30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?  (Přečteno 10358 krát)

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« kdy: 26 Července 2016, 22:33:34 »

Tak se mi znovu "postestilo", letos uz po ctvrte (mozna po treti, 3 kontroly si vybavuju konkretne, tu 4 se mozna pletu a bylo to loni) na "beznou silnicni kontrolu".
V kontextu toho, ze znam lidi, co mi tvrdi, ze "je za 10 let nestaveli ani jednou", a me rok co rok stavi ~ 4-5x rocne (a to nejezdim buhvi kolik, kolem tech 20 tisic rocne) mi prijde, ze PCR drobanko profiluje dle veku ridice a typu vozidla, ale budiz. Treba je k tomu vede nejaka statistiky ci co ja vim.

Anyway, proc to pisu. Hned z kraje mi bylo divne, ze mne stavi skudcovska dodavka a ne ochcavka. Dosel prvni skudce,  ze dobry vecer, silnicni kontrol, a  ze doklady... vytahujic penezenku, jsem se slusne, byt lehce asertivne zeptal, jak uz to mam u kontrolnich kontrol ve zvyku, zda mi muze sdelit duvod zastaveni. Jeho reakce byla ponekud podrazdena, zda to jako musim vedet, a ze prece rikal, ze bezna silnicni kontrola... no o chvili pozdeji jsem pochopil proc asi nechtel hned z kraje vylozit karty na stul.

Vyzadal si doklady od vozidla a RP + OP. Vzhledem k tomu, ze jsem pri hledani dokladu jsem teda zjistil, ze vozim neplatnou zelenou kartu, nebylo vhodne zacit prudit, s tim, ze by mne zajimalo, z jakyho duvodu si to zada obcanku... a navic jsem si v tu chvili myslel, ze se mozna jedna o nejaky skudcovsky vuz technicke kontroly (jakkoliv realne neco zkoumat u krajnice mocnejde, ... protoze, proc jako dodavka...) a rekneme, ze ackoliv auto je ve vice nez dobrem stavu, nejake ty formalni nedostatky, prip. z pohledu nasich zakonu nepovolene upravy (a tim fakt nemyslim vymlacenej DPF apod. s pohledu bezpecnosti a emisi je auto zcela v poradku) by se nasly...
Nad zelenou kartou mavli rukou, a at prej jdu za nima...

Klasika Drager, 0.0
Nasledovalo vcelku pratelske upozorneni na jednu z nepovolenych uprav a "at to odmontuju a ze cajk".

A pak to prislo, ze udalem orientacni test na drogy.
To jsem zpozornel, a byt jsem v tomhle smeru absolutne cistej (nikdy jsem nekouril ani ciga, takze ani trava mne nejak nikdy nelakala) neco malo jsem zaznamenal o false positive vysledcich u drug wipe a podobnych lizacich nesmyslu... kdy sice nasledna krev prokaze ze clovek nic nema, ale do te doby je stejne bez ridicaku a jak je to hadat se s uradem vsici vime. Za 14 dni mam jet na dovolenou...

Takze rikam, ze jestli je to nejakej lizaci test, ze zvazim odmitnuti zpusobu provedeni zkousky... a oni, ze ne, ze maji spesl stroj, co je v brne jedinej a ze jsou spesl jednotka co se zameruje na drogy.

Zvazil jsem mozna rizika a ze tedy jdeme testovat.

Masina velikosti cca multifunkcni tiskarny, bila trubicka, co clovek zuzlanim napusti slinama (trva to bez kecu 5-10 minut poctiveho ocucavani s hubou plnou slin) az indikacni material na jejim druhem konci v plastovem drzaku zmodra... pak se to supne do "tiskarny" a ta zas, minimalne 5 minut pocita (mozna spis 5-10, trochu sme se se skudcama zakecaly o autech a tak..)

Behem cekani na vysledky, povidam, ze jsem teda zvedavej, co to vyplivne, protoze drogy jsou mi absolutne cizi... a skudce se tedy pta a proc bych tedy odmital zkousku, kdyz je tam zakaz rizeni a flastr az 50.
Rikam, ze bych neodmitl zkousku, ale zpusob provedeni... "jako, ze by ste chtel jet primo na krev?" Jo presne tak. "A proc?" No protoze vim, ze v krvi bude 0. (a ze mi tedy na zaklade neprukazneho, false pozitive testu nezadrzi ridicak)
Pach pak rikal neco na obhajobu lizacich testu, ze jako tech pripadu, kdy to vyhodnotilo spatne jako bylo velice malo, a ze kdyz vidi, ze to hlasi vic latek, ktere se treba prakticky vylucuji, a opakovany test ma jine vysledky, ze jedou na krev a ridicak nebere a pocka se na prukazny vysledek krve... ale to tak nejak spis potvrzuje to co rikam ja, ze to haluzi (jakkoliv je to udajne vzacne) a ze to jestli je tim clovek poskozen (zadrzen ridicak, ztrata casu) je na libo / zlo vuci a usouzeni organa...

