30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: [?] Lze odporovat už zaplacený příkaz?  (Přečteno 20071 krát)

dktr

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
[?] Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« kdy: 24 Listopadu 2014, 20:10:48 »

Zdravím dámy a pánové, mám takový trochu netradiční problém a potřeboval bych poradit od zkušenějších. V srpnu přišla přítelkyni coby vlastníkovi vozidla výzva k zaplacení 1500 za rychlost v menší obci, řídil jsem tehdy já. Nikdy jsem nic ve správním řízení neřešil, tak jsem si našel toto fórum a něco nastudoval, na mrtvolu jsem neměl žaludek, tak jsem zvolil vyčkávací taktiku a nereagoval. 1500 mi za +20 kmh na rovné silnici 100 metrů za značkou začátek obce kde se za 7 let nestala jediná tragická nehoda, bez přechodu pro chodce a ještě za slunečného dne přišlo trochu buze.antských, ostatně tento radar řešil už aj DFENS někde na svých stránkách. Přítelkyně se nechala ukecat a výzvu jsme doma založili. Čekal jsem, že to asi jen tak nevyšumí a před 2 týdny dorazil příkaz na 2500 + 1000 náklady správního řízení. Bohužel, přítelkyně na to neměla nervy a hned po vyzvednutí na poště uhradila složenku... Takže to dopadlo nejhůř jak mohlo, místo 0 potažmo 1500 jsme zaplatili buze.antům 3500. Tak se chci zeptat, má smysl ještě podávat odpor, když už peníze jsou na obecním účtu? Když by sprdel skončila prekluzí nebo odložením, mám šanci je ještě dostat pak zpátky? Na odpor je ještě času dost.
Díky.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #1 kdy: 24 Listopadu 2014, 20:33:11 »

Tak se chci zeptat, má smysl ještě podávat odpor, když už peníze jsou na obecním účtu? Když by sprdel skončila prekluzí nebo odložením, mám šanci je ještě dostat pak zpátky? Na odpor je ještě času dost.Díky.

Ano, má to smysl. Zaplacení pokuty nutně nemusí znamenat souhlas se zaviněním. Spousta lidí si myslí, že musí nejprve zaplatit a pak teprve se můžou bránit.
Takže podat odpor a počkal bych jestli zaplacenou pokutu a náklady řízení vrátí sami.
Nemají důvod nechávat si ty peníze, protože rozhodnutí není v právní moci, tedy není ani vykonatelné.
Když je nevrátí, dal bych jim tak měsíc, tak se to dá využít při podání námitky podjatosti, s kterou by šla rovnou stížnost na zadržování peněz.

 
IP zaznamenána

unlimited

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 210
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #2 kdy: 24 Listopadu 2014, 23:50:23 »

Nějak nechápu, že to bylo vyzvednuto před 2 týdny a přesto je dost času na podání odporu. Vždyť lhůta je 15 dní. Jinak v príkaznim řízení nemaj nárok na úhradu nákladů řízení (§ 79 odst. 2 ZoP), takže ještě další bod pro podjatost a odvolání.
IP zaznamenána

plikous

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 842
  • největší pyrát silnic
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #3 kdy: 25 Listopadu 2014, 00:06:25 »

No to už jste asi ale prošvihli lhůtu na odpor...
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #4 kdy: 25 Listopadu 2014, 06:34:41 »

Nějak nechápu, že to bylo vyzvednuto před 2 týdny a přesto je dost času na podání odporu. Vždyť lhůta je 15 dní. Jinak v príkaznim řízení nemaj nárok na úhradu nákladů řízení (§ 79 odst. 2 ZoP), takže ještě další bod pro podjatost a odvolání.

Oni dostali sprdelový příkaz vydaný podle správního řádu, kde je lhůta na podání odporu 8 dní a běžně přičítají náklady řízení, tak jak jim to umožňuje správní řád.

Pokud byl příkaz doručen před dvěma týdny, tak je na podání odporu určitě pozdě, nicméně opožděný odpor může podat stejně. Orgán to musí do 10 dní odeslat k odvolacímu orgánu, který může provést přezkum.
IP zaznamenána

dktr

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #5 kdy: 25 Listopadu 2014, 11:20:30 »

Abych to upřesnil, příkaz byl 10 dní na poště, přítelkyně ho vyzvedla včera a aktivně hned i zaplatila. Lhůta na podání odporu je uvedena 8 dní. Mám si rovnou zažádat asi i o kopii spisu, že jo? A s námitkou podjatosti počkat až jak se budou tvářit na vrácení pokuty.
Díky.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #6 kdy: 25 Listopadu 2014, 12:06:50 »

Abych to upřesnil, příkaz byl 10 dní na poště, přítelkyně ho vyzvedla včera a aktivně hned i zaplatila. Lhůta na podání odporu je uvedena 8 dní. Mám si rovnou zažádat asi i o kopii spisu, že jo? A s námitkou podjatosti počkat až jak se budou tvářit na vrácení pokuty.
Díky.

Jasně, takže poslední den lhůty to je 2.12. podat na poště odpor.
Žádost o kopii spisu odeslat ihned.
S námitkou a dalším postupem bych počkal až co bude ve spisu.
IP zaznamenána

dktr

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #7 kdy: 30 Listopadu 2014, 14:15:10 »

K tomuto ještě jedna věc. Přítelkyně samozřejmě chce mít všechno z krku, takže veškerá další komunikace s úřadem musí jít mimo ní. Je možné to vyřešit tím, že mne udělá zmocněncem? Bude již dále úřad komunikovat jen se mnou, nebo budou dopisy chodit i jí? A je o to, aby chodili jen mně, potřeba nějak speciálně zažádat ve zmocnění?
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #8 kdy: 30 Listopadu 2014, 14:27:07 »

"S výjimkou případů, kdy má zastoupený něco v řízení osobně vykonat, doručují se písemnosti pouze zástupci." - Správní řád §34
IP zaznamenána

dktr

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #9 kdy: 30 Listopadu 2014, 16:50:02 »

Jasně, díky.
Takže takhle nějak by to mohlo vypadat?

