30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Odbočování v pravém pruhu na parkoviště a simultánní předjíždění  (Přečteno 7179 krát)

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil

Dobrý den,
nejedná o přestupek, spíš každodení situaci (1-2x denně) a pomalu na mě jdou pochybnosti, jestli jsem vůbec v právu já, protože všichni řidiči (převážně ženy) na mě troubí, některé si klepu na hlavu (což si vykládám, jakože si přiznává, že je to jeho/její blbost), ale těch výskytů už je tolik, že si to zde musím potvrdit, že všichni jsou blázni, jen já "letadlo".  8)

Velice jednoduchá situace: 
Představte si cestu, jednoproudou, přerušovaná čára uprostřed, dlouhá dejme tomu 500m. Pravý pruh ="tam" má po 100 m odbočku vpravo na parkoviště (Hornbach, Lídl, jakýkoli market). Protisměrný pruh žádnou takovou odbočku nemá, je to jen rovná cesta (promiňte za některé, možná zbytečné info, ale ať máte komplexní obrázek).  Není to vázáno na jedno konkrétní místo (cestou Domů-Práce-Domů projíždím hned 3, kde se toto děje pravidelně).
Jedeme 2 auta za sebou v pravém pruhu. To první hodí blinkr doprava (chce odbočovat na parkoviště), já za ním zkontroluji protisměr - je zcela prázný, hodím blinkr vlevo a auto,  v rámci plynulosti, předjíždím.

Problém nastává ve chvíli, když z pakoviště chce vyjíždět auto a odbočovat doleva. Mozkovým myšlením si říká ten z hlavní odbočuje vpravo na parkoviště, já tedy můžu jet. Což je podle mě blbost, dávám přednost vozidlům z hlavní (ne jenom jednomu?).  Doufám, že jsem to popsal dobře, pokud ne, dám příklad(y) s GPS koordináty.

Můžu v tomto případě předjíždět a jsem v právu, když mi tam vjede (v tom momentě jsem jaxi v protisměru, takže částečně chápu, že si klepou na čelo).
Situace samozřejmě začína být méně přehledná kdy vpravo odbočují auta 2(nebo 3) a já je předjíždím.
Dle mého selského rozumu bych měl mít přednost já, může (nebo spíš musí?)le řidič, vyjíždějící z toho parkoviště toto předjíždění předpokládat? Vlasntně trochu váhám, ale nevím pročí. Pokud je to křižovatka, tak jsem v tomto případě na hlavní, takže předjíždení zakázáno není....

Díky za odpovědi.
« Poslední změna: 05 Dubna 2017, 13:38:42 od papros »
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

Podle značení to místo asi buď bude křižovatka a výjezd z parkoviště je vedlejší silnice.. a nebo je to "místo ležící mimo pozemní komunikaci".

V obou případech musí vyjíždějící auto dát přednost.. a když tam není zakázané předjíždění tak i předjíždějícím autům..

Ještě je možnost křižovatka s řízeným provozem.. ale tam by jeden a nebo druhý měl červenou.. a křižovatka s předností zprava.. ale tam se nesmí předjíždět a taky by přednost mělo auto vyjíždějící z parkoviště.
IP zaznamenána

mosquitoe

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 447
    • Zobrazit profil

V obou případech by mělo vyjíždějící auto dát přednost. Jen nutno podotknout, že před odbočující auta nemusí být předjíždějící vůbec vidět a řidiči obvykle v takových situacích spíše nepředjíždí, takže pro urychlení provozu obvykle řidiči na vedlejší uvažují stylem "odbočuje, tak já pojedu". Z mého pohledu je předjíždět legální, leč nehezké, tedy to nedělám.
IP zaznamenána

cyklista

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 458
    • Zobrazit profil

Buďte v klidu, to je jedna z běžných situací na našich silnicích. Taky třeba spousta lidí se při nájezdu z vedlejší dívá jen doleva, doprava na to kašlou. Pak se diví, když je protroubíte, protože musíte zběsile brzdit při objíždění nějaké díry na hlavní silnici a oni vám vjedou do cesty.
Pokud vím, tak se nezměnil předpis, že při vyjíždění z vedlejší je povinnost dát přednost VŠEM vozidlům přijíždějícím po hlavní, je úplně jedno, kudy jedou.
IP zaznamenána

ipkis

  • Příspěvků: 180
    • Zobrazit profil

Buďte v klidu, to je jedna z běžných situací na našich silnicích. Taky třeba spousta lidí se při nájezdu z vedlejší dívá jen doleva, doprava na to kašlou. Pak se diví, když je protroubíte, protože musíte zběsile brzdit při objíždění nějaké díry na hlavní silnici a oni vám vjedou do cesty.
Pokud vím, tak se nezměnil předpis, že při vyjíždění z vedlejší je povinnost dát přednost VŠEM vozidlům přijíždějícím po hlavní, je úplně jedno, kudy jedou.

