30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17

Autor Téma: Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.  (Přečteno 36191 krát)

fu

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 201
  • Lidem bez naděje se lépe vládne.
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #60 kdy: 25 Ledna 2023, 09:02:14 »

IMHO jeden z nejlepších co státní správa za poslední dekádu vyprodukovala.

To bude tim, ze ho nevyprodukovala, ani neprovozuje - leda tak na papire.
IP zaznamenána
„Ten, kdo se ve jménu bezpečnosti vzdává svobody, nezaslouží si ani svobodu ani bezpečnost.“ – Benjamin Franklin

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #61 kdy: 25 Ledna 2023, 09:19:42 »

Tak já bych ani nechtěl, aby stát programoval nějakého klienta a tuplem ne pod windows (ještě by mně víc šmírovali). Otevřené API a primitivní webové rozhraní je dobrá kombinace.
Jediné co si myslím že nepatří už do letošního století je ten 3 měsíční limit pobytu zprávy v systému. V dnešní době by to mělo být alespoň rok nebo spíše 5 let což je doba po které většina zpráv pro běžného občana přestane být aktuální. Ale pokud použijete nějakého klienta, je to asi jedno, já už do web rozhraní vůbec nelezu.


To jde už teď přes porzál občana, ač tam je potřeba myslet na to, že zapnutím archivace se stanou příchozí zprávy automaticky přijaté, takže nejde optimalizovat doručení. Nicméně, snad v jednom z návrhů na změny v DS na tento rok je, že bude právě ta lhůta zrušena úplně, nebo alespoň zásadně prodloužena a tedy nebude potřeba to řešit přes portál občana, nebo externí app.
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #62 kdy: 25 Ledna 2023, 16:24:39 »

a lidi si to muset řešit ve vlastní režii (a řada z nich blbě)?
Tak já bych ani nechtěl, aby stát programoval nějakého klienta a tuplem ne pod windows (ještě by mně víc šmírovali). Otevřené API a primitivní webové rozhraní je dobrá kombinace.
Jediné co si myslím že nepatří už do letošního století je ten 3 měsíční limit pobytu zprávy v systému. V dnešní době by to mělo být alespoň rok nebo spíše 5 let což je doba po které většina zpráv pro běžného občana přestane být aktuální. Ale pokud použijete nějakého klienta, je to asi jedno, já už do web rozhraní vůbec nelezu.
jednoduchej webovej klient má ai Fio banka, a můžu tam mít tři bambiliardy účtů, naprosto bez problémů, v čem je problém?

jakej je teda výstup, u FO-podnikající (živnostník) ve stádiu pozastavenosti teda aktuálně zkusit nic nepřebírat a co se bude dít? :D nemělo by nic chodit takže prakticky o nic nejde
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #63 kdy: 25 Ledna 2023, 17:01:33 »

S tím nepřebíráním bych byl opatrný. Chápu-li to správně, řešíme dlouhodobě pozastavenou živnost, kde se neočekává žádný úkon veřejné správy v souvislosti s umrtvenou živností, ale mohlo by tam přistát něco určené pro stejnou FO bez souvislosti s podnikáním.

Na tohle AFAIK žádná ustálená praxe ani judikatura (zatím) není. Asi nejblíž k nějakému (kvazi)autoritativnímu náhledu je už poměrně letité stanovisko Plsn 1/2015, kde se píše (body 64-65), že pokud mělo být doručováno do jiné DS, ale seznámila nebo měla možnost se s tím seznámit stejná osoba/osoby jako v té správné schránce, tak nastávají všechny účinky, jako by bylo doručováno správně (včetně fikce doručení). Zároveň univerzálně platí princip materiálního doručení, tedy jakmile se do té schránky její držitel přihlásí, má doručeno (téměř) bez dalšího, opět bez ohledu na to, že mělo být doručováno jinam/jinak. Jde tedy jen o (ne)doručení fikcí do neodpovídající DS, pokud mělo být doručováno poštou. Pokud bych si měl tipnout, tak bych čekal analogickou argumentaci jako u těch více DS. Rozhodně nevylučuju, že to dopadne opačně, nebo hůř, že reálná rozhodovací praxe pojede podle generátoru náhodných čísel (pod záminkou zohlednění okolností konkrétního případu), ale dlouhodobě doporučuju, když si někdo (jakoukoliv) DS pořídil či mu byla vnucena, pořídit si i DS FO a (pokud se to bude hodit) ignorovat papírovou poštu, ne naopak.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #64 kdy: 25 Ledna 2023, 18:18:38 »