Tímto
UDĚLUJI PLNOU MOC
pro: ..............................................
k zastupování v správním řízení ve věci údajného spáchání správního deliktu, označeného č.j. ........... Plná moc se uděluje pro všechny úkony celého řízení a na dobu neurčitou. Současně v souladu s ustanovením § 33 odst. 3 Správního řádu výslovně dovoluji, aby zmocněnec udělil plnou moc k zastupování třetí osobě.


Plnou moc s dnešním datumem vystavení odešle ještě přítelkyně, blanketní odpor odešlu 2.12. už já. Je potřeba jako zmocněnec uvádět v odporu i koho jmenovitě zastupuji nebo dostačuje č.j. a spisová značka?

Díky za rady, moc se v tom nepohybuju tak se radši ptám, aby to pak neshodili na nějaké p.čovině.
IP zaznamenána

Sadra17

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 278
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #10 kdy: 30 Listopadu 2014, 17:43:41 »

po mě vždycky na úřadě kde se přihlašujou auta chtěli ke kolonce podpis připsat "V zastoupení na základě plné moci"  ;)
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #11 kdy: 30 Listopadu 2014, 17:56:50 »

Je potřeba jako zmocněnec uvádět v odporu i koho jmenovitě zastupuji nebo dostačuje č.j. a spisová značka?

Pokud už budou mít plnou moc, tak dostačuje spisová značka.
Nemusíte to posílat zvlášť. Odpor lze zaslat společně s plnou mocí a může to udělat sám zmocněnec.
IP zaznamenána

dktr

  • Příspěvků: 6
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #12 kdy: 12 Ledna 2015, 16:18:26 »

Tak a máme pokračování.
Dorazilo oznámení o pokračování v řízení o sprdel a usnesení o možnosti vyjádřit se k podkladům do 5 dnů od obdržení - viz přílohy. Zaslali i celý spis, oceňuji aspoň to, že to bylo bez nároku na honorář.
Teď bych poprosil o pomoc zkušenější, mám se nějak vyjadřovat k podkladům (5 dní už uplynulo), nebo podat námitku podjatosti nebo počkat na rozhodnutí a chystat si odvolání? Případně byl by někdo ochoten pomoct se sepsáním odvolání?
PS. Celá situace se ještě lehce zamotala, jak jsem psal, přítelkyně po obdržení příkazu ihned na poště zaplatila složenku na 2500 + 1000 Kč, platila platební kartou. A po týdnu při kontrole pohybů na účtu žádný debet. Takže má v ruce ústřižek složenky s potvrzením o zaplacení ale ve výpisu z účtu ani platební karty žádnou odpovídající odchozí platbu. Nechápu to, v životě se mi to nestalo. Tak jsem moc zvědavý jak to dopadne, když budu po úřadu po prekluzi za půl roku chtít vrátit zaplacených 3500 Kč :)

Pokud by byl zájem o kompletní spis tak je zde http://uloz.to/xcN7oECz/sprdel-zip, heslo 30kmh.
IP zaznamenána

2M

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 992
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #13 kdy: 12 Ledna 2015, 17:00:15 »

mám se nějak vyjadřovat k podkladům (5 dní už uplynulo), nebo podat námitku podjatosti nebo počkat na rozhodnutí a chystat si odvolání?

Nám to neusnadňujete. Oni po uplynutí lhůty asi další den vydají rozhodnutí tak možná už ani není jiná možnost než čekat na jeho doručení.

Jestli to má ještě smysl (5 dní uplynulo dneska nebo včera) tak je možnost jim poslat hned mailem (kvůli rychlosti) že dopisu nerozumím a jestli sdělují že bude ukončeno obstarávání důkazů přestože v kopii spisu žádné důkazy nejsou. A do 5 dnů e-mail potvrdit dopisem.

Ani po rozhodnutí to nebude ztracené. Na čem postaví rozhodnutí když ve spisu nejsou použitelné důkazy?  :)
Ale zbytečně se propásla možnost jim poslat nějaké vyjádření a ještě je před vydáním rozhodnutí zaměstnat.
IP zaznamenána

Mršťa

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 1 060
    • Zobrazit profil
Re:Lze odporovat už zaplacený příkaz?
« Odpověď #14 kdy: 12 Ledna 2015, 17:44:09 »

Dorazilo oznámení o pokračování v řízení o sprdel a usnesení o možnosti vyjádřit se k podkladům do 5 dnů od obdržení - viz přílohy.
Teď bych poprosil o pomoc zkušenější, mám se nějak vyjadřovat k podkladům (5 dní už uplynulo), nebo podat námitku podjatosti nebo počkat na rozhodnutí a chystat si odvolání?

Oni 12.12. 14 vyhotovili usnesení a oznámení a teprve teď to přišlo?
Vůbec nechápu, proč vytvořili to usnesení, byť odvolání nemá odkladný účinek, tak bych odvolání zaslal, dá se tím získat čas navíc. V podstatě bych napsal, že nechápu postup správního orgánu. Není zřejmé proč v takové věci rozhoduje usnesením a navrhl bych, aby bylo usnesení zrušeno. Standardně chodí výzva k seznámení se s podklady a možnosti se k nim vyjádřit.
Kvůli získání času a vytvoření chaosu bych určitě podal námitku podjatosti a jak píše 2M, tak zaslat oboje dnes přes email a do 5 dnů potvrdit ofiko.
IP zaznamenána