestní čin, jen civilní (kvazi)delikt. Problém byl zjevně složitější, patrně se nestalo, že by peníze byly poslány úplně omylem, na neexistující danový účet, ale že účetní (která obsluhuje víc společností) omylem z účtu jedné společnosti zaplatila daň na účet jiné společnosti. To je bohužel mnohem častější jev, než by praxí nedotčený pozorovatel očekával (a vždy mě fascinuje, s jakou lehkostí to účetní čúzy berou, i když jde o částky v řádu milionů). Stane-li se to ve vztahu k soukromým obchodním partnerům, je to sice někdy porod, ale většinou se dá v historicky krátkém čase domluvit vrácení platby (horší je, když se povede něco omylem poslat na účet společnosti ve finančních problémech či dokonce insolvenci). Směrem k FÚ to funguje trochu jinak, protože prostřednictvím daňového řádu si stát zkouší pojistit, aby mu pokud možno co nejméně často zůstal černý Petr v ruce - neboli je-li někde nějaká dlužná daň, je mu jedno, kdo a za jakých okolností mu ji zaplatil, a jak pravil Vladimír Hrubý ve známé pohádce, co peklo schvátí, to už nenavrátí.

Pozitivní na odkazovaném článku je, že i tento systém zjevně má své limity, a nešťastníkovi, kterému účetní projela půl mega, výhru přejme (i když se obávám, že finančně to při započtení nákladů a časové ceny peněz vyšlo někde blízko černé nuly, pokud vůbec).
IP zaznamenána

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 930
    • Zobrazit profil

K poznámce v Anofertím tisku , že v parlamentu se projednává novela, kdy už nebude možné vrátit omylem zaslanou platbu, pokud daňový subjekt(příjemce omylem zaslané platby) má nedoplatek.

AKtuální znění: §165..  prokáže-li tato osoba zřejmý omyl při úhradě a nemá-li současně na svém osobním účtu nedoplatek; v případě existence takového nedoplatku, správce daně převede přeplatek na nedoplatek na osobním účtu osoby, která provedla omylem úhradu za daňový subjekt.   Logické a správné

Návrh novely: §165 ..Správce daně vrátí platbu provedenou omylem na žádost toho, kdo za daňový
subjekt platbu uhradil

Je-li žádost podle odstavce 2 podána po dni, kdy byla platba zaevidována v evidenci
daní, nejpozději však do 1 roku od tohoto dne, posoudí se jako žádost o vrácení vratitelného
přeplatku podaná daňovým subjektem s tím, že případný vratitelný přeplatek evidovaný
v době podání žádosti se vrací žadateli namísto daňovému subjektu. Tomu, kdo za daňový
subjekt uhradil platbu, lze takto vzniklý vratitelný přeplatek vrátit pouze tehdy, pokud nemá
současně u správce daně evidován nedoplatek, na který by bylo možné tento přeplatek
převést.“.

  ta poslední věta je hrozně krkolomně napsaná,ale chápu z toho, že omylem zaslanou platbu
by mi vrátili ( na bankovní účet), jen pokud nemám nějaký jiný nedoplatek ( u správce daně
) kam by to mohli převést.
Není z toho nijak patrno, že by to zůstalo tomu, komu bylo omylem zasláno.

podrobný popis zde na str 147 https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=167321

Takže Agrofertí novináři a slípka od Ombudsmana zase hledají senzace tam kde nejsou.

Věta "pokud by měl chybný příjemce daňové nedoplatky." není nikde v novele uvedena
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil

hh > nelze tam uplanovat uroky a naklady rizeni?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 315
    • Zobrazit profil

Jde. Ale zbohatnout se na tom nedá. Peníze nedobrovolně půjčené FÚ někde logicky chyběly - buď nevydělávaly (např. se odložila nějaká investice), nebo si společnost musela půjčit jinde. Úrok poskytovaný státem sice není nejhorší, ale zase takové terno to taky není, pokud daná společnost není velmi silný hráč, nezajištěný krátko či střednědobý úvěr na trhu těžko dostane levněji.

Přisouzené náklady ve správním soudnictví jsou taky almužna. Vychází se z paušalizované tarifní hodnoty, která je velmi podceněná - v tomto případě to zvlášť vynikne, fakticky šlo o půl mega, ale úkony se počítají, jako by se účastník soudil o desetinu této částky. Dá se tedy předpokládat, že skutečné náklady na advokáta byly podstatně vyšší, než co FÚ dostal k náhradě.
« Poslední změna: 11 Června 2020, 13:32:41 od hh »
IP zaznamenána

FOMP

  • Příspěvků: 433
    • Zobrazit profil

aha neznale sem vychazel, ze se pocita jako u vyzivneho rozvedeneho manzela/ky. ci jak se tomu rika, tam sice nejde o blbe zaslane penize nekde ale o pozadovane, no protistrana prohrala a bylo ji nauctovano  200k (jsou to tusim nejaky procenta z nejaky nakumulovany casty od prvotniho pozadavku), coz me prijde za 3 stani dobej business
IP zaznamenána