30kmhcz

Social networking => Nedopravní tématika => Téma založeno: jarax_85 03 Ledna 2019, 18:05:10

Název: Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: jarax_85 03 Ledna 2019, 18:05:10
Zdravím, měl bych otázku týkající se trestního řízení. Pokud je podezřelý předvolán k podání vysvětlení, nicméně ten nechce s odkazem na LZPS vypovídat, je i v tomto případě možné pouze zaslat dopis, ve kterém toto uvede a z podání vysvětlení se omluvit?
Pokud ano, jak by se mělo postupovat? Stačí na adresu orgánu, který podání vysvětlení nařídil, odeslat jednoduché oznámení s tímto textem?

Díky za odpovědi.
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: Jan Novák 03 Ledna 2019, 20:30:45
V trestním by bylo asi nejlepší se zeptat svého obhájce, občas není nevypovídání ta nejlepší strategie.
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: opas 03 Ledna 2019, 22:19:28
nevíme o co jde. Pokud jde o otázky typu "kdo z vás to byl?" je nejlepší strategie nevypovídat.
Va dalších případech to je postup "strašně rád bych pomohl ale nepamatuju se na to". Atd...
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: hh 04 Ledna 2019, 00:49:57
Univerzální odpověď není, záleží na urputnosti příslušného orgánu a přístupu stížnostního soudu. Obecně to funguje přísněji než ve správním řízení a pokuty čistě za nedostavení se (odůvodněné např. tím, že to je procesní povinnost a že odepřít lze až odpověď na konkrétní otázku, viz třeba I.ÚS 3102/11) často padají, ale pokud se předvolaný brání, jsou též často soudy rušeny. Nechce-li podezřelý vedle primárního problému, který zřejmě má, testovat bojem i tyto jemné nuance zákazu sebeobviňování v praxi, je nejjednodušší se na fízlárnu dostavit, nechat se poučit a pak vysvětlení odmítnout.

Případně lze poslat uvěřitelnou omluvu (jde-li o první předvolání, neměl by být problém) a v ní na okraj uvést, že je stejně zbytečné jej předvolávat znovu, protože využije práva odepřít podání vysvětlení - když to orgán nechá být, není co řešit, bude-li trvat na dostavení se, tak se teprve rozhodnout. A jak již padlo od předřečníků, především by to měl konzultovat se svým obhájcem, nikoliv na internetu.
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: Kamiq 04 Ledna 2019, 02:30:17
Obhájce ovšem povinný není a je drahý, takže třeba nemá s kým konzultovat.
Využít práva nevypovídat lze jistě i písemnou odpovědí na to předvolání, nejlépe asi datovou zprávou, aby byla jasná totožnost osoby. Ale pokud budou přesto trvat na dostavení, je třeba se dostavit a připravit se na všechno. Zneužívají totiž předvolání k podání vysvětlení i k jiným úkonům, může se tak stát, že se dostaví osoba k podání vysvětlení a oni ji předají záznam o sdělení podezření nebo usnesení o zahájení trestního stíhání a vyslýchají pak na jiný protokol než na úřední záznam o podaném vysvětlení, a není proti tomu stejně žádné obrany. Ale i pak je možné využít svého práva nevypovídat, trestní řízení už je pak ale v takové fázi, že nejspíš přiznání nebo vypovídání ani nepotřebují.
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: jarax_85 04 Ledna 2019, 16:37:10
Děkuji všem za odpovědi.
Jde mi pouze o to, zda jde podání vysvětlení odmítnout písemně. Teď tedy vím, že nejlepší je tam opravdu zajít.
Zda je odmítnutí výpovědi nejlepší možnost jsem po vás samozřejmě posoudit nechtěl, to bych zkonzultoval s právníkem.
Název: Re:Odmítnutí podání vysvětlení v trestním řízení
Přispěvatel: Behemot 07 Ledna 2019, 01:11:56
V principu, proč ne. Záleží ale taky na lhůtách, většinou předvolání bývá na docela krátké lhůty, tak to nemusí stihnout dojít včas, natož s rozumným předstihem, aby to tam někdo přebral. Na druhé straně pokud je to předvolání někam na druhou stranu republiky… :o