30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Spletitý příběh s vypořádáním dědictví a vrácením vozu bazaru  (Přečteno 1559 krát)

Tormans

  • Příspěvků: 77
  • Specialista zahraničních projektů v automotive
    • Zobrazit profil

Dobré ráno, rád bych požádal místní osazenstvo o radu. Oč jde:
Brácha si před třemi lety koupil v MAMAcaru jeté dieselové Subaru a po pár měsících provozu mu odešel motor (klasický případ - prasklá klika). Brácha byl právník, takže sepsal odstoupení od smlouvy a  po třech letech soudního kočkování s bazarem dosáhl platného a vykonatelného rozsudku jménem republiky, v němž senát (již odvolacího) Městského soudu v Praze rozhodl o povinnosti bazárníků vrátit bráchovi kupní cenu s příslušenstvím a - a nyní to začíná být zajímavé - "proti formálnímu vydání předmětného vozu s doklady a klíči". Vůz se v té době nacházel a pravděpodobně dosud nacházi v bazaru i s klíči, oba techničáky měl brácha u sebe, ve velkém techničáku je uveden jako provozovatel, auto je pojištěné.
Bazaru se do placení příliš nechtělo a bratr mezitím vloni na podzim zemřel. Jsem jediným dědicem, v ruce mám pravomocné usnesení Okresního soudu, že, krom jiného, předmětný osobní automobil nabývám jako jediný dědic. Bazar někdy brzy po bratrově smrti peníze poslal na bratrův účet a já bych nyní rád vypořádal to nešťastné Subaru. Zkusím to shrnout:
  • mám u sebe techničák, kde je bratr uvedený jako vlastník
  • mám v ruce dědické rozhodnutí, v němž jsem ohledně auta uveden jako nabyvatel
  • mám pravomocný rozsudek o vrácení vozu po navrácení kupní ceny s příslušenstvím (ty peníze dorazily)
  • nepojízdné auto stojí v bazaru, ergo nejsem schopen udělat mu evidenčku a alespoň na chvíli ho přehlásit na sebe
  • bazar se - slovy své právní zástupkyně - bude snažit auto prodat a chtěl by velký techničák a další papíry (servisku etc.)

Prosím o radu, co s tím a jak postupovat. Přiznám se,  že mi to připomíná databázový deadlock :) Díky všem, kdo tomu věnují svůj čas.
IP zaznamenána
Tesla toho má moc, občas to beru za něj

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 312
    • Zobrazit profil

Deadlock tam nevidím. Z hlediska vlastnictví je to jednoduché. Pokud, jak píšete, bratr auto nejdřív koupil (a i v registru přepsal), ale později od této smlouvy platně odstoupil (a že šlo o platné odstoupení potvrdil soud vydáním rozsudku, podle kterého si mají účastníci smlouvy synallagmaticky vrátit plnění), pak tato smlouva opadla a právní poměry (včetně vlastnického práva k vozu) se vrátily do stavu před její účinností.

Dědictví na tom nic moc nemění, je-li pozůstalostní řízení pravomocně ukončené a jste jediný dědic, znamená to jen to, že vstupujete do všech právních poměrů ohledně pozůstalosti (tedy i toho auta a závazků s ním souvisejících) místo bratra. Neznamená to, že by auto bylo (automaticky) vaše jen na základě toho, že se to píše v usnesení, kterým soud/notář deklaroval, kdo a ohledně čeho je dědicem.

Chápu-li správně aktuální stav

* po bratrovi jste zdědil peněžní pohledávku za bazarem, kterou už bazar splnil (jestli to prošlo dědickým řízením není důležité, je-li vyřešený bankovní účet bratra, na který prachy přišly)
* taky jste po něm zdědil jeho část závazku, tedy vrátit auto i s doklady, protože auto fyzicky má u sebe bazar, jde jen o ty doklady
* vlastníkem auta je bazar, ale v registru je zapsaný bratr

Jde tedy především o přepis v registru, typově se situace příliš neliší od převodu, kdy dojde k prodeji, předání auta, ale už ne k přepisu. V prvním kole bych se zkusil s bazarem domluvit, doklady jim samozřejmě dáte (pokud by se sami přihlásili, tak bez ofuků, mají na to v ruce vykonatelný titul, protože svou část závazku už splnili, klidně by mohli jít za exekutorem), ale zároveň s předáním dokladů by to chtělo dotáhnout na registru.

Tady je trochu oříšek, jak pojmout změnu vlastnictví z důvodu opadnutí kupní smlouvy, jestli je to spíš převod či přechod (ve smyslu § 8 zák. 56/2001 Sb.), navíc v kombinaci s úmrtím aktuálně zapsaného vlastníka. De lege to je asi přechod, ale prakticky bude jednodušší podat s bazarem společnou žádost, jako by šlo o převod, právní titul pak registr nepitvá.
IP zaznamenána

Tormans

  • Příspěvků: 77
  • Specialista zahraničních projektů v automotive
    • Zobrazit profil

Velmi děkuji za promptní a jako vždy kvalifikovaný názor. Je tedy schůdnou cestou připravit si k předání papírů bazaru (které plánuji na zítra) dokument, v němž mi bazar potvrdí převzetí dokumentace vozu a navrhnout sepsání společné žádosti, zmocňující bazar k vypořádání vlastnictví v registru?
IP zaznamenána
Tesla toho má moc, občas to beru za něj

Tormans

  • Příspěvků: 77
  • Specialista zahraničních projektů v automotive
    • Zobrazit profil

Tak po dohodě s právničkou bazaru předám bazaru techničák a další papíry proti potvrzení a společně sepíšeme jednak plnou moc k převodu (podpořenou kopií usnesení od notáře), jedna souhlasné prohlášení pro účely převodu vozu, v němž deklarujeme oboustranný souhlas s tím, že došlo k platnému ukončení smlouvy. Právnička se projevovala vcelku příčetně :)
IP zaznamenána
Tesla toho má moc, občas to beru za něj