Neměnil. Platí to stále :-)
IP zaznamenána

gumidos

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 653
    • Zobrazit profil

Buďte v klidu - podobných situací je habakuk.
Znám též jednu - křižovatka tvaru T, kde levá část horního ramena je obytnou zonou, končící přesně na hraně křižovatky. Tedy běžná komunikace vede při znázornění na písmenu T odspodu doprava. Není umístěno dopravní značení, pouze při výjezdu zleva z obytné zony je značka "konec obytné zony" a v protisměru těsně za křižovatkou je značka obytná zona.
Pro zmatení nepřítele ale stavebně a opticky ta křižovatka opravdu vypadá jako že "silnice je to horní rameno", zatímco ten příjezd odzdola je užší a prostě divný.
Standardní situace - a) přijíždím-li odspoda, běžně flokuji na poslední chvíli, protože někdo vyjíždějící z obytné zony (ode mě zleva) ignoruje nejen to, že při vyjíždění z obytné zony se dává přednost všem, ale dokonce ignoruje i mou přednost zprava. Řídí se pouze vzhledem křižovatky. b) přiíždím-li po horním ramenu zprava a odbočuji-li doleva (tedy dolu), běžně flokuji na poslední chvíli, protože někdo vyjíždějící z obytné zony kašle na svou povinnost dát přednost všem a myslí si, že protože odbočuji doleva, dávám mu přednost. 
Takhle to prostě je - mezní situace většina řidičů prostě nezná. Schválně jestli víte, že policajti můžou přednostně natankovat u pumpy i bez majáku....(já to nevím, ale při nějakém školení jsem to pochytil)
Váš popis odpovídá § 23 odst. (1) zákona 361/2000 - tedy vjíždění na pozemní komunikaci a nutnosti pustit všechny. 
IP zaznamenána

Thom@s

  • Příspěvků: 436
    • Zobrazit profil

V krizovatce a tesne blizkosti pred ni plati zakaz predjizdeni.
IP zaznamenána

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil

V krizovatce a tesne blizkosti pred ni plati zakaz predjizdeni.

§ 17Předjíždění

(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.

(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.

(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.

(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

(5) Řidič nesmí předjíždět

a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,

b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,

c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,

d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,

e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,

f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí

1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,

2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,

3. na hlavní pozemní komunikaci,

4. na křižovatce s řízeným provozem.

g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.


Sorry jako

IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil

V krizovatce a tesne blizkosti pred ni plati zakaz predjizdeni.

Čtěte ten zákon dál.. pak je středník a potom
Citace
tento zákaz neplatí

1. jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,

2. jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,

3. na hlavní pozemní komunikaci,

4. na křižovatce s řízeným provozem.

..tak papros byl rychlejší..
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil

Citace
..tak papros byl rychlejší..
+1
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil

papros: Pokud se chcete zabít, tak v tom pokračujte. Budete sice plně v právu, na vině bude ten, kdo vyjížděl, ale to vám bude prd platný.

Citace
V obou případech by mělo vyjíždějící auto dát přednost. Jen nutno podotknout, že před odbočující auta nemusí být předjíždějící vůbec vidět a řidiči obvykle v takových situacích spíše nepředjíždí, takže pro urychlení provozu obvykle řidiči na vedlejší uvažují stylem "odbočuje, tak já pojedu". Z mého pohledu je předjíždět legální, leč nehezké, tedy to nedělám.

S tímhle názorem se dá jedině souhlasit.

Odbočka na Boskovice

Klasická odbočka na Boskovice. Z výhledu doprava zabočuje kamion nebo SUV, za ním to rovně páli osobák. Přes kamion nebo velké auto ten na vedlejší (modré auto), který přijíždí zprava, nemá šanci osobák vidět. Samozřejmě má dát přednost všem, ale on nikoho neviděl ani na té rovince před křižovatkou. Osobák rozstřelí toho z vedlejší a oba mají dost. A ten z osobáku je stejně dobře mrtvý, jako ten z vedlejší, co za to může.

Když jedu za odbočujícím kamionem, tak projíždím s nohou na brzdě. Už dvakrát se mi to vyplatilo. Říká se tomu čtyřicetiletá zkušenost za volantem.
« Poslední změna: 05 Dubna 2017, 15:27:58 od uziv »
IP zaznamenána

HelmMuth

  • Příspěvků: 289
  • You're never wrong to do the right thing
    • Zobrazit profil

papros: Pokud se chcete zabít, tak v tom pokračujte. Budete sice plně v právu, na vině bude ten, kdo vyjížděl, ale to vám bude prd platný.

Každopádně to od vás beru jako dobrou radu. Taky nejsem žádný nováček řídím 20+ let.
Pokud jste viděl např. ten příklad č.1, tam je to jaxi za křižovatkou, ve městě, takže 50, i kdybych to rozjel na těch 100m na 50km/h a jouda z vedlejší na těch 10 metrech akceleroval taky na 50.... No nevím, co by se muselo stát, aby z toho byl smrťák, ale nechci se rouhat.
Ta vaše situace je nachluip stejná, vypadá mnohem nebezpečněji a až tady si teprve uvědomuju, že může jít o hubu/kejhák (zejména spolujezdce).  :(

Dík!
« Poslední změna: 05 Dubna 2017, 17:16:09 od papros »
IP zaznamenána

Delphin

  • Příspěvků: 38
    • Zobrazit profil

Jinak na situaci z úvodu mě kdysi přímo upozorňoval učitel v autoškole. Přednost se dává všem a musím si dát extra pozor i na to, jestli někdo nepředjíždí. Po letech čím dál víc oceňuji jeho kvalitu.

Odesláno z mého D6633 pomocí Tapatalk

IP zaznamenána