Anyway, "tak ste cistej jak slovo bozi". A jakkoliv neschvaluju bezduvodne buzeracni kontroly tak byli tihle aspon docela v pohode. A jelo se dal.


Tusi nekdo co to maji za masinu? Setkal se s tim nekdo? (Mozna dotaz dle 106ky z principu...)

Jaka je vase strategie co se drug testu tyce? Alkohol je tu diskutovany mockrat, obecna rada, pokud si nejsi 100% jisty, ze nenadychas, nedavat ridicak je mi znama, ale zatim jsem ji neaplikoval, protoze po chlastani typicky nesoferuju, pripadu kdy drager opakovane rika nenulove hodnoty pokud fakt clovek nema zbytkac, nebo neco jineho co mereni ovlivnuje je vcelku zanedbatelne etc.
Ale co s drogama? Jsem jenom paranoidni, kdyz si nejsem jistej, vysledkem u lizatek, i kdyz jsem absolutne cistej? Za tech x kontrol tohle byla prvni co vyrukovali s testem na drogy, a pokazde to cekat a nedavat ridicak by byl docela opruz...

A co si vubecmyslite a zpusobu zkousky? To ze to clovek fakt cuca bezmala 10 minut nekecam. Je tohle primerene? Co kdyz to nekdo nenacuca? Musi s nima na krev?
argumentace, ze nekdo nezvladne nadychat do drageru je HODNE na tenkem lede, kor kdyz to jde nadychat "postupne", ale pokud nekdo malo slini, a ma sucho v puse, tohle nenacuca ani za pul hodiny...


« Poslední změna: 26 Července 2016, 22:35:36 od Stilg »
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #1 kdy: 27 Července 2016, 02:48:47 »

Naštěstí jsem se podrobit testům na drogy nemusel, ale stejně bych jel raději na krev hned, jelikož 14 dní až pár měsíců bez papírů mi nestojí za tu pohodlnost "tak teda jo", jelikož znám spoustu lidí co nějakými způsoby požily a potom lízali a nic nenalízali ... nevěřím tomu. Ten "novej stroj" mě zajímá už jen kvůli spolehlivosti (kdy např. DrugWipe by měl mít cca 10% chybovost na amfetaminy). Nicméně s chlastem je to asi horší, jelikož tam se na krev vůbec jet nemusí ... což při blbym spreji proti bolesti v krku kterej jsem dostal minulý týden v lékárně (na můj dotaz zda s tím můžu řídit odpověděla lékárnice že ano), jsem si doma v příbalovym letáku přečetl že vhodný pro řidiče je a nijak negativně neovlivňuje schopnosti při řízení mot. vozidla, nicméně ve složení jako první byl 98% ethanol. A pak foukej do drageru s aktuální legislativou, kdy krev netřeba.
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #2 kdy: 27 Července 2016, 04:31:23 »

Při odmítnutí orientační zkoušky (ať už na drogy či chlast) s tím, že řidič trvá na odborném vyšetření (doktor + krev), se taky klidně můžete dočkat zadržení ŘP do doby, kdy budou výsledky té krve (plus čas potřebný na zúřadování, tedy ve výsledku nejmíň týden a při laxním postupu klidně měsíc). O zákonnosti takového postupu si sice myslíme své, ale v praxi víme, že se to děje.
IP zaznamenána

Stilg

  • Příspěvků: 183
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #3 kdy: 27 Července 2016, 04:51:13 »

Při odmítnutí orientační zkoušky (ať už na drogy či chlast) s tím, že řidič trvá na odborném vyšetření (doktor + krev), se taky klidně můžete dočkat zadržení ŘP do doby, kdy budou výsledky té krve (plus čas potřebný na zúřadování, tedy ve výsledku nejmíň týden a při laxním postupu klidně měsíc). O zákonnosti takového postupu si sice myslíme své, ale v praxi víme, že se to děje.

Ah, tak to jsem zil v mylnem predpokladu, ze zadrzet muze pouze na zaklade "neceho". A to neco muze byt treba, byt neprukazny a s pochybnym vysledkem, nicmene pozitivni test z DrugWipu... A myslel jsem, ze pokud nic takoveho v rukach nemaji, a jeste nejsou vysledky krve, ze neni za zaklade ceho zadrzet. Pokud se to presto deje, tak jednak doufam, ze se postizeni v danych pripadech brani u soudu (fakt mne nenapada jak by tohle mohli organi ustat), nicmene to nic nemeni na tom jaka je situace a rizika...