Tak dají se nastavit notifikace na email a hlavně na mobil. Není to sice zadarmo, ale pokud jde o umrtvenou činnost a přijde tam něco jednou za X let, tak to asi stojí za ty dvě koruny či kolik ta SMS stojí.
IP zaznamenána

Číkus

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 9 028
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #65 kdy: 25 Ledna 2023, 18:27:05 »

DS FO neplánuji, na poště čekají údaje do DS PFO (živnost aktivní). Tedy pokud si dopis nevyzvednu, bude doručen fikcí (ale fyzicky vrácen odesílateli) a následně mi bude DS založena tak jako tak. Od té chvíle mi tedy musí úřední paraziti doručovat do DS, tedy už nemám šanci přístupové údaje získat? To je trochu deadlock, ne?
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #66 kdy: 25 Ledna 2023, 18:57:54 »

Proces zakládání ze zákona zřízené DS jsem neměl důvod po právní stránce pitvat, ale deadlock to patrně není, určitě je možnost přístupy kdykoliv později získat, resp. nechat vygenerovat nové.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #67 kdy: 25 Ledna 2023, 19:16:22 »

Otázkou je, zda pokud OU pošle do DS PFO něco co se týká pouze FO a DS PFO nebude vybrána, zda bude také platit fikce doručení s datumem +10dnů nebo dojde k tzv. materiálnímu doručení až tím že se do schránky přihlásí oprávněná osoba.
Pokud by to tak bylo tak by se dalo využít toho, že pokud přistupujete přes API (např. mnou používaná Datovka) tak při odesílání zprávy nedojde k doručení zpráv ležících v DS.
Číkus by si vyzvedl přihlašovací údaje a svoje podání by zasílal prostřednicvím DS PFO, ouřad by ho buď správně obesílal poštou, nebo by se zmátl tím, že podání chodí z DS a poslal by špatně do DS PFO kterou by Číkus ovšem nikdy nevybíral, čímž by úřad myslel že má doručeno fikcí ale doručeno by neměl.
Opravdu důležitých zpráv od státních orgánů do DS PFO chodí minimum a díky dnes již podrobné notifikaci do emailu si dovedu představit získat to co je důležité i jinak, třeba osobní návštěvou na úřadě udělat tam ze sebe PC negramota a poprosit tu hodnou paní ať mu to vytiskne. V datovce to může hnít do nekonečna.

 Edit: Také povinost odesílat podání pro finančák přes DS by nebyla díky přístupu přes API problémem.
« Poslední změna: 25 Ledna 2023, 19:21:33 od pk202 »
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #68 kdy: 25 Ledna 2023, 22:19:44 »

No viz o pár příspěvků výše ... nevím o tom, že by bylo nějak autoritativně vyřešeno (či vůbec probíhal relevantní diskurs). Ale právě proto, že právní úprava je v tomto plná mezer, není moc pravděpodobné, že by se dlouhodobě ustálil výklad, který by umožnil (s)prostému občanovi tento bordel ve svůj prospěch využít. Např. uvažované schéma zahrnující technicky neobvyklé řešení umožňující DS používat ve write-only režimu by bylo po nějaké době takového systematického používání žhavým kandidátem na nálepku in fraudem legis. Hlavní problém je v tom, že každé takové ne/doručení představuje prvek nejistoty, a až na případy, kde není co ztratit, a malé množství velmi specifických situací, je taková věc z hlediska procesní taktiky spíš nevýhodou.

