30kmhcz

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  

Novinky:

>>DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ČTOU TO TADY JAK ÚŘEDNÍCI, TAK POLICIE. Neuvádějte nic, podle čeho by protistrana mohla dovodit, o jaký případ se jedná. Jak na to? Pojďte >>sem<<.

Autor Téma: Výzva účastníkovi řízení - nesrovnalosti ze strany správního orgánu  (Přečteno 7692 krát)

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Dobrý den, správní orgán mě obdařil "Výzvou účastníkovi řízení k seznámení a vyjádření se k podkladům rozhodnutí, oznámení o provedení dokazování". Vtip je v tom, že uvedená spisová značka ani číslo jednací nekoresponduje s identifikátory SprDelu proti kterému jsem podával odpor a který je v tuto chvíli ve stádiu odvolání na kraji proti rozhodnutí o neposkytnutí kopie spisu podle InfZ. Mám v úmyslu zaslat orgánu oznámení o tom, že považuji "Výzvu" za bezpředmětnou, jelikož nejsem účastníkem SprDelu pod uvedeným číslem jednacím a navíc si ve stanoveném termínu budu užívat zasloužené dovolené v cizině. Ubírají se mé úvahy správným směrem, nebo si může úřad SprDel evidovat jak se mu zrovna hodí?
IP zaznamenána

opas

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 3 316
  • Carpe diem quam minimum credula postero.
    • Zobrazit profil

Napište mu (hned) že žádáte o zaslání kopie spisu a o prodloužení termínu k vyjádření na 10 dnů následujících po obdržení kopie spisu.
Třeba jde o něco jiného, o čem nevíte.
IP zaznamenána

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Správnímu orgánu jsem zaslal vyjádření v tom smyslu, že jsem nebyl informován o zahájení zmíněného správního řízení a tudíž nemohu být jeho účastníkem a zaslanou Výzvu považuji za bezpředmětnou. Pokud bude někoho zajímat další vývoj, můžu případně postnout...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil

nekoresponduje s identifikátory SprDelu proti kterému jsem podával odpor a který je v tuto chvíli ve stádiu odvolání na kraji proti rozhodnutí o neposkytnutí kopie spisu podle InfZ.
Nepletete do sebe čistě náhodou dvě zcela rozdílné věci? Žádost o kopii spisu podle InfZ a její poskytnutí/neposkytnutí a případné další kočkování účastníka s ouřady nemá vůbec nic společného se správním řízením ve věci předmětného SprDelu. Pozor na to, abyste svojí nepozorností nezahrál dotyčnou Sprdel do brusele, kde potichu a nenápadně zpravomocní.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Děkuji za upozornění, tohoto faktu jsem si samozřejmě plně vědom a dotyčné identifikátory si pro jistotu dvakrát prověřil. Pokud chci úředníkovi vymáchat ústa v jeho vlastní blbosti, pak by bylo poněkud kontraproduktivní poskytovat mu munici aby mohl udělat on to samé. :D
IP zaznamenána

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

A jen tak mimochodem, pokud je mi známo, Brusel se jakožto název města píše s velkým písmenem a v tomto případě by měl být použit tvar "Bruselu". :P
IP zaznamenána

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Pokud správně chápu logiku správního řízení, pak by identifikátory použité správním orgánem ve Výzvě k úhradě určené částky měly být používány po celou dobu správního řízení. Poskytnutí spisu na základě InfZ je samostatná žádost, které jsou přiděleny vlastní identifikátory a jako taková nemá na samotné správní řízení vliv. Pokud se mýlím, budu velmi rád, když mi někdo znalý vysvětlí či nasměruje ke studiu jak tento proces vyjednávání s úřady funguje...
IP zaznamenána

enzym

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 2 092
    • Zobrazit profil

A jen tak mimochodem, pokud je mi známo, Brusel se jakožto název města píše s velkým písmenem a v tomto případě by měl být použit tvar "Bruselu". :P
Máte samozřejmě pravdu, ovšem brusel na fórech s cenzorem používá větší než malé množství diskutujících jako synonymum pro pr*el a stejně se ohýbá. Též jsem si tento téměř eufemismus oblíbil, anžto v psaném projevu - na rozdíl od mluveného - nerad používám sprostá slova. K věci samotné nemám co dodat, nemám dostatečné znalosti.
IP zaznamenána
Varování: pokud jsou v příspěvku rady a názory k procesním postupům a taktikám, berte je s velkou rezervou. Jsem technik.