Co je tedy aktualne "nejlepsi" strategie? Z pohledu cisteho ridice, co pred jizdou nepil, je i vice nez bezpecne presvedcen ze ani zbytkac byt nemuze, a drogy nebyly?
Jasne, ze nejbezpecnejsi je, zapomenout vzdycky, orientacni zkousky odmitnout a krev pozadovat taky vzdycky. Byt tohle povede defakto ve 100% pripadu k uchraneni RP a prokazani 0 krvi, je to znacne neprakticke...

Nicmene to krasne demonstruje aktualni situaci... kdy i 100% cisty ridic resi, jak se kvuli skudcum nedostat do pruseru se zadrzenym RP. "dmnti, fagt"
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #4 kdy: 27 Července 2016, 06:54:33 »

Ah, tak to jsem zil v mylnem predpokladu, ze zadrzet muze pouze na zaklade "neceho". A to neco muze byt treba, byt neprukazny a s pochybnym vysledkem, nicmene pozitivni test z DrugWipu... A myslel jsem, ze pokud nic takoveho v rukach nemaji, a jeste nejsou vysledky krve, ze neni za zaklade ceho zadrzet. Pokud se to presto deje, tak jednak doufam, ze se postizeni v danych pripadech brani u soudu ...

To „něco“, na základě čeho zadrží, je „podezření“ (srov. § 118a(1)(d) ZPPK). Blbý policajt prohlásí, že podezřelé je už samotné odmítnutí orientační zkoušky, méně blbý si něco vymyslí (např. že z řidiče táhlo, choval se *** - dosaďte cokoliv, např. nervózně, apaticky, odmítavě, hyperaktivně). Obrana je problematická (v živém případě, na který odkazuji, to předpokládám aktér zveřejní, až to nějak dopadne).
IP zaznamenána

.qoyi

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 422
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #5 kdy: 27 Července 2016, 10:08:53 »

Takže teoreticky jediný způsob jak spolehlivě o papíry nepřijít na místě je ty papíry u sebe nemít?  ;D
IP zaznamenána
Think for yourselves. Don't be sheep.

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #6 kdy: 27 Července 2016, 10:14:39 »

Takže teoreticky jediný způsob jak spolehlivě o papíry nepřijít na místě je ty papíry u sebe nemít?  ;D

V současné době ano. Nicméně už na to šijou záplatu.
IP zaznamenána

Mhzz

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 234
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #7 kdy: 27 Července 2016, 10:24:12 »

Potvrzuji chybovost na amfetamin. Taky jsem měl falešně pozitivní test. Naštěstí mě nechali jet, že jsem ten den už osmej a maj asi špatnou várku.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #8 kdy: 27 Července 2016, 10:30:07 »

Potvrzuji chybovost na amfetamin. Taky jsem měl falešně pozitivní test. Naštěstí mě nechali jet, že jsem ten den už osmej a maj asi špatnou várku.

Co asi těch 7 chudáků před Vámi. Když se nad tím zamyslím, tak pokud na základě takové hovadiny seberou papíry třeba 5 lidem na jeden měsíc byla by z toho pěkná náhrada škody. Bohužel, každej si zanadává, ale cesta k náhradě škody je tak složitá a (u některých i strach postavit se fašistické státní moci), že to většinou raději nechají být.
Přitom jedině důsledné uplatňování tohoto institutu by možná mohlo pohnout s bohorovností těch sviní.
IP zaznamenána

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #9 kdy: 27 Července 2016, 10:44:34 »

Co asi těch 7 chudáků před Vámi. Když se nad tím zamyslím, tak pokud na základě takové hovadiny seberou papíry třeba 5 lidem na jeden měsíc byla by z toho pěkná náhrada škody. Bohužel, každej si zanadává, ale cesta k náhradě škody je tak složitá a (u některých i strach postavit se fašistické státní moci), že to většinou raději nechají být.
Přitom jedině důsledné uplatňování tohoto institutu by možná mohlo pohnout s bohorovností těch sviní.

Dodate navod? Urcite ho par lidi vyuzije... pokud dodate data/zkusenosti, vytvorim prirucku.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #10 kdy: 27 Července 2016, 15:32:33 »

Dodate navod? Urcite ho par lidi vyuzije... pokud dodate data/zkusenosti, vytvorim prirucku.

