30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8

Autor Téma: [WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?  (Přečteno 32160 krát)

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #60 kdy: 23 Listopadu 2018, 19:22:27 »

Co se bude dít dál je věcí SO, může jít po druhém řidiči a také nemusí. Pokud po něm půjde a zahájí SŘ, teoreticky Vás může předvolat jako svědka, ale nevím, proč by to dělal. Nyní Vás čeká kolečko s pojišťovnou, může také rozhodnout jinak, než SO a prohlásit, že zavinění je 50 : 50; na pojišťovny zde máme také experta, pokud budete mít problémy, ozvěte se.

Jinak se připojuji s gratulací ke kolegovi kdo.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #61 kdy: 23 Listopadu 2018, 20:23:09 »

Děkuji ke gratulacím a ještě jednou děkuji všem co mi radili.

K pojišťovnám je tu nějaká sekce?
Co jsem koukal, tak tyhle auta chodí okolo 50 tis. Pojišťovna mi ohodnotila vrak na 5555 kč. Bojím se aby mi neposlali 20 tis a nemysleli si, že tím se to vyřešilo.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #62 kdy: 28 Listopadu 2018, 15:52:34 »

Tak jsem byl dnes na úřadě, vzdát se práva na odvolání, aby se to pohnulo.
Co sem mluvil s úředníkem, tak budou posílat odpustek druhému řidiči. Pokud zaplatí, tak se to uzavře, jestli podá odvolání, tak bude celé kolečko znovu.
Nezpejvá než stále čekat.
Ale dobrý je, že sem udržel kartu řidiče prázdnou.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #63 kdy: 28 Listopadu 2018, 16:00:34 »

Odpustek (sprdelní výzva; výzva k uhrazení určené částky) asi těžko, to je jen když neznají řidiče a jedná se o sprdelizovatelný přestupek. Spíš příkaz.

Ale jestli mluvíte o odvolání, pak to vypadá spíše na rozhodnutí. S druhým řidičem už bylo zahájeno řízení o (jeho) přestupu a proběhlo ústní jednání nebo dokazování mimo ústní jednání.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #64 kdy: 29 Listopadu 2018, 20:28:13 »

Máte pravdu, zmotal jsem to  ::)

Nejdřív pošlou dopis mě, jestli chci být účastníkem řízení. Což abych pravdu řekl nevím co to pro mě znamená. A pak s ním zahajovat řízení. A co jsem pochopil, tak mu pošlou příkaz a pokud zaplatí, tak se automaticky stane viníkem nehody a tím to skončí. Pokud podá odvolání, tak bude opět ústní jednání.
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #65 kdy: 29 Listopadu 2018, 20:51:12 »

Máte pravdu, zmotal jsem to ...
Stejné chyby, stejné známky.
1. opravdu se Vás úředník zeptal, zda chcete být účastníkem řízení? V trestních SŘ je účastník obviněným, to se mi nějak nezdá. Ale mohu se mýlit (viz můj podpis) a lze, aniž by byl jeden z účastníků obviněný. Spíš mi ale přijde smysluplnější, kdybyste vystupoval v divadelní roli svědka. Možná se také zeptal, zda se chcete zúčastnit řízení proti druhému řidiči, ale to už mi vůbec nedává smysl, druhý řidič by musel souhlasit s tím, že bude veřejné.
2. Proti příkazu se dává odpor, nikoli odvolání.

Pokud druhý odpor podá, taxi nejdříve u úředníka přesně zjistěte svoje procesní postavení, i když měl by Vám to sdělit nějakým papírem s příslušným poučením, což bude to
Citace
Nejdřív pošlou dopis mě, jestli chci být účastníkem řízení
.
« Poslední změna: 29 Listopadu 2018, 20:58:24 od enzym »
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #66 kdy: 30 Listopadu 2018, 08:05:59 »

Nejdřív pošlou dopis mě, jestli chci být účastníkem řízení. Což abych pravdu řekl nevím co to pro mě znamená.
To pravděpodobně je/bude dotaz, zda přímo v řízení chcete uplatňovat práva jako poškozený - relevantní právní úprava je v § 68, § 70 a § 89 PřesZ. Není to nezbytné, vypořádat soukromoprávní nárok na náhradu škody lze nezávisle na přestupkovém řízení vedeném s tím, kdo škodu způsobil (a v případě škody kryté POV je to zřejmě i jednodušší), ale pokud váháte, tak nejde vůbec nic zkazit, když se řízení v roli poškozeného zúčastníte - když nic jiného, bude vám doručováno a budete tak aspoň mít čerstvé informace o průběhu, a budete moct kdykoliv do spisu bez keců (jako účastník, bez nutnosti prokazovat právní zájem).
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #67 kdy: 30 Listopadu 2018, 14:11:09 »

Jestli jsem něco nepřehlédl, tak přestupkové řízení proti cocomoon bylo zastaveno - tedy se nedopustil přestupku, z kterého ho orgán podezíral. Obávám se, že ani odůvodnění ve smyslu "že měl mít přednost před jumperem" v tuto chvíli neznamená, že cocomoon = winner a pojišťovna jumpera bude platit. Ukončení řízení proti "jumperu" s výsledkem "spáchal tak přestupek dle....." bude "lepší karta" pro cocomoon a proto bych též doporučil se připojit. Snazší přístup k řízení popsal hh a šlo by doplnit, že to určitě předejde případným těžkostem a zdržení, kdyby jumper projevil nechuť to hlásit jako pojistnou událost.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #68 kdy: 30 Listopadu 2018, 16:21:49 »

Již nyní bych to ovšem nahlásil na pojišťovnu jumpera a uplatnil škodu.
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #69 kdy: 02 Prosince 2018, 14:31:04 »

Uvidím co mi pošlou za dopis.

