30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Sražení na místě přecházení  (Přečteno 1176 krát)

sennheiser

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 933
    • Zobrazit profil
Sražení na místě přecházení
« kdy: 16 Října 2023, 20:52:53 »

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-prvni-auto-zastavilo-dalsi-divku-na-zlinsku-srazilo-policie-hleda-oba-ridice-40447137

zaujal mne odstavec, kde "novináři" píšou:
Místo pro přecházení není označeno dopravní značkou přechod pro chodce. Je to pouze označení místa na komunikaci, které je přizpůsobeno k přecházení v místě, kde přechod není. Chodec se před vstupem do vozovky musí přesvědčit, zda může bezpečně přejít, stejně jako na jakémkoliv jiném místě.

Ale V7b značka má, kromě sankce z pohledu řidiče, úplně stejná pravidla jako klasický přechod V7a.
Je naprostý nesmysl, aby to srovnávali s přecházením na jakémkoliv jiném místě.

Ovšem tím, že tam nemusí být vertikální značení , tak na mnoha místech to může být matoucí . Zde ovšem nejspíš někdo čučel do mobilu a nedíval se před sebe .
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Sražení na místě přecházení
« Odpověď #1 kdy: 16 Října 2023, 21:42:43 »

Co konkrétně Vás na daném odstavci zaujalo?

Na V7b se nesmí účastníci navzájem ohrozit a chodec nesmí ohrozit ani sebe. S přihlédnutím k "Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy".
Na V7a dle 361/2000 Sb., § 5 (2) f) řidič nesmí omezit chodce.

Ale neméně zajímavé je neustálé zmiňovaní sankcí za ujetí od nehody. Pokud řidič zastavil, nebyl zjištěn úraz u žádného z účastníků, atd. dle § 47 tak nevidím jediný důvod oznamovat nehodu PČR. Viz. v článku zmíněný odstavec.
"Policie zdůrazňuje, že bez ní se vyřizování těchto nehod neobejde. Navíc situace na místě se může na první dobrou jevit jako bez vážných následků, které se ale projeví později."
IP zaznamenána

cocomoon

  • Příspěvků: 1 001
    • Zobrazit profil
Re:Sražení na místě přecházení
« Odpověď #2 kdy: 17 Října 2023, 06:10:27 »

Už jen tím, že někoho srazíte podle mě došlo k nehodě.
Bez ohledu na to, jestli má na první pohled úraz, nebo ne.
IP zaznamenána

Hugo

  • Příspěvků: 924
    • Zobrazit profil
Re:Sražení na místě přecházení
« Odpověď #3 kdy: 17 Října 2023, 14:17:08 »

Ano, k nehodě došlo. Účastník neprodleně zastavil vozidlo, jak praví zákon. Nikdo nežádal o prokázání totožnosti. Ani jiná podmínka k nahlášení nehody PaChům nebyla splněna (zranění jsem uvedl jako jednu z konkrétních podmínek, kdy je nutné hlásit nehodu). Nedošlo k porušení §47 (4)c)/(5). Dle čeho by se mohlo jednat o ujetí od nehody?

Edit: V článku je více zmíněných nehod. Moje reakce směřuje k tomuto.
« Poslední změna: 17 Října 2023, 14:20:08 od Hugo »
IP zaznamenána