ViktorN

  • stálý člen 30kmh.cz
  • *
  • Příspěvků: 2 142
    • Zobrazit profil

No, poslední dobou se mi významově rozdíl mezi slovy „Brusel“ a „prdel“ poněkud ztrácí v kontextu reality všedního dne ve světle toho, co tu slavná EU předvádí…
IP zaznamenána

hh

  • hard core 30kmh.cz
  • ****
  • Příspěvků: 6 314
    • Zobrazit profil

Pokud správně chápu logiku správního řízení, pak by identifikátory použité správním orgánem ve Výzvě k úhradě určené částky měly být používány po celou dobu správního řízení. Poskytnutí spisu na základě InfZ je samostatná žádost, které jsou přiděleny vlastní identifikátory a jako taková nemá na samotné správní řízení vliv. Pokud se mýlím, budu velmi rád, když mi někdo znalý vysvětlí či nasměruje ke studiu jak tento proces vyjednávání s úřady funguje...

OK, trocha teorie. Správní řád definuje jen sp. zn., která se váže na spis. Spis není totéž, co řízení. Spis v určité věci („věc“ je sice zákonný, ale záměrně zcela neurčitý pojem) se založí, jakmile úřadu dorazí nějaký podnět či si úřad nějaký podnět vyrobí interně. V přestupkových věcech se tedy spis typicky založí v okamžiku, kdy dorazí úřadu oznámení. Pak následuje fáze, kdy se ještě nevede žádné řízení (úřad prověřuje, pověřuje úřední osoby, lustruje registry atp.), pak fáze, kdy probíhá samotné přestupkové řízení, v rámci něj mohou proběhnout i s ním související, avšak procesně samostatná správní řízení, např. řízení o žádosti o navrácení v předešlý stav, vyřízení námitky podjatosti atp. Žádosti podle InfZ, které se týkají existujícího správního spisu, je možné řešit jak v rámci tohoto spisu, ale klidně i mimo (tj. s vlastní sp. zn. a vlastními deskami). To záleží primárně na vnitřní organizaci úřadu, pokud např. InfZ žádosti centrálně vyřizuje nějaký odbor/oddělení, tak na to budou mít určitě vlastní spis.

Tedy jeden spis může obsáhnout X správních řízení (plus další akty a materiály, které probíhají mimo nějaké správní řízení, např. různá podávání vysvětlení či odpustková fáze sprdele). Opačná situace, tedy že jedno řízení bude u jednoho úřadu rozprostřeno po více spisech, naopak nastane jen výjimečně (např. pokud se různé věci rozdělují či spojují). Pokud jde o odvolací řízení, tak tam si odvolací orgán opět založí spis (opatřený vlastní sp. zn.) v okamžiku, kdy mu tam nějaký první impuls dorazí (což nemusí být až odvolání proti meritornímu rozhodnutí, ale třeba už odvolání proti procesnímu usnesení, např. o podjatosti). Tento spis pak zůstává na odvolacím SO, ovšem důležité věci jsou zdvojeny (tj. minimálně odvolání a rozhodnutí o něm jsou jak v odvolacím, tak v prvostupňovém spisu).