Jinak u povinnosti podávat daňová přiznání a další úkony na FÚ elektronicky není IIRC nutné vůbec použít datovku. Tam to funguje tak, že pokud mám DS, nelze vybraná podání činit na oldschool papírových barevných formulářích, je nutné to podávat elektronicky a navíc v předepsaných formátech. Ale ne nutně prostřednictvím ISDS - je tam víc možností (primárně přes portál moje daně, mají ale tuším i nějaké otevřené API). Není ani třeba mít el. podpis či NIA ID, to podání lze autentizovat i tak, že se přes portál odešle nepodepsané a pak se na FÚ klasicky papírově doručí nějaký protokol, kde je identifikace a hash toho poslaného souboru a staromódní ruční podpis podatele.
IP zaznamenána

Mike

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 1 753
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #69 kdy: 25 Ledna 2023, 22:42:00 »

ad FU
dodnes aplikuji
účetní odešle datovou zprávou elektronicky nepodepsanou
já se do 5dnů dostavím na FU s papírem o odeslání datové zprávy elektronicky nepodepsané
ten mi na podatelně stand. orazítkují a je to
jsem ovšem ještě čtvrtletní plátce, lítat tam co měsíc, by mě jeblo  8)
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #70 kdy: 26 Ledna 2023, 01:01:49 »

Můžu se zeptat, komu tím pomůžete?:) Ne, vážně, chápu odpor k systému, chápu zásadovost, jenom si někdy říkám (a to i u sebe), jestli nepřekračujeme hranice a jestli se neprojevuje jistá forma masochizmu v tom, co děláme:) A to někdy uvažuju (někteří, jako p. Číkus to i praktikují), že se odvolám, i když vyhraju, takže taky asi nebudu normální, resp. spíše většinový.
IP zaznamenána

pk202

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 4 895
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #71 kdy: 26 Ledna 2023, 04:51:00 »

Můžu se zeptat, komu tím pomůžete...

Tak já to beru jako malý odboj proti zdejšímu silničnímu fašismu a jako sbírání zkušeností pro boj s přicházející úřední totalitou.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #72 kdy: 26 Ledna 2023, 05:47:15 »

To samozřejmě beru, proto jsme tady, ale já myslel to chození na FÚ:) Nedává mi smysl, mít DS a takto se chovat:) Bojovat proti ní taky úplně nevidím jako smysluplné, ale tam dejme tomu chápu tu snahu.
IP zaznamenána

swenak

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 677
    • Zobrazit profil
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #73 kdy: 26 Ledna 2023, 05:55:01 »

Ha, nemyslel tím Mike, že to nejde z jeho DS a on DS nemá a proto potvrzuje papírově, aby ji neměl? Pak OK, to se omlouvám:)
IP zaznamenána

Behemot

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 653
    • Zobrazit profil
    • HW World
Re:Stát všem, kdo umí s počítačem, zřídí datovku.
« Odpověď #74 kdy: 26 Ledna 2023, 08:38:29 »

Cela ta idea je ale prave o tom, ze kdyz zridi schranu FO-(ne)podnikajici (ne- znamena ze to je pozastaveny mnoho let), kde se neocekavaji zadny dokumenty, a urad posle listinu zjevne urcenou pro FO jako takovou (typicky asi tady dopravni veci), tak to prece je spatne, no a pokud schranu zamerne ignoruju a nemam moznost se do ni prihlasit, zcela jiste ani NEmuze dojit k doruceni te FO samotne, byt spatnym kanalem - kdyz se tam nemuze prihlasit :D

A jelikoz ocividne existuji obe varianty schran, jak pro pravni subjekt Pepa Vohnout osobne, tak Pepa Vohnout Zivnostnik, tak dokundamenty urceny na PV, ale odeslany na PVZ, jsou prece nutne vada v doruceni. Mám v uvaze nekde chybu??

Jinak schrana jde samozrejme zpristupnit znova, asi se na to na pocte pouzije institut „zapomenuty heslo“ a za poplatecek vygenerujou novy pristupovy udaje.

Mike: co se tyce platcu, tak mi aspon celkem ochotna zencka na nasem bernaku sdelila, coz formular potvrzuje, ze si muzes sam libovolne prepinat, kazdej rok (!), mezi mesicnim a ctvrtletnim; hlavne ze nektera ucetni baba z tech dvou, co sme meli, nam to rekla, ze…na co to clovek plati (a ne malo)?
« Poslední změna: 26 Ledna 2023, 09:21:24 od Behemot »
IP zaznamenána
STICKERS-CZ - nekonformní samolepky a placky
Stran: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 17