Na dodávání návodů se necítím.....
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #11 kdy: 27 Července 2016, 20:15:28 »

No a to zdržení na pár hodin jen tak pro prdel když člověk spěchá do práce, k zákazníkovi, whatever, to proplatí kdo?
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #12 kdy: 27 Července 2016, 20:19:43 »

No a to zdržení na pár hodin jen tak pro prdel když člověk spěchá do práce, k zákazníkovi, whatever, to proplatí kdo?

No vono to má nakročeno k tomu, že nakonec budete rád, že Vás v rámci kontrolníkontrolyprotožeproto rovnou nezastřelí.....
Prostě vrchnost může cokoliv a Vy to musíte strpět. Sice se voháněj demokratickým řádem, ale postupně se z toho stal jenom na růžovo přelakovanej fašismus.
« Poslední změna: 27 Července 2016, 20:21:26 od pk202 »
IP zaznamenána

kverulant

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 768
  • Ego sum qui sum
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #13 kdy: 11 Prosince 2016, 23:46:05 »

No a to zdržení na pár hodin jen tak pro prdel když člověk spěchá do práce, k zákazníkovi, whatever, to proplatí kdo?
1. policista je úřední osoba zastupující stát a vykonávající jeho úkoly. K tomu je nadán speciálními pravomocemi a jedná z úřední povinnosti.
2. neuposlechnutí výzvy úřední osoby je přestupkem    http://www.polac.cz/katedry/kvs/konfer/sborniky/vetesnik.pdf
3. výzva, úkon, opatření může být vůči fyzické osobě použita jen, pokud se něco děje proti veřejnému zájmu nebo je zde důvodné podezření z páchání přestuku, trestného činu či správního deliktu 
4. článek 2 odst. 3 Ústavy, omezuje uplatňování státní (resp. veřejné) moci jen na případy, meze a způsoby, které stanoví zákon.
5. oprávnění vyzvat k provedení zkoušky na alkohol odvozuje PČR z par. 14 zákona 361/2000   
http://www.policie.cz/clanek/caste-dotazy-alkohol.aspx?q=Y2hudW09NQ%3D%3D
6. Způsob provedení zkoušky řeší zákon 379/2005 Sb v par. 16
V odstavci (2) je psáno :
(2) Orientačnímu vyšetření a odbornému lékařskému vyšetření zjišťujícímu obsah alkoholu je povinna se podrobit osoba, u níž se lze důvodně domnívat, že vykonává činnosti podle odstavce 1 pod vlivem alkoholu, a dále osoba, u které je důvodné podezření, že přivodila jinému újmu na zdraví v souvislosti s požitím alkoholického nápoje. Spočívá-li orientační vyšetření zjišťující obsah alkoholu v dechové zkoušce provedené analyzátorem alkoholu v dechu, splňujícím podmínky stanovené zvláštním právním předpisem9a), odborné lékařské vyšetření se neprovede.
V případě, že osoba tento způsob orientačního vyšetření odmítne, provede se odborné lékařské vyšetření.

Takže mě jako právnímu laikovi, z toho vychází :
a) aby mě PČR nutila ke zkoušce, musí mít důvodné podezření
b) pokud mi vznikne úředním postupem (třeba i formálně právně správným) finanční či jiná újma, mám v případě, že se mé protiprávní jednání neprokáže nárok na náhradu škody
c) to, že využiji svým práv na obranu své osobní integrity nemůže jít v případě právního státu k mé tíži (nikdo nesmí být trestán a omezován, pokud neporušil zákon)   https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%A1vn%C3%AD_st%C3%A1t

Pokud mi stát způsobí škodu (např. mi na několik hodin zadrží zaměstnance vykonávajícího důležitý úkon s ekonomickým dopadem), tak bych měl mít šanci vysoudit náhradu. Vše se potom točí kolem doložitelnosti.

Takže je načase vytvořit tu správnou universální modelovou situaci, kdy díky opruzu vznikne prokazatelná škoda.
To je ta challenge pro místní forum.
 








IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Orientacni zkousky na drogy - nova masinka?
« Odpověď #14 kdy: 12 Prosince 2016, 00:14:19 »

a) aby mě PČR nutila ke zkoušce, musí mít důvodné podezření

Bohužel se obávám, že podle ZPPK mohou i bez podezření:

§ 5
Povinnosti řidiče

(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen
f) podrobit se na výzvu policisty, vojenského policisty, zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře nebo strážníka obecní policie vyšetření podle zvláštního právního předpisu7) ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem,

g) podrobit se na výzvu policisty, vojenského policisty, zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře nebo strážníka obecní policie vyšetření podle zvláštního právního předpisu7) ke zjištění, zda není ovlivněn jinou návykovou látkou než alkoholem46) (dále jen „jiná návyková látka“),
IP zaznamenána