V identifikátorech je tradičně bordel. Především, ačkoliv je to běžné, nikde není striktně stanoveno, že by každá úřadem vyprodukovaná součást spisu musela být označena sp. zn. Obvykle je tam základní identifikátor (č. j.) jedinečný pro daný dokument, ale podobných ID tam může být víc (včetně různých ID sběrných archů, globálně unikátních ID pro elektronickou spisovou službu atp.). Dále kvůli absenci označení často nejde poznat, co je který identifikátor zač (je to třeba zcela bez titulku, nebo je tam nějaký blábol typu „naše značka“, „číslo“ atp.). Dost často tam třeba mají uvedeno korektně č. j., ale ke sp. zn. připojují ještě nějaké pořadové číslo (patrně inspirace systémem používaným tradičně u soudů), takže k destilaci sp. zn. je potřeba mít 2 či více písemností ve stejné věci a najít, který identifikátor se navzájem co nejvíc podobá, přičemž sp. zn. patrně bude ta jeho část, které se všude shoduje.

Nicméně konec teorie a k věci. Náležitosti výzvy podle § 125h definuje odst. 4, tedy musí tam být především jasná identifikace skutku. Žádné číslo tam povinně být nemusí, ovšem z důvodu, že ta věc je součástí nějakého správního spisu, bude obvykle obsahovat hlavičku s identifikátory (viz výše).

Pokud jde o úkony v rámci probíhajícího řízení, tak ty by měly být identifikovány především podle předmětu řízení. Už v písemnosti, kterou se řízení zahajuje (což bude u sprdele typicky příkaz), musí být jednoznačně vymezen předmět řízení. Ten by měl být zopakován v zásadě u všech dalších úkonů SO - pokud ta zmiňovaná výzva podle § 36(3) SprŘ byla formulována jen tak, že ve věci XYZ0123456789 byly shromážděny podklady pro vydání rozhodnutí a máte možnost se k nim vyjádřit do dne D, přitom tam úplně chybí věcný popis, o jaké řízení jde (tj. čeho se týká skutkově i právně), tak to není úplně korektní.

Je-li ve výzvě jen nějaké číslo, ke kterému se navíc nepovedlo najít odpovídající „match“ v nějakém vám doručeném zahájení řízení, tak je zcela na místě reakce v rámci určené lhůty v tom smyslu, že netušíte, o jaké řízení se jedná, a požádat o upřesnění. Reagovat na to pasivitou a pak se v opravných prostředcích točit na nesplnění povinnosti SO je riskantnější varianta, těžko říct, zda by převážila zásada ochrany jen těch práv, o která člověk dbá (tedy že když sice netušil, čeho se ta výzva týká, tak tím, že ji ignoroval, dal najevo, že předmětné právo využít nechce), nebo formální přístup, tedy že výzva bez dostatečné identifikace nemůže vyvolat zamýšlené účinky.
« Poslední změna: 23 Srpna 2016, 22:32:13 od hh »
IP zaznamenána

CuoreSportivo

  • Příspěvků: 9
    • Zobrazit profil

Pánům ViktorN a enzym tímto děkuji za vysvětlení pojmu. :) Setkal jsem se s tím na mnoha místech a bláhově to považoval za totální úpadek znalostí rodného jazyka u obyvatel české kotliny. Zjevně jsem si stál na vedení a nepochopil ironickou slovní hříčku za což si sypu popel na hlavu. :) Uživateli hh putuje z mé strany velký dík za obšírné osvětlení problematiky. Jakožto technicky zaměřený člověk jsem se naivně domníval, že když už úřad chce něco řešit, měl by si alespoň ve vlastních záznamech udržovat pořádek, aby se v nich vyznal. Podle všeho tomu tak není a úředníci spoléhají na psychologický fakt, že se před možnostmi, které jim zákon dává, každý posadí na zadek a raději ihned zaplatí. Není nad zkušenosti z praxe, proto jsem se koneckonců sám do tohoto donkichotského boje pustil. Proto si také velmi vážím faktu, že je někdo ochotný se se mnou o své nabyté zkušenosti podělit. Děkuji tedy vám všem a zároveň se omlouvám, že jsem použil poněkud provokativní formu odpovědi abych docílil reakce. :)
IP zaznamenána