30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Špatně viditelná značka  (Přečteno 6398 krát)

tortoiseturtle

  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
Špatně viditelná značka
« kdy: 17 Února 2017, 12:57:33 »

Vážení přátelé motoristé,

dostal jsem výzvu k úhradě výpalného. Případ mi přijde natolik zajímavý, že to nechci hodit do koše jako obvykle, ale rád bych Pachy “udělal” a ještě si nárokoval náhradu výdajů. Před bojem bych se rád ujistil, že je vše, jak si myslím a proto chci požádat o rady.

Existuje situace kterou jsem zakreslil na následujícím obrázku:


 Vše, včetně orientace umístění značek, je při pohledu shora. Jsou zde ulice U1 a U2 propojené ulicí U3. Na křižovatce z U1 do U3 je značka Z1. Je skutečně orientovaná tak debilně, jak jsem nakreslil, takže řidič přijíždějící po U1 sehora jí má šanci vidět, řidič přijíždějící po U2 zespoda ji prakticky nemá šanci zaregistrovat a to ani když odbočuje do U3.
Značka Z1 je kombinace značek IP11d - Parkoviště (stání na chodníku kolmé nebo šikmé) a IP13c, tzn. je tam jak symbol parkovacího automatu, tak symbol auta. Pod ní je dodatková tabulka E07b - směrová šipka ukazující doprava (čili na obrázku jakoby směrem dolů), Z1 se týká se chodníku označeného P1, který se používá jako parkoviště.

Spodní část ulice U2 je jednosměrná (naznačeno červenou šipkou). V úrovni křižovatky U2-U3 je značka Z2. Tou je kombinace značek IP11b - Parkoviště (kolmé nebo šikmé stání) a IP13c, tzn. je tam jak symbol parkovacího automatu, tak symbol auta. Tato značka je viditelná jen pokud řidič jede po U2 dolů. Pokud do U2 odbočuje z U3, tak ji nemá šanci zahlédnout. V jednosměrné části jsou kolmá parkovací stání, od silnice oddělená bílou přerušovanou čarou. Toto parkování je označeno jako P2.

Dále na místě Z3 je značka IP4b - Jednosměrný provoz a pod ní B28 - Zákaz zastavení. Žádné další značky v okolí parkoviště již nejsou.

Ve výzvě na výpalné se píše, že je o přestupek - stání v úseku platnosti značky IP13c. To je můj první dotaz. Značka není ani IP13c, ani IP11b. Je to kombinací obého:


Je takovéhle kombinování značek povoleno? Je vyfocená značka skutečně platná? Pokud ne, mělo by to být extrémně jednoduché.

Pokud ano, je zde faktor ten, že značka Z2 (dejme tomu, že to je platná IP13c) označuje placený úsek, ale pokud řidič přijíždí z U3, nemá šanci tuto značku vůbec vidět. Pro umístění značek mají platit následující pravidla:
- značka musí být obecně umístěna tak, aby byla včas viditelná
- značka se umísťuje standardně na pravý okraj vozovky

Ani jedno z nich značka Z2 nesplňuje. Není viditelná při příjezdu z U3 a není umístěna na pravý okraj vozovky (tam je Z3). Mám tudíž pocit, že jde o porušení  §5 odst. 1 a 2vyhl. č. 30/2001 Sb:
"Svislé dopravní značky se umísťují tak, aby byly pro účastníky provozu na pozemních komunikacích, pro které jsou určeny, včas a z dostatečné vzdálenosti viditelné.” Myslím, že právě na tom bych je měl udělat. Máte nějaké dobré tipy či rady? Díky.
« Poslední změna: 17 Února 2017, 12:59:26 od tortoiseturtle »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #1 kdy: 17 Února 2017, 14:18:11 »

Citace
To je můj první dotaz. Značka není ani IP13c, ani IP11b. Je to kombinací obého:
Je to IP 13c, doplněná v souladu s § 10 odst. 1 vyhlášky č. 294/2015 Sb. symbolem 203. Takže je platná, je to placené parkoviště pro osobáky.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

mgp

  • Příspěvků: 10
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #2 kdy: 17 Února 2017, 14:44:45 »

Je-li tam pouze dodatková šipka horizontální bez metráže E07b, nevymezuje daný úsek, ale pouze odkazuje na směr, kde můžete něco být. Pokud tam to ,,něco,, již není značkou vymezeno, tak to ani neexistuje... To ale vyfocené nemáte. Chtělo by to foto ze spisu, jestli auto opravdu stojí ve značkou vymezeném místě.
IP zaznamenána

tortoiseturtle

  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #3 kdy: 17 Února 2017, 14:50:54 »

Díky za reakce.
Enzym: to tedy znamená, že značka Z1 z mého náčrtku situace je neplatná, protože obsahuje symbol, který není v příloze č. 7?


mgp: zajímavé vědět. Každopádně ta Z1 s dodatkovou šipkou se stejně týká pouze parkoviště P1 a nikoliv P2, kde jsem stál. Zásadní je, zda-li je značka Z2 platná, když řidič přijíždějící z U3 tuto značku nemá šanci vidět.
« Poslední změna: 17 Února 2017, 14:55:09 od tortoiseturtle »
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #4 kdy: 17 Února 2017, 15:49:38 »

Z1 je opravdu zajímavá kreativita značkodárce, patrně to má být placené parkoviště + kolmé stání pro osobáky.
Mám však obavu, že kdyby to došlo ke KS/NSS, tak to podrží, protože význam je IMHO zcela zřejmý. Rozporovat by se snad dal způsob stání, ale patrně ne placené parkoviště pro osobáky. Docela bych uvítal pohled hh na toto místní sign DIY.