Na jeho pojišťovnu jsem to nahlásil hned druhej den po něhodě, aby si přijeli udělat fotky škody a já sem mohl bez obav začít auto odstrojovat.
Nedavno sem psal na pojišťovnu, co ještě potřebují za papíry a vseměs se čeká na:

Citace
reagujeme na Váš email ze dne 23. 11. 2018.
Do dnešního dne nebyl právní základ prokázán.
Žádáme Vás tedy o doložení výsledku šetření dopravní nehody policie České republiky nebo Magistrátu s nabytím právní
moci.
« Poslední změna: 02 Prosince 2018, 14:38:01 od cocomoon »
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #70 kdy: 03 Prosince 2018, 09:32:01 »

Z textace té odpovědi pojistitele se lze domnívat, že "jumper" to a) ještě nenahlásil jako pojištěná osoba b) to sice z opatrnosti nahlásil, nicméně s dovětkem, že se necítí odpovědným.
Obě možnosti jsou z vašeho hlediska na levačku, protože pojistitel se bude bránit plnit.
Pokud je provozovatelem toho skříňového auta nějaký dopravce, pak tyhle procesy obvykle má zmákmuté a může se aktivně bránit "zavinění" nehody a budete prostě čekat až na právní moc rozhodnutí o přestupku toho "jumpera".
IP zaznamenána

vvvvvv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 075
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #71 kdy: 03 Prosince 2018, 12:35:48 »

Já bych pojišťovně poslal kopii Usnesení o odložení s textem:

Správní řízení ve věci nehody při které vznikla škoda na mém vozidle bylo u MěÚ Kocourkov již ukončeno. MěÚ Kocourkov potvrdil, že jsem žádné povinnosti neporušil a bylo konstatováno nedání přednosti v jízdě řidičem druhého vozidla.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #72 kdy: 03 Prosince 2018, 12:38:18 »

Nehledě na fakt, že trestně právní odpovědnost se nemusí nutně krýt s hmotně právní.
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 651
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #73 kdy: 03 Prosince 2018, 13:41:33 »

Já bych pojišťovně poslal kopii Usnesení o odložení s textem:
Správní řízení ve věci nehody při které vznikla škoda na mém vozidle bylo u MěÚ Kocourkov již ukončeno. MěÚ Kocourkov potvrdil, že jsem žádné povinnosti neporušil a bylo konstatováno nedání přednosti v jízdě řidičem druhého vozidla.

Řízení ale nebylo vedeno o zavinění nehody, ale o přestupku cocomoon. Výrok byl - cocomoon nespáchal přestupek.
Ale odůvodnění výroku mě trochu mate: Správní orgán dospěl k k závěru, že obviněný se přestupku nedopustil, neboť vjížděl do křižovatky jako první a měl mít přednost v jízdě při průjezdu křižovatkou před vozidlem Citron Jumper. To je zajímavé pravidlo, které staví na hlavu pravidla o přednosti v jízdě.
Pokud cocomoon v rámci svojí procesní obrany nesdělil něco, co nechce publikovat směrem k pojistiteli - pak to poslat může. Přesto mám za to, že pojistitel plnit nebude  a bude čekat na výsledek řízení vůči druhému řidiči.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:[WIN] Nehoda, přednost z prava neplatí?
« Odpověď #74 kdy: 03 Prosince 2018, 14:46:11 »

gumidos: Nevšimnul jsem si, že by někdo zrušil § 9 odst. 3 zákona 168/1999 Sb. a v něm stanovenou povinnost pojistitele provést vlastní šetření v 3měsíční lhůtě. Vymlouvat se na probíhající přestupkové řízení nemůže, viz odst. 6.

Nejde-li o adhezní nárok, je jakékoliv řízení vedené orgánem veřejné moci či jakýkoliv jeho podklad či výstup pouze podkladem pro likvidaci pojistné události, není tam žádná formální vazba, v tomto ohledu je tedy úplně jedno, co bylo předmětem řízení, záleží jen na tom, zda to nějak může přispět k posouzení toho, co má posuzovat pojišťovna - a konstatování orgánem, kdo měl přednost a kdo ji nedal, zcela jistě relevantní je, a není až tak podstatné, zda to je vysloveno v rámci zastavení řízení s jedním řidičem či v rámci shledání viny jiného řidiče.

V daném případě opravdu není na co čekat - sice není jisté, že to pojišťovna nakonec uzná jako plnou odpovědnost druhého a nezkusí to třeba nějak rozdělit, ale v situaci, kdy existuje velmi silný podklad ve prospěch tazatele a pojišťovna má fuč lhůtu, nedává smysl žádný jiný postup než na ni přitlačit ať buď rychle klopí, nebo pokud se jí něco nezdá, ať si to urychleně došetří vlastními silami - rozhodně bych jim nedopřál „klid na práci“ spočívající v tom, že dalšího 1/2 roku budou čekat, jestli z úřadu nevypadne něco dalšího, co by navíc mohlo teoreticky i oslabit nyní dostupný podklad.
IP zaznamenána
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8