30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Problém - propadlá technická a propadlý řidičák  (Přečteno 17191 krát)

asystematic

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Problém - propadlá technická a propadlý řidičák
« kdy: 21 Září 2014, 19:47:40 »

Dobrý den. Prosím o radu. Ve středu mě zastavila hlídka. Technická mi skončila v srpnu a z časových důvodů jsem jí nebyl schopen stihnout, objednán jsem na příští týden. Takže mě vykoupali za propadlou technickou. Jako bonus jsem ale díky nim zjistil, že mám propadlý taky řidičák - měl být měněn na konci minulého roku.

Příslušník mi starý řidičák vzal a odjeli. Nenechali mě nic podepsat, prostě si vzal řidičák a zmizeli. Od známého u policie vím, že je předáno úřadu.

Rád bych se zeptal - ohledně řidičáku musím na svůj úřad a tam jim oznámit, že mi hlídka zadržela starý průkaz a zažádat o nový? Podle toho co jsme zjišťoval mi hrozí pokuta od policajtů ve správním až 2000 a od úřadu až 30000 (což je dost).
A ohledně technické - tu nechám na autě co nejdříve udělat a až pudu podat vysvětlení, řeknu, že je hotová a že auto nijak neohrožovalo ostatní - když mě chytili, tak vše fungovalo - auto provoz neohrožovalo (pokuta do 2000)?

Vím, že jsem trouba - příště si to budu hlídat. Díky moc za pomoc.
« Poslední změna: 21 Září 2014, 20:30:29 od asystematic »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Problém - propadlá technická a propadlý řidičák
« Odpověď #1 kdy: 22 Září 2014, 12:15:13 »

Příslušník mi starý řidičák vzal a odjeli. Nenechali mě nic podepsat, prostě si vzal řidičák a zmizeli. Od známého u policie vím, že je předáno úřadu.

To je nestandardní, měli na místě vystavit potvrzení o zadržení ŘP a sepsat oznámení přestupku.

Rád bych se zeptal - ohledně řidičáku musím na svůj úřad a tam jim oznámit, že mi hlídka zadržela starý průkaz a zažádat o nový? Podle toho co jsme zjišťoval mi hrozí pokuta od policajtů ve správním až 2000 a od úřadu až 30000 (což je dost).

Ano, pokud chci jezdit, musím na úřad a požádat o nový ŘP, do čestného prohlášení, které mají k dispozici, napsat, že ŘP odebrala policie z důvodu jeho neplatnosti.

Policie správní řízení nevede, mohli uložit pokutu na místě, ale to neudělali, takže dále to bude řešit úřad, pokud to policie oznámí.
Ve správním řízení by mohla hrozit pokuta do 30tis Kč, ale toho bych se nebál, řádově to bude 1000 - 4000,- Kč i s tou technickou.

A ohledně technické - tu nechám na autě co nejdříve udělat a až pudu podat vysvětlení, řeknu, že je hotová a že auto nijak neohrožovalo ostatní - když mě chytili, tak vše fungovalo - auto provoz neohrožovalo (pokuta do 2000)?

V tomhle případě se podávat vysvětlení nebude, pravděpodobně to budou řešit příkazem.
Pokud by byl přestupek samostatný, tak řidiči hrozí do 2500,- Kč, ale tady by to měli projednávat ve společném řízení s tím propadlým ŘP.
Pokud by chtěli řešit provozovatele vozidla podle zákona 56/2001 Sb., tak pokuta do 50tis Kč. 
IP zaznamenána

asystematic

  • Příspěvků: 2
    • Zobrazit profil
Re:Problém - propadlá technická a propadlý řidičák
« Odpověď #2 kdy: 22 Září 2014, 18:15:15 »

Ahoj,
díky moc za informace. Technickou už mám zařízenou. Zítra jdu na úřad, ohledně papírů, udělám to přesně, jak píšeš.

Citace
Pokud by chtěli řešit provozovatele vozidla podle zákona 56/2001 Sb., tak pokuta do 50tis Kč.

Tady mám docela strach, ale auto v době kontroly bylo úplně v pořádku - všechno fungovalo. To by mohli snad řešit jen kdybych přímo ohrožoval ostatní účastníky ne?

Citace
V tomhle případě se podávat vysvětlení nebude, pravděpodobně to budou řešit příkazem.

Co to prosím znamená "řešit příkazem". Jako příkazem k úhradě? :-)

Ještě jednou díky!
IP zaznamenána

LubosPubos

  • Příspěvků: 16
    • Zobrazit profil
Re:Problém - propadlá technická a propadlý řidičák
« Odpověď #3 kdy: 22 Září 2014, 18:30:12 »

To znamená, že zahájí Příkazní řízení a vydají tzv. Příkaz dle §87 z.č 200/1990 Sb., o přestupcích. Je to zkrácena forma správního řízení.
« Poslední změna: 22 Září 2014, 18:35:58 od LubosPubos »
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Problém - propadlá technická a propadlý řidičák
« Odpověď #4 kdy: 22 Září 2014, 22:59:09 »

Citace
Pokud by chtěli řešit provozovatele vozidla podle zákona 56/2001 Sb., tak pokuta do 50tis Kč.

Tady mám docela strach, ale auto v době kontroly bylo úplně v pořádku - všechno fungovalo. To by mohli snad řešit jen kdybych přímo ohrožoval ostatní účastníky ne?

Jenomže orgán neví, že bylo všechno v pořádku a fungovalo to. Že je vše OK prokazuje právě platná technická kontrola.

V tom zákoně 56 je:

§ 37 - Technicky nezpůsobilé silniční vozidlo k provozu

Silniční vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, pokud

c) provozovatel vozidla neprokáže jeho technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích způsobem stanoveným tímto zákonem

a pak:

§ 83
Přestupky

(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

d) jako provozovatel silničního motorového vozidla nebo přípojného vozidla provozuje vozidlo, které je podle § 37 technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích,

(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. c) lze uložit pokutu do 10 000 000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. e) lze uložit pokutu do 5 000 000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. f) lze uložit pokutu do 500 000 Kč a za přestupek podle odstavce a), b), d) lze uložit pokutu do 50 000 Kč. V blokovém řízení lze uložit pokutu do 5 000 Kč.

K příkazu, jak píše LubosPubos, je to zkrácená forma správního řízení, tzn, přišel by dopis s názvem příkaz, kde bude uvedeno, že provozovatel vozidla je uznán vinným ze spáchácní bla bla a ukládá se mu pokuta ve výši bla bla.
IP zaznamenána