Platnost značky - značka je určitě platná. Podle § 4 písm. c) ZPPK je řidič povinen řídit se značkami. Potud je vše jasné. Formální znak přestupku byl naplněn.
Pole pro matadory SŘ, mé domněnky: Nelze však spravedlivě požadovat, aby se řidič řídil byť platnou značkou, kterou nemůže vidět. Je na SO, aby prokázal, že tu značku vidět měl a mohl. IMHO postačuje, když si uděláte fotky z pohledu řidiče a SO nemá čím kontrovat.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

tortoiseturtle

  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #5 kdy: 17 Února 2017, 16:51:03 »

Zajistil bych si videodokumentaci aktualniho stav znacky, nez s tim zacnou hybat.
« Poslední změna: 17 Února 2017, 17:04:45 od fu »
IP zaznamenána

tortoiseturtle

  • Příspěvků: 21
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #6 kdy: 21 Února 2017, 08:32:08 »

Fajn, díky všem za rady. Takže nenecháme to vyhnít, to by na takto jasný případ byla škoda. Připravím si munici - video celého místa jsem natočil, je krásně vidět, že při dodržení všech předpisů není možné žádnou značku o placeném parkovišti vidět.

Co dál? Pokud výpalné neuhradím ani se neozvu, tak čekám, že jako vždy to vyšumí do ztracena. Mám se tedy aktivně nabonzovat jako řidič, abych to rozjel? Předpokládám, že správný postup je dostat to do správního řízení a tam prokázat, že se žádný přestupek nestal, protože značku řidič vidět nemohl. Máte někdo nějaké tipy, jak postupovat? Byl bych velmi rád, aby to celé skončilo tak, že SO rozhodne, že se žádný přestupek nestal a já dostanu náhradu nákladů § 61 odst. 4 zák. o Policii ČR.
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #7 kdy: 21 Února 2017, 08:35:36 »

Ve světle posledního sprdelního judikátu vidím jako nejlepší strategii sebenaprášení a následně jim omlátit o hlavu značení.
IP zaznamenána

honza16

  • Příspěvků: 51
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #8 kdy: 21 Února 2017, 20:55:11 »

Poprosím "opase" o poskytnutí odkazu na zmiňovaný rozsudek. Dík
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 091
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #9 kdy: 21 Února 2017, 20:59:19 »

Vlákno zde https://www.30kmh.cz/index.php?topic=4198.msg0#new, v prvním příspěvku je číslo rozsudku, budete si ho muset na nssoud.cz najít
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

uziv

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 843
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #10 kdy: 21 Února 2017, 23:38:17 »

Citace
Ve světle posledního sprdelního judikátu vidím jako nejlepší strategii sebenaprášení a následně jim omlátit o hlavu značení.

Neviděl bych to až tak černě, k prokazování krajní nouze musí je skutečně potřeba řidič, ale chybná nebo neexistující značka je objektivní fakt. V těchto případech obvykle jako provozovatel reaguji už na výzvu s tím, že vzhledem k neexistenci značky (chybnému značení, městapácké neznalosti předpisů atd.) k jednání vykazující znaky přestupku vůbec nemohlo dojít, takže jejich výzvu považuji za bezpředmětnou. Pak už se nikdo neozval, a to i v Brně. Pokud ale zahlédnutí značky záleží na tom, zda je řidič malý nebo velký, nebo je nutné tvrdit, že značka byla zakryta náklaďákem od zásobování (samozřejmě pokud tam obvykle náklaďáky stojí), bude udání řidiče nutné.
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Špatně viditelná značka
« Odpověď #11 kdy: 22 Února 2017, 07:51:06 »

Rozsudek 8 As 156/2016-35 je poměrně kontroverzní a mohlo by ještě dojít k jeho korekci (zejména najde-li se vhodná kauza a k NSS ji doveze někdo jiný než p. Topol). Každopádně i když připustíme, že v rámci řízení o sprdeli nelze již otevírat okolnosti vylučující protiprávnost (§ 2(2) PřesZ), protože dle názoru 8. senátu absence takových okolností není znakem přestupku, NSS neřekl, co všechno tím znakem je.

Za znaky přestupku (dle zákona i právní teorie) je všeobecně považováno to, co je v § 2(1) PřesZ, tj. zavinění (subjektivní stránka), společenská škodlivost (materiální znak) a naplnění konkrétní skutkové podstaty (formální znak). Neřekl bych, že by reálně hrozilo rozšíření 8 As 156/2016-35 v tom smyslu, že za znaky přestupku ve smyslu § 125f(2)(b) ZPPK se považuje naplnění pouze formálního znaku (tomu by ostatně odporoval i prostý jazykový výklad - v ZPPK je odkázáno na znaky, nikoliv jeden znak).
IP zaznamenána